2020’de Bitcoin’in Fiyatı 91 Bin Dolar Olacak!

Evet, kabul etmek gerekir ki başlıkta yer alan tahmin bir hayli iddialı


Evet, kabul etmek gerekir ki başlıkta yer alan tahmin bir hayli iddialı. Ancak Fundstrat Global Advisors isimli yatırımcı danışmanlığı şirketinin yöneticilerinden Tom Lee, çeşitli istatistik ve grafikleri değerlendirdikten sonra Bitcoin’in Mart 2020 itibariyle 91 bin dolar seviyesine yükseleceği tahmininde bulundu.

Boş bir tahmin değil!

Fiyat tahminini yaparken Bitcoin’in madencilik masraflarını göz önünde bulunduran Lee, kripto para biriminin günlük ve aylık ticaret trendini ve teknik analizini de yaptı. Lee’ye göre Bitcoin’in fiyatı ne kadar düşerse düşsün, 2020 yılına doğru fiyatı ciddi oranda artacak ve 91 bin dolar bandına ulaşacak.

Lee’nin yayınladığı raporda Bitcoin’in 2010 yılından itibaren dört kez yüzde 70 veya daha yüksek oranda değer kaybettiğine dair tespit de yer aldı. Her düşüşün ardından Bitcoin yaralarını hızla sardı ve tekrar yükselme eğilimine girdi.

2022’de 125 bin dolar olacak

Öte yandan Lee’nin tahminleri arasında Bitcoin’in 2020’nin Mart ayında 91 bin dolar olacağından fazlası da var. Buna göre Bitcoin 2022 yılında 125 bin dolardan daha değerli olacak.

Aynı dönemde en yüksek değere sahip kripto para biriminin 25 bin dolar civarında işlem görmesi bekleniyor. Bu da Bitcoin’in peşindeki para birimiyle arasındaki değer farkının yüzde 400’e çıkacağı anlamına geliyor.

Bitcoin için gidişat kötü

Dünyanın en büyük ve bilinen kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı geçtiğimiz hafta ayın en düşük değerine, 7 bin 682 dolar civarına geriledi. Geçen sene Aralık ayında neredeyse 20 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin’in uğradığı değer kaybı yüzde 60’tan da fazla.