Borsalar Nedir & Nasıl

Atani Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

 Hemen hemen kripto para ile ilgilenen herkes, ilk defa kripto para borsalarını veya eğitimlerini açtıklarında far ile karşılaşan bir tavşan edasında bir oraya bir buraya baka kalmıştır. Adresler, cüzdan tipleri, ERC-20’si TRC-20’si, sembolleri derken varlık yatırma-çekme karmaşıklığına girmiyorum bile. Yavaş yavaş aşina oldukça berraklaşan bu görüntü ilk başka insana korkutucu gelebilmektedir. Ve bu sadece tek bir kripto para borsası için geçerli olup muhtemelen başka bir site başka bir arayüz ile hizmet verecektir.

Elbette arayüz tasarımcıları bu karmaşıklığı en aza indirgemek adına çalışıyor ve arayüzü sürekli olarak kullanıcı dostu bir şekilde güncelliyorlar. Ama iş merkezinde yatan merkeziyetsiz sistemlerin karmaşıklığına gelince, maalesef onlarında ellerinden bir şey geldiği söylenemez. Birde platformlar ve borsalar arası işlem yapıyorsanız, ne diyelim kolay gelsin.  

İşte bu noktada Japon arkadaşlarımız düşünmüş ve anlamı japonca “Senin için” olan bir sistem kurmuşlar. Evet, bugün rehberimizde Atani’yi işliyoruz, hadi başlayalım:

Atani Hakkında

Atani ile daha önce karşılaşmış ve fark etmemiş olabilirsiniz çünkü şirketin ve uygulamanın eski orijinal adı Etoshi idi. 2019’da bağımsız bir masaüstü PC uygulaması olarak piyasaya sürüldü ve hala Windows, Linux ve Mac OS sürümleri güncellenerek devam ediyor. Güvenlik nedeni ile Web üzerinden erişimi bulunmayan  Atani kısa süre önce platformun hem Android hem de iOS cihazlar için bir mobil sürümünü yayınladı.

 Atani esasında kullanıcı dostluğu ön plana çıkartan bir borsadır diyebiliriz. Yatırım ve vergi raporlamasını tek bir yerde yönetmek için böylesine zengin ve eksiksiz bir araç setine sahip tek kripto para birimi ticaret borsası olan nadir platformalardan.

Atani, arayüzü basit ve sezgisel hazırlanmıştır ve en popüler 20’den fazla kripto para borsası ile işlem yapma olanağınız vardır. Borsa ayrıca portföy değerlerini ve hatta vergi yükümlülüklerini hesaplamak için kullanılabilecek gerçek zamanlı verileri de sizlere sunar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, zengin özelliklere sahip terminali, kullanım kolaylığı, sezgisel arayüz ve platformun güçlü faydaları göz önüne alındığında, Atani kendisini hızla Avrupa’nın en umut verici Blockchain ile ilgili girişimlerinden biri olarak kabul ediyor. Sadece üç yıldan daha az bir süredir var olmasına rağmen, şimdiden çok sayıda ödül kazandığını belirtelim. Bu ödüllerden bazıları şu şekilde:

 • TechCrunch Disrupt’ta En İyi Blockchain ödülü, 2019
 • Güney Zirvesi’nde En İyi 10. Fintech Start-up, 2019
 • Red Herring’in En İyi 100. Avrupa Girişimi, 2020
 • 2020 Mobil Dünya Kongresi’nde En İyi 12. Küresel Başlangıç
 • Avrupa Blockchain Konvansiyonu’nda İlk 3 Start-up, Barselona, ​​2020
 • İspanya Bilim ve İnovasyon Bakanlığı, Neotec-CDTI’nin En İyi 3. Teknoloji İnovasyon Projesi, 2020
 • ENISA Girişimcilik Programı tarafından desteklenen, İspanya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 2020
 • İspanya Bilim ve İnovasyon Bakanlığı tarafından İnovasyonda Mükemmellik Mührü, 2021

Projenin bu denli erken başarısı, Atani’yi risk sermayesi firmaları için en umut verici yatırım fırsatlarından biri olarak dikkatleri üzerine çekti. Mayıs 2019 ICO turu, firmaya JME Ventures, Lanai Partners ve Encomenda kombinasyonundan 600.000 € yatırım getirdi.

Kullanım kolaylığı ve sürekli dile getirdiğimiz kullanıcılar tarafından beğenilen arayüz sayesinde oldukça beğeni toplayan Atani, henüz yolun başında olsada oldukça güzel adımlar atmış durumda. İsterseniz bu projenin detaylarına inmeden önce kısaca artı ve eksilerini sıralayalım.

