Bitfinex Borsası Hangi Ülkenin, Güvenilir Mi?

Bitfinex, piyasada bulunan en ünlü kripto para borsalarından biridir


Bitfinex, piyasada bulunan en ünlü kripto para borsalarından biridir. 2012’den beri hizmet veren Bitfinex, kripto para birimi ticaretine aracı olmak için oluşturulan ilk profesyonel platformlar arasında yer almaktadır. Bitfinex Hong Kong’da kuruldu. Merkezi İngiliz Virgin Adaları’nda bulunan bir şirket olan iFinex Inc tarafından işletilmektedir.

Yatırımcılar arasında popülerliği çok fazladır. Platform sektördeki en yüksek günlük işlem hacimlerine sahiptir. Şu anda, platform günlük olarak yaklaşık iki milyar dolarlık ticareti yönetiyor ve her gün 600 milyon USD’den fazla işlem görüyor. Bitfinex, gelişmiş ticaret araçları nedeniyle deneyimli yatırımcılara hitap etmektedir. En fazla finansal imkâna sahip olan tüccarların bu borsayı seçmesi Bitfinex’in çekiciliğini her geçen gün artıran bir etkendir. Borsa, geniş bir yelpazede token desteği ile eşler arası finansman, tezgah üstü piyasa ve marj ticareti hizmetlerinin yanı sıra genişletilmiş bir ticaret araçları setine sahiptir.

Bitfinex Borsası Güvenilir Mi?

Bitfinex, Bitstamp ve Coinbase ile birlikte halen faaliyette olan en eski ve köklü borsalardan biridir. 2015 yılının Mayıs ayında Bitfinex saldırıya uğramıştır. Bunun sonucunda borsadan müşterilerine ait 1.500 Bitcoin çalındı. 2016 yılının Ağustos ayında platform ikinci kez saldırıya uğramış ve korsanlar bu kez müşterilere ait 119.756 Bitcoin’i çaldırdı. Müşterilerinin parasının birkaç olayda çalınması ​​veya kaybolması borsa açısından büyük bir güven kaybına yol açmıştır. 2017 baharında ise, Bitfinex ile Wells Fargo bankası arasındaki anlaşmazlık yüzünden borsanın banka hesapları bloke edildi. 

Borsanın art arda iki hack’i onu güvenliğini artırmaya itti. Hack ve saldırı olaylarından sonra BitFinex, yıllık kârının büyük bir bölümünü sürekli olarak güvenliğini yükseltmeye ayırmıştır. Borsa müşteri fonlarının son derece güvenli algoritmalar ve siber güvenlik uzmanları tarafından güvence altına alınacağının garantisini vermektedir. Yakın zamanda da Bitfinex, birkaç hack girişiminde bulunulduğunu ve bu saldırıların borsanın güvenliğini geçemediği iddia edilmektedir.

BitFinex, müşterilerini güvende tutmak için iki faktörlü kimlik doğrulama ve müşteri fonlarının %99’unu soğuk hava deposunda tutmak gibi bildik yöntemleri uyguluyor. Ayrıca sıkı bir güvenlik ekibi platformdaki işlemleri 24 saat takip ediyor. BitFinex destek ekibi de 7/24 e-posta üzerinden müşterilerle iletişim kuruyor. Ancak bütün bu uygulamalar geçmişte yaşanan hack olayını unutturamıyor.