Blockchain Tabanlı Yayın Platformu THETA Token Nedir?

Theta Token, video akışını merkeziyetsiz hale getirmek için Blockchain teknolojisini kullanan oldukça spesifik bir proje


Theta Token, video akışını merkeziyetsiz hale getirmek için Blockchain teknolojisini kullanan oldukça spesifik bir proje.

Vizyonları, günümüzde sıklıkla görülen ara belleğe alma sorunları olmadan yüksek kaliteli video akışları sağlamak. Ayrıca, video akışının maliyetini düşürürken kaliteyi de artırmak için bant genişliği ve kullanıcılardan gelen depolamayı kullanmayı planlıyorlar.

Burada ne gibi bir sorun var ki diyebilirsiniz. Fakat özellikle Youtube, Twitch gibi platformların yaşadığı en büyük zorluk, yüksek çözünürlük ve bitrate’e sahip içeriklerin, depolanması ve bozulmadan kullanıcılara aktarılmasıdır. Bu konuda şirketler karmaşık algoritmalar ve çok sayıda server ağı kullanırlar. Diğer bir sorun ise depolama sorunudur. Sadece Youtube’a dakikada 400 saatlik içerik yükleniyor ve bu videoların çoğu oldukça yüksek kalitelere sahipler. 

Gelin oldukça devasa rakiplerin yarıştığı bu sektörde, Blockchain alanında ne gibi bir proje ortaya çıkmış, ve neler vaad ediyor, gelin birlikte inceleyelim.

THETA’ya Genel Bakış

İnternet kullanıcılarının video ve yayın hizmetleri için büyük bir iştahı olduğunu zaten biliyoruz. Bu, YouTube, Twitch, Live.ly’nin popülaritesi ve Facebook ve Twitter’a yapılan video akışı eklemelerinin yanı sıra giderek daha popüler hale gelen TikTok ile kendisini oldukça belli ediyor.

Bu konuda bir ağ donanımı şirketi Cisco, günümüzün internet bant genişliğinin üçte ikisinden fazlasının video akışı tarafından kullanıldığını tahmin ediyor. Bu miktarın önümüzdeki 18-24 ay içinde %82’ye çıkması bekleniyor (Belkide mucizevi bir algoritma çıkar, kim bilir).

Her şey yolunda ve güzel gözükse de, bugünün video akışı mükemmel değil. Birçok video akışı, “son mil” teslim sorunları olarak bilinen sorunlardan muzdarip. İçerik Dağıtım Ağları, büyük veri merkezlerinin belirli coğrafi alanlar için akış hizmetleri sağladığı bir altyapı oluşturmuştur.

Ancak, akışlar yalnızca gerçek kullanıcıların evlerine beslenen altyapı kadar iyidir ve bu bazen yavaş olabilir ve sık sık gecikmeye, yeniden arabelleğe almaya ve kesintili düşük kaliteli akışlara neden olabilir.

Theta Token’in ekibi, merkeziyetsiz Blockchain teknolojisini kullanarak “son mil” sorununa bir çözüm bulduğunu iddia ediyor. Bu çözüm, dünyanın ilk Merkeziyetsiz Akış Ağı (DSN). Sadece bu değil, Eylül 2020’de Theta Labs, “Merkeziyetsiz Veri Akışı ve Dağıtım Ağı için Yöntemler ve Sistemler”i kapsayan ilk merkeziyetsiz akış patentini aldı.

Bu Blockchain ağında kullanıcılar, genel ağı iyileştirmek için kullanılmayan belleklerini ve bant genişliğini paylaşmaya teşvik ediliyor. Bu, dünyanın her yerindeki herkes için daha iyi bir genel performans sağlıyor. Theta laboratuvarlarının kurucusu Mitch Liu’ya göre

Theta, özünde, kullanıcıların boş bant genişliğini ve bilgi işlem kaynaklarını Theta token’ madenciliği için paylaşmalarına ve ardından video akışlarını ağdaki diğer kişilere önbelleğe almalarına ve aktarmalarına olanak tanıyor.