Artıları

 • 20’den fazla borsayı, 1.500 kripto para birimini ve 9.000’den fazla işlem çiftini destekleyen birleşik ticaret terminali.
 • İndirmesi ve kaydolması kolaydır.
 • Uygulama ücretsiz olarak kullanılabilir.
 • Belirli birkaç ülkedeki kullanıcılar için denetlenmiş vergi raporları.
 • Gerçek zamanlı piyasa raporları ve portföy takibi.
 • Ücretsiz grafikler, grafik araçları ve analizler.
 • API’leriniz üzerinde tam kontrol.
 • Saklama dışı çerçeve. (Atani’nin fonlarınıza erişimi olmadığı anlamına gelir.)

Eksileri

 • Bazı yeni kullanıcılar, kullanıcı arayüzünü ilk başta biraz zor bulabilir.
 • Şimdilik vadeli işlemler ve marj ticareti için destek yok.
 • Şu anda desteklenen 30 ülkenin dışındaki kullanıcılar için vergi raporu yok.

Ticaret Terminali

Aslına bakacak olursak Atani’nin en önemli kısmı terminal diyebiliriz. Öyle ki Atari zaten bir kripto para borsa terminalidir. 22 farklı kripto para borsasına bağlanmanıza izin verir ve aşağıdaki tüm özelliklere sahiptir:

 • 100 ms gecikmeli, gerçek zamanlı sipariş defterleri.
 • 1500’den fazla kripto para birimini ve 9000’den fazla çifti takip edin ve ticaret yapın.
 • İşin içinde hiçbir aracı yok.
 • Ek ücret yok.
 • Veri altyapısı gerçek zamanlı olarak 1 milyardan fazla günlük olayı işler.
 • Zararı Durdur, Kar Al, OCO gibi gelişmiş siparişler.

Borsam İle Atani’yi Nasıl Bağlayabilirim?

Evet anlattığımız bir çok özelliği kullanmak istediniz diyelim. Öncelikle yapmanız gereken önemli şey bir kripto para borsasına erişiminiz olmasıdır. Seçtiğiniz borsayı ticaret amacıyla Atani ile bağlamak için önce borsadan bir API anahtarına ihtiyacınız olacak. Bu, Atani terminalini kullanırken değiş tokuşa kimlik ve adresleriniz için kullanılacak köprü niteliği taşır.

Atani ayrıca, doğrudan Atani uygulamasının içinden bir değişim ile hesap oluşturmayı kolay ve kullanışlı hale getirir. Bu şekilde, yeni bir borsada bir hesaba ihtiyacınız varsa, bu basit bir işlemdir ve uygulamadan asla ayrılmanız gerekmez. Artı olarak Atani, belirli kripto borsalarına kaydolduğunuzda size bazı alım satım indirimleri sağlayabilir.

API anahtarlarını kullanarak Atani ile bir borsaya bağlanmak için aşağıdaki altı adımı uygulamanız yeterlidir:

 1. Atani’yi bağlamak istediğiniz döviz hesabına giriş yapın.
 2. Bir API anahtarı oluşturun ve iznini ‘Ticaret’ olarak ayarlayın.
 3. Ardından, API anahtarını ve ilişkili gizli anahtarını kopyalayın.
 4. Atani’nin masaüstü uygulamasında ‘Exchange’ sekmesine gidin.
 5. Aynı borsaya tıklayın. Her borsanın kendi yardım bölümü vardır.
 6. API’yi ve gizli anahtarı yapıştırın ve ‘Connect Exchange’i tıklayın.

Atani Güvenli mi?

Günümüzde güvenlik oldukça önemli bir konudur ve Atani hakkında bilmeniz gereken ilk şey, güvenliği çok ciddiye aldıklarıdır. Bu nedenle, web tabanlı bir uygulama yerine bir masaüstü uygulaması geliştirmeye karar verdiler. Atani’yi bir masaüstü uygulaması olarak geliştirmek çok daha pahalı ve zaman alıcıydı, ancak aynı zamanda yatırımcılara çok daha güvenli bir ortam sağladı.

Atani, gözetim dışı bir platform olduğu için, Atani’nin kendisi bilgisayar korsanları tarafından ihlal edilse bile, paranızın asla risk altında olmaz. Ayrıca şirket, kendi bilgisayarınızda yerel olarak depolanan API’leri korumak için askeri düzeyde AES-256 şifreleme kullanır.

Gizliliğiniz ile ilgili diğer güzel bir şey, Atani’nin herhangi bir KYC evrakına ihtiyaç duymamasıdır, bu nedenle Atani tarafından tutulan kişisel olarak tanımlanabilir hiçbir bilgi yoktur.

