Blockchain Nedir & Nasıl

Cartesi ve CTSI Token Nedir?

Blockchain ve devamında DeFi devrimi büyümeye devam edip, Ethereum giderek daha önemli bir ağ haline geldikçe, bu tür işlemlerde kullanılan akıllı sözleşmeler için ölçeklenebilirliği artırmaya ve ücretleri düşürmeye yönelik büyük bir ihtiyaç doğdu.

Cartesi projesini yürüten yenilikçi bir geliştirme ekibi, Ethereum ağında yüksek işlem ücretleri ve ölçeklenebilirlik ihtiyacı gibi acil sorunları çözerek akıllı sözleşmeleri iyileştirmeye çalışıyor.

Bunu, iyimser özetler üzerinde bir varyant kullanarak başarıyor ve daha da önemlisi, geliştiricilerin Solidity yerine daha yaygın yazılımlar ile kodlama yapmasına izin vererek akıllı sözleşme yeni bir soluk getiriyor.

Geliştiriciler, şu anda mevcut olan Blockchain teknolojisi göz önüne alındığında, dApp’ler oluşturmanın zorluğunun bir süredir farkındalar. Cartesi, dApp’lerin tüm karmaşık ve pahalı hesaplamalarını zincir dışı çalıştıracak, engelleyici ağ maliyetlerini ve teknolojisinin dayattığı diğer sınırlamaları ortadan kaldıracak bir çözüm geliştiriyor.

Aslında, Cartesi kullanılarak oluşturulan dApp’ler, zincir üzerinde çalıştıklarından milyonlarca kat daha yoğun hesaplamaları yürütme şansı tanıyor.

Cartesi bunu bir Linux çalışma zamanı ortamı sunarak başarıyor. Bu, onu tek yazılım tabanlı doğrulanabilir zincir dışı bilgi işlem sistemi haline getiriyor. Geliştiriciler, Linux kullanarak artık son 30 yılda geliştirilen ve günümüzde kullanılan internet uygulamalarının çoğunu çalıştıran çok çeşitli yazılımları kullanma seçeneğine sahip ve bunun nasıl bir özgürlük ve geniş çalışma alanı tanıdığını tahmin edebilirsiniz.

Cartesi’nin Özellikleri

Cartesi’yi çekici bir geliştirme ortamı yapan bir dizi özellik var. Cartesi’nin dApp geliştirmede kullanılmasını öneren üç ana özelliği sıralarsak:

 1. Gerçek dünya hesaplamaları Blockchain ile buluşuyor: Blockchain teknolojisi yoğun hesaplamalar düşünülerek geliştirilmedi. Bu yüzden zorlu hesaplama türleri aracı bir platforma ihtiyaç duyar. Cartesi ile harici hesaplamalar, Linux işletim sistemi altında bir RISC-V işlemci kullanılarak harici olarak çalıştırılabilir. Bu, geliştiricilerin son 30 yılı aşkın süredir Linux için geliştirilmiş tüm araçları, hizmetleri ve kitaplıkları kullanmalarına olanak tanır.
 2. Birden fazla Blockchain’de taşınabilir: Cartesi Node’ları, hesaplamalar için hangi Blockchain’in onu kullandığından habersizdir, bu da onu herhangi bir Blockchain için hesaplamalar yapabilir hale getirir. Bu, Blockchain’in ayrıntılarını ortadan kaldırarak hesaplamaların izole edilmesini sağlar. Bu da onları taşınabilir kılarken aynı zamanda değişmezlik ve güvenlik sağlar ve bir ödeme sisteminin kurulmasına izin verir.
 3. Garantili fikir birliği: Blockchain’in dışında yürütülen hesaplamalar, ilgili herhangi bir taraf tarafından kolayca doğrulanabilir. Anlaşmazlıklar ortaya çıktığında otomatik olarak Cartesi tarafından sıralanır. Bu aynı zamanda Blockchain içinde gerekli herhangi bir hesaplamayı minimum düzeyde tutar.

Cartesi’nin Ölçeklenebilirlik Çözümü

Cartesi ile dApp’ler, işlem ücretleri ve diğer Blockchain sınırlamaları hakkında endişelenmeden herhangi bir hesaplamayı çalıştırabilir. Ayrıca, Cartesi Node’u içinde yapılan tüm hesaplamalar tekrarlanabilir ve doğrulanabilir. Bu, Blockchain için gerekli olan merkeziyetsizlik ve Blockchain’in güvenlik garantilerini korur. Herhangi bir anlaşmazlık çözüm için ana zincire devredilerek, Node içinde yerel fikir birliği sağlanır.

