Takip Edin

Coinbilgi Akademi

Ethereum Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

ethereum-nedir

Ethereum, kurucusu Vitalik Buterin’in Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda tanıtımını yaptığı bir sistemdir. Genellikle altcoin olarak bilinse de aslında blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan yenilikçi bir sanal para birimidir.

Ethereum’un Amacı

Ethereum yerine kısaca, güç kaynağı anlamına gelen Ether (ETH) de kullanılabilir. Ortaya çıkış amacı Bitcoin’in bağlı olduğu blockchain sistemi üzerinde kullanıcıların yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır. Ethereum’un kullanıcılara bu özgürlüğü sağlaması ile bir çok altcoin ortaya çıkmıştır.

Ethereum sistemi ile amaçlanan, kişisel veriler gibi bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından depolanmasını ve farklı amaçlar için kullanılmasını engellemektir. İnternetten yaptığımız bütün işlemler (alışveriş, banka işlemleri, sosyal medya kullanımımız, internet geçmişimiz vb.) veriler halinde data banklarda kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgilerin hangi amaçlar doğrultusunda kullanılacağı konusu ise tam bir bilinmezliktir.

Ethereum sistemi ile bu işlemler tamamen dağınık ve anonim bir şekilde bir çok farklı cihaz üzerinde saklanmaktadır. Böylece bu bilgilere erişim imkansız bir hale gelir ve bütün bir interneti merkezsiz bir platforma çevirir. Bu merkezsiz sistem içerisinde yer alacak  yazılımların üretilebilmesi için Ehereum, Ether kripto para biriminin yakıt olarak kullanılmasını amaçlar.

Ethereum sadece bir platform değil, aynı zamanda blockchain üzerinde çalışan bir programlama dilidir. Geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar oluşturmasına ve yayınlamasına yardımcı olur.

Ethereum’u Anlamak

Ethereum üzerinde çalışan uygulamalar platforma özgü bir şifreleme simgesinde çalıştırılır. 2014 yılında, Ethereum, için bir ön satış başlatılmıştı. Ether, Ethereum platformunda hareket etmek için bir araç gibidir ve çoğunlukla Ethereum içinde uygulama geliştirmek ve çalıştırmak isteyen geliştiriciler tarafından kullanılır.

Ether iki amaç için yaygın olarak kullanılır: diğer kripto para birimleri gibi dijital para birimi değişimi olarak işlem görür. İkinci amaç ise, Ethereum içinde uygulamaları çalıştırmak ve hatta bu işten para kazanmaktır.

Ethereum, hemen her şeyi kodlamak, güvence altına almak ve ticaret yapmak için kullanılabilir. Ethereum’un çevresindeki büyük projelerden biri, Microsoft’un “Kurumsal müşteriler ve geliştiricilerin tek tıklamayla bulut tabanlı bir blockchain geliştirici ortamına sahip olmaları için Microsoft Azure’da Hizmet Olarak Ethereum Blockchain (EBaaS)” sunan ConsenSys ile olan ortaklığıdır.

2016 yılında Ethereum iki ayrı blok zincirine ayrıldı: Ethereum ve Ethereum Classic. Kötü niyetli kimseler, Ethereum’un yazılım platformundan kaynaklanan bir dizi akıllı sözleşme olan DAO’da toplanan 50 milyon dolardan fazla fon çaldı. Yeni Ethereum, daha fazla kötü amaçlı yazılım saldırısına karşı korunmayı amaçlayan orijinal yazılımdan sert bir çataldı. Eylül 2019 itibarıyla, Ethereum, sadece Bitcoin’in arkasındaki piyasadaki en büyük ikinci sanal para birimi haline geldi.

Ethereum Akıllı Sözleşmesi Nedir?

 Akıllı sözleşme, para, içerik, mülk, paylaşım veya değerli bir şeyin alışverişini kolaylaştırabilecek bir bilgisayar kodunu tanımlamak için kullanılan terimdir. Akıllı sözleşme blockchain üzerinde çalışırken, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak çalışan bir bilgisayar programı gibi olur. Akıllı sözleşmeler blockchain’de çalıştığı için, sansür, kesinti, sahtekarlık veya üçüncü taraf müdahalesi olasılığı olmadan tam olarak programlandığı gibi çalışırlar.

Tüm blok zincirleri kod işleme yeteneğine sahip olsa da, çoğu ciddi şekilde sınırlıdır. Ancak bu durum ethereum’da farklıdır. Bir dizi sınırlı işlem vermek yerine, ethereum geliştiricilerin istedikleri işlemleri yaratmalarına izin verir. Bu durum, geliştiricilerin daha önce gördüğümüz her şeyin ötesine geçen binlerce farklı uygulama oluşturabileceği anlamına geliyor.

Ethereum Sanal Makinesi

Ethereum’un temel yeniliği olan Ethereum Virtual Machine (EVM), ethereum ağında çalışan bir Turing yazılımıdır. Yeterli zaman ve bellek verilen programlama dilinden bağımsız olarak herkesin herhangi bir programı çalıştırmasını sağlar. Ethereum Sanal Makinesi, blockchain uygulamaları oluşturma işlemini hiç olmadığı kadar kolay ve verimli hale getiriyor. Her yeni uygulama için tamamen orijinal bir blok zinciri oluşturmak yerine, tek bir platformda potansiyel olarak binlerce farklı uygulamanın geliştirilmesini sağlıyor.

