Centrifuge (CFG) Nedir? Centrifuge Coin Yorum ve Geleceği

Centrifuge (CFG), merkezi olmayan bir varlık finansman protokolüdür. Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için sermaye maliyetini düşürmeye ve yatırımcılara istikrarlı bir gelir kaynağı sağlamaya çalışırken, merkezi olmayan finansmanı (DeFi) gerçek dünya varlıkları (RWA) ile birleştirir. Projenin...

Centrifuge

Centrifuge (CFG), merkezi olmayan bir varlık finansman protokolüdür. Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için sermaye maliyetini düşürmeye ve yatırımcılara istikrarlı bir gelir kaynağı sağlamaya çalışırken, merkezi olmayan finansmanı (DeFi) gerçek dünya varlıkları (RWA) ile birleştirir. Projenin temel amacı, değişken kripto varlıklarına bağlı olmayan karlar elde etmektir.

Centrifuge (CFG) Nedir?

Centrifuge, küçük işletmeler için krediyi daha erişilebilir hale getirmeyi ve aynı zamanda geleneksel finans dünyasına havuzlanmış likidite açarak yatırımcılar için istikrarlı bir getiri sağlamayı amaçlayan merkezi olmayan bir finans (DeFi) kredi protokolüdür.

Centrifuge ilişkili merkezi olmayan uygulaması (dApp), Tinlake, tokenize edilmiş gerçek dünya varlıkları için bir pazar yeridir. Şirketler, doğrulanmış gerçek dünya varlıklarını temsil eden Fungible Token’ları (NFT’ler) basarak, kredilerinde teminat olarak kullanmak üzere varlık toplayabilir ve bireysel yatırımcılar tarafından sağlanan daha fazla likit fona hızla erişebilir.

Buna karşılık, yatırımcılar yatırımlarından daha öngörülebilir bir ödül kazanmak ve kendilerini kripto piyasalarının öngörülemeyen oynaklığına maruz kalmaktan korumak için geleneksel ticari kredi verme yöntemlerini kullanabilirler.

Başlangıçta kendi blok zinciri olarak inşa edilen Centrifuge, Polkadot’taki parachain’lerle de uyumludur. Centrifuge, NFT yeteneklerini ve Tinlake protokolünü geliştirirken Ethereum standartlarını takip etti. Bu şekilde Centrifuge, Polkadot ve Ethereum ekosistemleri arasında köprü kurar ve her birinin sunduğu avantajlardan yararlanmaya çalışır.

Centrifuge, blok zincirine güvenlik sağlarken, sahiplerinin işlem ücretlerini ödemesine, varlıkları hissesine ve Centrifuge yönetimine katılmasına izin veren Centrifuge tokeni (CFG) tarafından desteklenmektedir .

Centrifuge’yi Kim Yarattı?

Centrifuge, daha önce e-ticaret şirketi DeinDeal’i kuran CEO Lucas Vogelsang liderliğindeki bir Alman ekibi tarafından kuruldu.

Centrifugeden önce, Vogelsang ve diğer kurucu ortaklar, bir FinTech işletme sermayesi çözümleri sağlayıcısı olan Taulia’yı piyasaya sürdü. Taulia, elektronik faturalandırma ve tedarik zinciri finansmanı gibi hizmetler sunarak 100’den fazla ülkede müşterilerine hizmet vermektedir. Centrifuge, bu hizmetleri blok zinciri mimarisi içinde oluşturmayı hedeflemiştir.

Centrifuge, ilk üç yılında beş tur finansman yoluyla yaklaşık 12 milyon dolar topladı. Yatırımcılar arasında Galaxy Digital ve IOSG Ventures gibi firmalar yer alıyor. Coinlist’te 26 Mayıs 2021’de düzenlenen bir CFG token satışında, 19 milyon dolara 17 milyon CFG tokeni satıldığını gördü.

Centrifuge Nasıl Çalışır?

Centrifuge, Polkadot ve Kusama ağlarında dağıtılmış blok zinciri sistemlerinin oluşturulmasına izin veren bir platform olan Parity Substrate üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle Centrifuge, Polkadot’un Röle Zincirinin fikir birliği ve güvenlik protokollerinden yararlanarak bir parachain haline geldiğinde Polkadot ile sorunsuz bir şekilde etkileşime girebilir. O zamana kadar, Centrifuge Zinciri, işlemlerini CFG ile yürüten bağımsız, PoS blok zinciri olarak hareket eder.

Centrifugeün temel ürünü, Ethereum üzerine kurulu açık bir pazar yeri ve yatırım dApp’i olan Tinlake’dir. Tinlake, teminatlı kredilerin geleneksel finansman teklifini blok zincirine getirmeye yardımcı olur.

Geleneksel olarak, bir işletme ek işletme sermayesi elde etmek istiyorsa, zengin bir özel yatırımcıya yaklaşmalı veya büyük bir finans kurumuna kredi başvurusu yapmalıdır. Bununla birlikte, küçük işletmeler, kredilerinde düşük temerrüt oranlarına rağmen, büyük işletmelerle aynı finansman fırsatlarına nadiren erişebilmektedir.