Bu, Cartesi’yi zincir dışı bir ölçeklenebilirlik çözümü sağlar. Ölçeklenebilirlik eksikliği, dApp’lerin geniş çapta benimsenmesinde sınırlayıcı bir faktör olduğundan, ölçeklenebilirlik, mevcut evrimlerinde ağlar için önemli bir konu olmuştur. 

Şu anda bu projeler ölçeklenebilirlik sorununa yönelik iki tür çözüm üzerinde çalışıyor: Katman-1 çözümleri ve Katman-2 çözümleri.

Katman-1 çözümlerinde, temel mekanizmalarda değişiklikler uygulanarak Blockchain’in ölçeklenebilirliği iyileştirilir. Bunun bazı örnekleri, parçalama çözümlerini uygulayan veya fikir birliği mekanizmasını geliştirmenin yollarını arayan projelerdir.

Katman 2 çözümleri farklıdır çünkü zincir dışı ağın ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeye çalışırlar. Bu sayede yan zincirlere, Plazma çözümlerine ve devlet kanallarına odaklanan herhangi bir projeyi Cartesi’nin emsalleri olarak adlandırmak mümkündür. Bu, bu çözümdeki rekabeti oldukça şiddetli hale getiriyor, ancak 2021’in başlarından itibaren herhangi bir ideal teknik çözüm önerilmiş ve pazara sunulmamıştır.

Cartesi, ölçeklenebilirliği geliştirmek için benzersiz yönteminde ilk olmayı umuyor. Bu, güvenilir bir düğüm ortamı oluşturmak için zincir dışı karmaşık hesaplamaları gerçekleştirmeyi ve ardından hesaplamaların sonuçlarını doğrulamak için teşvikler sağlayarak herhangi bir anlaşmazlığı çözmeyi içerir.

Cartesi Düğümü Zincir Dışı Yerel Konsensüs

Blok zincirlerle ilgili sorunlardan biri, diğer yazılım çözümleriyle karşılaştırıldığında çok yavaş çalışmasıdır. Bu hız eksikliği, Blockchain ağının fikir birliğine varmak için birçok bilgisayar gerektirmesidir (Node). Bunun gibi küresel fikir birliği çok zaman alıcı ve ayrıca oldukça pahalıdır. Ve elbette bu, ölçeklenebilirlik sorununu da daha karmaşık hale getirir.

Bununla birlikte, herhangi bir merkeziyetsiz uygulamanın küresel fikir birliğine ulaşması gerekmez, çoğu durumda yalnızca yerel fikir birliğine ulaşması gerekir. Cartesi, mümkün olan yerlerde, hesaplamaların çoğunluğu olan yerel fikir birliğini kullanarak, dApp’lerin maliyetini düşürürken hızı da artırabilir.

Cartesi Çekirdeği

Cartesi’nin zincir dışı tarafı, hızı ve maliyeti nasıl iyileştirebileceği hakkında çok konuştuk, ancak Cartesi hibrit bir zincir içi/dışı yaklaşım kullanıyor. Çoğu hesaplama işi zincir dışı yapılır, ancak ödemeler gibi hayati görevler zincir içi kalır. Tam sistem üç ana temel bileşenden oluşur: Cartesi Node’ları, Cartesi Makineleri ve Cartesi Veri Defteri. Gelin Sırasıyla inceleyelim.

Cartesi Node’ları

Cartesi Node’ları, bir uygulamanın tüm zincir dışı bileşenlerinin ve hesaplamalarının bulunduğu yerdir. Node hem donanım hem de yazılımdan oluşur. Herhangi bir uygulamayı Cartesi’de çalıştırmak için kullanıcıların Node etkileşime girmesi gerekir. Her Node’un içinde, dağıtılmış Linux çalıştıran bir sanal makine türü olan bir Cartesi Makinesi bulunur. Uygulama için tüm bu merkeziyetsiz mantık, sanal makinede çalıştırılır, yürütülür ve çoğaltılır.

Cartesi Makinesi

Yukarıda bahsedildiği gibi, Cartesi Makinesi (Machine), Cartesi Node içinde yer alan ve Linux’un merkeziyetsiz bir sürümünü çalıştıran sanal bir makinedir. Cartesi makinesi tarafından işlenen tüm hesaplamalar tekrarlanabilir ve doğrulanabilir. Cartesi Machine’in çekirdeği, hangi hesaplamaların tekrarlanabilir olması gerektiğini ve hangilerinin yapılmayacağını belirleyebilir ve bunları buna göre böler. Cartesi, hesaplamaları bu şekilde bölerek sistemin hızını ve depolama kapasitesini diğer modern sistemlerle aynı hizaya getirebilmektedir.

