Fransa ve Almanya, G20 Zirvesinde Kripto Paralar Üzerinde Tartışmaya Çağırdı

Fransa ve Almanya’nın üst düzey yetkilileri, yaklaşmakta olan G20 Zirvesinde kripto para birimlerinin düzenleyici etkilerini tartışmaya diğer uluslardan finans yetkililerini çağıran bir mektup gönderdi


Fransa ve Almanya’nın üst düzey yetkilileri, yaklaşmakta olan G20 Zirvesinde kripto para birimlerinin düzenleyici etkilerini tartışmaya diğer uluslardan finans yetkililerini çağıran bir mektup gönderdi.

Liderler, Kripto Paritelerine Karşı Harekete Çağırdı

Mektup, Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Alman Maliye Bakanlığı Peter Altmaier, Fransız merkez bankası valisi Francois Villeroy de Galhau ve Alman Federal Bankası başkanı Jens Weidmann tarafından yazıldı.

Belgede, kripto para politikasının uygulanması için finans kuruluşlarındaki yetkilileri, önümüzdeki G20 Zirvesinde kripto para politikası ve uygulamalarına ilişkin konuları tartışmanın ve uluslararası bir düzenleyici yaklaşımın gereğini vurguluyor. Mektup ayrıca, Uluslararası Para Fonu tarafından sanal para birimlerinin küresel mali istikrar için olabilecek potansiyel etkilere ilişkin bir rapor çağrısında bulundu.

Mektupta : “Kripto Paralardan ve bunların ardındaki teknolojilerden kaynaklanan yeni fırsatların olabileceğine inanıyoruz. Bununla birlikte,  yatırımcılar için önemli riskler oluşturabilir ve uygun tedbirler alınmazsa finansal suçlar artabilir. Uzun vadede, finansal istikrar alanında potansiyel riskler de ortaya çıkabilir. Dünya üzerindeki  finans potansiyelleri, kötü şekilde yararlananlara bırakılmamalıdır.

Fransa ve Almanya, para aklama ve terörle mücadele alanında ve  ‘sanal para birimleri’ konusunda somut düzenleyici tedbirler almıştır ve Avrupa Birliği de aynı doğrultuda çalışmaktadır. Bununla birlikte, ceza yaptırımları için ‘belirli politikalar’ ve ‘sanal para birimleri’ kullanılmasına karşı uluslararası koordineli çabayı gerektirmektedir. ” yazıyor.

[fat_coincap id=”5″]