Nedir & Nasıl

Çin’in Yeni Gözdesi: Conflux (CFX) Nedir?

Conflux (CFX) nedir?

Conflux (CFX), Asya blockchain sektöründe sınır ötesi, çok zincirli işbirliğini teşvik etmeyi amaçlayan gelişmiş bir DeFi ekosistemidir. Ağ birçok yönden benzersizdir. Özellikle, şu anda Çin’de faaliyet gösteren devlet onaylı tek kamu blockchain’idir. Bu nedenle firma, Şanghay’daki Tree-Graph Araştırma Enstitüsü aracılığıyla pazarda eğitim ve araştırmayı ilerletmede hayati bir rol oynamaktadır.

Özellikle, Çin geçmişte çoğu blockchain sektörünü eleştirdi. Ülke, 2017’de tüm ICO’ları yasakladı. Daha geçen hafta Çin, ülkenin finans kurumlarının kripto hizmetleri sunmasını yasakladı. İşin garibi, ülkenin hala DeFi (merkezi olmayan finans) gibi desteklediği birkaç blockchain sektörü var. Bu çabalara öncülük eden Conflux (CFX) ağı bu blockchain’lerden biridir.

Conflux (CFX) Ne zaman Çıktı?

Conflux (CFX) ağı, Conflux Foundation’ın resmi olarak başlamasının ardından 2018’de piyasaya girdi. Platforma Tsinghua Üniversitesi’nden Turing Ödülü sahibi Andrew Yao’nun önderlik ediyor. Benzersiz bir şekilde, Conflux Çin hükümeti tarafından hemen benimsendi. Protokol, Şanghay şehri tarafından destekleniyor.

Yakın tarihli bir röportajda bu muazzam başarının nasıl mümkün olduğunu tartışan Yao, “Conflux, Çin’deki tek düzenleyici uyumlu halka açık, izinsiz zincir çünkü özellikle uyumlu ve iyi durumda kalmamıza izin veren halka açık bir token satışımız yoktu. Proje Çin’in dışına çıkmadı.”

Conflux kurucuları ve danışmanları.

Conflux Ağı (CFX) Nasıl Çalışır?

Conflux, hem kripto kullanıcıları hem de Dapp geliştiricileri tarafından karşılaşılan en büyük sorunlardan bazılarını çözmek için yola çıktı. Platformun benzersiz teknik altyapısı, diğer zincirlerin sunamadığı çeşitli hizmetleri sunmasını sağlar.

Conflux’ın (CFX) ele aldığı ana sorunlardan biri bölümlendirmedir. DeFi sektörü hızla büyüyor. Bununla birlikte, bu genişleme birden fazla blok zinciri boyunca her yöne gidiyor. Bu kargaşa durumu, yatırımcıların varlıkları zincirler arasında dönüştürmek için daha yüksek ücretler ödemesine neden oldu. Conflux (CFX), gerçek çok zincirli birlikte çalışabilirlik sağlar. Kullanıcılar, ağın Shuttleflow hizmetini kullanarak varlıkları Ethereum, Binance Akıllı Zincir, Huobi ECO Zinciri veya OKEx Zinciri arasında dönüştürebilir.

Conflux’un (CFX) hafifletmeye yardımcı olduğu bir diğer önemli konu da Dapp geliştiricileri için uyumluluk sorunlarıdır. Kripto alanı hızlı hareket eden bir ortamdır. Conflux, uyumlu DeFi teknolojileri oluşturmak isteyen geliştiriciler için bir ağ ve araçlar sunar. Bu stratejinin bir parçası olarak ekip, ilgili düzenleyici kurumlarla yakın ve yapıcı ilişkiler sürdürür.

Conflux tarafından ortaya konan çoklu zincir yaklaşımı, bölümlendirme ile ilgili likidite sorunlarının çözülmesine de yardımcı olur. Geliştiriciler artık yatırım topluluğunun ihtiyaçlarına daha iyi hizmet eden çok zincirli Dapp’ler oluşturabilir. Bu şekilde Conflux, tüccarlar ile piyasaları yeni ve heyecan verici yollarla birbirine bağlamaya yardımcı olur.

Conflux Ağı (CFX) Konsensüsü

Conflux, Tree-Graph olarak bilinen yükseltilmiş bir Proof-of-Work (POW) konsensüs mekanizmasını ağına entegre eder. Bu protokol, önceki PoW blok zincirlerini birçok yönden geliştirir. Özellikle, Tree-Graph, Yönlendirilmiş Döngüsel Grafik (DAG) yapısının kullanılması sayesinde işlemleri paralel olarak işleyebilir.