Bitcoin vs. Ethereum: Genel Bakış

Ethereum ağının kripto para birimi olan Ether (ETH), muhtemelen Bitcoin’den sonra en popüler ikinci dijital sanal paradır. Gerçekten de, piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ether ile BTC arasındaki karşılaştırmalar çok doğaldır.

Ether ve Bitcoin birçok yönden benzerdir. Her biri çevrimiçi borsalarla ticareti yapılan ve çeşitli kripto para cüzdanlarında saklanan dijital bir para birimidir. Bu coinlerin her ikisi de merkezi olmayan, yani bir merkez bankası veya başka bir otorite tarafından düzenlenmeyen dijital para birimleridir. Her ikisi de blockchain olarak bilinen dağıtılmış defter teknolojisini kullanır. Bununla birlikte, piyasa değeri açısından en popüler iki kripto para birimi arasında da çok önemli farklılıklar da vardır. Aşağıda, bitcoin ve ether arasındaki benzerlik ve farklılıklara daha yakından bakacağız.

Bitcoin ile Arasındaki Temel Farklılıklar

Bitcoin, herhangi bir hükümetin veya şirketin kontrolü dışında faaliyet gösteren radikal olarak yeni bir dijital para biçiminin ortaya çıkmasına işaret etti. Zamanla insanlar, blockchain’in başka amaçlar için kullanılabileceğini fark etmeye başladı.

Ethereum, sadece merkezi olmayan bir ödeme ağını korumak için değil, aynı zamanda daha dayanıklı merkezi olmayan finansal sözleşmeleri ve uygulamaları güçlendirmek için kullanılabilecek bilgisayar kodunu saklamak için blockchain teknolojisini kullanmayı önerdi. Ethereum uygulamaları ve sözleşmeleri, Ethereum ağının para birimi olan ether tarafından desteklenmektedir.

Ether, Bitcoin ile rekabet etmek yerine tamamlamayı amaçladı, ancak yine de kripto para birimi borsalarında bir rakip olarak ortaya çıktı. Hem Bitcoin hem de Ethereum ağları dağıtılmış defterler ve kriptografi prensibi ile güçlendirilirken, ikisi teknik olarak birçok yönden farklıdır. Örneğin, Ethereum ağındaki işlemler yürütülebilir kod içerebilirken, Bitcoin ağ işlemlerine yapıştırılan veriler genel olarak yalnızca not tutmak içindir. Diğer farklılıklar arasında blok süresi (bir eter işlemi bitcoin dakikalarına kıyasla saniye cinsinden onaylanır) ve üzerinde çalıştıkları algoritmalar farklıdır.  Bitcoin SHA-256 kullanırken Ethereum ethash kullanır. Daha da önemlisi, Bitcoin ve Ethereum ağları genel hedefleri bakımından farklıdır. Bitcoin ulusal para birimlerine alternatif olarak oluşturulmuş ve bu nedenle bir değişim aracı ve bir değer deposu olmayı amaç edinmiştir. Ethereum, değişmez, programlı sözleşmeleri ve uygulamaları kendi para birimi üzerinden kolaylaştırmak için bir platform olarak tasarlandı.

BTC ve ETH’nin her ikisi de dijital para birimleridir, ancak etherin birincil amacı kendisini alternatif bir para sistemi olarak kurmak değil, Ethereum akıllı sözleşmesinin ve merkezi olmayan uygulama (dapp) platformunun işleyişini kolaylaştırmak ve para kazanmaktır.

Ethereum, Bitcoin ağını destekleyen bir blockchain için başka bir kullanım örneğidir ve teorik olarak Bitcoin ile gerçekten rekabet etmemelidir. Bununla birlikte, etherin popülaritesi onu, özellikle traderların bakış açısından dolayı tüm kripto para birimleriyle rekabete itti. 2015’in ortalarından bu yana tarihinin çoğunda, ether piyasa değeri ile en iyi kripto para sıralamasında bitcoin’in gerisinde kaldı. Bununla birlikte, ether ekosisteminin Bitcoin’den çok daha küçük olduğunu akılda tutmak önemlidir. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz: Ocak 2020’den itibaren, etherin piyasa değeri 16 milyar doların biraz altındayken, bitcoin 147 milyar dolardı. Bu sayı yaklaşık 10 katına tekamül etmektedir.

Ethereum, Bitcoin’e Rakip Olabilir Mi?

Bitcoin kripto para piyasasında en çok işlem gören para birimidir. Kısa bir süre içerisinde Ethereum’a gösterilen değerin ve ilginin artma sebebi, Bitcoin blok zincirinden daha yenilikçi olması olabilir. Bu durum Ethereum Bitcoin’e rakip olabilir mi sorusunu akıllara getirmiştir. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ise bu konuda şöyle söylemektedir:

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”

Buterin’in açıklamalarına göre Ethereum’un Bitcoin ile rakip olmak gibi bir amacı yok. Ethereum kurucu ekibin Bitcoin çıktığı ilk dönemlerden itibaren blockchain ve Bitcoin geliştiricileri arasında yer almaktadır.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi bu sistemin süreklilik ve güvenliği için önem arz eden bir faktördür.  sistem gereksinimi, Bitcoin madenciliğinde özel üretim cihazlar ile karşılanan sistem gereksinimi; Ethereum madenciliğinin herkes tarafından yapılabilmesi için ekran kartı (GPU) ile karşılanmaktadır. Madenci sayısının artması, Ethereum madenciliğinde de günden güne kazancın azalmasına neden olmaktadır.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretimi Bitcoin üretimiyle aynı yöntem gibi görünsede bazı küçük farklılıklar vardır. Bu farklılıklar Ethereum üretimini daha avantajlı hale getirmektedir.