Atani’nin Arkasındaki Ekip

Projenin kısa sürede uzun bir yol kat ettikleri doğru, ancak hala çok fazla yapılacak iş var ve en zorlayıcı olanlardan biri sürekli değişen düzenleyici ortamdan geliyor. Barroso’nun konsolide bir ticaret deneyimi sağlayan birleşik bir platform konseptini ortaya çıkarmasında ki sebep tam da buydu. Atani’nin doğuşu, yatırımcıların birden fazla ticaret platformunda kullanıcı deneyimiyle ilgili tüm zorlukları göz ardı etmesine ve sadece ticarete odaklanmasına izin verdi.

Atani’nin bir platform olarak lansmanına da Barroso’nun projeye kazandırdığı derin teknik arka plan katkıda bulunuyor.

Paul Barroso, Atani’nin CEO’su ve Morgan Stanley’in eski kıdemli yazılım geliştiricisidir. Orada çalışırken, veri istihbarat kanallarını kullanan bir eşleştirme aracını kodlamaktan sorumluydu. Yatırım bankası için diğer projelerin yanı sıra. Bu deneyim ona Atani platformunu oluşturmak için gereken araçları ve bilgiyi verdi. Morgan Stanley’den ayrıldıktan sonra spot, marj, türevler, opsiyonlar ve OTC piyasalarında alım satım yapmak için kendi tescilli kripto ile ilgili ticaret masasını kurdu.

Haydée Barroso , Atani’nin COO’su ve eski bir üst düzey finans yöneticisidir. Atani’yi kurmadan önce, Banco Sabadell’in yeni dijital girişimler merkezi olan InnoCells için Dijital Strateji Başkanı olarak çalıştı.

İkili, 2019’da Atani’yi Londra, Barselona ve Madrid’i hedefleyen ilk pazarlama girişimiyle piyasaya sürdü. Artık tüm dünyaya yayılan operasyonlarla birlikte şirket ve platform çok hızlı büyümüş ve gelişmiştir. Şirket şu anda yaklaşık iki düzine yetenekli kişiyi istihdam ediyor ve hızla büyümeye devam ediyor.

Son Sözler

Günden güne arta kripto para kullanımı ve ilgi, birçok platform tarafından yakinen takip edilmekte ve her gün yeni gelişmeler görmekteyiz. Birçok kripto para borsası olduğundan, hepsi kendisine göre bir takım avantajlara ve dezavantajlara sahip. Hepsine tek tek bakmak, varlıklarınızı kontrol etmek vb sorunlar ile uğraşmaktansa bu tarz bir terminal kullanmak oldukça mantıklı olacaktır. Tüm bu faydaları düşündüğünüzde, kendi ticaretiniz için Atani’yi kullanmanızı teşvik edebilecek gerçekten dört temel özellik var. Bunlar güvenliği, maliyeti (ücretsiz), kullanım kolaylığı ve kapsamlı özellikleri.

Yukarıdaki rehberimizde anlattığımız gibi, uygulama hem güvenliği hem de gizliliği çok ciddiye alıyor.

Özellikler açısından, uygulama tamamen yüklü halde gelmekte ve daha iyi bir özellik setine sahip benzer bir uygulama piyasada bulunmamakta. (En azından araştırmalarımızda bulamadık) Bir yatırımcının ihtiyaç duyacağı ve halihazırda Atani’ye dahil olmayan neredeyse hiçbir şey yoktur. Atani, teknik analizden vergi raporlamasına kadar her şeyi kapsıyor. Ve size güzel bir yatırım arayüz rahatlığı sağlıyor.

Kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda, acemi tüccarların başlangıçta mücadele edebileceği ve zorlanacağı doğrudur, ancak kısa bir sürede hızlıca kavranabilecek bir arayüz tasarımına sahip. Ayrıca, Atani olmadan yapmanız gerektiği gibi, tüm çeşitli değişim arayüzlerini öğrenmek yerine, Atani’de sadece bir kullanıcı arayüzünü öğrenmenin daha iyi olacağını düşünüyorum.

Gelecekte premium bir ürün sunma planları var, ancak kurucu ve CEO Paul Barroso zaten Atani için bir freemium modeli izleyeceğini söylediğinden, ücretsiz bir seçenek olmalı, bu da her zaman ücretsiz bir seçenek olacağı anlamına geliyor.

Bonus olarak, Atani platformu üzerinden kaydolursanız, birkaç borsadaki alım satım ücretlerinde indirim de alabileceğinizi söyleyelim.

Yorum Yap