Tree-Graph, Tree-Graph’teki bloklara ağırlık atamak için ağ ekran görüntüleri olarak işlev gören Epoch’ların kullanımını Greedy Heaviest Adaptive SubTree (GHAST) sistemiyle birleştirir. Bu stratejide başarının anahtarı, işlem ağacında yeterince derin bir dönem seçmektir. Ayrıca tüm blokların iki ucu vardır; ana bloğa bağlı olan ana kenar ve onu diğer birkaç bloğa ve bunların hepsinin zincirde nasıl yerleştirildiğine atıfta bulunan referans kenarı.

Conflux’ın (CFX) Faydaları

Conflux Network’e (CFX) katıldığınızda elde ettiğiniz birçok avantaj vardır. Ağın teknik yapısı güvenli, ölçeklenebilir ve merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Ayrıca geliştiriciler, yeni geliştiricilerin katılımını kolaylaştırmak için tamamen EVM uyumlu bir ortam oluşturmaya özen gösterdi.

Conflux, kullanıcılara eşsiz bir ölçeklenebilirlik sağlar. Ağın benzersiz fikir birliği mekanizması, merkezsizlikten ödün vermeden yüksek verim sağlar. Özellikle, Conflux 3000-6000 tps kapasitesine sahiptir. Buna karşılık, Ethereum 13-15 tps civarında çalışmaktadır.

Bu ölçeklenebilirlik, ağın daha düşük ücretler sunmasını da mümkün kılar. Conflux, Ethereum’dan çok daha ucuz ücretler ile çalışabilir. Bu düşük maliyetler, Dapp geliştiricileri tarafından son kullanıcılara aktarılabilir. Bu şekilde, Conflux gelecekte daha güçlü ve sağlam Dapp’leri oluşturmayı amaçlamaktadır.

Düzenli kullanıcılar, ağın stake sözleşmesi özellikleri aracılığıyla pasif ödülleri güvence altına alabilir. Madeni paralarınızı stake etmek için önceden belirlenmiş bir süre için onları bir ağ akıllı sözleşmesine kilitlemeniz yeterlidir. Ödülleriniz daha tutarlı olduğu için stake yapmak ticaret yapmaktan daha güvenlidir. Ek olarak, stake ettiğinizde coin’lerinizin mülkiyeti sizde kalır. Conflux geliştiricileri, Dapp’lerin staking özellikleri de sunabilir.

Conflux (CFX) ağı, Dapp geliştirmeyi kolaylaştırmak için bir dizi gelişmiş geliştirici aracı sağlar. Düşük ücretlerin ve ağın açık doğasının birleşimi, onu yeni finansal uygulamalar, dijital varlıklar, iş uygulamaları ve veri ekonomileri oluşturmak için ideal hale getirir.

Benzersiz bir şekilde Conflux, kullanıcılara stake etme özellikleri sunan birkaç PoW blok zincirinden biridir. Kullanıcılar tokenlerini kilitleyebilir ve ağda ödüller kazanabilir. Ayrıca topluluk yönetim protokolü aracılığıyla oy haklarına erişim elde etmek için CFX tokenlerini stake etmeniz gerekir.

Conflux platformunu kullanan bazı projeler.

CFX Tokenleri Nedir, Alınır Mı?

CFX belirteci, Conflux ağı içinde birden fazla rol oynar. Bir kripto para birimi, değer saklama aracı, DeFi ve yönetim tokeni olarak işlev görür. Aynı zamanda, kullanıcıların ödül kazanmak için stake yaptığı paradır. Ödüller genellikle CFX olarak da ödenir. Bu çok yönlü yaklaşım, token talebini artırmaya yardımcı olur.

Conflux (CFX) Nasıl Satın Alınır?

Binance Avustralya, Kanada, Singapur, Birleşik Krallık ve dünyanın çoğu için en iyisi. Sadece ABD sakinlerinin burada CFX satın almaları yasaktır. Türkiye’de yaşayanlar adına bir kısıtlama bulunmuyor. Binance’te CFX USDT, BUSD, BTC karşılığında satın alınabilir. Binance haricinde Gate.io ve OKEx de CFX tokenlerini listelerinde yer veriyor.

Conflux pazara çeşitli hayati özellikleriyle yenilikler sağlar. Birincisi, kripto paranın Çin hükümetinden destek alması onu çok benzersiz kılıyor. Protokol artık Çin’in devasa kripto pazarına erişmek isteyen diğer geliştirme ekipleri için bir ağ geçidi işlevi görüyor. Bu özellikleri, ağın düzenleyici konumunu ve geliştirme ekibinin kanıtlanmış geçmişini birleştirdiğinizde, son zamanlarda neden daha fazla yatırımcının Conflux’a ilgi gösterdiğini görmek kolay. Ağ gelecekte genişledikçe bu ilgi alanlarının artmaya devam etmesini bekleyebiliriz.

Yorum Yap