Takip Edin

Biyografi

Turan Sert Kimdir?

Yayınlanma tarihi

-

Son yıllarda blok zincir teknolojisi alanında yazdığı yazılar ile tanınan Turan Sert, Hendek, Sakarya’da doğdu. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Turan Sert’in ilk yılları, iş hayatındaki ilk dönemi, farklı denemeleri ve ülkeye dönüş serüvenini bu yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar!

 

İlk yıllar

Turan Sert hayata biraz erken başladı. Evde okuma-yazma öğrenince, Hendek’te ilkokula ikinci sınıftan başlatılan Sert’in; babasının işi nedeniyle sık şehir değiştirdiği bir çocukluğu oldu. O zamanlar yapılan lise giriş sınavlarına Safranbolu’daki ilkokulundan giren tek çocuk olarak Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’ni kazanınca; diğer sınıf arkadaşlarından bir yaş küçük olarak liseye yatılı gitti.

Ankara’daki lise yıllarından sonra bu sefer İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandı. İşletme Bölümüne gerçekten isteyerek mi girdi yoksa bölümün dönemdeki popülerliğine mi kapıldı pek bilinmese de; Boğaziçi Üniversitesi camiasından olmaktan gurur duyduğu sözlerinden anlaşılıyor.

İş Hayatındaki İlk Dönem

Sert, üniversite sonrası hemen iş hayatına giriyor. Önce Arthur Andersen’da denetçi olarak başlayan Sert; buarada  muhasebenin özünü anlayıp, finansal tabloları okuyup yorumlayabilmeyi deneyimliyor. Daha sonra ise iş hayatına Garanti Bankası’nda şirket satın almaları uzmanı olarak devam ediyor. Yatırım bankacılığı gerek Türkiye’nin genel yapısını, gerekse önde gelen şirketlerini tanıma fırsatını kendisine veriyor. Bunun yanında teknik olarak değerleme yapmayı da burada öğreniyor. Az bilinen bir konuyu (şirket birleşmesi ve halka arz gibi) herkesin anlayacağı şekilde anlatabilmeyi becerisi ve alışkanlığını Garanti Bankası’nda çalıştığı zamanlarda ediniyor.

Harvard Business School

Sert ileri dönemlerde iş hayatında belli bir tecrübe edindikten sonra, yurtdışı deneyimi kazanmak için MBA yapmaya karar veriyor. Harvard Business School’dan kabul almayı belki de kariyerindeki en önemli dönüm noktası olarak görüyor çünkü kendi deyimiyle ne kadar az şey bildiğini öğrendiği zamana denk geliyor. Amerika’daki ilk sabah kahvaltısını gülerek şöyle anlatıyor:

“HBS’ye (Harvard Business School) başlamadan önce yabancı öğrenciler için düzenlenen beş haftalık bir MBA öncesi programı var. Ben de bu yüzden Boston’a dönem başlamadan önce gitmişim. İlk sabah kahvaltı yapacak bir yer arıyorum. Bir “bagel” dükkânı gördüm, baktım bizim simitçiler gibi. Girdim içeriye, bir “bagel” ve “iced tea” istedim. Sanıyorum ki “bagel” bizim simit gibi tek başına yenebilir; “iced tea” de bizim Türkiye’de satılan tatlı içecek… Hayatımın en kuru kahvaltısını yaptım o sabah kupkuru hamur parçası ve şekersiz buzlu çay ile…”

HBS, genel olarak liderlik yetisini geliştirmek dışında, yönetici olarak sorunlara doğru şekilde yaklaşma becerisini kazandırmış ancak sadece iş dünyasına değil, yaşama ve farklı kültürlere dair ciddi farkındalık kazandıran bir dönem olmuş hayatında. Bu dönemi tam bir ufuk açma deneyimi olarak anlatıyor… Şimdi eşiyle çocuklarına bu farkındalığı, her yıl yeni bir ülkeye giderek daha erken kazandırmaya çalışıyorlar.

New York Yılları

Sert, HBS sonrası Booz Allen Hamilton New York ofisinde yönetim danışmanlığı ile iş hayatına geri dönüyor. Booz Allen dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarından, stratejik konularda büyük şirketlere yönetim danışmanlığı veren bir kurum olarak öne çıkıyor. Burada çalıştığı yıllarda IFC, UBS, Sun Trust gibi önde gelen finans kuruluşlarına danışmanlık yapıyor.

