Nedir & Nasıl

Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST) Nedir?

Giriş

Bitcoin madenciliğine katılımın önündeki önemli bir engel, sınırlı sayıda çıkış seçeneğidir. Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST), Bitcoin madenciliğine değişim düzeyinde likidite getirerek bu sorunu çözmektedir. Her BTCST, Bitcoin madencilik gücünün saniyede 0.1 terahash (TH/s) ile teminatlandırılır. BTCST’leri stake ederek, token sahipleri, söz konusu madencilik gücüne karşılık gelen günlük Bitcoin dağıtımlarını alabilirler. BTCST’nin piyasa fiyatı, temeldeki madencilik gücünün indirgenmiş nakit akışı olarak belirlenebilir olduğundan, ikincil ticarette BTCST, tasfiye riskinden arındırılmış kaldıraçlı bir Bitcoin tokeni olarak işlev görecektir. BTCST, Grayscale Bitcoin Trust’ın Bitcoin için kurumsal likidite yaratmasına benzer şekilde Bitcoin’in madencilik gücü için verimli bir pazar yaratacaktır.

Bu yazımızda BTCST nedir, özellikleri nelerdir, madencilere nasıl bir avantaj sağlar inceleyeceğiz.

Bitcoin Standard Hashrate Token BTCST Nedir?

Bitcoin madenciliği, sınırlı likiditeye sayesinde karlı bir girişimdir. Çoğu madenci ekipmanı yıllarca elinde tutmak veya seyrek satışlar için aracılara güvenmek arasında seçim yapmak zorundadır. Bu likidite eksikliği, Bitcoin madencilerinin madencilik makinelerinin fiyat dalgalanmalarından korunmak veya bundan kâr elde etmek için birkaç yolu olduğu anlamına gelir. Aynı sorunlar, yeni gelenleri Bitcoin madenciliğine ciddi şekilde katılmaktan da caydırıyor. Son olarak, girişimciler genellikle bu riskleri göze alarak Bitcoin madenciliğine girseler bile yüksek işlem maliyetleri bu girişimcileri caydırabilir.

BTCST’nin kendine ait paneli de bulunuyor.

Bulut madenciliği kusurlu bir çözümdür. Bulut madenciliği, madenciliğe giriş engelini azaltırken, standardizasyon eksikliği ve güçlü ürün eşleşmesi, piyasaların madencilik sözleşmeleri etrafında şekillenmesini zorlaştırıyor. Bu sorunu Bitcoin Standard Hashrate Token ile çözmek için proje geliştirilmeye başlandı. BTCST standart Bitcoin madencilik gücü ile teminatlandırılmış bir token olarak öne çıkıyor. Madencilik gücünü BTCST’de standartlaştırıp token haline getirerek ve döviz ticareti için tokeni listeleyerek, yatırımcıların madencilik ile bağlantı ihtiyacını karşılarken madencilik güç piyasasına döviz düzeyinde likidite getiriyor.

Bitcoin Madencilik Gücünün Ticareti

Her BTCST, standart bir gerçek Bitcoin madencilik gücü birimi tarafından teminatlandırılmış bir simgedir. Tokene sahip olmak, yasal ve işlevsel olarak temeldeki madencilik gücüne sahip olmakla eşdeğerdir; Tokeni zincir üzerinde stake etmek, stake eden kişiye Bitcoin’de madencilik ödülleri alma hakkı verir ve BTCST’nin büyük borsalarda listelenmesi, tokenize edilmiş Bitcoin madencilik gücüne anlamlı bir likidite getirecektir.

BTCST, Bitcoin madencileri ve madenci olmak isteyenler arasında verimli bir pazar yaratır. BTCST ticareti yaparak, piyasa katılımcıları herhangi bir boyutta, herhangi bir zamanda ve düşük maliyetlerle Bitcoin madenciliği riskine serbestçe girip çıkabilirler. BTCST tarafından token haline  getirilmiş madencilik gücüne sahip olmayan madenciler bile, madencilik makinesi fiyatlarındaki dalgalanma risklerine karşı kar elde etmek veya bu risklere karşı korunmak için tokeni kullanabilirler.

BTCST, madencileri genel olarak yatırımcılarla da bağlar. BTCST’nin piyasa fiyatı, kaldıraçlı bir Bitcoin tokeni olarak performans göstereceğinden BTCST tescilli ve algoritmik yatırımcıların çeşitli ticaret ihtiyaçlarını daha önce erişilemeyen şekillerde karşılayacaktır.

Bitcoin Madenciliği Tokeni

BTCST, yalnızca gerçek Bitcoin madenciliği gücü projeye katkıda bulunduğunda veya proje tarafından edinildiğinde kazılabilir. Katkı programı kapsamında, bir madenci, yeni çıkarılan BTCST’ler karşılığında projeye uygun madencilik gücüne katkıda bulunmaya karar verir. BTCST basımına serbestçe katılım olduğundan, herhangi bir madenci, katkıda bulunan madencilik gücünün mülkiyetinin ücretsiz ve açık olduğunu, madencilik gücünü üreten ekipmanın barındırıldığını gösterebildiği sürece, standardizasyon ve tokenizasyon başvurusunda bulunmak üzere madencilik gücüne katkıda bulunabilir. Proje ekibinin risk değerlendirmesini geçen sahalarda ve en az 5 PH/s madencilik gücüne katkıda bulunulur.