THETA’nın Arkasındaki Teknoloji

Theta Blockchain ağı, hesaplama açısından çok daha az talepkar olan ve Proof-of-Work protokolleriyle karşılaştırıldığında daha yüksek işlem hacmine sahip olan bir Proof-of-Stake konsensüs mekanizması ile güvence altına alınmıştır. Konsensüs mekanizması olarak PoS’u kullanarak, izleyiciler ve önbellek Node’ları olarak görev yapan birçok farklı cihaza sahip olmak mümkündür.

Theta token’ın Blockchain ve video akışında ölçeklenebilirlik sorunlarını nasıl ele aldığını merak edebilirsiniz. Ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için Kaynak Odaklı Mikroödeme Havuzu geliştirdiler. Ayrıca, video bölümlerinin dağıtımını izlemek için Katılım Kanıtı adı verilen bir şey uyguluyorlar.

Platformdaki ödüllerin dağıtımı ve toplanması, Theta Token Blockchain ağında belirli bir akıllı sözleşme türü olan Akıllı Akış Sözleşmeleri tarafından gerçekleştirilir.

Gelin biraz daha detaya inelim:

Kaynak Odaklı Mikro Ödeme Havuzu

Kaynak Odaklı Mikro Ödeme Havuzu, Theta Token tarafından, özellikle kullanıcıların zincir dışı para çekme işlemleri için yapabilecekleri zincir dışı ödeme havuzları oluşturmak için oluşturuldu. Çift harcamaya dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış olup ayrıca diğer zincir dışı çözümlerden daha fazla esneklik sunabilirler.

Çift harcama girişiminde bulunulursa, bu Theta Ağındaki doğrulayıcılar tarafından algılanır. 

Bu çözümü kullanmanın en büyük yararı, birçok mikroişlemci ağdan uzak tutarak çok daha fazla ölçeklenebilirliğe izin vermesidir.

Proof-of-Engagement

Adından da tahmin edebileceğiniz gibi, bu, izleyicilerin gerçekten canlı bir video izlediğini kanıtlayan bir protokoldür. Bu, reklamverenler için şeffaflık sağlamanın yanı sıra, kullanıcıların katılımları karşılığında Theta token kazanmaları için bir araç olma görevide görür.

Etkileşim Kanıtı protokolü, güvenilir bir video akışı etkileşimi ölçümü ve izleyicilerin ve reklamverenlerin video akışı etkileşimlerini ölçmeleri için güvenilir bir yol oluşturmak için gereklidir.

Akıllı “Akış” Sözleşmeleri

Akıllı Akış Sözleşmeleri, ödül dağıtımını ve tahsilatını kolaylaştırmaya yardımcı olmak için kullanılan akıllı sözleşme veya teşvik sözleşmesi türüdür.

Akıllı Akış Sözleşmeleri için aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi kullanım örneği vardır:

 • Yayıncıları ve izleyicileri ödüllendiren reklamverenler;
 • Yayıncılara ödül veren izleyiciler;
 • Birden fazla yayıncı için hediye sözleşmeleri;
 • Premium veya ücretli video içeriği;
 • Yayıncı içeriğine veya merkeziyetsiz İçerik Ağlarına abonelikler;
 • Önbellekçiler, ödülleri izleyiciler ve içerik yayıncıları ile paylaşabilir.

Akıllı Akış Sözleşmeleri, doğrulayıcılar tarafından yürütülmek üzere tasarlanmıştır; bu, sözleşmeyi finanse eden asıl kişi veya kuruluşun dağıtımlara veya doğrulamalara dahil olması gerekmediği anlamına gelir.

Şu anda bu Akıllı Akış sözleşmeleri Testnet’te test ediliyor, ancak THETA ana ağı 3.0’ın piyasaya sürülmesiyle (Rehberimizin yazımı itibariyle 19 gün sonra) ana ağda dağıtılması bekleniyor. Akıllı Akış Sözleşmeleri ana ağda yayınlandığında, Theta ayrıca TFUEL stake ve yakmayı da uygulayacaktır.

Theta Token Ağı

THETA token Aralık 2017’de piyasaya sürüldü ve bir ERC-20 token olarak yayınlandı. Blockchain başlatıldığında (tahmini 2018’in sonlarında) bu ERC-20 token’lar, 1:1 oranında yerel token ile değiştirildi.

