Kanada Rezerv Bankası: Halkımızın %85’i Bitcoin’i Biliyor

Kanada Rezerv Bankasının ülke genelinde yaptığı araştırma sonucunda dikkat çekici veriler elde edildi


Kanada Rezerv Bankasının ülke genelinde yaptığı araştırma sonucunda dikkat çekici veriler elde edildi. Dünyanın sayılı tam gelişmiş ülkeleri arasında olan, eşcinsel hakları, insan hakları ve demokrasi ile adalet, sağlık konularında örnek teşkil eden bir ülke konumunda olan Kanada’nın halkının üst düzey eğitimli olması ve eğitimli olmakla kalmayarak doğru bilgilere sahip olması bugün bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Kanada Rezerv Bankasınca yapılan araştırmada Kanada halkının neredeyse tamamına yakınının Bitcoin hakkında bilgi sahibi olduğu ve %85 oranda halkın Bitcoin ile ilgili bilgi sahibi oldukları açıklandı.

2.500+ Vatandaş Oy Verdi

Gelişmiş bir ülke ve gelişmiş bir halka sahip olan Kanada, Kanada Rezerv Bankasının anketine tam 2500’den daha fazla vatandaş oy verdi ve bu ankete göre halkın %85 oranında Bitcoin hakkında bilgi sahibi olduğu öğrenilmiş oldu. Türkiye henüz daha gelişmeye yeni başlamış bir ülke iken önünde olan ekonomik sorunlar ve benzeri sorunlar dolayısı ile, ekonomik refahın Kanada’ya oranla çok daha düşük olmasının etkisi ile Bitcoin hakkında çok daha az bilgi sahibi halka sahip durumda.

Ancak Türk vatandaşlarının kripto paralar konusunda bilgisinin de es geçilemez olduğu, üst düzeyde bilgiye sahip olmasa dahi halkımızın orta seviyede kripto paralara dair ilgisi olduğunu söylemek mümkündür. Henüz TCMB tarafından bu konuda yapılan bir anket olmadığından dolayı katılmak mümkün değil ancak böyle bir anket olsa dahi vatandaşların tam olarak 80 milyonluk bir ülkede doğru verileri yansıtamayacak olduğu düşünülmekte.