Apple’ın kurucularından Wozniak, Bitcoin’lerini çaldırmış!

Günümüzde Bitcoin yatırımcılığı sanılandan çok daha riskli


Günümüzde Bitcoin yatırımcılığı sanılandan çok daha riskli. Twitter ve Facebook gibi sosyal medya ağlarını mesken tutan dolandırıcılar, zaman zaman sosyal mühendislik yoluyla Bitcoin cüzdanlarını ele geçirmeyi başarabiliyor.

Tüm birikimini dolandırıcılara kaptıran küçük yatırımcıların sayısı her geçen gün artarken, bir itiraf ise Steve Wozniak’tan geldi. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple’ın kurucuları arasında yer alan Wozniak’ın Bitcoin’lerini çaldırdığı ortaya çıktı.

7 tane Bitcoin’ini çaldırmış!

Hindistan’da organize edilen bir etkinlikte söz alan Wozniak, “Blockchain yalnızca kimin Bitcoin’e sahip olduğunu belirleyen bir sistem. Bu, dolandırıcılığın mümkün olmadığı anlamına gelmiyor elbette. Mesela ben 7 adet Bitcoin’imi dolandırıcılara kaptırdım” açıklamasında bulundu.

Teknoloji gurusu Wozniak’ın dolandırıcılığa kurban gitmesi hikayesi ise çok bilindik, günümüzde de kullanılan bir dolandırıcılık yöntemi.

Kendisine Bitcoin alabileceğini söyleyen birine para gönderen Wozniak, karşı tarafın çalıntı kredi kartı kullanarak Bitcoin almaya çalışması sonucu işlemin iptal edilmesiyle birlikte neye uğradığını şaşırmış. Böylece ne Bitcoin‘lerini alabilmiş, ne de Bitcoin satıcısına gönderdiği parayı.

1 BTC=700 dolarken…

Yalnızca denemek için 7 adet Bitcoin almak istediğini belirten Wozniak, o tarihte bir Bitcoin’in fiyatının 700 dolar olduğunu da not düştü. An itibariyle 10 bin 200 dolardan işlem gören Bitcoin’ler bugün duruyor olsaydı, Wozniak yaklaşık 70 bin dolara sahip olacaktı.

Ancak bu hiç sorun değil, çünkü Wozniak halihazırda 100 milyon dolarlık bir servete sahip. Kaybettiği 70 bin dolar muhtemelen umurunda bile olmayacaktır.

[fat_coincap id=”5″]