Veri Defteri

Katman-2 projeleri maliyet ve hız sorunlarını çözerken, bir işlemin ortasında taraflardan birinin çevrimdışı olması durumunda ortaya çıkan bir veri kullanılabilirliği sorununa sahiptir. Cartesi, Data Ledger olarak adlandırdıkları bir Proof-of-Stake yan zinciri ekleyerek bu sorunu giderir. Bu veri defteri yan zinciri, “kısa süreli depolama, çöp toplama, parçalama, zincir dışı öykünmüş hesaplamalar ve yerelleştirilmiş fikir birliği” dahil olmak üzere bir dizi şey için kullanılır.

Cartesinin Potansiyel Kullanım Alanları

Daha önce gördüğümüz gibi, Cartesi Linux çalıştırabilir, büyük miktarda hesaplama yapabilir ve ölçeklenebilir dApp’ler oluşturabilir. Şu anki tek görünür kullanımı Creepts kule savunma oyununun yaratılması olsa da, Cartesi’nin oyun oynamanın çok ötesine uzanan kullanımları var. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere herhangi bir faydasını genişleten her tür uygulamanın performansını artırmak için kullanılabilir:

 • Merkeziyetsiz Finans (DeFi)
 • Lojistik
 • Dış Kaynak Kullanımı
 • Pazar Yerleri
 • Araştırma Merkezleri

CTSI Token Hakkında

Cartesi Blockchain, Hisse Kanıtı aracılığıyla fikir birliğine varır ve bir Node Operatörleri ağı tarafından korunur. Bu senaryoda, Blockchain’in yerel token’ı, sistemin çalışmasını sağlamada çok önemli bir unsurdur. Bu yüzden CTSI token aşağıdakilerin yürütülmesini sağlar:

 • Staking: Blok oluşturucular ekonomideki paylarına göre seçileceğinden, sistemdeki herkesin dengesini sorgulamanın ve kilitlemenin bir yolu olmalıdır, burada Staking devreye girer.
 • Blok üreticilerinin seçimi: Madenciler, ağın dağınık haline getirilmiş bir paydaş topluluğu tarafından işletilmesi için token bakiyeleriyle orantılı olarak blok önermek üzere seçilecektir.
 • Slashing : Kötü davranış, dürüst olmayan aktörlerin token’larını kilitleyerek ve potansiyel olarak keserek caydırılır.
 • İşlem ücretleri: Yan Zincir, altta yatan ana zincirden çok daha ucuz olmasına rağmen, kullanıcılar veya DApp geliştiricilerinin, işlemlerinin başkaları tarafından işlenmesi, iletilmesi ve geçici olarak saklanması için yine de ödeme yapması gerekir. Bu ücretler, CTSI token ile Node Operatörlerine ödenecektir.
 • Hesaplamalara meydan okuma: CTSI belirteci, Blockchain’de yayınlanan hesaplama sonuçlarına meydan okumak için de önemli olacaktır. Bu, DApp’lerin doğru şekilde yürütülmesini garanti eden ve kötü davranışları engelleyen bir çıkış mekanizması olarak çalışacaktır.

CTSI token toplam 1 milyar arza ve şu anda 215 milyon token’lık dolaşım arzı var. Ekip, geçmişte birkaç özel satış gerçekleştirdi ve bu özel satışlardan toplam 800.000 dolar topladı. Nisan 2020’de, 100 milyon CTSI token’ın birim başına 0,015 dolara satıldığı ve Cartesi ekibi için 1,5 milyon dolarlık ek bir artış sağlayan bir ICO yapıldı.

CTSI token 24 Nisan 2020’de ICO’dan hemen sonra listelendi ve işlem görmeye başladı. ICO fiyatının %200’den fazla üzerinde açıldı ve ilk birkaç gün için 0,05 doların üzerinde işlem gördü. Haftalar içinde hızla 0,03 doların altına düştü, ancak daha sonra toparlandı ve 8 Mayıs 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.72 dolara ulaştı. O zamandan beri 0.03 doların altına düşmedi ve 16 Haziran 2021 itibariyle 0.56 dolardan işlem görüyor.