Danışmanlık geçmişinin karmaşık konuları analitik biçimde inceleme, daha iyi anlayabilmek için basitleştirme, daha da iyi anlamak için yazma yetilerini geliştirdiğini belirtiyor. Şirketlerin üst düzey yöneticilerinin zamanının kısıtlı olduğunu ve bu kısıtlı zamanı konuyu anlamaktan çok karar vermeye ayırmaları gerekiyor. Dolayısıyla bir danışman için konuyu özetleyebilmek, analiz etmek, önemli noktaların altını çizmek ve alternatifler sunmak önemli. Bunlar kendisinin bu dönemde kazandığı ve kariyerinin daha sonraki yıllarında çok kullandığı beceriler olmuş.

Ülkeye Dönüş

Sert, 2005 yılında Amerika’daki işinden izin alarak bedelli askerliğini yapmak üzere Türkiye’ye geliyor. Bu gelişi sırasında MBA yaparken burs aldığı, kendisi de HBS mezunu olan Hüsnü Özyeğin’i ziyaret ediyor. Sert, Amerika’da yeterli tecrübeyi edindiğini düşünmekte ve 2005 yılı da Türkiye’nin yükselen dönemi olarak göze çarpıyor. Hüsnü Özyeğin’in FİBA Grubu bünyesindeki iş teklifini kabul ediyor ve ülkeye dönüyor.

FİBA, Sert için ayrı bir tecrübe. Hüsnü Özyeğin gibi bir duayen ile çalışmanın kazandırdığı deneyimin yanı sıra, FİBA Grubu’nun çeşitli projelerinde yönetim kurulu üyeliği ve murahhas üyelik görevleri üstlenirken; gerek yatırım yapma gerek yatırımların takibi konularında deneyim kazandığı bir dönem. Özellikle Girişim Fabrikası yönetim kurulu üyeliğinin, kendisine Türkiye’deki girişimcilik dünyasına dair gözlem fırsatı sunduğunu belirtiyor. Ayrıca burada genç girişimcilere mentorluk etme şansı da yakalıyor.

Farklı Sektörler, Denemeler

Sert, özel sektörde geçirdiği yılların ardından, 2014 yılında Özyeğin Üniversitesi’nde İş Geliştirme Başkanlığı (Chief Business Officer) görevini üstleniyor. Bu dönemde hem eğitim ve öğretim konularında bilgi edinmek hem de kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta çalışmak bambaşka alanlar yaratıyor kendisine.

20 yılı aşkın kurumsal hayat sonrası, 2016 yılında üç ortak bir teknoloji girişimi kuruyor. Kendisi bu girişimi bunu bir deneme olarak görüyor. Kariyerindeki her bir işin kattığı ayrı bir özellik ve katma değer olduğunu belirten Sert, bu girişim sırasında da blok zincir ile tanışıyor. Kitabının girişinde de bir iş arkadaşının söylediği söz şöyle yazıyor: “Bitcoin değil ama Blockchain çok önemli”. Sert’in bu alan ilgisini çekiyor. Zamanla çeşitli dergi ve sitelere konuyla ilgili yazmaya başlıyor. Danışmanlık yıllarından gelen alışkanlıkla önce kendisi daha iyi anlamak için yazıyor aslında. Yazarken aklındaki soru en çok da “Bu konuyu donanımı olmayan birine nasıl anlatırım?” oluyor. Kendisi bu durumu şöyle açıklıyor:

“Çünkü o zaman aslında doğru olarak kabul ettiğimiz pek çok varsayımı ezbere kabul ettiğimiz ortaya çıkıyor.”

2019 yılında, yazdığı yazıları “Sorularla Blockchain” isimli bir kitap haline getiriyor. Amacı blok zincir teknolojisini en basit şekilde okuyucuya anlatmak. Alanda konuyla ilgili Türkçe kaynak halen çok az iken; kitap önemli bir boşluğu dolduruyor.