Ethereum üretimi için öncelikle bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Gerekli programları yükledikten sonra üretime başlayabilirsiniz. Bireysel olarak üretebileceğiniz gibi bir havuza dahil olarak da üretim yapabilirsiniz. Havuza dahil olmak üretiminizi arttıracaktır. Ethereum üretimi için yüksek işlemcili cihazlara ihtiyacınız yoktur. Üretim ekran kartı (GPU) üzerinden yapılmaktadır.

Ethereum Platformunun Faydaları Nelerdir?

Ether para birimini elde etmek Bitcoin’den daha hızlıdır ve dolaşımda Bitcoin’den çok daha fazla eter birimi vardır. Merkezi olmayan uygulamalar blockchain üzerinde çalıştığından, blok zincirinin tüm özelliklerinden yararlanırlar.

Değişmezlik: Üçüncü bir taraf veri üzerinde hiçbir değişiklik yapamaz.

Yolsuzluk ve kurcalamaya karşı koruma: Uygulamalar, fikir birliği ilkesi etrafında oluşturulmuş ve sansürü imkansız kılan bir ağa dayanmaktadır.

Güvenli: Merkezi bir arıza noktası bulunmayan ve kriptografi kullanılarak güvenli hale getirilen uygulamalar, saldırı saldırılarına ve hileli faaliyetlere karşı iyi korunur.

Sıfır kesinti süresi: Uygulamalar asla kapanmaz ve hiçbir zaman kapatılamaz.

Şu anda, dünyanın dört bir yanındaki binlerce geliştirici, Ethereum’a uygulamalar geliştiriyor ve bugün birçoğunu kullanabileceğiniz yeni uygulamalar geliştiriliyor:

 • ETH veya diğer varlıklarla ucuz, anında ödeme yapmanızı sağlayan kripto para cüzdanları
 • Borç almanızı, vermenizi veya dijital varlıklarınızı yatırım için kullanmanızı sağlayan finansal uygulamalar
 • Dijital varlıkları takas etmenize, hatta gerçek dünyadaki olaylar hakkında “öngörüleri takas etmenize” izin veren merkezi olmayan pazarlar
 • Oyun içi varlıklara sahip olduğunuz ve hatta gerçek para kazanabileceğiniz oyunlar
 • Ve çok daha fazlası

Ethereum ve Altcoin’lerin İlişkisi

Bir çok yeni yazılımın oluşturulmasına uygun  bir ortam sağlayan Ethereum, sonradan ortaya çıkan bir çok yeni coinin de işlem gördüğü bir sistemdir. Yeni bir coini piyasaya sürmek için ICO adı verilen İlk Para Teklif’lerinin, henüz piyasaya sürülmeden önce kitlesel olarak fon topladıkları sistemde, fonlar Ethereum sisteminin para değeri olan Ether ile yapılmaktadır. Böylece Ethereum sistemi dolaşıma yeni kripto para birimlerinin girmesini sağlayan bir sistem görevi görmektedir. Birçok kişi tarafından güvenilmez görülen ICO’larda bir çok kez dolandırıcılık vakaları yaşanmıştır

Ethereum Enterprise Alliance’ın Tanımı

Şubat 2017’de başlatılan Ethereum Enterprise Alliance (veya eea), şirket düzeyinde teknoloji olarak Ethereum üzerinde çalışmak için start-up’ları, Fortune 500 şirketlerini, teknoloji satıcılarını, akademisyenleri ve Ethereum konu uzmanlarını bir araya getiriyor.

İttifak, Ethereum blockchain teknolojisi en iyi uygulamalarını, standartlarını ve referanslarını oluşturmayı, tanıtmayı ve desteklemeyi hedefliyor.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Coinbilgi Akademi

Tether (USDT) Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

tether-usdt-nedir

Bu yazımızda Tether nedir, kripto para birimi USDT nedir, USDT nasıl satın alınır gibi sorulara dair cevaplar bulabilirsiniz

TETHER NEDİR?

Tether , kısacası USDT, Omni protokolü ve Ethereum ağı üzerinden bir ERC20 akıllı sözleşmesi olarak Bitcoin blok zincirinde üretilen ve dağıtılan bir kripto para birimidir. Tether Limited bu kripto para birimini “ABD doları endeksli kripto para birimi” olarak açıkladı.

Tether’ı destekleyen şirket, bu kripto para biriminin dolar cinsinden endekslendiğini ifade ediyor. Bu nedenle, Tether’ın doların seyri ile tutarlı olması bekleniyor ve bir kripto para birimi olarak değerleniyor.

Tether’ın amacı yatırımcıları çeşitli kripto para birimlerini dolara dönüştürmekten kurtarmak ve platformlar arasında hızlı ve ucuz bir şekilde aktarmayı mümkün kılmaktır.

Tether her iki tarafta da uygulanabilir bir alternatif olmayı planlıyor. Çünkü platformlar geleceğin demirbaşlarından biri olması amaçlanan kripto para birimlerine karşı ihtiyatlı yaklaşıyorlar. Eski sistemin geleneksel işleyişi bankalarla yapılan işlemlerde sorunlarla karşı karşıyadır. Tether, volatiliteyi azaltmak için piyasa değerlerini bir para birimine veya başka bir dış referans noktasına sabitlemeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Çoğu dijital para birimi, hatta bitcoin gibi büyük para birimleri bile, sık sık dalgalanma dönemleri yaşadığından, Tether ve diğer stabilcoinler, temkinli olan kullanıcıları çekmek için fiyat dalgalanmalarını düzeltmeye çalışır.

