Altcoin Kripto Para Nedir & Nasıl

Zcoin (XZC) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

zCoin-nedir-temel-rehber

Zcoin (XZC) Nedir?

Genel olarak kripto para birimleri hakkında konuştuğumuzda, genellikle temel bir özellik olarak tanımlanan bir şey vardır: anonim işlemleri kolaylaştırma yetenekleri. Ancak bu bir yanlış anlamadır çünkü Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri bile işlemlerin tam anonimliğini sağlayamaz.

Zcoin, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin diğer tüm avantajlarını korurken işlemlerde daha fazla anonimlik ve gizlilik eklemeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Zcoin ağında, çoğu kripto para biriminde mümkün olmayan kullanıcıların paraları işlem geçmişlerini izlemek için kullanılamaz.

Zcoin: Temel Bilgiler

Zcoin, öncelikle kripto para birimi işlemlerinin “gizlilik” ve “anonimlik” yönlerine odaklanan merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Ayrıca, Zerocoin protokolünü tamamen uygulayan ilk kripto para birimidir.

Zcoin, yenilikçi teknolojileri aracılığıyla kullanıcıların kimliklerini maskeleyerek Bitcoin işlemlerinde mevcut olan gizlilik risklerini ele almayı amaçlamaktadır. Zcoin, “XZC” kodu ile tanımlanabilir.

Zcoin Geliştirme

2013’te Matthew D. Green (Johns Hopkins Üniversitesi’nde profesör) ve lisansüstü öğrencileri Ian Miers ve Christina Garman, işlemleri tamamen anonim hale getirmek için Bitcoin’in uzantısı olarak çalışacak bir kriptografik protokol önerdi. 2016 yılında, protokol tamamen işlevsel bir kripto para birimi olan Zcoin’e uygulandı.

Zcoin, projenin çekirdek geliştiricisi olarak da hizmet veren Poramin Insom tarafından kuruldu. Zcoin başlangıçta farklı bir isim altında başladı, Moneta ve ilk olarak 18 Aralık 2015’te testnet yazılımının halka açık olarak piyasaya sürülmesiyle ortaya çıktı. Proje resmi olarak 28 Eylül 2016’da hayata geçti.

Zcoin’in Faydaları Nelerdir?

Zcoin Teknolojisi

Zcoin, Zerocoin tabanlı bir kripto para birimi olduğundan, sıfır bilgi kanıtı sağlar; bu, kullanıcıların hangi belirli paraların kendilerine ait olduğunu açıklamadan paraları gönderebileceği ve alabileceği anlamına gelir. Zerocoin protokolüne göre, her kripto para bir yakma ve basma döngüsünden geçer. Bu döngü, coin geçmişinin silinmesini sağlar; böylece kripto paraları harcarken bir kripto parayı daha önceki işlemlere tanımlama ve bağlama şansını ortadan kaldırır.

Zcoin Ana Özellikleri

Para basma: Dijital paralarını anonimleştirmek için, kullanıcıların işlem başına 0.01 XZC ücret karşılığında Zerocoin almak için Zcoinlerini yakmaları gerekir. Bu Zerocoin’ler daha sonra harcama anında kullanılabilir. Şimdiye kadar, kullanıcılar Zerocoins’i yalnızca önceden belirlenmiş 1, 10, 25, 50 ve 100 şeklinde basabilirler. Çünkü kazılan kripto paralar – ister rastgele ister benzersiz olsun – kullanıcıları izlemek için kolayca kullanılabilir.

Harcama: Kullanıcılar kripto paralarını harcamak istediklerinde, Zerocoinleri, sıfır bilgi kanıtlarıyla doğrulandıktan sonra Zcoin’e dönüştürülür. Yeni basılan Zcoin’lerin kendilerine bağlı önceki bir işlem kaydı yoktur ve kullanıcılar yeni paraları herhangi bir şekilde harcama özgürlüğüne sahiptir.

Madencilik Algoritması: Zcoin, Merkle Tree Proof (MTP) ‘yi bir proof-of-work algoritması olarak uygulayan ilk kripto para birimi olduğunu iddia ediyor. MTP, Alex Biryukov ve Dmitry Khovratovich tarafından, dolandırıcıların botnet, GPU, FPGA ve ASICS’den daha ucuz saldırılara geçmesini önlemek için oluşturuldu. Basit bir ifadeyle, MTP, sıradan kullanıcılar ve saldırganlar arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırmak için tüm hesaplama cihazlarında tek bir hesaplama için aynı ücreti alır.

