Kuzey Kore’nin elinde 11 bin adet Bitcoin var

Vatandaşları dünyanın diğer ülkelerinden izole bir şekilde yaşayan Kuzey Kore, zaman zaman diğer ülkelere gerçekleştirdiği devasa siber saldırılarla gündeme geliyor


Vatandaşları dünyanın diğer ülkelerinden izole bir şekilde yaşayan Kuzey Kore, zaman zaman diğer ülkelere gerçekleştirdiği devasa siber saldırılarla gündeme geliyor. Şimdilerde ise ABD’nin Ulusal Güvenlik Konseyi‘nin (NSA) eski bir çalışanı, Kuzey Kore’nin kripto para transferlerinden 200 milyon dolar kazandığını öne sürdü.

Tahminlere göre Kuzey Kore yönetimi, madencilik veya hackleme yöntemleriyle 2017 yılı içinde en az 11 bin Bitcoin kazandı. Pyongyang yönetiminin siber güvenlik zayıflıklarını değerlendirerek borsalara saldırı düzenlediği ve blockchain ağının anonimlik özelliğinden faydalandığına inanılıyor.

Bithumb’u Kuzey Kore hacklemiş

Kuzey Kore ile ilişkileri yeni yeni düzelmeye başlayan Güney Kore’nin istihbarat servisi, ülkenin en büyük kripto para borsası Bithumb’un hacklenmesinin ardından Kuzey Koreli hackerların olduğunu öne sürdü. Hatırlanacağı üzere Bithumb’da kayıtlı 30 binden fazla yatırımcının kişisel bilgileri hackerlar tarafından çalınmıştı.

Saldırının ortaya çıktığı dönemde Bithumb’un hacklenmesi o kadar geniş yankı uyandırdı ki, bu durum Bitcoin’in fiyatlarını bile etkiledi. Sonrasında Güney Koreli yetkililer, Bithumb yöneticilerini kullanıcıların kişisel bilgilerini sızdırmaktan suçlu buldu.

Keza Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi, Kuzey Koreli hackerların geçen sene milyarlarca dolar değerinde kripto para hacklediğini de iddia etti.

Lazarus grubu, Kuzey Kore ile bağlantılı olabilir

Ürettikleri zararlı yazılımlarla bilgisayar ve cep telefonlarını farkında kripto para madenciliği yapmaya zorlayan, bu yolla haksız kazanç elde eden Lazarus isimli hacker grubunun Kuzey Kore ile bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.