Yatırım Ustası Jim Rogers: “Bitcoin’in Değeri Sıfıra Düşecek”

2017 yılından beri Bitcoin’in boş bir iş  olduğunu söyleyen yatırım ustası Jim Rogers, son zamanlarda yine tüm kripto para birimlerinin yok olacağı tahmininde bulundu

Jim-Rogers-Bitcoin 2

2017 yılından beri Bitcoin’in boş bir iş  olduğunu söyleyen yatırım ustası Jim Rogers, son zamanlarda yine tüm kripto para birimlerinin yok olacağı tahmininde bulundu.

Asahi yayını AERA dot. ile 19 Haziran’da yapılan bir röportajda yatırımcı Jim Rogers, Bitcoin (BTC) de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin “sonunda azalacağını ve her şeyin sıfıra gideceğini” söyledi.

“Kripto para kullananlar hükümetlerinden daha akıllı olduklarını düşünüyorlar.” diyen Rogers, “Aslında haklı olabilirler. Ancak hükümetlerde kripto parada olmayan bir şey var: Silahlar. Kripto para biriminin sonuçta ortadan kalkacağını düşünmemin nedeni, hükümetlerin gücünün silahın gücüne dayanıyor olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Kripto para birimlerinin yükselen ve düşen fiyatları ile daha otoriter davranan hükümetler arasında kanıtlanmamış bir korelasyon vardır. Donald Trump, 1 Haziran’da barışçıl protestocuların zorla dağıtılmasını emrettiğinde, Bitcoin’in fiyatı %8’den fazla arttı.

Kripto “Sadece Kumar”

Rogers Kasım 2017’de, BTC’yi boş bir iş ve şişirilmiş bir balon olarak gördüğünü söylemişti. Bu söylemi, ana kripto para biriminin Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 20.000 doların üzerine ulaşmasından hemen önceydi.

Warren Buffett ve George Soros gibi milyarderlerin yanı sıra Rogers, dünyanın en büyük yatırımcılarından biri olarak kabul ediliyor. AERA dot. röportajındaki görüşleri, Şubat ayında “kripto paraların temelde bir değeri yok” diyen Buffett’in görüşlerini yansıtıyor.

”[…] kripto para birimleri birkaç yıl öncesinde ortada yoktu ancak bir anda göz açıp kapayınca kadar 100-1000 kat daha değerli oldular. Bu şişirilmiş bir balon. Sanal para bir yatırım hedefi değildir. Sadece kumardır. ”