Znodes: Diğer herhangi bir kripto para birimi gibi, Zcoin de işlemleri doğrulayarak ağı desteklemek için Znodes adı verilen birkaç bilgisayar ve sunucuya güvenir. Znodes, blok ödüllerinin %30’una hak kazanır. Znode olmak isteyen herhangi bir kullanıcının 1000 XZC coin teminat yatırması gerekecektir. Bu, Znode’ların kripto paralarda hissesi olduğu için dürüst ve verimli çalışmasını sağlamak içindir.

Zcoin Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

Zcoin (XZC) Satın Alma

Daha önce tartışıldığı gibi, Zcoin, çıkarılabilir bir kripto para birimidir. Kullanıcılar, Zcoin madenciliği yoluyla XZC coinleri elde edebilirler.

Bir kripto para borsasında alım satım yaparak da elde edilebilir. Zcoin, Binance, Upbit, Koinex, Bittrex, CryptoBridge, TDAX vb. gibi çok sayıda kripto para birimi borsasında işlem yapmak için kullanılabilir.

Bitcoin, Zcoin borsası için popüler eşleştirme seçeneğidir. Bununla birlikte, Zcoin, diğer kripto para birimleri ve hatta USD, INR ve EUR gibi fiat para birimleri ile takas edilerek de elde edilebilir.

Zcoin (XZC) Depolama

Zcoin ekibi resmi olarak iki cüzdanı destekliyor:

– Zcoin cüzdanı ve Electrum Light Wallet.

Her iki cüzdan da Windows, MacOS ve Linux için mevcuttur. Zcoin ayrıca bir kağıt cüzdan için destek sağlar. Ekip ayrıca BRD’nin bir çatalı olan Zed Wallet adlı bir Android sürümü cüzdanı üzerinde çalışıyor.

Zcoin’ler, resmi cüzdanlarının yanı sıra Coinomi ve Edge Wallet gibi mobil cüzdanlarda da saklanabilir. Zcoin, Ledger Nano S ve Trezor gibi donanım cüzdanları için de destek ekledi.

Zcoin (XZC) Diğer Kripto Para Birimlerinden Nasıl Farklıdır?

Zcoin, Bitcoin protokolünde yatan gizlilik sorunlarını özel olarak çözmek için yaratıldığından, her iki kripto para biriminin de bazı farklılıkları olacağı oldukça açıktır. Temel olarak, Zcoin’in işlem mekanizması, Bitcoin’de bulunmayan önemli bir özellik olarak kabul edilen işlem geçmişinin kripto paralar aracılığıyla izlenmesine izin vermez.
Hem Zcoin hem de Bitcoin Proof of Stake (PoW) konsensüsünü kullanır; ancak her iki kripto para birimi farklı algoritmalara dayanır. Bitcoin’in PoW’si SHA-256 madencilik algoritması tarafından desteklenirken, Zcoin’de fikir birliğine Lyra2 algoritması kullanılarak ulaşılır.
İnsanlar genellikle Zcoin’i ZCash’in bir çatalı olarak tanımlar veya karıştırır, ancak gerçekte her iki kripto para birimi iki farklı protokole dayanır. Zcoin, Bitcoin protokolünün bir uzantısı olarak oluşturulan Zerocoin protokolünün bir uygulamasıdır, ZCash ise Zerocoin protokolünün bir çatalı olan Zerocash protokolünden türetilmiştir.

Zcoin’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

Sürekli artan gizlilik endişelerinin olduğu bir dünyada, Zcoin, kripto para birimi işlemlerinde gizlilik ve anonimlik elde etmek için uygun bir çözüm gibi görünüyor. Bununla birlikte Zcoin, kripto para birimleri tarafından dağıtılan güvenliği atlamayı amaçlayan kötü niyetli kuruluşların zorluklarıyla da karşı karşıya.
Unutulmaması gereken bir diğer nokta da, anonim işlemler vaat eden tek kripto para birimi Zcoin olmadığıdır. Monero, Zcash, PIVX, Komodo vb. gibi Zcoin için zorlu bir rekabet oluşturan başka kripto para birimleri de var. Bu kripto para birimlerinden bazıları aslında piyasada Zcoin’den daha iyi performans gösteriyor.
Her kripto para biriminin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır ve Zcoin de öyle. Geliştirme ekibi Zcoin’i geliştiriyor ve zamanında özellikler ekliyor. Yol haritasına ayrıntılı bir bakış, gelecekte birçok yenilikçi ve ümit verici özelliğin geleceğini göstermektedir.

Yorum Yap