Tether’i Anlamak

Tether, belirlenen bir banka hesabında tutulan dolar, euro veya Japon Yeni gibi geleneksel fiat para birimleriyle eşdeğer miktarda desteklenen bir blockchain tabanlı kripto para birimidir. Tether ağının yerel tokenleri olan Tether tokenleri, USDT sembolü altında işlem görür.

Tether; Bitcoin ve Ethereum gibi diğer popüler kripto paraların fiyatlarında gözlenen geniş dalgalanmaların aksine, kripto para birimi değişimlerini istikrarlı tutmayı amaçlayan stabilcoin adı verilen yeni bir kripto para cinsine aittir. Bu durum Tether’in, spekülatif yatırımların bir aracı olarak kullanılması engeller. Tether’in istikrarlı oluşu, bir değişim aracı ve bir değer depolama modu olarak kullanılmasına izin verir.

Tether özellikle fiat teminatlandırılmış stabilcoin kategorisine aittir. Yani ABD doları, euro veya yen gibi bir fiat para birimi, her bir kriptocoini dolaşımda destekler.

Diğer stabilcoin kategorileri arasında, kripto para birimi rezervlerini teminat olarak kullanan stabilcoinler ve herhangi bir teminatı olmayan ancak zorunlu olarak token arzını korumak için bir rezerv bankasınınkine benzer bir şekilde çalışan kripto para birimi rezervleri bulunur. 

Tether’in en büyük amacı, fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasında gerekli köprüyü oluşturmaktır. Bu köprüyü oluştururken kullanıcılara istikrar, şeffaflık ve minimum işlem ücretleri sunmak için özel olarak tasarlanmıştır. ABD doları karşısında sabitlenir ve değer olarak ABD doları ile 1’e 1 oranını korur. Ancak, Tether Ltd. tarafından Tether’in gerçek parayla takas hakkı için herhangi bir garanti yoktur. Bu demek oluyor ki Tether ABD doları ile değiştirilemez.

The Wall Street Journal tarafından belirtilen CryptoCompare verilerine göre, tüm bitcoin ticaretinin %80’i Tether’de yapılır. Ayrıca Tether, kripto para piyasası için önemli bir likidite kaynağıdır.

Tether, Temmuz 2014’te RealCoin olarak piyasaya sürüldü ve Kasım ayında fiat para biriminin rezerv miktarlarını korumaktan sorumlu olan Tether Ltd. tarafından Tether olarak yeniden adlandırıldı. Şubat 2015’te ise ticarete başladı. 8 Ocak 2020’de Tether, piyasa değeri itibariyle dördüncü en büyük kripto para birimiydi ve toplam piyasa değeri 4.6 milyar dolardı.

Tether’e Yönelik Tartışmalar

Kasım 2017’de 31 milyon dolar değerinde Tether coin’i  hacklendi. Bu olayın hemen ardından sert bir çatal yaşandı. Ocak 2018’de, gerçek rezervlerin sürdürülmesini sağlamak için yapılan gerekli denetimler başka bir engele çarptı ve şirket denetim firmasıyla yollarını ayırdıklarını açıklayan mahkeme celbi verdi. Şirketin şeffaflık eksikliği ile suçlanması, parayı destekleyecek kadar rezerve sahip olup olmadığı konusunda endişeler yarattı.

Nisan 2019’da New York Başsavcısı Letitia James, Tether Ltd.’in ana şirketi ve kripto para borsası Bitfinex’in işletmecisi iFinex Inc.’i, yatırımcılardan 850 milyon dolarlık ortak müşteri ve kurumsal fon kaybını gizlemekle suçladı. Mahkeme dosyaları, bu fonların müşterilerin para çekme taleplerini ele almak için sözleşme veya anlaşma olmaksızın Crypto Capital Corp. adlı Panama kaynaklı bir şirkete verildiğini söylüyor. Bitfinex’in, para kaybolduktan sonra boşluğu gizlemek için Tether’in nakit rezervlerinden en az 700 milyon dolar aldığı iddia ediliyor. Resmi açıklamada ise şirket mahkeme dosyasının “kötü niyetle yazıldığını ve yanlış iddialarla dolu olduğunu” söyledi.

Tether (USDT) Nasıl Çalışır?

Tether (USDT), şifreleme sistemlerinin verilmesine veyahut geri alınmasını engellemek adına Blockchain ile arabirim yapan kaynak kodu açık olan bir protokol olarak bilinen “Omni protokolü” vasıtasıyla Bitcoin Blockchain’inde oluşturulmuştur. Bitcoin Blockchain’inin ardından Ethereum ağında “ERC20” akıllı sözleşme olarak da yaratılmıştır. ERC20 hakkında kısa bir bilgi verecek olursak, ERC20 akıllı kontratlar yani sözleşmeler, Ethereum ağı üstünde yayına alınmış, kural ve işleyiş olarak Ethereum Blockchain’ine yazılmış uygulamalardır.

