Keep Network (KEEP) Coin Nedir?

Keep Network, blok zinciri kullanıcılarının verileri “Keeps” adı verilen zincir dışı kaplarda özel olarak aktarmasına ve depolamasına olanak tanıyan bir protokoldür


Keep Network, blok zinciri kullanıcılarının verileri “Keeps” adı verilen zincir dışı kaplarda özel olarak aktarmasına ve depolamasına olanak tanıyan bir protokoldür. Dolayısıyla Keep, özel veriler için zincir dışı bir kapsayıcıdır. Keeps yardım sözleşmeleri, genel blok zincirinin tüm gücünden yararlanarak özel verilerle derin etkileşim sağlar. Keeps, en iyi kripto cüzdanları ve borsaları tarafından denetlenen ve kullanılan bir eşik eliptik eğri dijital imza algoritması (ECDSA) aracılığıyla özel verilerin, yönetilmesine ve kullanılmasına imkan tanır. Keep, blok zincirindeki özel verileri, token sahipleri tarafından çalıştırılan erişilebilir depolarda saklar. 2013 yılında kurulmuştur ve Keep Network yönetim ekibinde daha önce Fold adlı bir kripto alışveriş uygulamasının kurucularından Matt Luongo ve Corbin Pon bulunmaktadır.


Keep Token’ı ve tBTC

Keep token’ı ise, kullanıcıların genel blok zincirleri üzerinden özel ve güvenli bir şekilde veri göndermesine izin vermek için tasarlanmış bir blok zinciri olan Keep Network’ün yerel kripto para birimidir. Keep’in amiral gemisi ürünü, Ethereum blok zincirinde kullanılmak üzere oluşturulmuş merkezsiz bir bitcoin versiyonu olan tBTC’dir. BTC’ye sabitlenmiş bir yan zincir olan tBTC, Ethereum’da BTC için tek merkezi olmayan çözümdür. tBTC protokolü hem Bitcoin hem de Ethereum blok zincirlerinde çalışır ve kullanıcılar BTC’yi Bitcoin’e kilitler, böylece Keep ağındaki düğümler TBTC’yi basabilir.

Keep’in toplam arzı, projenin 2020’deki lansmanı sırasında aynı anda basılan 1 milyar token kalıcı biçimde sabitlenmiştir. Dolayısıyla gelecekte daha fazla para basma olanağı bulunmadığından Keep’in enflasyonist bir varlık olmadığı görülür. 28 Mart 2022 itibariyla ise dolaşımda 550 Milyon Keep coin arzı bulunmaktadır.

Keep Nasıl Çalışır?

Keep Network, kullanıcıların varlıkları tam şifreleme ve erişim ile Keep Network’te güvenli bir şekilde saklamasına ve bu varlığın sentetik bir versiyonunu Ethereum blok zincirinde güvenli bir şekilde takas etmesine olanak tanıyan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir yönetim sistemidir. Keep, şifreleme ve özel veri depolama yoluyla gizliliği sağlamak için blok zincirinin “saklama” olarak bilinen özel, zincir dışı bölümlerini kullanır. Ek gizlilik, verileri merkezi olmayan ve herhangi bir tekil varlık için erişilemez tutan Keep Network’teki dağıtımları aracılığıyla oluşturulur. tBTC için Keeps, gerçek bitcoin’in özel anahtarlarını saklar ve anahtarların genel Ethereum blok zincirinden güvende kalmasını sağlar.

Keep Network Cüzdanını Nereden Alabilirim?

Keep Network, kendi web sitesinde indirilebilen ve Keep Network’ü bilgisayarınızda saklamanıza izin veren kendi cüzdan yazılımını üretir. Daha fazla güvenlik için kripto paralarınızı TREZOR cüzdanı veya Ledger Nano X gibi özel cüzdan formlarında da tutabilirsiniz. Ayrıca Atomic Wallet, Jaxx veya Coinomi gibi bir mobil cüzdan kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Bunu yapmak, birden fazla kripto para birimini depolama avantajı sağlar.

Keep Network’ün Değeri Nedir?

Keep Network şu anda büyük kripto para birimi borsalarında 0,63 $ değerinde. Keep Network’ün Türk Lirası cinsinden değeri ise 9,57 TL’dir. Büyük borsalarda bir Keep Network’ü 0.00001366 bitcoin(ler) ile takas edebilirsiniz. Mevcut tüm Keep Network’ün ABD doları cinsinden değeri (veya piyasa değeri) 413,47 milyon $’dır.

Keep Network’ün Geleceği Nedir?

KEEP’in arkasındaki teknoloji nispeten yeni ve denenmemiştir. Ancak Keep Network, toplayıcılar, borsalar ve saklama sağlayıcıları dahil olmak üzere 40’tan fazla kuruluşla ortaklıkları olduğunu söylüyor. Finansal olarak, Draper Associates ve Paradigma gibi bazı büyük isimler tarafından desteklenmektedir. Keep Network, diğer tüm kripto para birimleri gibi riskli bir yatırımdır. Ayrıca Keep Network, geliştiricilerin benimsenmesinin henüz ilk aşamalarındadır. Bu nedenle, geliştirici topluluğu genişledikçe, özellikle DeFi ürünleri oluşturmaya olan ilgi nedeniyle Keep token’ın değerinin zaman içinde artması beklenmektedir.

Fiyat Tahminleri

Özellikle Keep Network gibi daha az popüler olan altcoinler için kripto fiyat tahmini biraz daha zordur. Keep, 22 Mayıs 2020’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.24 dolara ulaştı, ancak henüz bu seviyeye tekrar tırmanmayı başaramadı. 28 Mart 2022 itibariyle Keep fiyatı 0,63 dolardı. Fiyatın eninde sonunda yükselip yükselmeyeceği veya düşmeye devam edip tacirlerin desteğinden yoksun kalacağı konusunda farklı öngörüler bulunmaktadır.

Digital Coin Price, Keep Network için uzun vadeli bir tahminde bulundu ve madeni paranın fiyatının 2025 yılına kadar 1,6 Dolara çıkabileceğini öngördü. Yukarıdaki grafikte Digital Coin Price’ın fiyat tahmin sisteminde Keep Network’ün fiyatının 2030’a kadar 3’ün üzerine çıkacağı görülüyor.

Wallet Investor, 2023’ün ilk ayları için 0,91 dolar olan fiyatın 2027’de 2 Dolara yükselmesini bekliyor. DigitalCoin, Keep token’larına yatırım yapmak konusunda benzer bir bakış açısına sahip. Keep fiyat tahmini 2022’de 0,79 dolar, 2025’te 1,21 dolara ve ardından 2030’a kadar ise 2,79 dolara tırmanıyor. TradingBeast 2023’de fiyatın 0,816414 dolara, PricePrediction.net ise 1,22 dolara yükseleceğini tahmin ediyor.


Uzmanlar, 2024 için Keep Network fiyat tahminlerinde hemfikir, herkes, Keep Network’ün fiyatının o yılın sonuna kadar artmasını bekliyor. TradingBeast, fiyat artışının 0.810517 dolara ulaşacağını tahmin ediyor. WalletInvestor’ın araştırmasına göre Keep Network’ün fiyatı 2.031 dolara kadar çıkabiliyor. PricePrediction.net’in tahmini de olumlu: analistleri, 2024 yılına kadar Keep Network’ün fiyatının yaklaşık 1,78 dolar olacağı görüşünde.