Aragon (ANT) Coin Nedir? ANT Coin Yorum ve Geleceği

Aragon (ANT), Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan özerk organizasyonları (DAO’lar) korumak ve oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır


Aragon (ANT), Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan özerk organizasyonları (DAO’lar) korumak ve oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır.

Günümüzde çoğu kripto borsası bir dizi kodu takip ediyor ve özerk olarak çalışıyor. Bu tür kuruluşlar, merkezi olmayan özerk kuruluşlar veya DAO’lar olarak bilinir. Merkezileştirilmiş kurumların aksine, DAO’lar proje topluluklarının güncellemeler ve iyileştirmelerle ilgili kararları almalarına izin verir.

DAO’lar kripto topluluğu arasında hızla popülerlik kazanıyor. Yakında, şirketler artık küçük bir insan ekibi tarafından yönetilmeyecek, bunun yerine toplu olarak tüm çalışanlarına ait olacak.
Açık kaynaklı bir blok zinciri defteri olarak, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO), net bir dizi kural tarafından belirlenir. Tam işlevli bir DAO yapmak için güçlü bir finansal desteğe ve sağlam bir teknik ekip gereklidir – ve bu iki ön koşulun yerine getirilmesi zor olduğundan, DAO’ların benimsenme oranı sınırlıdır.

Aragon (ANT) Coin Nedir?

Aragon ağı, 2016 yılında Luis Iván Cuende ve Jorge Izquierdo tarafından kuruldu. İşletmelerin Ethereum blok zincirinde DAO’lar oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanıyan yeni nesil bir yazılımdır. Aragon protokolünün kullanıcıları, tamamen işlevsel özerk kuruluşlar oluşturabilir. Aragon’da oluşturulan DAO’lar, ödeme protokolleri ve yönetişim sistemleri gibi tüm iş işlevleri oluşturma sürecinde dağıtıldığından tak ve çalıştır çözümleri sunar.

Aragon protokolündeki DAO’lar son derece ölçeklenebilir ve özelleştirilebilir. Bu yazı itibariyle, Aragon üzerinde 1.800’e yakın DAO inşa edildi ve hizmetleri şu anda Curve Finance ve Decentraland gibi kripto alanındaki devler tarafından kullanılıyor.

Aragon ekosistemi beş ana bileşenden oluşur: Aragon İstemcisi, Aragon Ağı, Aragon Derneği, Aragon Mahkemesi ve protokolün yerel kripto para birimi ANT.

Aragon Client, işletmelerin DAO’larını oluşturması ve yönetmesi için bir araçtır, Aragon Network ise platformun DAO ağı arasında etkileşimleri sağlayan daha geniş bir DAO’dur. Aragon Derneği, Aragon’un token satışından elde edilen fonları yöneten ve dağıtan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bu protokolün en yenilikçi yönü, Aragon Ağı tarafından barındırılan DAO’lar arasında akıllı sözleşmelerle çözülemeyen kritik anlaşmazlıkları çözen bir anlaşmazlık çözüm hizmeti olan Aragon Mahkemesi’dir.

ANT  Nedir?

Belirtildiği gibi ANT, Aragon ağının yerel yardımcı program tokenidir. Ethereum platformunda inşa edilmiş bir ERC20 tokenidir. DAO geliştirme hizmetleri sunan bir protokolün parçası olarak ANT,  Aragon Ağı’nın işlevi için kritik öneme sahiptir. Token 2018’in son çeyreğinde piyasaya sürüldü ve özellikle son iki yılda etkileyici bir tarihi fiyat hareketi yaşadı. Yaklaşık bir yıl önce, ANT tokeninin fiyatı 3,23 dolardı; o zamandan beri %313 arttı ve bu yazı itibariyle 6.36$’da duruyor.

ANT Ne İçin Kullanılır?

ANT tokeninin birincil kullanım durumu, Aragon Mahkemesi tarafından üstlenilen anlaşmazlık çözüm sürecidir. Uyuşmazlık çözüm süreci aşağıdaki gibidir: Bir grup kullanıcı (diğer adıyla jüri üyeleri), anlaşmazlığın arka planını değerlendirir ve her iki tarafça sunulan tüm gerçekleri analiz ederek bilinçli kararlar verir. Karmaşık anlaşmazlıkları çözmek için zamanlarını ve enerjilerini harcadıkları için, bu jüri üyeleri ANT tokenleri şeklinde teşvik edilir.

Böylece jüri üyeleri anlaşmazlıkları çözer ve ödüller kazanır. Jüri üyesi olmak için önce ANT tokenlerinizi ANJ tokenleri ile değiştirmeniz gerekir. Ardından, jüri üyesi olmak ve ANT şeklinde daha fazla ödül kazanmak için ANJ tokenlerinizi Aragon platformunda stake edersiniz.

ANT token sahipleri, Aragon Ağının topluluk yönetimine de katılabilirler. Sahibi olarak, ağla ilgili birçok kritik karar, yükseltme ve teklif için oy kullanma hakkına sahipsiniz.

Aragon Nasıl Çalışır?

Geliştiriciler, Aragon Ağı üzerinde kendi DAO’larını oluşturabilir, inşa edebilir ve yönetebilir. ANT bu sürece akıllıca entegre edilmiştir. Aragon protokolü Ethereum ağı üzerine kurulduğundan, geliştiriciler herhangi bir Ethereum DApp entegrasyonunu dağıtabilir ve bu da diğer ağ katılımcılarına fayda sağlayabilir. Bu DApp’lerin yaratıcıları, uygulama kullanımlarına bağlı olarak gelir elde edebilir.