Tether, Bitcoin Blockchain’i ve ERC20 uygulamaların ardından USDT’yi TRC-20 token’ı olarak piyasaya sunmak için “Tron” ile işbirliği yapıyor. TRC-20’yi kısaca özetlersek; Tron, blok zinciri altyapılı tokenler için tercih edilen Ether’in ERC-20 standardına benzeyen ve bu standart ile uyum içinde çalışmaktadır. Bu nedenden dolayı şirketler, TRC-20 tabanı ile USDT’nin bütün Tron tabanlı protokoller ve merkeziyetsiz uygulamalar ile işlem yapabileceğini söylüyorlar. Daha basit bir şekilde işlem yapılmasına olanak sağlayacağını iddia etmekteler. Tüm bunların haricinde bu seçenekle birlikte merkeziyetsiz borsa likiditesinin sağlamlaştırılması ve Tron’un kurumsal yatırımcılar erişebilirliğinin arttırılması planlanıyor.

USDT Nasıl Saklanır?

Omni protokolü üstünden işlemlerinizi yapabilmeniz için Omni protokolü üzerinde işlem verebilen cüzdanlar tercih edilmelidir. Eğer Omni blok zincirinin bütününü senkron haline getirmek isterseniz bilgisayarınızda Omni Wallet cüzdanı ile işlem yapabilirsiniz. Ethereum ağında işlemlerinizi yapabilmek için ERC20 tokenlerini destekleyen Ethereum cüzdanları kullanmalısınız. Çevrimiçi cüzdan kullanarak, bütün cihazlardan USDT cüzdanınıza erişim sağlamak isterseniz Tether firmasının bizzat kendisi tarafından sağladığı çevrimiçi Tether cüzdanını kullanabilirsiniz.

Devamını oku

Coinbilgi Akademi

Litecoin Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

litecoin-nedir

Litecoin, Bitcoin’in küçük kardeşidir mi? Bitcoin şüphesiz daha iyi bilinen bir kripto para birimidir, ancak Litecoin’in beş yıldan fazla bir süre önce tanıtıldığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu makale aşağıdaki gibi önemli soruları açıklamayı vaat ediyor: Litecoin nasıl çalışır? Litecoin nasıl üretilir? Litecoin riskli mi? Ve daha fazlası!

Litecoin Nedir?

Litecoin eşler arası bir kripto para birimidir. MIT / X11 lisansı altında yayınlanan açık kaynaklı bir yazılım projesidir, bu da yeniden kullanımına çok sınırlı kısıtlamalar getirdiği anlamına gelir. Litecoin, dijital para birimi ve dijital ödeme sistemi olarak da kabul edildiğinden, birçok açıdan Bitcoin’e benzer. Ek olarak, Litecoin şifreleme teknikleri iki kritik özellik için kullanılır:

 1. Litecoin ünitelerinin üretimini düzenlemek için
 2. Para transferini ve güvenli işlemleri doğrulamak

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Litecoin ve Bitcoin birçok açıdan benzer olsa da, iki kripto para birimi arasında birkaç büyük fark var. Bazı traderlar, Bitcoin altının eşdeğeri ise Litecoin’in gümüş ile karşılaştırılabileceğini söylüyor. Aslında, Litecoin geliştiricilerinin bunu oluştururken akıllarında olan şey buydu. Her iki madeni para da birçok benzer özelliği paylaşıyor ve Litecoin, birkaç fark dışında Bitcoin’e benziyor:

 • Litecoin daha hızlı onay sunar: Litecoin Ağı, geliştiricilerin daha hızlı işlem onayına izin verdiği iddia edilen Bitcoin’in 10 dakikalık hızından ziyade her 2.5 dakikada bir blok işlemeyi amaçlamaktadır.
 • Litecoin farklı bir hashtag algoritması kullanır: Litecoin, çalışma kanıtı algoritmasında scrypt kullanır.
 • Litecoin Ağı daha fazla coin oluştururk: Litecoin, Bitcoin Ağı tarafından çıkarılacaklara kıyasla dört kat daha fazla coin üretmektedir.

Sonuç olarak, Litecoin Bitcoin’den, daha fazla miktarda işlemi işleyebilir. Ayrıca, avantajları arasında Bitcoin ile aynı dönemde çift harcama saldırısına karşı daha fazla direnç içermesi söylenebilir.

Litecoin Nasıl Çalışır?

Litecoin, kullanıcıların bir kişiden diğerine ödeme göndermek için kullanabileceği çevrimiçi bir ağdır. Litecoin eşler arası ve merkezsizdir, yani herhangi bir kurum veya hükümet tarafından kontrol edilmez. Ödeme sistemi, Dolar veya Euro gibi geleneksel para birimlerini işlemez ve bunun yerine Litecoin (sembol: Ł veya LTC) olarak da adlandırılan kendi hesap birimini kullanır. Bu nedenle Litecoin’in genellikle sanal para birimi veya dijital para birimi olarak sınıflandırıldığını göreceksiniz. Litecoinler, çevrimiçi olarak sunulan çeşitli borsalarda geleneksel para karşılığında satın alınabilir ve satılabilir.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Litecoin, Bitcoin ile aynı blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır. Litecoin blok zinciri Bitcoin’den daha yüksek işlem hacmini kaldırabilir. Litecoin daha yüksek bir blok oluşturma sıklığına sahiptir, bu da ağın daha fazla işlemi desteklediği ve daha hızlı onay sürelerinden faydalandığı anlamına gelir.

Madencilik Nedir?

