Borsalar Nedir & Nasıl

BtcTurk Nedir, Güvenilir ve Yasal Mı?

BtcTurk Nedir
İlknur Özer

Türkiye’de kripto para sektörünün henüz net bir zemine kavuşmamış olması hepimiz için büyük tedirginlik yaratıyor. Bu yüzden kullandığımız borsalar ve bankalar için sürekli araştırmalar yapıyor ve bilgi topluyoruz. BtcTurk Türkiye’deki en çok kullanılan kripto para borsalarından biri olma özelliğini taşıyor. Bu rehber yazımızda kısaca BtcTurk nedir,  güvenli midir, ve BtcTurk’un mobil uygulaması var mıdır gibi birçok konuda bilgi bulabilirsiniz.

BtcTurk Nedir?

Türkiye’nin ilk kripto borsası olan BtcTurk, dünyanın ise 4. Bitcoin ve kripto para alım satım platformu olarak 2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kurulmuştur.

CEO’luğu Özgür Güneri’nin yaptığı kripto para işlem platformu BtcTurk, Türkiye’de hizmet vermeye devam ediyor. 1 Temmuz 2013’te TL ile ilk Bitcoin alım satımına aracılık eden BtcTurk’ün 90’dan fazla çalışan bulunuyor. Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetilen BtcTurk, 750 bin kullanıcıya 7/24 hizmet veriyor.

BTCTurk borsası, Türk lirası için çeşitli kripto para birimleri sunmaktadır. Bu kripto para birimleri arasında en popüler olanlardan bazıları Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Tether (USDT) ve Stellar Lumens (XLM).

BtcTurk, 2019 yılında, Yeni Malatyaspor isim ve forma sponsorluğu ile dünyada bir ilki gerçekleştirdi. 2020’de ise Kadın ve Erkek Futbol Milli takımlarımıza ana sponsor olarak dünyada bir ilke daha imza atıldı. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun olarak hizmet veren BtcTurk, İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlıdır.

BtcTurk Güvenli Mi?

Ana sayfada, güvenlik nedeniyle 2 faktörlü kimlik doğrulama, blok zinciri boyut düzenlemeleri için SegWit kullanımı, satın alma ve satış seçeneklerini yönetmek için BTCTurk API ve müşteri fonlarının %95’inin donanım depolaması gibi kullanıcıları çekebilecek birkaç özellik vardır. Güvenliği artırmak için BTCTurk, kimlik belgesi ve adres kanıtı gibi geçerli kimlik talep eder. Anonimliğe izin vermez. Ayrıca her müşteriye özel bir güvenlik imajı önerir. Platformda kaldıraçlı alım satım sunulmadığından, CDF ticareti yapmak isteyen biri için değildir. Ayrıca herhangi bir düzenleme yok. Ücretlerle ilgili olarak, BTCTurk, kullanıcının işlem hacmi arttıkça daha uygun hale gelen makul komisyon ücretlerine sahiptir. Ancak banka havalesi yoluyla minimum para yatırma ve çekme tutarı (1000 TL) vardır. Anında transferler için çok küçük bir limit de bulunuyor, 10 TL.

BtcTurk Güvenliği

BtcTurk üzerindeki kullanıcı bakiyelerinin en az %95’i özel bir süreç ile yönetilen çevrimdışı Bitcoin cüzdanlarında saklanır.

 • Çevrimdışı Bitcoin cüzdanlarımız çok imzalı (“Multi Signature”) cüzdanlardır.
 • Cüzdanlarımız FIPS-Level 2 güvenlik düzeyine sahip cihazlarda saklanır.
 • Yedeklerimiz farklı ülkelerde özel güvenlikli ortamlarda korunur.
 • Yapılan harcamalar dijital imzalar ve kontroller yapıldıktan sonra gerçekleşir.

Her Hesapta İki Aşamalı Doğrulama

Hesabınız kullanıcı adı ve parolanız dışında ikinci bir doğrulama yöntemi ile daha güvenli hale getirilmiştir. Hesabınıza her girişinizde size SMS ile tek kullanımlık parola gönderilmektedir. Üstelik bu SMS’ler için sizden bir ücret talep edilmemektedir.