Sert, dijital teknolojilerin farklı alanlarda hayatımızı kökten değiştireceğine inanmakta. Kripto paraların bu anlamda blok zincir teknolojilerin ilk kullanım alanı olmasının ardından önümüzdeki yakın dönemde Merkeziyetsiz Finans (DeFi-Decentralized Finance) alanında yaşanacak gelişmeler ile finans sektörünü ciddi bir şekilde etkileyeceğini düşünüyor. Yazılarında da belirttiği gibi şu ifadeyi kullanıyor:

“Tarihi bir döneme tanıklık ettiğimizi düşünüyorum ve gelecekte bu alanda karşımıza çıkacak yenilikleri merak ve heyecan içinde bekliyorum.”

Uzun yıllardır İngilizce dilinde çevirmenlik, tercümanlık, bakanlıklarda proje danışmanlıkları yapan Türkan, aynı zamanda iyi düzeyde İspanyolca da bilmektedir. Hukuk fakültesi mezunu olan Türkan; çok yönlü olmayı sevmekte, bir süredir de kripto para birimleri alanında uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Bu disiplinleri birleştirerek bilişim hukuku üzerine bir yüksek lisans eğitimi hedeflemektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biyografi

TRON Kurucusu Justin Sun Kimdir?

Yayınlanma tarihi

-

TRON Kurucusu Justin Sun, 30 Temmuz 1990’da Çin’in Xining, Qinghai bölgesinde dünyaya gelmiştir. Justin Sun,son zamanalrda adını sıklıkla duyuran girişimcilerden birisidir. Kripto para sektöründe sansasyonel söylemleri ile de ön plana çıkmaktadır. Sun, kripto para birimi platformu TRON’un kurucusudur. Bununla beraber BitTorrent’in de CEO’sudur. Sun, eskiden Ripple’ın Büyük Çin bölgesinin eski baş temsilciliğini yapmıştır. Girişimciliğinin ilk zamanlarında ise mobil sosyal uygulama Peiwo’yu kurmuş ve CEO’luğunu yapmıştır.

Justin Sun’ın Pennsylvania Üniversitesi’nden Doğu Asya Çalışmaları alanında yüksek lisans ve lisans mezuniyeti vardır.  Pekin Üniversitesi’nde ise Tarih Doktorası derecesi yapmıştır.

Sun, 26 yaşındayken, Jack Ma tarafından Hupan Üniversitesi’nde okumak üzere seçilmiştir. Kendisi ilk mezunlar arasında bulunmaktadır. Sun, 2011’de Yazhou Zhoukan’ın ve 2014’te Davos Global Gençlik Liderlerinin kapak figürü olmuştur. 2015, CNTV’nin en dikkat çekici yeni girişimcisi seçildi ve 2015’ten 2017’ye kadar Forbes China 30 yaş altı listesinde bulundu.

Justin Sun’ın Kariyeri

Peiwo Dönemi

Justin Sun, 10 saniyelik ses örneklerini ve ilgi alanlarını analiz ederek kullanıcıları eşleştiren ve birbirine bağlayan, Çin’in Snapchat’i olmayı amaçlayan bir uygulama olan Peiwo’yu kurdu. Peiwo, çevrimiçi oyunlar, yetenek gösterileri ve canlı yayın ile kullanıcıların benzer düşünen arkadaşlar edinmeleri için bir dizi kanal tanıttı. Bugüne kadar 4 milyardan fazla sohbeti eşleştirdi.

Ripple ve BitTorrent

Tron Vakfı’nı kurmadan önce Justin Sun, iki yıl boyunca Ripple’ın Çin’de baş temsilcisi ve danışmanı olarak çalıştı. Temmuz 2018’de Sun, BitTorrent’i 140 milyon dolara satın aldı. BitTorrent, 2015’ten beri internetin günlük trafiğinin yüzde 3’ünden sorumlu olan bir eşler arası dosya paylaşım uygulaması olan uTorrent’in sahibi olan şirkettir.

TRON

Tron, blockchain temelli bir platformdur. Platformun coin’i TRX 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. TRON, hazırlık aşamasında daha fazla denizaşırı ofisin kurulması ve ekibin hızla genişlemesi ile Amerika ve Asya Pasifik’te ikili genel merkez kurmuştur. TRON ile en yeni blockchain teknolojisi sunulduğu ifade edilmektedir.

TRON kendi coin’ini yeni Bitcoin olarak tanımlar fakat rakipleri ve eleştirmenler Tron’un bir balon olduğunu söylemekten de kaçınmaz.