Yeni Litecoinler düzenli olarak oluşturulur. Yeni cinlerin yaratılması, kayıt tutma hizmeti olan ‘madencilik’ olarak bilinen özel bir süreçle tamamlanır. Litecoin, üretilmesi gerçekten zor olan bloklar oluşturarak sadece bir blok zincirinin olmasını sağlar. Madenciler sadece istedikleri gibi bloklar üretmek yerine, belirli kriterleri karşılayan bloğun kriptografik bir karmasını yapmak zorundalardır.

Litecoin Nereden Geliyor?

Litecoin katılımcılarına yeni paraların oluşturulmasını sağlayan Litecoin protokolü tarafından yönlendirilir. Maksimum Litecoin sayısı toplamda 84 milyon ile sınırlıdır.

Litecoin’i Kim İcat Etti?

Litecoin’in 7 Ekim 2011 tarihinde eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından GitHub’da açık kaynaklı bir istemci aracılığıyla piyasaya sürüldüğü düşünülüyor.

Litecoin Ne Zaman Oluştu?

Ekim 2011’de inşa edilmiş olmasına rağmen, Litecoin’in finansal geçmişi Kasım 2013’te ortaya çıkıyor. Litecoin geliştirme ekibi ilk önce 0.8.5.1 sürümünü yayınladı ve Litecoin’in toplam değeri daha sonra 24 saat içinde %100 bir sıçrama içeren büyük bir büyüme yaşadı. Aralık 2013’ün başında Litecoin’in yeni bir sürümü oluşturuldu. Bu yeni ve geliştirilmiş sürüm, performans iyileştirmelerinin yanı sıra işlem ücretlerinde 20 kat indirim sağladı.

Litecoin Madencilik Riskleri Nedir?

Profesyonel traderlar, Litecoin ticaretinin veri madenciliğinden daha karlı olabileceğini düşünüyor. Bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok risk vardır:

 • Üstel ağ zorluğu: Daha fazla ve daha hızlı madenciler ağa katıldıkça zorluk artacak ve karlılığınızı azaltacaktır. Bu nedenle, yakın gelecekte zorluğun ne kadar gelişeceğine dair gerçekçi bir tahmin yapmak önemlidir.
 • Potansiyel düşük satış değeri : ASIC donanımı, Litecoins’i son derece verimli bir şekilde mayınlayabilir, ancak tek yaptığı budur. Başka amaçlarla yeniden yerleştirilemez, bu nedenle yeniden satış değeri çok düşüktür.
 • Teslimat gecikmeleri: Donanımınızın satın aldıktan aylar sonra teslim edilmesini istemezsiniz. Özellikle, internette madencilik donanımlarının ön siparişi hakkında birçok kötü eleştiri yapıldı.
 • Güç tüketimi: Litecoins’de kazandığınızdan daha fazla elektrik ödemek istemiyorsunuz, değil mi?

Nerede Harcayabilirsiniz?

Litecoin, kullanılabilir ve harcanabilir. Bunu kolaylaştırmanın ilk adımı, bir Litecoin’i borsadan satın almanızı mümkün kılacak ve daha sonra Litecoins ile mal ve hizmet satın almak için kullanabileceğiniz bir Litecoin cüzdanı indirmektir.

Litecoin’i Kim Destekliyor?

Litecoin, bilinen diğer para birimlerinin (örneğin ABD Doları ve Euro) aksine herhangi bir merkez bankasından bağımsız olarak çalışır. Litecoin ağının merkezi olmayan bir dijital para birimi olan başka bir merkezi noktası veya tek yöneticisi yoktur.

Litecoin Ticaretinin Riskleri Nelerdir?

İşte bazı riskleri özetleyen birkaç nokta:

 • Bitcoin’de olduğu gibi, çok az tarihsel değerleme aralığı veya karşılaştırmalı kripto para birimleri vardır. Temel olarak, gerçeğe uygun değerin ne olduğunu nasıl değerlendirdiğiniz sorusunu cevaplamak zordur.
 • Uluslararası Sermaye Kontrollerindeki değişiklikler kripto para birimini azaltabilir. Çin gibi ülkelerin sermaye çıkışlarını koruyan yasaları vardır; dolayısıyla, para bu tür sermaye kontrollerini önlemek için kontrolsüz kripto para birimlerine akıyor. Sermaye çıkışlarına ilişkin kanunlarda yapılacak bir değişiklik talebi azaltabilir.
 • Düzensizdir, bu nedenle bazıları bunu yüksek bir risk olarak kabul edebilir. Ancak, bu özneldir; günün sonunda, bu sadece bir para birimidir.
 • Doğada bir metaya benzer bir para birimidir ; dolayısıyla talep ve arz gibi piyasa dalgalanmalarına maruz kalmaktadır.

Devamını oku

Coinbilgi Akademi

Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin ile Farkları Nelerdir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin Cash’in Bitcoin’den geldiğini biliyor muydunuz? Bitcoin Cash düğümleri bir zamanlar Bitcoin blok zincirinin bir parçasıydı.

Ancak ikisinden hangisine yatırım yapmayı seçmelisiniz? Bitcoin Cash vs Bitcoin arasındaki fark nedir? “Çatal” nedir? Çok fazla soru var ve hepsini cevaplamak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu kılavuzun sonunda, iki farklı kripto para birimi olan Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin (BTC) arasındaki farkı görmüş olacaksınız .

