Çatallanma (Fork) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ Kripto para birimleri finans dünyasını tamamen değiştirmektedir

çatallanma-fork-nedir-temel-rehber

GİRİŞ

Kripto para birimleri finans dünyasını tamamen değiştirmektedir. Başlangıçta, paraya merkezi olmayan bir dijital alternatif olarak tasarlanmış Bitcoin vardı. Zamanla, başka özelliklere sahip kripto para birimleri ortaya çıktı. Bu yeni para birimleri bazıları bir “fork” (çatallanma) sonucu olarak ortaya çıktı.

Çatallanma, kullanıcı tabanı veya geliştiriciler bir kripto para birimi hakkında temel bir şeyin değişmesi gerektiğine karar verdiğinde ortaya çıkar. Bu, Ethereum’da olduğu gibi büyük bir hack nedeniyle veya Bitcoin ve Bitcoin Cash’de yaşandığı gibi topluluk içinde temel bir anlaşmazlık nedeniyle olabilir.

En geniş anlamıyla çatal, blokaj protokolünde yazılımın bir işlemin geçerli olup olmadığına karar vermek için kullandığı bir değişikliktir.

Bu, blokzincirdeki hemen hemen her sapmanın çatal olarak kabul edilebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, iki ana çeşit vardır: Hard fork ve soft fork.

Çatallanma Nasıl Çalışır?

Bir blok zincirindeki bir çatal, sadece Bitcoin’de değil herhangi bir kripto teknolojisi platformunda meydana gelebilir. Bunun nedeni, blok zincirlerinin ve kripto para biriminin, hangi kripto platformunda olurlarsa olsunlar temelde aynı şekilde çalışmasıdır. Blok zincirlerindeki blokları, belleği hareket ettiren kriptografik anahtarlar olarak düşünebilirsiniz. 

Bununla birlikte, tüm madencilerin yeni kurallar ve zincirdeki geçerli bir bloğu neyin oluşturduğu konusunda hemfikir olması gerekir. Bu yüzden, bu kuralları değiştirmek istediğinizde, protokoldeki bir değişiklik veya sapma olduğunu belirtmek için “onu çatallaştırmanız” gerekir. Geliştiriciler daha sonra tüm yazılımı yeni kuralları yansıtacak şekilde güncelleyebilir.

Bitcoin’e benzer isimlere sahip çeşitli dijital para birimleri, bu çatallanma süreciyle ortaya çıktı: bitcoin cash, bitcoin gold ve diğerleri.

Sert Çatallar ve Yumuşak Çatallar

Sert çatallar ve yumuşak çatallar, bir kripto para birimi platformunun mevcut kodu değiştirildiğinde, yeni sürüm oluşturulurken ağda eski bir sürümün kalması anlamında esasen aynıdır.

Yumuşak çatal ile, kullanıcılar güncellemeyi benimsedikçe yalnızca bir blok zinciri geçerli kalacaktır. Oysa bir hard fork ile hem eski hem de yeni blok zincirleri yan yana bulunur, bu da yazılımın yeni kurallara göre çalışması için güncellenmesi gerektiği anlamına gelir. Her iki çatal da bir bölme oluşturur, ancak sert çatal iki blok zinciri oluşturur ve yumuşak çatalın bir sonuç vermesi amaçlanır. 

Sert ve yumuşak çatallar arasındaki güvenlik farkları göz önüne alındığında, neredeyse tüm kullanıcılar ve geliştiriciler, bir yumuşak çatal işini yapabilecek gibi görünse bile, bir sert çatal ister. Bir blok zincirindeki blokların elden geçirilmesi muazzam miktarda hesaplama gücü gerektirir. Ancak sert çataldan kazanılan gizlilik, yumuşak çatal kullanmaktan daha mantıklıdır.

Sert Çatal (Hard Fork) Nedir?

Bir hard fork, biri önceki protokolü, diğeri yeni sürümü takip eden iki dal ile sonuçlanan bir blockchain ağının protokolünde radikal bir değişikliği ifade eder.

Bir hard forkta, orijinal blok zincirindeki token sahiplerine yeni forkta da token verilecek, ancak madencilerin doğrulamaya devam etmek için hangi blok zincirini seçmesi gerekiyor. Buna ek olarak herhangi bir blok zincirinde bir hard fork oluşabilir ve sadece Bitcoin’de değil.

Sert çatal, bir blok zincirinin en yeni sürümünün düğümlerinin artık blok zincirinin eski sürümlerini kabul etmemesidir. Bu, blok zincirinin önceki sürümünden kalıcı bir sapma yaratır.

Koda yeni bir kural eklemek, esasen blok zincirinde bir çatal oluşturur: bir yol yeni, yükseltilmiş blok zincirini takip eder ve diğer yol eski yol boyunca devam eder. Genel olarak, kısa bir süre sonra, eski zincirdekiler, blok zinciri sürümlerinin güncelliğini yitirdiğini veya ilgisiz olduğunu fark edecek ve hızlı bir şekilde en son sürüme yükseltilecektir.

Yumuşak Çatal (Soft Fork) Nedir?

Yumuşak çatal sadece yazılım protokolüne bir değişikliktir. Eski düğümler yeni blokları geçerli olarak tanıyacağından, yumuşak çatal geriye dönük olarak uyumludur. Bu tür bir çatal, tüm düğümlerin yükseltmesini ve yeni sürümü kabul etmesini gerektiren bir sert çatalın aksine, madencilerin yalnızca çoğunun yeni kuralları uygulamak için yükseltme yapmasını gerektirir.

Yeni işlem türleri genellikle yumuşak çatallar olarak eklenebilir ve yalnızca katılımcıların (örneğin, gönderen ve alıcı) ve madencilerin yeni işlem türünü anlamasını gerektirir.

Yeni yumuşak çatallı kurallara sahip tüm bloklar da eski kuralları takip ettiğinden, yumuşak çatallar fikir birliğini sağlamak için  herhangi bir düğüm gerektirmez. 

Yumuşak çatallar , geriye dönük uyumlu yeni ve yükseltilmiş işlevleri uygulamak için diğerlerinin yanı sıra bitcoin ve ethereum blok zincirlerinde kullanılmıştır.