Zeitcoin (ZEIT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Zeitcoin (ZEIT) Nedir

ZeitCoin-ZEIT-nedir-temel-rehber

Zeitcoin (ZEIT) Nedir?

Zeitcoin, açık kaynaklı bir platformda çalışan, Peercoin’den bir çatal olan merkezi olmayan bir blok zinciridir. Açık kaynaklı bir platform demek, hizmetin herhangi bir ödeme yapılmadan kullanılabileceği anlamına gelir. Zeitcoin, finans piyasasında kullanıcıların eşit büyümesini teşvik etmek için bir sloganla birlikte geliştirilmiştir.

Zeitcoin: Temel Bilgiler

Zeitcoin güvenli bir ortamda çalışır ve buna ek olarak tüm işlemleri birkaç dakika içinde kayıt altına alma özelliğine sahiptir. Defteri izleyen merkezi yönetim otoritesinin rolünü ortadan kaldırır ve böylece kullanıcı gizliliğini korur.

Projenin vizyonu, katılan herkesin eşitliğine ve refahına inanan bir kullanıcı topluluğu oluşturmaktır. Proje, ticaretteki engelleri kaldırmak ve eşitsizlik yerine dengeyi geri getirmek için kullanılacak.

Zeitcoin’in Faydaları Nelerdir?

Zeitcoin Geliştirme

Zeitcoin, 20 Mart 2014’te Peercoin’den bir çatal olarak piyasaya sürüldü, lansmanından kısa bir süre sonra en iyi değişim platformlarında listelendi.

Zeitcoin, tüm kullanıcılara eşit fırsatlar sunan bu benzersiz merkezi olmayan blok zinciri hakkında farkındalık yaymaya istekli insanlar tarafından büyüyen bir topluluk oluşturmaya başladı.

Zeitcoin’in çalıştığı ana ilkeler hız, anonimlik ve güvenliktir. En iyi değişim platformlarında başarıyla listelendikten sonra proje geliştirici ekip, kripto para biriminin toplu olarak benimsenmesine yardımcı olmak için bir promosyon planı uygulamaya başladı.

Zeitcoin Teknolojisi

Zeitcoin, Scrypt algoritmasını kullanan bir Proof of Stake ve Proof of Work mekanizmasını kullanarak başladı. Hibrit sistem, ağ için gelişmiş güvenlik sağladı. Daha sonra yıllık %25 faizle tam bir Proof of Stake sistemine geçti.

Hibrit sistemi daha verimli yapan şey, minimum yatırımla kârı maksimize etmek için her iki protokolün özelliklerini kullanıyor olmasıdır. Proof of Work  protokolünü kullanarak madencinin kârı, ödüller açısından maksimize edilir. Proof of Stake protokolünde, en üst düzey donanım veya yazılıma neredeyse hiç gereksinim yoktur. Bu nedenle, düşük özelliklere sahip bir donanım kullanıldığında bile, kâr maksimuma çıkarılabilir.

Bu aynı zamanda kripto parayı, Proof of Work madenciliğine dayananlardan çok daha verimli hale getirir. Her bloğun 30 saniyelik bir süresi vardır ve işlemler için onay süresi yaklaşık 2 dakikadır.

Zeitcoin Özellikleri

Güvenlik: Merkezi olmayan blok zinciri, diğer çoğu kripto para birimi gibi bir açık anahtarlı kriptografik sistem kullanılarak depolanan fonlarla güvenlidir. Sadece özel anahtara sahip olan kullanıcı kripto para birimini gönderebilir.

Anonimlik: Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi, blok zincirindeki hesaplar ve işlemler, gerçek dünya varlıkları ile kolayca tanımlanamaz. Bir cüzdanda bozuk paraların alındığı alfanümerik adresler vardır.

Hızlı: Her işlem yaklaşık 2 dakika içinde onaylanır.

Ultra düşük enflasyon: Enflasyon genellikle kripto para biriminin arzı düşük ve talep yüksek olduğunda görülür. Ancak Zeitcoin söz konusu olduğunda Proof of Stake protokolünü kullandığı için sınırsız coin arzı var. Bu durum çok nadiren enflasyon yaratır.

Düşük İşletme Maliyeti: Proof of Stake özellikli hibrit bir Proof of Work sistemi, madencilerinin makûl veya düşük donanım ve yazılım gereksinimleri ile maksimum ödüller üretmelerine yardımcı oldu.

ASIC içermez: ASIC’ler, daha hızlı ve madencilik yapmak için kullanılan güçlü bilgisayarlardır. Bununla birlikte, Zeitcoin’in Proof of Stake sistemine geçişiyle, ASIC tehlikesi bir yana, madencilik bile söz konusu değildir.

Zeitcoin Nasıl Alınır ve Saklanır?

Zeitcoin Satın Alma

Zeitcoin kripto para birimi, listelendiği değişim platformları yardımıyla satın alınabilir. Zeitcoin, Cryptopia ve YoBit gibi en yaygın kullanılan platformlarda listelenmiştir.

Bitcoin, Litecoin, Ethereum ve hatta Dogecoin kullanılarak mümkün olan işlemlerle oldukça iyi eşleştirilmiştir.

Zeitcoin Depolama

ZEIT kripto parayı saklamanın en güvenli ve en kolay yolu, onu kendi resmi cüzdanında saklamaktır. ZEIT kripto para cüzdanı hem Windows hem de MacOS’ta indirilebilir. Bu resmi cüzdan, Zeitcoin ile ödeme yapmak veya sadece coin’leri saklamak için kullanılabilen bir yazılım cüzdanıdır.

Zeitcoin’in Diğer Kripto Para Birimlerinden Fark Nedir?

  • Zeitcoin’in üzerinde çalıştığı sütunlar gizlilik, anonimlik ve hızdır.
  • Yaklaşık 2 dakikalık işlem süreleri ile Zeitcoin, piyasadaki en hızlı kripto para birimleri arasında yer alıyor.
  • Hibrit bir kripto para oluşturma sistemine olan ilk güveni, madencilerin kullandıkları sistem konfigürasyonuna bakılmaksızın maksimum ödül almalarını sağladı. Tabii ki şimdi, tasarım gereği kripto para birimi için madenci yok.
  • Zeitcoin tarafından belirlenen sabit işlem ücreti oldukça düşüktür. Bu, kripto paranın tüm sahiplerinin harcama konusunda endişelenmeden onu özgürce kullanmasını sağlar.

Zeitcoin’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

Zeitcoin kripto para birimi hakkında karışık görüşler var. Bir grup trader ZEIT’i yatırım yapmaya değer olduğu görüşünde olsa da, yatırımı reddeden başka bir grup da vardır. Bu durum aslında hemen hemen her kripto para biriminin hikayesi. ZEIT kripto para 5 yıldır piyasada, ancak herhangi bir teknik inceleme yayımlanmadı.

Kullanıcıların kripto paranın gelişimi için gelecek planları hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilecek bir yol haritası da yok. Bu dezavantajlar bir yatırımcının zihninde şüphe yaratabilir ve genel olarak olumsuz bir izlenim ortaya çıkarabilir.