Bitcoin

Bitcoin ilk kripto para birimidir. Diğer geleneksel para birimleri gibi mal veya hizmet satın almak, yatırım ve ticaret yapmak için kullanabilirsiniz. Yapıldığı blockchain teknolojisi, taklit edilmesini önler. Ayrıca, bu durum herhangi bir gruba veya partiye ait olmadığı, yayınlanmadığı veya kontrol edilmediği anlamına gelir.

Örneğin, ABD doları ABD hükümeti tarafından verilir ve bankalar tarafından kontrol edilir. Bu senaryoda, merkez taraf hükümet ve bankalardır. Bir arkadaşınıza dolar aktardığınızda, işlemi onaylamak ve işlemek için bankaya güvenirsiniz.

Öte yandan Bitcoin, herhangi bir merkezi otorite tarafından düzenlenmez veya kontrol edilmez. Blockchain’deki işlemler, blockchain’i çalıştıran bilgisayarlar tarafından doğrulanır ve bu bilgisayarlar herkes tarafından sahiplenilebilir.

Bitcoin şu anda piyasadaki en değerli kripto para birimidir. Diğer para birimleri Bitcoin’i geride bırakmaya ve dijital para sektörü üzerindeki hakimiyetini azaltmaya çalışırken, çok azı buna yaklaşabiliyor.

Bitcoin Cash bir Bitcoin çatalı olduğundan, Bitcoin Cash’i açıklamadan önce çatalın ne olduğuna değinelim. Bitcoin hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz önceki rehber yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Çatalı

bitcoin-catali

Bir blockchain’in orijinal kodu güncellendiğinde bir çatal oluşturulur, ancak blockchain’deki yalnızca bazı düğümler güncellemeyi kabul eder.

Orijinal blok zinciri (Bitcoin gibi) aynı kalır ve güncellenen düğümler orijinal blok zincirinden ayrılır ve yeni bir blok zinciri (Bitcoin Cash gibi) oluşturulur. Blok zincirindeki paralar orijinal blok zincirindekilerden ayrı ve benzersiz hale gelir. Bitcoin, Bitcoin Cash’e çatallandığında, 10 BTC’si olan biri otomatik olarak 10 BTC ile eşleşen belirli sayıda BCH alacaktır.

Şimdi Bitcoin Cash’in kendisi hakkında konuşalım!

Bitcoin Cash

Bitcoin gibi, Bitcoin Cash de kendi blok zincirine sahip bir kripto para birimidir. Dijital para birimi gibi çalışır ve Bitcoin Cash madenciliği ile yeni BCH (Bitcoin Cash) oluşturulur.

Bitcoin geliştiricileri Bitcoin’de bazı önemli değişiklikler yapmak istedikleri için Bitcoin Cash oluşturulmak istendi. Bitcoin topluluğunun geliştiricileri yapmak istedikleri değişikliklerle ilgili bir anlaşmaya varamadılar. Bu nedenle, geliştiricilerin küçük bir grubu Bitcoin’i aynı kodun birkaç değişiklikle yeni bir sürümünü oluşturması için çatalladı.

Bitcoin Cash ve Bitcoin arasındaki farkı yaratan değişiklikler şunlardır:

 • Bitcoin Cash’in daha ucuz transfer ücretleri vardır (işlem başına yaklaşık 0.20 $), bu nedenle BCH’de işlem yapmak BTC kullanmaktan daha fazla para tasarrufu sağlayacaktır. Bir BTC işlemi, işlem başına yaklaşık 1 ABD Doları’na mal olabilir, ancak daha önce işlem başına yaklaşık 25 ABD Doları’na kadar yükseldi.
 • BCH’nin daha hızlı aktarım süreleri vardır. Yani, bir Bitcoin işlemini doğrulamak için 10 dakika beklemek zorunda değilsiniz.
 • BCH saniyede daha fazla işlem yapabilir. Bu, BCH ile aynı anda daha fazla insanın BCH’yi kullanabileceği anlamına gelir.

Tüm bu değişiklikler, bir Bitcoin Cash bloğunun (blok zincirinde) bir Bitcoin bloğundan sekiz kat daha büyük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu, BCH’yi Bitcoin’den daha hızlı, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir hale getirir. Bu nedenle Bitcoin Cash gün geçtikçe daha fazla benimseniyor.

Bitcoin Cash vs Bitcoin

btc-vs-bch

Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin veya Bitcoin Cash gibi kripto paralar değerlerini ne kadar kabul edildiklerinden, kullanıldıklarından ve talep edildiklerinden elde ediyorlar. Bunları yatırım getirisi ve değer artışı açısından analiz edebiliriz.

İkisi de değer sahibidir ve Bitcoin şu ana kadar en yüksek değere sahipken, Bitcoin Cash hızla değer kazanmaya devam ediyor.

Bitcoin Cash hala bir yaşından küçük. Yani, hala kripto pazarında kendi yerini yakalama ve gerçekleştirme aşamasında. Birçok kişi Bitcoin Cash’in Bitcoin’in pazar payının iyi bir kısmını alabileceğini ve bu da onu sektördeki yeni baskın kripto haline getirebileceğini düşünüyor. Bunun nedeni, Bitcoin Cash’in Bitcoin’in karşılaştığı ölçeklendirme sorunlarını ele alması ve daha fazla kişinin bunu kolay ve daha düşük ücretlerle kullanmasına izin vermesidir.