Satın alma programı kapsamında proje, artırılmış sermaye veya birikmiş kazançlarla açık piyasada uygun Bitcoin madencilik gücü elde ediyor. Satın alma programı kapsamında verilen BTCST’ler projenin kendisine ait oluyor. Katkı veya satın alma programı kapsamında, katkıda bulunan veya edinilen Bitcoin madencilik gücünün standartlaştırılabileceği TH/s birimlerinin sayısı, en azından yeni çıkarılan BTCST’lerin sayısına eşit tutuluyor.

Madencilik Havuzları

BTCST’nin standardizasyon hedefi, piyasaya sürüldüğünde 60 W/TH’di. Spesifik olarak, uygun madencilik gücü birimleri katkıda bulunduğunda veya edinildiğinde, standardizasyonu bekleyen bir aşama havuzuna yerleştirilir. Tüm aşamalı madencilik gücünün etkin verimliliği 60 W/TH değilse, proje tüm aşamalı madencilik gücünün ortaya çıkan karışımının etkin verimliliğinin hedefe ulaşması için katkıda bulunmak veya elde etmek için uygun verimliliğe sahip ek madencilik gücü arayacaktır. Örneğin, hazırlama havuzunun hedef dışı etkin verimliliği 75 W/TH olan toplam 10 PH/s madencilik gücü varsa, proje 45 W etkin verimliliğe sahip başka bir 10 PH/s madencilik gücü tedarik etmeyi seçebilir. Bu işlem TH aşamalandırma havuzunun genel etkili verimliliğini hedefe getirmek için çalışır.

Kullanıcılar BTCST stake ederek farklı kripto paraların madenciliğine de katılabiliyor.

Aşamalı havuz için harmanlama başarılı olduğunda, proje, aşamalı madencilik gücü sahiplerinin rızasıyla, aşamalı madencilik gücünün tüm birimlerini projenin tokenizasyon havuzuna taşıyacak ve projeye eklenen her 0.1 standartlaştırılmış TH/s birimi için bir BTCST yayınlayacaktır. Harmanlama başarısız olduğunda, aşamalı madencilik gücünün mülkiyet devri ve token basımı olmayacaktır.

Token tasarımının çalıştırılmasıyla, BTCST’nin toplam dolaşımı, en azından dolaşımdaki tüm tokenlerin toplu olarak temsil ettiği madencilik gücü miktarını üretmelidir. Örneğin, blockchain dolaşımda 10.000 BTCST gösteriyorsa, proje Bitcoin madencilik gücünde en az 1000 TH/s üretmelidir. Bir madencilik havuzu projeyle bağımsız bir denetçi olarak ortak oluyor ve madencilik ödülünün yeterliliğini göstermek ve BTCST’nin madencilik gücü tarafından tamamen veya fazla teminat altına alındığını kanıtlamak için periyodik olarak raporlar yayınlıyor.

BTCST Ekibi

Proje ekibi, Çin’in Yunnan, Sichuan, Xinjiang ve İç Moğolistan eyaletlerinde maden sahaları inşa etme ve yönetme konusunda dört yıllık deneyime sahip tecrübeli madencilerden oluşuyor. Ekibin yönetimi altındaki varlıklar, dünyanın en büyük bulut madenciliği sağlayıcılarından bazılarını içeriyor.

BTCST’nin kurucu ortakları, yönetim altında 2000 PH/s’den fazla madencilik gücüne sahip kurumsal madencileri barındırıyor. Bu kurucu ortaklar ve ortak madencilik havuzu, yeni ihraçlar, maliyet seviyesi ayarlamaları, artı kâr dağıtımı ve gelecekteki özellikleri içeren projenin öncelikli konularına toplu olarak karar veren bir yönetim kurulu oluşturacaktır. Yönetim kurulu, lansman sırasında, ikisi proje ekibi ve biri de ortak madencilik havuzu tarafından doldurulacak üç sandalyeye sahip olacak.

BTCST Nasıl alınır?

BTCST tokenleri popüler borsaların bazılarında bulunmaktadır. Örneğin Binance üzerinden alınabilir. Binance’te BTCST tokenleri BUSD, USDT ve BTC karşısında listelenmiş durumda. Eğer bir Binance hesabınız varsa kolaylıkla alabilirsiniz. Diğer yandan Poloniex ve Gate.io gibi borsalarda da BTCST USDT karşısında listeleniyor. Bu borsalar üzerinden BTCST alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca PancakeSwap üzerinden swap seçeneğini kullanarak BTSCT tokenlerine sahip olabilirsiniz. DeFi alanında BTSCT tokenlerini kullanarak farklı yatırım yolları oluşturabilirsiniz.

Yorum Yap