Arizona eyaleti Bitcoin ile vergi ödemesi almaya başlıyor

Toplam 50 eyaletten oluşan ABD‘nin Arizona eyaleti, kısa bir süre içinde vatandaşların popüler kripto para birimi Bitcoin ile vergi ödemesine imkân tanımaya hazırlanıyor


Toplam 50 eyaletten oluşan ABD‘nin Arizona eyaleti, kısa bir süre içinde vatandaşların popüler kripto para birimi Bitcoin ile vergi ödemesine imkân tanımaya hazırlanıyor.

Arizona Eyalet Temsilcisi Jeff Weninger‘in açıklamasına göre Arizona Kongresi, halihazırda Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ödeme almanın yollarını araştırıyor. Eğer bu şekilde ödeme alma süreci başlatılırsa Bitcoin‘in eyalet sınırları içindeki yasal durumu da emtiadan para birimine dönüştürülmüş olacak. Böylece Arizona’da yaşayan insanlar vergilerini isterlerse Bitcoin ile ödeme fırsatını elde edebilecekler.

Bitcoin ile vergi ödemesi alma fikrini Eyalet Senatosu Finans Komitesi‘nin onayladığını belirten Weninger, bu sayede halkın çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ödeme gerçekleştirebileceklerine inandığını da söyledi. Özellikle genç nüfus da bu fikre çok sıcak bakıyor.

Artısı eksisi hala tartışılıyor

Şuan için Arizona eyaletinin senatosu ikiye bölünmüş durumda. Bir grup geleneksel ödeme yöntemlerinin çağın gereksinimlerini karşılamaktan uzak olduğunu söyleyip Bitcoin ile vergi ödemesi kabul etmeyi savunurken, diğer grup da kripto para birimlerinin her an çökmeye hazır olduğunu iddia edip ortadaki riske işaret ediyor.

Tartışmalar devam ededursun, eğer Bitcoin ile vergi ödeme fikri onay alırsa zaten 2020’den önce vatandaşların hizmetine sunulamayacak. Dünya Ekonomik Forumu‘nun (WEF) sonuç bildirgesinde ülkelerin 2023’e kadar blockchain teknolojisini kullanarak vergi toplamaya başlayacağı öngörülmüştü. Görüşüne göre Arizona, bundan tam 3 sene önce çağa ayak uydurmayı başarmış olacak.

[fat_coincap id=”5″]