Ethereum PoW (ETHW) Nedir?

Ethereum PoW veya diğer bir deyişle ETHW, Proof-of-Work konsensüs algoritmasıyla çalışan bir Ethereum hard fork’u


Ethereum PoW veya diğer bir deyişle ETHW, Proof-of-Work konsensüs algoritmasıyla çalışan bir Ethereum hard fork’u.

  • Ethereum’un Merge yükseltmesiyle birlikte Proof-of-Stake konsensüs algoritmasına geçmesine karşı çıkan madenciler ve geliştiricilerin desteği ile oluşturulmuştur.

Ethereum, piyasaya sürüldüğü 30 Temmuz 2015 tarihinden 15 Eylül 2022 tarihine kadar Proof-of-Work (PoW) konsensüs algoritmasını kullanıyordu. Ancak o tarihten sonra Merge yükseltmesi aracılığıyla Proof-of-Stake’e (PoS) geçiş yaptı.

PoW’dan PoS’a geçiş, Ethereum ağını EthereumPoW ve Ethereum olarak ikiye ayırmıştır.

EthereumPoW nedir?

Ethereum PoW (ETHW), kripto para sektörünün önde gelen isimlerinden Chandler Guo liderliğindeki egemen geliştiriciler ve madencilerden yaratılan topluluk tabanlı bir projedir. Özellikle Merge yükseltmesiyle Proof-of-Stake’e geçen Ethereum’da madencilik tarihe karışmıştı. Bu durum Ethereum madencilerinin tepkisini topladı. Bu nedenle Ethereum PoW fikri madenciler tarafından büyük ilgi gördü.

ETHW Geliştiricisi Chandler Guo. Kaynak: Google

Öte yandan Ethereum‘un rakiplerinden Justin Sun bile Ethereum’daki Proof-of-Work destekli ETHW hard fork’una destek vereceğini açıkladı. Ekosistemi desteklemek adına bir miktar ETHW bağışlamayı dahi teklif etti. Ancak, Birleşmeden sonra Poloniex, EthereumFair (ETHF) adlı başka bir fork‘u desteklemeye başladı.

ETHW mainnet bilgileri:

Network Name: ETHW-mainnet.

New RPC URL: https://mainnet.ethereumpow.org/

Chain ID: 10001

Currency Symbol: ETHW

Block Explorer URL: mainnet.ethwscan.com

ETHW birçok önde gelen kripto para borsasında listelendi. Binance’in madencilik havuzu Binance Pool, ETHW madencilik hizmetini başlattı. Ancak yapılan açıklamada, Binance Pool’un bu hamlesinin, Binance borsasının ETHW’yi listeleyeceği anlamına gelmediği belirtildi. Şu an itibariyle, Binance kullanıcıları ETHW’lerini yalnızca başka cüzdanlara çekebiliyor ve BUSD ve USDT karşılığında satabiliyor.

ETHW nasıl çalışıyor?

Bitcoin gibi diğer PoW kripto para birimleri gibi, ETHW madencileri de işlemleri doğrulamak ve yeni bir blok önermek için bilgi işlem gücünü kullanmak ve bu süreçte ETHW almak zorunda.

Proof-of-Stake daha verimli olsa da, Proof-of-Work işlemleri doğrulamak için daha merkeziyetsiz bir yol olarak görülüyor çünkü işlemleri onaylamak ve onaylamak için ağ genelinde daha fazla bilgisayara ihtiyaç var.

EthereumPoW hard fork’u neden gerçekleşti?

EthereumPoW hard fork’unun neden gerçekleştiğine geçmeden önce, hard fork’un ne olduğuna yakından bakalım.

Hard fork, tüm ağ doğrulayıcılarının ağ yazılımının en son sürümüne uymasını talep eden bir blockchain yazılım yükseltmesidir.

Daha önce Ethereum ağında sayısız hard fork gerçekleşti. Bu hard formlar arasında en önemlisi, DAO saldırısı sonrası 2016 yılında gerçekleştirilen hard korktu. Bu hard fork sonucunda ağ, Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) olarak ikiye ayrıldı.

Şimdi ETHW hard fork’unun neden gerçekleştiği konusuna geri dönelim.

Ethereum’un Merge yükseltmesiyle Proof-of-Stake’e geçmesi madencilerin işini kaybetmesi anlamına geliyordu. Bu nedenle Ethereum’un Proof-of-Work konsensüs algoritmasını kullanmaya devam etmesi gerektiğini savundular. Zira Arcane Research‘ün son raporuna göre, Ethereum madencilerinin geliri 2021 yılında 18 milyar dolara ulaşarak Bitcoin madencilerinin 17 milyar dolarlık gelirini geride bırakmıştı.

EthereumPoW başarılı olacak mı?

Bir blockchain ağının hard fork’a gitmesi, mevcut tüm özelliklerin, cüzdan bakiyelerinin, varlıkların ve akıllı sözleşmelerin de kopyalanmasını gerektiriyor. Bu, Ethereum üzerinde çalışan tüm varlıkların artık EthereumPoW ana ağı üzerinde çalışacağı anlamına geliyor.

Ancak topluluk desteği olmadan böyle bir şeyin gerçekleşmesi mantıklı sayılmaz. Çünkü, hard fork gerçekleştiğinde, kullanıcılar gerçek bir değer yaratan ağı desteklemeye devam edecek ve diğer ağ tamamen işlevsiz bir kopya olarak kalacak. Bu nedenle ETHW’nin başarılı olabilmek için geliştiricilerin, kullanıcıların ve kripto para şirketlerinin desteğine ihtiyacı var. Bu üçü olmaksızın ETHW tıpkı Mona Lisa tablosunun fotokopisi kadar değersiz.

Mona Lisa

Bir diğer sorun ise ETHW’ye stabilcoin eklemenin oldukça karmaşık olması. Zira stabilcoin’ler, banka hesaplarında tutulan itibari para birimleriyle tarafından desteklendiğinden teminat yatırmaksızın bir stabilcoin’i hard fork’a götürmenin imkansız olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durumun en son örneği ETHW hard fork’unda Tether’de yaşandı.Tether CTO’su Paulo Ardoino, şirketin yalnızca Merge yükseltmesi sonrasında yalnızca Ethereum’u destekleyeceğini söyledi. Ethereum ağında milyarlarca dolarlık USDT, bulunuyor. EthereumPoW, Tether’in desteği olmadan ciddi zorluklarla karşı karşıya kalacaktır.

ETHW kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Ethereum PoW coin 90,70 ‘den işlem görüyor. Ethereum PoW fiyatı son 24 saat içerisinde 4.13% değişim gösterdi. Ethereum PoW’un son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 12,378,920 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 295,263,501 dolar seviyesinde.

ETHW kaç dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Ethereum PoW token $ 2.74 dolardan işlem görüyor. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle Ethereum PoW tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 58.54 dolarla kaydetti. Bununla birlikte Ethereum PoW yılın en düşük seviyesini ise 2.87 dolarlabelirledi.

Sonuç

En son ve en çok ses getiren Ethereum hard fork’u olan EthereumPoW, madencilerin desteğini arkasına almayı başarabilirse Ethereum Classic (ETC) hard fork’undan daha başarılı olabilir. Ancak kripto para topluluğunda bazılar, ETHW’nin para kazanma arzusuyla geliştirilmiş bir proje olduğuna inanıyor.