Sansasyonel Bir İsim

Sun, yaptıkları ve söylemleri ile sürekli olarak kripto para dünyasında bir şekilde gündeme gelmektedir. Sun, Haziran 2019’da Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett ile özel bir öğle yemeği yemek için rekor kıran 4,5 milyon dolarlık teklif sunmuştu. Bu o zamanlar epey bir konuşulmuştu. Buffett ile öğle yemeği sonunda Ocak 2020’de gerçekleşti.

Ethereum Kurucusu ile Çatışma

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Justin Sun ile birkaç kez Twitter üzerinden çatıştı. Nisan 2018’de Sun, TRON’un Ethereum’dan daha üstün bir protokol olduğunu iddia eden bir şema yayınladı. Buterin, Sun’ı Twitter üzerinden Tron platformunun yeteneklerini yanlış tanıtmakla suçladı ve daha önce başkaları tarafından Sun ve TRON’a karşı yapılan intihal iddialarına atıfta bulundu. Buterin, blok zincir endüstrisinin potansiyel pazar büyümesi hakkında yaptığı tartışmalı bir açıklamayı savunurken, Sun’ın kripto para birimi ürünleri için gerçekçi olmayan miktarlarda yutturmaca teşvik etmeye yatkın olduğunu ima etti. Sun da Buterin için benzer iddialarda bulundu.

Aralık 2018’de Sun, dApp’larını TRON ağına taşımaları şartıyla, “çökmekte olan” Ethereum ve EOS platformlarının geliştiricilerini “kurtarmak” için bir fon oluşturacağını söyleyen bir tweet attı. Tweet, Ethereum ve EOS geliştiricileri tarafından pek de sıcak karşılanmadı.

Warren Buffett ile Öğle Yemeği

Justin Sun, 23 Ocak 2020’de Omaha’nın ünlü yatırımcısı Warren Buffett ile akşam yemeği için bir araya geldi. Bu olay, Sun’ın yemekten resimleri ve detayları tweet attığı 6 Şubat’a kadar gizli tutuldu. Sun, akşam yemeğinde Buffet’e bir Bitcoin ve biraz da Tron verdi. [16]. Sun, 2019 yılı Power Lunch’ı Warren Buffett müzayedesiyle kazanmıştı. Sun, San Francisco’daki evsizler için bir hayır kurumu olan Glide’a katkıda bulunarak 4.567.888 dolar ödedi. Buffett, Bitcoin’i eleştiren önemli isimlerden birisi. Bu nedenle Sun, bu yemeği istediğini ve  Buffett’in fikrini değiştirmek için bu fırsatı kullanmayı düşündüğünü söylemişti.

Tron Vakfı 23 Temmuz’da bir tweet atarak Sun’ın rahatsızlığı nedeniyle yemeğin ertelendiğini ifade etti. CoinDesk, Çinli kaynakların ertelemenin Çin hükümeti tarafından Sun’a getirilen seyahat kısıtlamalarından kaynaklanabileceğini söylemişti. Fakat daha sonra Sun, bu iddiaları yalanladı. Fakat, bu iddialar daha sonra doğrulandı. Sun daha sonra, etkinliği duyururken “olgunlaşmamış” davranıp “kötü bir örnek” oluşturduğu için özür diledi ve öğle yemeğini ertelemenin “tamamen beklemediği birçok sonuç doğurduğunu” söyledi.

Yazın ilerleyen saatlerinde Sun öğle yemeğini yeniden planlamaya çalıştı. Ayrıca, bir dizi yüksek profilli kişiyi Twitter üzerinden kendisine katılmaya davet etti. Sun, ABD Başkanı Donald Trump’ın yanı sıra Litecoin yaratıcısı Charlie Lee, Binance’in yaratıcısı Changpeng Zhao, Huobi CEO’su Livio Weng, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, Circle CEO’su Jeremy Allaire, Binance Charity Foundation blockchain başkanı Helen Haiyu, eToro CEO’su Yoni Assia ve Huobi CFO’su Chris Lee’yi de davet etmişti.

Justin Sun’ın Değeri Nedir?

Justin Sun, kripto para birimi endüstrisindeki en zengin girişimcilerden biridir. Serveti esas olarak TRX token varlıklarından geliyor. Cüzdanının boyutu bilinmiyor ve elindeki gerçek varlıkları açıklamayı da reddediyor.
Toplam arzın kabaca %10-20’sine sahip olduğunu tahmin etmek adil olurdu, bu da TRX değerinin 100 ila 200 milyon dolar arasında bir değerine sahip olacaktır.