Bu token’lar ayrıca SLIVER.tv platformunun erken bir parçasıydı ve izleyicileri, yayıncıları ve kaynaklarını (bellek/bant genişliği) Theta Ağı ile paylaşanları ödüllendirmek için kullanılıyordu.

Theta Fuel, Ethereum ağında kullanılan “GAS’a” benzer olacak şekilde oluşturuldu . Mainet’in piyasaya sürülmesiyle Theta Fuel token’ları, Theta ağının ödül token’ları olarak kullanılıyor.

Theta ana ağının lansmanının en önemli yönlerinden biri, Theta Ağının “gazı” veya ödeme token olan Theta Fuel’nin (TFUEL) piyasaya sürülmesiydi. TFUEL, bir video akışını paylaşmak veya akıllı sözleşmeleri dağıtmak veya bunlarla etkileşim kurmak için aktarıcılara yapılan ödemeler gibi zincir üstü işlemlere güç sağlar.

Aktarıcılar, ağdaki diğer kullanıcılara aktardıkları her video akışı için TFUEL kazanır. Theta Fuel’yi protokolün GAS’ı olarak düşünebilirsiniz. Protokolün staking ve yönetişim token’ı THETA ile birlikte, bu iki token Theta Network’ün ekonomik sistemini oluşturdu.

Ağ Katılımcıları

Theta Token ekosistemini desteklemeye yardımcı olan çok sayıda paydaş ve Node var. Ağ, 5 ana paydaş grubuyla oluşturulmuştur:

 • Yayıncılar/Etkileyenler: Bunlar, daha sonra kullanılmak üzere canlı içerik ve videolar üreten ağın içerik üreticileridir. Katkılarından dolayı Theta token ile ödüllendirilirler.
 • İzleyiciler: THETA.tv’ye video içeriği tüketmek için gelen kullanıcılar. Tüm video akış ağının tartışmasız en önemli parçası olan izleyici katılımını sağlarlar. İzleyiciler, videoları izledikleri ve bunlarla etkileşim kurdukları için ödüllendirilir ve ayrıca reklamları görüntüledikleri için ödüllendirilmeyi seçebilirler.
 • Reklamcılar: Hizmetleri ve ürünleri izleyicilere tanıtmak için platformu kullanırlar. Ağda reklam zamanı satın almak ve etkileyicilere sponsor olmak için Theta token harcarlar.
 • Önbellek Node’ları: Bunlar, video akışının kalitesini ve dağıtımını iyileştirmek için ağa önbelleğe alma hizmetleri sağlayan bilgisayarlar ve sunuculardır. Ayrıca Theta token ile ödüllendirilirler.
 • Alıcı Node’lar: Bunlar, çeşitli bit hızları, akış çözünürlükleri vb. sağlamaya yardımcı olan Node’lardır. Canlı akışlar için önbelleğe alma Node hizmetlerini sağlarlar ve bunu yaptıkları için ödüllendirilirler.

En son Theta, ana ağın 2.0 sürümünün Mayıs 2020 lansmanı ile yeni Koruyucu (Guardian) Node’u tanıttı. Koruyucu Node, Theta multi-BFT konsensüs protokolündeki blokları sonlandırmak için tasarlanmıştır. Bu Koruyucular, Theta topluluğunun üyeleri tarafından yönetilir ve TFUEL ile ödüllendirilir. Bir Koruyucu Node çalıştırmak isterse, minimum teknik özelliklere sahip bir bilgisayara veya sunucuya sahip olmalı ve 1.000 THETA tokeni stake etmelidir.

Bir Koruyucu Node çalıştırmak için donanım gereksinimleri şu şekilde belirlenmiş:

 • İnternet hızı: 5 Mbps ve yukarısı;
 • CPU: 8 çekirdek veya daha fazla;
 • Bellek: 32 GByte veya daha fazla;
 • Disk boyutu: 1 TB veya daha fazla, tercihen SSD sabit sürücü.