Centrifuge bu zorlukların üstesinden gelmek için DeFi’yi nasıl kullandığını anlamanın en kolay yolu, konuyu işletme ve yatırımcı açısından incelemektir:

İşletmeler

Tinlake, Tinlake’te varlık yaratıcıları olarak anılan işletmelerin ipotek ve faturalar gibi değerli gerçek dünya varlıklarını tokenleştirmelerine olanak tanır. Bu varlıkların her birinin tokenize edilmiş belge adı verilen bir NFT temsili daha sonra blok zincirine bağlanarak hem gerçekliğini hem de sahipliğini doğrulanabilir hale getirir. Bu tokenleştirilmiş varlık daha sonra Tinlake havuzlarına yatırılan likidite yatırımcıları tarafından finanse edilen krediler için teminat olarak kullanılabilir.

Yatırımcılar

Borç verenler olarak da bilinen yatırımcılar, işletmelere kredi olarak sermaye sağlamak için Tinlake havuzlarında sabit paraları (DAI gibi) kilitleyen katılımcılardır. Bunun karşılığında, yatırımcılar varlık yaratan işletmelere sağlanan sermaye üzerinden bir getiri elde ederler. Yatırımcılar, işin kalitesi hakkında daha net bir anlayış elde etmek için havuzlarına likidite sağlamadan önce varlık yaratıcılarını araştırabilirler. Bir yatırımcı bir havuz seçtiğinde, DAI’larını kilitler ve karşılığında TIN veya DROP tokenlerı almayı seçer.

TIN, yatırımcılara daha yüksek risk ve dolayısıyla daha yüksek ödül sunar. TIN’i tutmayı seçen yatırımcılar, bir borçlu temerrüde düştüğünde ilk kayıp riskini kabul eder. Bununla birlikte, TIN ayrıca daha değişken olsa da daha yüksek yatırım getirisi sağlar.

DROP tokenleri daha düşük ancak daha istikrarlı bir verim sağlar. DROP tokenlerini almayı seçen yatırımcılar, her havuzdaki ön saf TIN sahiplerinden gelen “protection” avantajına sahiptir. Centrifuge, TIN ve DROP arasındaki farkı, geleneksel finansta görülen alt ve üst dilim yatırımları arasındaki fark olarak tanımlar.

TIN veya DROP’ta tahakkuk eden faiz, bir yatırımcı likiditesini kaldırmak istediğinde herhangi bir zamanda DAI için kullanılabilir.

Centrifuge Coin Yorum ve Geleceği

Centrifuge’in CFG tokeni, Centrifuge platformunda ona değer veren çeşitli işlevlere sahiptir.

CFG, Centrifuge platformundaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Kullanıcılar, Tinlake’te teminat olarak kullanılan NFT’leri basmak ve işlemleri doğrulamak için Node operatörlerine CFG öder.

CFG ayrıca platformun yönetişim mekanizmasına erişmek için bir token görevi görür. Yönetişim tokenleri, sahiplerinin platformdaki güncellemeler ve değişiklikler üzerinde oy kullanmalarına izin vererek, platforma en çok yatırım yapanlara gelecekteki gelişimi hakkında bir ses sağlar. Örneğin, Centrifuge ekibi, her bir işlem için işlem ücretinin ne kadarının yakılacağı gibi protokol düzeyindeki işlevselliğe karar vermek için zincir içi yönetişimin kullanılacağını belirtti.

Gerçek dünya finansmanı ile DeFi arasındaki bağlantıya ihtiyaç duyan kullanıcılar, portföylerine CFG’yi eklemeye çalışabilirler. Küçük işletmeleri sermayeye daha fazla erişim sağlama konusunda desteklemek isteyenler de CFG’de değer bulabilir.

Centrifuge platformunun fayda ve yönetim tokeni olarak, platformu kullanan ve gelecekteki gelişiminde söz sahibi olmakla ilgilenen yatırımcılar CFG’ye yatırım yapbilirler.

Centrifuge ayrıca CFG sahiplerine varlıklarını ağ içinde paylaştırma fırsatı vererek, ağın güvenliğine yardımcı oldukları için bir ödül almalarına olanak tanır.

Kripto yatırımcıları, hızlı benimsenme potansiyeli olan bir yatırım platformunda gelecekteki değeri görebilir ve CFG, bu platformun temel birimini temsil eder. Tinlake’in Ethereum’dan Polkadot’taki Centrifuge Zincirine potansiyel hareketi, CFG’yi daha da çekici hale getirebilir.

CFG Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 CFG Coin TL’den işlem görüyor. CFG Coin fiyatı son 24 saat içerisinde değişim gösterdi. CFG Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise dolar, toplam piyasa değeri ise dolar seviyesinde.

CFG Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 CFG Coin dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Şubat ayı itibariyle CFG Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 2,58 dolarla kaydetti. Bununla birlikte CFG yılın en düşük seviyesini ise 0,5711 dolarla belirledi.