Bir zamanlar 400 milyon dolar değerinde olan bir kripto para borsası olan Poloniex, Steemit platformu ve 140 milyon dolara satın aldığı BitTorrent’in satın alımlarına da önemli yatırımlar yaptı. BitTorrent’in ayrıca, 60 milyon dolarlık piyasa değeri olan BTT token’ları adı verilen token’ları da var. Yukarıdaki tüm verileri hesaba katarak, net değerinin 200 ila 400 milyon dolar arasında olması bekleniyor. Yüksek net değerine rağmen, Justin Sun kısa süre önce ABD hükümetinden Tron için küçük işletme yardım fonları talep ederken bulundu. Bu da Sun’ın sansasyonel hareketlerinden birisi olarak kabul edildi.

Sun geçtiğimiz günlerde DeFi platformuna da giriş yaptı. Şu sıra SUN isimli token’ı kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanmaya devam ediyor.

Eğitim Hayatı

Sun, 2007-2011 yılları arasında Pekin Üniversitesi’ne gitti ve buradan Tarih alanında Lisans derecesi aldı. Ayrıca, Hong Kong Çin Üniversitesi’nde 2009-2010 yılları arasında liberal sanatlar ve bilimler okudu. 2011-2013 yılları arasında University of Pennslyvania’ya gitti ve burada Politik Ekonomi alanında Master of Arts derecesi aldı. 2018’de mezun olmadan önce Hupan Üniversitesi’nin tek Y kuşağı öğrencisiydi.

Sun, eğitim hayatıyla alakalı olarak South China Morning Post’a verdiği demeçte, “Profesörlerim ve sınıf arkadaşlarımın paylaştığı deneyimleri ve bilgileri alıp hemen uygulamaya koyabildim” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Biyografi

Şant Manukyan Kimdir?

Yayınlanma tarihi

-

Kripto paralar gün geçtikçe daha geniş bir kitleye yayılırken, özellikle ülkemizdeki önemli isimlerin bu konuda yorum ve analizler yapması çok büyük önem taşıyor.

Ekonomi dünyasının yakından tanıdığı isim Şant Manukyan, önemli yorum ve tespitleriyle ilgi toplayan başarılı isimlerden birisi. Sosyal medyada da özellikle kripto para topluluğu tarafından ilgiyle takip edilen Manukyan, başarılı analizleriyle dikkat çekmektedir. Peki kimdir Şant Manukyan?

Şant Manukyan 1975 yılında İstanbul’da doğmuştur. Manukyan, orta okul ve lise öğrenimini Robert Koleji’nde tamamlamıştır. Daha sonra lisans eğitimi için İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’ne giriş yapmış buradan 1997 yılında dereceyle başarıyla mezun olduktan sonraysa yüksek lisans programını Cornell Üniversitesi MBA dalında tamamlamıştır.

Şant Manukyan’ın İş Hayatı

Manukyan’ın kariyeri mezun olur olmaz başlamıştır. Ünlü isim 1997 yılında Ata Menkul Değerler A.Ş.’de uzman yardımcısı olarak çalışmalarına başlamıştır. Manukyan 2000 yılına kadar yönettiği yatırım fonları sayesinde düzenli olarak getiri sağlamıştır. Bu anlamda da ilk üçe girmeyi başarmıştır. Şant Manukyan 2002 yılında İş Yatırım Uluslararası Piyasalar bölümüne giriş yaparak, kariyeri için önemli bir adım atmıştır. Manukyan, global stratejisttir ve 2019’un Haziran ayından bu yana Uluslararası Piyasalar Direktörü konumunda görev yapmaktadır. Manukyan’ın bu görevinin açılımı ise şudur: Global ekonomik durum yatırımcılara yansıtılmakta ve yabancı hisse senetleri ve emtia stratejilerin belirlenmektedir. Manukyan da bu stratejilere yönelik olarak yatırımcılara tavsiyelerde bulunmaktadır.

Manukyan ve Kripto Para Analizleri

Şant Manukyan, Türkiye’de Bitcoin (BTC), kripto para ve ekonomi denildiği zaman akla ilk gelen önemli isimlerdendir. Bu ünlü ve başarılı ismin tespit ve analizleri sosyal medyada da Bitcoin konusunda etkileşim ve benimsenme yaratmaya büyük faydalar sağlamaktadır.

