NEO vs Bitcoin: Ortak ve farklı yönleri neler?

NEO ve Bitcoin, benzer özelliklere sahip iki farklı kripto para birimi olarak yatırımcıların ilgi odağına girmiş bulunuyor


NEO ve Bitcoin, benzer özelliklere sahip iki farklı kripto para birimi olarak yatırımcıların ilgi odağına girmiş bulunuyor. Her ne kadar Bitcoin dünyanın pazar hacmi en geniş ve bilindik kripto para birimi olsa da, NEO’nun benimsediği “Akıllı ekonomi” sloganı ile Bitcoin’den daha ucuz ve hızlı transfer imkânı sunduğu biliniyor. Lafı daha fazla uzatmadan, adı geçen her iki kripto para biriminin benzer ve farklı yönlerine dair analizle baş başa bırakalım.

NEO vs Bitcoin: Benzer özellikler

Yaygınlık: NEO ve Bitcoin, pazar hacmi en büyük kripto para birimleri arasında yer alıyor. Her iki para birimi de CoinMarketCap verilerine göre dünyanın en geniş pazar hacmine sahip 10 kripto parası arasında yer alıyor. Kripto para yatırımcılarından yoğun destek almayı başarmış durumdalar.

Değer kazancı: NEO ve Bitcoin, kripto para borsalarında olumlu havanın hakim olduğu 2017 yılında ciddi manada değer kazandı. Bitcoin’in fiyatı 2017’ye 1,000 dolardan başlayıp Aralık ayında neredeyse 20,000 dolar bandına yükselmeyi başardı. NEO ise 2017’nin aynı döneminde birkaç sent üzerinden işlem görüyordu, ancak 2018’in başında 100 $ bandına çıktı. An itibariyle ise 119 $’dan işlem görüyor.

Sınırlı arz: En fazla 100 milyon adet NEO coin üretilebilecek. Bitcoin’de de bu miktar 21 milyon ile sınırlanmış durumda.

NEO vs Bitcoin: Farklı yönler

Kurucular: NEO’nun kurucuları biliniyor, DA Hongfei ve Erik Zhang. Bitcoin’in kurucuları ise anonimliğini koruyor.

Pazar hacmi: Bitcoin’in toplam pazar hacmi 149,160,858,393 dolar. NEO’nun ise yalnızca 7,318,805,000 dolar. Aradaki fark 140 milyar dolardan fazla.

Yaş: NEO 2014 yılında oluşturuldu. Bitcoin ise 2009 yılında piyasaya sürüldü.

[fat_coincap id=”5″]