Dilerseniz iki aşamalı doğrulamanızı SMS parolasından daha güvenli bir yöntem olan Google Authenticator uygulamasını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

BtcTurk Ticaret Görünümü

Farklı borsaların farklı ticaret görüşleri vardır. Ve “bu genel bakış en iyisidir” gibi genel geçer bir görüş yoktur. Size en uygun ticaret görünümüne kendiniz karar vermelisiniz. Normalde görünümlerin ortak noktası, hepsinin sipariş defterini veya en azından sipariş defterinin bir kısmını, seçilen kripto para biriminin fiyat tablosunu ve sipariş geçmişini göstermesidir. Normalde alış ve satış kutuları da vardır. Bir borsayı seçmeden önce, ticaret görünümüne bir göz atmaya çalışın, böylece sizin için doğru hissettirdiğinden emin olabilirsiniz. Bu, BTCTurk’teki ticaret görünümünün bir resmidir:

BTCTurk-ticaret

Borsanın Marketinde Hangi Kripto Paralar Listeleniyor?

BtcTurk, artık sadece Bitcoin (BTC) alım satımı için kullanılıyor. Bunun dışında diğer kripto para birimleri için BtcTurk Pro’yu kullanmanız gerekmektedir. BtcTurk Pro’da listelenen kripto varlıklar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • BTC
 • ETH
 • LTC
 • XRP
 • XLM
 • USDT
 • NEO
 • EOS
 • DASH
 • LINK
 • ATOM
 • XTZ

Listelenen bu kripto paraları TRY, ABD Doları ve BTC bazında markette trade (al-sat) yapma imkanını kullanıcılarına sunan BtcTurk Pro, basit ve gelişmiş market seçenekleri ile kullanıcılarına profesyonel deneyimler yaşatıyor.

BtcTurk Mobil Destek

BtcTurk kendi mobil uygulamasına sahiptir, bu da kullanıcının hesaplarını yönetmesini kolaylaştırır. BtcTurk uygulamasını hem App Store’dan hem de Google Play’den indirebilirsiniz

BtcTurk Pro Nedir?

PRO versiyonunda detaylı alarm seçenekleri ile anlık veri takibi yapılabiliyor, geçmiş performansların görülebileceği farklı raporlama araçları geliyor.

Bu yaklaşım doğrultusunda BtcTurk, profesyonel kripto para yatırımcıları için BtcTurk | PRO platformunu geliştirdi. Ekranlar, araçlar, raporlar ve kullanıcılara sunulan yeni güvenlik uygulamaları yer alıyor. Bu yeni ürün ileri düzey kullanıcıların daha hızlı ve profesyonelce yatırım kararı vermesine yardımcı oluyor.

BtcTurk | PRO aşağıdaki özellikleri ile ön plana çıkıyor:

 • Fiyat grafiklerinde, Tradingview tarafından sağlanan halka açık indikatörler ve çizim araçlarının kullanımı,
 • İstenilen aralıklarla çok sayıda göstergeyi barındıran raporlara ulaşım
 • İşlem yapılmak istenen kripto paraların fiyat grafikleri ve derinlik tablosunun aynı sayfada takibi
 • API ile gerçek zamanlı ve geçmiş verilere anında erişim
 • OAuth2 ile hesabı 3. parti uygulamalara (örn. Matriks Trader) bağlanabilme
 • BtcTurk | PRO, her gün alım satım yapan, yatırımlarını yönlendirirken güncel piyasa verilerini anlık takip etmek isteyen, bitcoin ve kripto para işlemi yaparken fiyat grafikleri ve teknik göstergelere bakan, karar alırken detaylı analizlere ve raporlara ihtiyaç duyan ve gelişmeleri kaçırmak istemeyen tüm profesyonel yatırımcıların kullanımı için geliştirildi.


Her hafta, gelen kutunuza harika kripto içerikleri almak için kaydolun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Yorum Yap