Aragon protokolü, işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilen ve uygulayabilen gelişmiş akıllı sözleşmeler kullanır. Sözleşmedeki koşullar yerine getirildiğinde, ödemeleri özerk bir şekilde yapmak için bir emanet sistemi kullanırlar. Aragon’un protokolü ayrıca gerçek dünya sözleşmelerini blok zincirine beslenebilecek verilere dönüştürmek için oracle’ları kullanır.

DAO’ların oluşturulmasını sağlayan bir platform olarak, Aragon Ağının kendisinin bir DAO olduğunu belirtmek önemlidir. Platformun kullanıcıları yönetimine katılır ve basit bir fikir birliği, herhangi bir fikir farklılığını çözer. Tartıştığımız gibi, jüri üyeleri akıllı sözleşme kontrolünün ötesinde olan ağ anlaşmazlıklarını çözer. Hukuk mahkemesinde olduğu gibi, etkilenen her iki tarafın da temyiz hakkı vardır. Jüri üyelerinin kararından memnun olmayan herhangi bir taraf, davayı Aragon’daki daha yüksek bir mahkemeye iletebilir.

Aragon’un Temel Özellikleri

  • Kullanım Kolaylığı

Çoğu platformun aksine, Aragon Ağındaki akıllı sözleşmelerin okunması ve anlaşılması kolaydır, bu da geliştirme deneyimi veya teknik bilgisi olmayan kullanıcıların ticarete başlamasını kolaylaştırır.

  • Volatilite Azaltma

Hiç kalıcı kaybı duydunuz mu? Yatırdığınız teminat değer kaybedebilir ve ilk mevduatınızdan çok daha düşük bir değere sahip olabilir. Bu, kripto tokenlerinin oldukça değişken doğası nedeniyle oluşur. Aragon protokolü, fiyat istikrarını korumak için tokenleri geri alarak ve fiyat artışını sınırlamak için satarak bu sorunu hafifletir.

  • Mahremiyet

Aragon ağının kullanıcıları, hizmetlerine erişmek için herhangi bir kişisel bilgi vermek zorunda değildir. Örneğin, bir kullanıcı olarak, anlaşmalar yaparken tamamen farklı bir blok zinciri kimliğini koruyabilirsiniz.

Aragon’un Artıları ve Eksileri (ANT)

Artıları

  • Son zamanlarda, ANT tokeni, topluluk yönetimini yürütmek için geliştirilmiş bir mekanizma kullanan ANTv2’ye taşındı. Bu güncelleme ile ücretlerin maliyeti %66’nın üzerinde azaltılmıştır. Bunun dışında, kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için platform, örneğin işlevsellik güncellemeleriyle sık sık güncellenir.
  • Aragon, DAO oluşturma sürecini basitleştirmek için şablonlar ve uygulamalar gibi geliştirici dostu araçlar sunar. Bu şablonlar, rakipler tarafından sunulanlardan daha kapsamlı ve kullanımı daha kolaydır.

Eksileri

  • Proje halk arasında yaygın olarak bilinmiyor.

Aragon Güvenilir mi?

Aragon protokolü, BadgerDAO, Decentraland, PieDAO ve BrightID gibi kripto ve blok zinciri alanındaki birçok önemli isim tarafından desteklenmektedir. IsThisCoinAScam.com’a göre Aragon projesi güvenilir. Platform, Aragon Network ve ANT tokenine yeni nesil bir protokol için 6.89 puan verdi.

İyi tarafı, şu ana kadar Aragon projesiyle ilgili hiçbir kırmızı bayrak tespit edilmedi.

ANT Coin Yorum ve Geleceği

Teknoloji endüstrisindeki zengin geçmişleri göz önüne alındığında, Aragon’un kurucu ekibi ne yaptıklarını kesinlikle biliyorlar. Aragon gibi platformlar, işletmelerin kendi DAO’larını oluşturmalarına ve yönetmelerine izin vererek, kurumsal düzeyde ademi merkeziyetçilik sürecini hızlandırıyor. WalletInvestor’a göre, ANT tokeni önümüzdeki beş yıl içinde 30 dolara ulaşabilir.

Aragon gibi protokoller, kurumsal düzeyde blok zincirinin benimsenmesini hızlandırmak için çok önemlidir. Aragon, kuruluşlar için DAO kurulum sürecini basitleştirerek, giriş gereksinimini gerçek ademi merkeziyetçiliğe düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, protokol Ethereum ağı üzerine kurulduğundan, istemci DAO’larının güvenliğinin herhangi bir noktada tehlikeye atılması olası değildir. Genel olarak, Aragon ağı güçlü bir ayakla başladı, ancak benzer işlevleri yerine getiren diğer blok zincirlerine nasıl ve eğer ölçüleceği hala görülüyor.

ANT Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 ANT Coin 29,98 TL’den işlem görüyor. ANT Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -7.18% değişim gösterdi. ANT Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 3,966,158 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 71,186,828 dolar seviyesinde.

ANT Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 ANT Coin $ 1.88 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Ocak ayı itibariyle ANT Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 14.79 dolarla kaydetti. Bununla birlikte ANT yılın en düşük seviyesini ise 2.79 dolarla belirledi.