Bitcoin geliştirici topluluğu, sorunlarını çözmek için Bitcoin kodunda karşılıklı bir güncelleme yapmayı kabul etmenin bir yolunu bulamazsa, Bitcoin, BCH ile arasındaki savaşta kaybedebilir. Bu, daha fazla insanın BCH’yi ana değer ve işlem para birimi olarak kullanmaya başlayacağı anlamına gelir.

Yakın geçmişte, Bitcoin Cash, Bitcoin’in %5’i kadar düşük, %33’ü kadar değerliydi. Şu anda Bitcoin fiyatının %10-15’i arasında kalıyor. Aşağıda, son dokuz ay içinde BCH ve BTC fiyatlarının grafikleri verilmiştir.

(Turuncu çizgi BCH – BTC’dir)

Bitcoin-cash-vs-Bitcoin-1

Bitcoin-cash-vs-Bitcoin-2

BCH’nin hızlı büyümesini engelleyen şeylerden biri, insanların Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki farkı karıştırmasıdır. Birçok acemi yatırımcı Bitcoin Cash’i piyasaya daha düşük bir giriş noktasına sahip daha ucuz bir Bitcoin olarak görüyor. Çünkü birbirine benzer isimleri paylaşıyorlar ve aynı marka ve topluluktan geliyorlar.

Bu karışıklık, Bitcoin Cash’in yeni kripto yatırımcılarını sahte bir Bitcoin satın almaları için kandırmayı amaçlayan, sadece nakit para olan bir taklit para birimi olarak olumsuz ilgi görmesine neden oldu. Ancak bu doğru değildir.

Bitcoin Cash Özellikleri

Bitcoin Cash Avantajları

Bitcoin Cash’in ana avantajı, daha ucuz ve kullanımı daha hızlı olmasıdır. Bunun nedeni daha ölçeklenebilir olması, yani herhangi bir zamanda daha fazla insanın blockchain üzerinde işlem yapabilmesidir.

Geliştirme ekibi, blockchain’i daha ölçeklenebilir hale getiren çözümleri uygulamak için hızlıdır. Bu da benimsenmesi ve kullanılması için büyük bir potansiyel sunmaktadır.

Borsalar arasında dolaşmak da daha ucuzdur. Bitcoin’e karşı büyük bir ticaret varlığı ve Bitcoin’e karşı korunmak için sağlam bir yatırımdır.

Bitcoin Cash Dezavantajları

Bitcoin Cash’in Bitcoin kadar yatırımcı güveni yoktur. Ayrıca, benimsenme oranı ve pazara girişi Bitcoin’den çok daha düşüktür. Bunun, BCH’nin Bitcoin’den çok daha yeni olmasıyla çok fazla ilgisi vardır.

BCH’nin fiyatı Bitcoin fiyatının yaklaşık %10-15’i iken, Bitcoin Cash madenciliğinin maliyeti, Bitcoin madenciliği ile nispeten aynıdır. Bu, Bitcoin Cash’i mayınlayan birinin, aynı ekipmana sahip Bitcoin madenciliğinden %50-60 daha az kar sağladığı anlamına gelir. Bu nedenle madenciler, Bitcoin Cash’i çıkarmak için o kadar hızlı değiller.

Son olarak, ticaret söz konusu olduğunda, BCH’nin BTC’den çok daha az ticaret çifti vardır ve bu da Bitcoin’den daha olumsuz hale gelir.

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Cash, Bitcoin’den farklı bir kripto para birimi olsa da Bitcoin blockchain üzerinden işlem görmektedir. Bu da sistem güvenliği ve devamlılığı için önemli bir detaydır. Bitcoin Cash madenciliği yapmadan önce tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi ilk önce kendinize bir sanal cüzdan oluşturmalısınız.

Tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi Bitcoin Cash madenciliğinde de ilk şart, kripto para madenciliği için özel üretilmiş olan bir ASIC cihaza sahip olmaktır. Madencilikte oluşturulan blok başına kar sağlandığı ve Bitcoin Cash blokları 8 MB olduğu için Bitcoin madenciliğinden farklı olarak çok daha fazla işlemci gücüne ve enerjiye ihtiyacınız olacak.

Bitcoin Cash madenciliğini kendi başınıza ya da bir madenci havuzuna dahil olarak yapabilirsiniz. Çok daha fazla işlemci gücüne ve enerjiye ihtiyaç duyacağınız için eğer yeterli teknik ekipmanınız yoksa sizin için en iyisi bir madenci havuzuyla beraber çalışmak olacaktır. Böylece çok daha fazla blok üreterek daha fazla kar elde edebilirsiniz.

Bitcoin Cash ve Bitcoin: Sonuç

Birçok insan Bitcoin Cash vs Bitcoin’in bir savaşta olduğunun ve birinin diğerinden daha iyi olması gerektiğinin izlenimi altındadır. Pratik nedenlerden dolayı, Bitcoin Cash, blok zincirinde işlem yapmak için kullanmak daha hızlı ve daha ucuz bir varlıktır. Ancak lider kripto para birimi olan Bitcoin, kripto pazarında en çok benimsenen ve şu anda en büyük değer deposudur.

BCH, daha fazla kullanıcının benimsediği işlemler için ve parayı taşımak için ana araç olabilir. BTC, dijital para biriminin altın olarak kabul edilen bir değer deposu olarak kullanılmaya devam edebilir. Her ikisi de zaman içinde değer kazanmaya ve benimsemeye devam ediyor, bu da onları herhangi bir yatırımcının bakması ve dikkate alması için değerli yatırımlar yapıyor.

Devamını oku