Korucu (Guardian) Node’lar, yılda 250 milyon olan Theta Blockchain ağında üretilen tüm yeni Theta Fuel’den (TFUEL) pay alır. GN olarak kazandığınız TFUEL oranı, toplam THETA sayısına göre ne kadar THETA stake ettiğinize bağlıdır.

Örnek olarak, 100.000 THETA stake ederseniz ve toplam ağda 300 milyon THETA hissesi varsa, ağa verilen THETA toplamının %0.033’ünü stake etmiş olursunuz. Bu, Node’unuzun 100 blok dönemi başına yaklaşık 0,264 TFUEL veya aylık 6,944 TFUEL kazanması anlamına gelir.

THETA EdgeCast

theta swap

THETA’nın temel tezi her zaman, platformlardan içerik oluşturuculara ve son kullanıcılara kadar ilgili tüm paydaşlara fayda sağlayabilecek tamamen merkeziyetsiz bir video altyapısı oluşturmak olarak belirlenmiş.

Bunu pazara sunmanın yollarından biri, son kullanıcıların ve içerik oluşturucuların hangi platformun kendilerine en çok fayda sağlayacağını seçme olanağını sağlamaktan geçiyor. Bu yalnızca yeni, merkeziyetsiz platformları içermez. Ayrıca, Netflix ve Amazon Prime gibi mevcut abonelik tabanlı hizmetlerin yanı sıra YouTube ve Twitch gibi mevcut reklamveren sponsorlu platformları da içerir.

Theta ekibi bunu gerçeğe dönüştürmek için Kasım 2020’de Theta EdgeCast’ın beta sürümünü yayınladı. Bu, akıllı sözleşmeler de dahil olmak üzere tamamen yerel Theta Blockchain üzerine inşa edilmiş ilk tamamen merkeziyetsiz video akışı dApp’idir. Theta EdgeCast, video yakalama, gerçek zamanlı olarak kod dönüştürme ve tüm dünyadaki kullanıcılara önbelleğe alma ve aktarma yeteneğine sahiptir. Bu, merkezi sunucuları veya hizmetleri olmayan tamamen merkeziyetsiz bir çözümdür. Tüm bunlar, küresel olarak çalışan 2.000’den fazla Theta uç Node aracılığıyla gerçekleştirilir.

EdgeCast, Edge Node uygulamasının bir parçası olarak gelir ve kullanıcılar artık EdgeCast’ta akış yayınlayabilir veya diğer kullanıcıların EdgeCast akışlarını görüntüleyebilir ve ayrıca Edge Caching ve Edge Compute özellikleri aracılığıyla TFUEL kazanabilir. Edge Node artık merkeziyetsiz video akışının, dağıtımının ve hesaplamanın tüm yönlerini basitleştirilmiş tek bir uygulamada kapsıyor.

Theta ekibi, EdgeCast’i Theta.tv’nin mevcut hibrit platform durumundan tamamen merkeziyetsiz bir platforma dönüştüğü geleceğin bir önizlemesi olarak görüyor. Uzun vadede, merkeziyetsizliği tüm medya ve eğlence için önemli bir özellik olarak görüyorlar. Theta’yı bu geleceğin bir parçası olacak şekilde konumlandırıyorlar ve EdgeCast gibi yükseltmeler projeyi bu geleceğe yaklaştırıyor.

5G’nin altyapı kullanıcıları Theta ile akıllı TV’ler, mobil cihazlar ve geleceğin bağlantılı cihazları, ekosistemi kontrol eden merkezi bir varlığa ihtiyaç duymadan video ve verileri verimli bir şekilde transfer etme araçlarına sahip olacak. Theta ile ağdaki her kullanıcı ve cihaz, video ve diğer veri akışlarının depolanması, iletimi ve tesliminden faydalanabilecektir.

Theta Token Arkasındaki Ekip

Theta Token ekibi, aynı zamanda video akışı sitesi SLIVER.tv’nin yanı sıra Gameview Studios ve Tapjoy’un kurucu ortağı olan CEO ve kurucu ortak Mitch Liu tarafından yönetiliyor.