Manukyan, Dünya Gazetesi ve İş Yatırım Bloğunda içerik üretmeye devam etmektedir. Manukya’nın özellikle video blogları oldukça beğeni ve ilgi toplamaktadır.

Manukyan, aynı zamanda videolarında Ethereum’a da yer vermektedir. Özellikle kripto para topluluğu arasında bulunan yatırımcıların dikkatini çeken ünlü ismin geçmiş açıklamalarına da baktığımız zaman kripto paralara olan güveninin yerinde olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Kendisi kripto para birimlerinin günlük hayatta kullanımının da önemimden sıklıkla bahsediyor. Bir dergiye verdiği röportajda “Starbucks’tan kahvenizi kripto parayla alıyorsanız bu iş tamamdır” ifadelerini kullanmıştır.

Devamını oku

Biyografi

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Kimdir?

Yayınlanma tarihi

-

Brad Garlinghouse, Ripple’ın CEO’su ve Yönetim Kurulu üyesidir. Ripple’dan önce Brad, dosya işbirliği hizmeti Hightail’in CEO’su olarak görev yapıyordu. 2009’dan 2012’ye kadar AOL’de Tüketici Uygulamaları Başkanı olarak görev yaptı ve bundan önce Yahoo’da kıdemlı başkan yardımcısı da dahil olmak üzere 2003’ten 2009’a kadar çeşitli yönetici pozisyonlarında bulundu.

Brad, kariyerinin başlarında Dialpad Communications CEO’su olarak VoIP endüstrisine öncülük etmeye yardımcı olmıuştur. Kendisi halen OutMatch Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta olup Ancestry.com ve Tonic Health’de yönetim kurulu pozisyonlarında da bulunmuştur.

Bradley Kent “Brad” Garlinghouse, finansal teknoloji şirketi Ripple Labs’ın CEO’su ve Yönetim Kurulu üyesidir. Daha önce Hightail’in (eski adıyla YouSendIt) CEO’su ve Başkanıydı. Hightail’den önce, AOL ve Yahoo’da görev yapan Garlinghouse, teknoloji sektörünün bilinen isimleri arasında yer alıyor. Garlinghouse 6 Şubat 1971’de ABD / Topeka, Kansas’ta doğmuştur. Garlinghouse, Kansas Üniversitesi’nden ekonomi alanında lisans ve Harvard Business School’dan MBA derecesine sahiptir.

Kariyeri

Garlinghouse, 2000-2001 yılları arasında Dialpad’e CEO olarak katılmadan önce @Home Network’te ve @Ventures’te GP olarak görev yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında Yahoo’da Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Garlinghouse, Yahoo’da oldukça önemli noktalarda çalışmalar yürütmüştür.

Popüler isim Yahoo’dan sonra Silver Lake Partners’da Kıdemli Danışman olarak görev yapmış ve ardından 2009’dan 2011’e kadar AOL’de Tüketici Uygulamaları Başkanı olarak görevde bulunmuştur. Garlinghouse daha sonra Hightail’e katımış ve Eylül 2014’e kadar CEO olarak görev yapmıştır. Ünlü isim daha sonra şirketten yaşanan bir anlaşmazlığın ardından ayrılmıştır.

Garlinghouse daha önce Animoto’da yönetim kurulu pozisyonundaydı. Garlinghouse, Ripple’a Nisan 2015’te COO olarak katıldı ve o zamanki CEO ve kurucu ortak Chris Larsen’e rapor verdi. Aralık 2016’da ise CEO görevine terfi etti.

Aralık 2019’da Garlinghouse, Ripple’ın Tetragon, SBI Ventures ve Route 66 Ventures’tan 200 milyon dolarlık C serisi finansman turu topladığını duyurdu. 2020’de Garlinghouse, XRP kripto para biriminin satışlarından elde edilen gelire sahip olmasaydı Ripple Labs’ın para kaybedeceğini kabul etti.

2018 ve 2019’da Garlinghouse, birçok kez SWIFT mesajlaşması için yayınlanan hata oranının en az %6 olduğunu iddia etti. London School of Economics Business Review tarafından yayınlanan bir araştırma ise bunun doğru olmadığınu gösterdi.

