Avustralyalılar 2019’da Kripto Dolandırıcılığına 14 Milyon Dolardan Fazla Kaptırdı!

Scamwatch tarafından yapılan bir araştırma, kripto para dolandırıcılıklarının Avustralya’da gerçek bir tehdit olduğunu gösteriyor

bitcoin-avustralya

Scamwatch tarafından yapılan bir araştırma, kripto para dolandırıcılıklarının Avustralya’da gerçek bir tehdit olduğunu gösteriyor.

Avustralyalılar, 2019 yılında toplamda 21,6 milyon Avustralya dolarından (14,9 milyon ABD Doları) fazla toplam kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık raporu verdi.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun bir kolu olan Scamwatch tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 25 ila 34 yaşlarındaki genç Avustralyalılar kripto yatırım dolandırıcılıklarından en fazla etkilenenlerdir.

Rapora göre:

“Bulut madenciliği çiftlikleri bu tür aldatmacaların ortak bir uyarlaması haline geldi. Çoğu gerçek bir kripto para birimi içermeyen Ponzi şemalarıydı. ”

Bulut kripto madenciliğini, madeni para çıkarmak için güçlü bilgi işlem sistemlerine dayanan “inanılmaz derecede yoğun bir faaliyet ” olarak nitelendiriyor. Bu, dolandırıcıların aldatmacalarını oluşturduğu ve insanlardan varolmayan sunucu zamanına veya alana yatırım yapmalarını istediği kavramdır.

Kripto İle iİgili Dolandırıcılıklar Artıyor

Scamwatch’ın çalışması, son iki yılda dolandırıcılıklarla ilgili toplam kayıplarda keskin bir artış olduğunu ortaya koyuyor; bu artış 2017’de 234 milyon dolardan, 2019’da 437 milyon dolara şeklinde bir artıştır.

Rapordan alınan bir örneğe göre, kendisini “USI Tech” olarak adlandıran uluslararası bir Ponzi tarzı aldatmaca 2019’da Avustralya’yı vurdu. Scamwatch, Bitcoin’e (BTC )  ödenen ve geri dönüşü olmayan toplam 2.2 milyon dolarlık 200’den fazla rapor aldı . Scamwatch’ın raporu USI Tech’in şu anda “dünyanın en büyük kripto para dolandırıcısı” olarak bilindiğini söylüyor.

Bitcoin, 2019 yılında geleneksel banka havalelerinden sonra, ikinci sırada gelen ve dolandırıcılık türlerinde kullanılan ödeme yöntemiydi.