Cartesi’nin Arkasındaki Ekip

Cartesi projesi 2018 yılında dört kurucu ortak tarafından başlatıldı: Erick de Moura, Augusto Teixeira, Diego Nehab ve Colin Steil. Dörtlü, Augusto Teixeira’nın IOTA’nın kurucusu Serguei Popov ile arkadaş olması nedeniyle başlangıçta Blockchain ile ilgilenmeye başladı. Cartesi başlatıldıktan sonra Popov, projedeki ilk yatırımcılardan ve danışmanlardan biri oldu.

Augusto tarafından ortaya atılan ilk fikir, veri bilimcileri için güvenilir bir yapay zeka pazarı yaratmaktı. Ancak proje başladığında ekip, kapsamı genişlettiklerini fark etti ve Cartesi, Blockchain dApp’leri için ölçeklenebilirlik ve hesaplama sorunlarına Linux tabanlı bir çözüm olan Katman-2’ye dönüştü.

Cartesi’nin CEO’su, yazılım endüstrisinde 20 yılı aşkın süredir bir seri girişimci ve teknik lider olan Erick de Moura. Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, yirmi yıl boyunca çeşitli yazılım tasarımı ve geliştirme görevlerinde bulundu.

 • Cartesi için ilk fikri olan Augusto Teizeira, Baş Bilimsel Görevlisi olarak kaldı. Ayrıca Brezilya, Rio de Janiero’daki Instituto de Matematica Pura e Aplicada’da (IMPA) profesördür. Augusto, ETH Zürih’ten Matematik alanında doktora derecesine sahiptir ve kariyerini akademide geçirmiştir.
 • Diego Nehab, Cartesi’nin Baş Teknik Sorumlusu olarak kalmaya devam ediyor ve aynı zamanda IMPA’da araştırmacı olarak görev yapıyor. Princeton Üniversitesi’nden Bilgisayar Grafiği alanında doktora derecesine sahiptir ve kariyerinin başlarında Microsoft’ta araştırmacı olarak çalıştı.
 • Colin Steil, Cartesi’de Operasyon Direktörüdür. Alberta Üniversitesi’nden Uluslararası İşletme ve Nişanlılık derecesi ile mezun oldu ve girişim sermayesi şirketlerinde teknik girişimlere yardımcı olma amacıyla çeşitli roller üstlendi.

Sonuç

Projede ölçeklenebilirliğe yapılan yoğun vurgu ve Ethereum 2.0 ölçeklendirmesinin muhtemelen yıllar alacağı gerçeği göz önüne alındığında, Cartesi gibi Katman-2 ölçeklendirme projeleri talep görüyor ve güzel bir potansiyel taşıyor. Cartesi, Ethereum’un ölçekleme sorununu çözebilecek gibi görünüyor ve buna ek olarak, çoğu geliştiricinin Solidity yerine Linux kullanarak dApp’leri ve akıllı sözleşmeleri kodlamasına izin vererek hayatı kolaylaştırıyor.

Cartesi, güvenlik kaybı olmadan çok daha fazla hesaplama gücü sağlıyor. Bunun, hesaplama gücündeki artıştan ve çok daha düşük ücretlerden yararlanabilecek yeni nesil dApp’lerin oluşturulmasını hızlandıracağı neredeyse garanti diyebiliriz.

Cartesi bir Proof-of-Stake konsensüs mekanizması üzerinde çalıştığından, ekosisteme daha fazla dApp eklendikçe CTSI toke’a olan talep artacaktır. 1 milyar token’ın büyük bir arz olduğu doğru olsa da, bunların çoğu madencilik ödülleri için ve Cartesi projesinin kuruluşunu ve gelecekteki büyümesini desteklemek için tutuluyor.

Kurucuların hepsi yeterli düzeyde deneyimli ve son derece yetenekli kişilerdir ve IOTA ve kurucusu Serguei Popov ile ilişkiye sahip olmak, projeye yalnızca diğer Blockchain projeleriyle bağlantı kurmada yardımcı olabilir.

Ekip sonuç vermeye devam ettiği sürece projeyle ilgili eleştirilecek çok az şey var gibi görünüyor. Yararlı bir teknoloji ve ölçeklenebilirlik bulmacasının kritik bir parçasını sağlamayı hedefliyor. Cartesi sayesinde geliştiriciler çok daha iyi dApp’ler oluşturabilecek ve bu da tüm ekosistemin benimsenmesini ve büyümesini hızlandırabilir.

Yorum Yap