AOL’deki İş Hayatı

Zamanında Tüketici Uygulamaları Başkanı ve AOL’un Silikon Vadisi operasyonlarının başkanı olarak görev yağan Garlinghouse, AOL’un yeniliğe ve en önemlisi tüketiciye yeniden odaklanmasıyla ilgili sorumluluğu yönetmiştir. Eylül 2009’da AOL’ye katılmasıyla beraber şirketin AOL Mail ve AIM gibi iletişim ürünlerinin küresel erişimini genişletme ve ayrıca şirketin mobil ve sosyal stratejisini ve eski istemci ve araç çubuğu ürünlerini yeniden canlandırma çabalarında bulunmuştur. Garlinghouse, AOL’un Tüketici Uygulamaları işinin büyümesiyle ilgili sorumluluklarına ek olarak, şirketin risk sermayesi kolu olan AOL Ventures’ın West Coast liderliğini de yapmıştır. O zamanlar Garlinghouse AOL’de gerçekten başarılı bir şirket ekip oluşturduklarına inanıyordu. Bu yüzden, üst yönetim ekibinin bir parçası olarak günlük sorumluluklarına ek olarak, Brad, insanların düşünme ve şirketteki günlük rollerine yaklaşımlarını sürekli olarak sorgulayarak AOL’de kazanan bir kültür yaratma olgusuna inanılmaz derecede odaklanmıştı.

Silver Lake Partners ve Yahoo Dönemi

Garlinghouse, AOL’ye gelmeden önce Silver Lake Partners’da Kıdemli Danışman olarak çeşitli potansiyel satın almalar konusunda şirket içi danışman olarak hizmet veriyordu. Bundan önce GArlinghouse, Yahoo’da yaklaşık altı yıl geçirmiştir. Kendisi Yahoo’da son olarak İletişim ve Topluluklardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Onun liderliğinde Yahoo! Mail, 3. sırada yer aldı ve tüm rakiplerine önemli bir fark attı. Garlinghouse’ın liderliğinde şirketin mesajlaşma hizmeti de bu pazarda lider konuma yükseldi. Garlinghouse ayrıca şirketin Flickr fotoğraf paylaşım hizmetini ve Yahoo! Gruplar hizmetini de yönetti.

Ünlü isim Yahoo’dan önce ise Dialpad.com Inc.’in CEO’suydu ve şirketin tüm faaliyetlerinden, finansından, satışından ve pazarlamasından sorumluydu. Ayrıca @Ventures’da Genel Ortak, @Home, Inc.’de Medya Geliştirme Kategori Müdürü ve SBC Communications’da Müdür olarak görev yaptı.

Ripple Dönemi

Garlinghouse, CEO olmadan önce Ripple’a 2015 yılında operasyon müdürü olarak işe başladı. Garlinghouse,  diğer tipik endüstrilerden sıyrılan bir şirkette nasıl çalışmak istediğini şu sözlerle açıklıyor:

“Silikon Vadisi’nde pek çok ilginç şey döndüğünü düşünüyorum. Etrafıma bakarken, bana göre, blok zinciri ve kripto dünyasında olanlar önemli bir hareket. Kriptoda ve Ripple’da neler oluyor? Ödemeler açısından küresel ticaretin yönetilme şeklini temelden değiştirme fırsatımız var. Başarılı olursak, bu bir dönüşümdür. Evrende kendi küçük çukurumuzu açmamızı sağlayacaktır.”

Ekim ayında şirket, 100’den fazla finans kurumunun Ripple’a ait bir kurumsal blok zinciri ağı olan RippleNet’e katıldığını duyurdu. Şirketin küresel ağına katılan üyeler arasında Credit Agricole, BBVA, UniCredit, Standard Chartered, UBS ve National Bank of Abu Dhabi gibi üyeler bulunmakta. Garlinghouse, bu başarı hakkında ise şöyle konuşuyor:

“Şimdiye kadar son derece şanslıydık, birçok müşterimiz var. Bence bununla ilişkili ağ etkileri göz önüne alındığında, katılımın değerinin ağdaki düğüm sayısına göre artmaya devam ettiği bir dönüm noktasına ulaştığımızı düşünüyoruz. Bu katlanan bir değer artışına işaret.”

Devamını oku