Nükleer tesiste Bitcoin yaptılar

Rus bilim adamları sonunda bunuda yaptı


Rus bilim adamları sonunda bunuda yaptı. Rusya’nın en gizli nükleer tesisinde gizli olarak Bitcoin üretimi yapan bilim adamları tutuklandı.  Son derece gizli tutulan bir nükleer santral de 20 bin kişi çalışıyor.

Burası önemli bir konuma da sahip, Sovyetler Birliği döneminde bu nükleer santralde ilk defa nükleer bombada yapıldı. Rusya’da haritalarda gösterilmeyen Sarov kenti bu garip olaya ev sahipliği yaptı. Santral o kadar değerli ve gizli tutuluyor ki internet bağlantısı bile yok. Herhangi bir saldırının önüne geçmek adına bu santralde güvenlik önlemleri her zaman en üst seviyede tutuluyor.

Güvenlik nedeniyle internet bağlantısı olmayan bilgisayarların çevimiçi olduğu tespit edildi. Güvenlik birimi bu bilgisayarın aktif bir şekilde internete bağlantı olduğunu hemen çalışma başlattı. Rusya Federal Güvenlik tarafından gözaltına alınan nükleer tesisteki bilim adamları mahkemeye çıkarıldı ve tutuklandılar.

Petaflop işlem gücüne sahip bilgisayarlar

Bilim adamlarının ne zaman süredir bitcoin madenciliği yaptığı ise araştırılıyor. Bilim adamları  petaflop işlem gücüne sahip süper bilgisayarlarla Bitcoin madenciliği yaptı. Sınırda bulunan ve güvenlik güçleri ile çevrili alana misafir girmesi bile yasak.

Sarov’da Soğuk Savaş döneminde SSCB’nin ilk nükleer bombası, Stalin’in yönetimi sırasında üretilmişti.