İkinci bir kurucu ortak, aynı zamanda SLIVER.tv’de kurucu ortak olan ve aynı zamanda Northwestern Üniversitesi’nden bilgisayar mühendisliği alanında doktora derecesine sahip olan Jieyi Long‘dur. SLIVER.tv, Twitch’e benzer bir video oyunu akış hizmetidir ve Theta Token altyapısının omurgalarından biridir.

Theta’nın bilgi birikimine ve büyümesine ek olarak, YouTube kurucu ortağı Steve Chen ve Twitch kurucu ortağı Justin Kan‘ı içeren deneyimli bir Medya Danışmanları grubudur.

Theta Token ekibi, izleyicilerin bant genişliğini yayın akışlarına paylaşarak Theta Fuel Tokens kazanmalarına olanak tanıyan Twitch ile bir ortaklık da dahil olmak üzere birçok önemli ortaklık kurmuştur.

Ayrıca, bir video oyunu sağlayıcısı olan Steam ve merkeziyetsiz bulut bilişim Blockchain Aelf ile ortaklıkları vardır. Bir diğer önemli ortaklık ise başlangıç ​​hızlandırıcı Play Labs ile. Daha yakın zamanda SamsungVR ve Theta’ya 100 milyondan fazla Playstaion platformuna erişim sağlayan bir medya platformu olan Littlstar ile ortaklıklar kurdu.

Geliştirme ve Yol Haritaları

Bunların hepsi kulağa hoş ve iyi geliyor, ancak ekip son zamanlarda ne kadar geliştirme çıktısı veriyor?

Bunu anlamanın en iyi yollarından biri, bir projenin GitHub’ına bakmaktır. Açık kaynak depolarına yapılan toplam taahhütleri gözlemleyerek, ham çıktı hakkında bir fikir edinebiliriz.

Bu yüzden Theta Token GitHub’a bakmaya karar verdim. Aşağıda, son 12 aydaki en aktif iki depoya toplam veriler eklenmiş.

Gördüğünüz gibi, geliştiriciler hala çekirdek protokol üzerinde çalışmakla meşguller. Bu, geliştirmenin bu aşamasında bir projeden beklediğimizden biraz daha az, ancak hala ilerliyor.

Aslında CoinCodeCap gibi sitelere bakacak olursak, Theta Labs kod çıktısının oldukça geride kaldığı gözüküyor. 8 kod deposu daha var, ancak bunların hiçbirinde son zamanlarda makul bir gelişme olmamış.

Yol Haritası açısından, çok iyi iş çıkardılar ve 2021 için planlanmış, bazıları halihazırda tamamlanmış ve uygulanmış olan etkileyici miktarda çalışma var.

Son Sözler

Theta canlı yayın platformunun 2016 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana proje çok uzun bir yol kat etti. THETA şimdi SLIVER.tv platformunda yayında ve ana ağ iyi çalışıyor ve sürüm 3.0 için neredeyse hazır, ekip Theta Ağının ortaklıklarını ve erişimini genişletmek için çalışıyor.

Video akış için büyük ve artan talebi var. Başarılı olup olmayacaklarını göreceğiz, ancak çok yetenekli ve deneyimli bir ekibe ve sağlam bir vizyona sahipler. Ayrıca diğer benzer projelere kıyasla çok iyi bir başlangıçları olduğunu söyleyebiliriz.

Ağ başlatıldığında, birkaç kullanıcı arasında ödülleri dağıtmak için paylaşılan madencilik ödülleri de dahil olmak üzere daha ilginç şeyler planlanıyor.

Ayrıca, video akışının ötesine geçen, ancak akıllı akış sözleşmeleri gibi hizmetler sağlayan genel bir hizmet platformunun dahil edilmesini planlıyorlar. Ekip ayrıca Theta platformunu akıllı TV’lere entegre etmenin yollarını araştırıyor ve bu da teorik olarak Theta’ya yüz milyonlarca yeni kullanıcı kazandıracak.

Belki de ileride, Blockchain hayatımızın her alanında bizlere hizmet verirken, bunlardan bir tanesi de THETA veya benzeri bir ağ olacak. Bizi bekleyen geleceği merakla bekliyor olacağız.