NKN Coin Nasıl Alınır? NKN Coin Rehberi

Bu rehberimizde NKN Coin nedir, ne işe yarar gibi konulara girdiğimiz gibi yatırım yapmak isteyen okurlarımıza NKN Coin nasıl alınır gibi konulara da gireceğiz


Bu rehberimizde NKN Coin nedir, ne işe yarar gibi konulara girdiğimiz gibi yatırım yapmak isteyen okurlarımıza NKN Coin nasıl alınır gibi konulara da gireceğiz. Kripto para dünyası oldukça hızlı ve oynaklık gösteren bir dünya. Bir token fiyatı birden tavan yapabilirken diğeri düşebilmekte. Bu durum henüz yeni ve bilinçsiz yatırımcıları oldukça riske sokan bir durum olabilmekte. Öyle ki bazı kripto paralar anlık yükseliş yakalasalar dahi genelde “scam” denilen dolandırıcılık oyunları olabiliyorlar. Bu durumda anlık kazanç sağlansa da bir an geliyor ki kripto para geliştiricileri birden ortadan kayboluyor ve siz zarar ediyorsunuz. Bizde en çok dikkat çeken projelerden biri olan NKN Coin’e Bakacağız. 

Bu tip durumları yaşamamak veya riski en aza indirmek için en önemli şey kesinlikle araştırma yapmak ve bu araştırmaları doğru kaynaklardan yapmaktır. Yatırım yaptığınız varlığı projesini, ekibini, varsa sponsorlarını, vaad edilenleri, karşılanan hedefleri ve diğer birçok konuda sıkı bir araştırma yapmalısınız. O zaman öncelikle:

NKN Coin Nedir?

NKN genel olarak zincirler arası bir Blockchain ağ protokolü ve ekosistem türüdür. İnternet kullanıcılarını ağ bağlantılarını paylaşmaya ve kullanılmayan bant genişliğini kullanmaya motive etmek için ekonomik teşvikler kullanan bir projedir.

NKN’ye göre, yıllarca süren dönüşümden sonra İnternet, orijinal vizyonunu ve ruhunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Örneğin, Ağ Tarafsızlığı bozuldu; spektrum ve bant genişliği verimli kullanılmaz hale geldi; bilgi parçalı ve sansürlenebilir oldu ve gizlilik neredeyse imkansız hâle geldi. NKN bu ağın bir reforma ihtiyacı olduğu düşünüyor.

Tüm bunları belirtirken bazı sorunlara da değinen NKN, mevcut çözümlerin, yeni nesil Blockchain sistemleri için uygun olmadığını düşünüyor, çünkü:

  • Verimliliği artırmak için merkezi bir yaklaşım kullanılması
  • Fikir birliğini hızlandırmak için ağın ölçeklenebilirliğinden ödün verilmesi
  • Node’ların katılım oranını sınırlanmalı veya “güvenliği” artırmak için yetkilendirme yapılması
  • Matematik ve teknoloji ile çözülmesi gereken sorunları çözmek için tamamen finansal motivasyonları veya güvenilir üçüncü tarafları kullanılması.

NKN’nin bu sorunlara karşı çözümü ise şu şekilde:

Yapı: Aktarım Kanıtı (PoR) aracılığıyla Uzlaşma

NKN, rota boyunca Node’lar için bir aktarım kanıtı olarak imza zinciri tasarladı. Bu, yalnızca doğrulanabilir değil, aynı zamanda kurcalanması veya taklit edilmesi imkansız olan ve saldırılara karşı dirençli olan bir düzeyde güvenli veri iletimi sağlamakta.

Kullanım: Merkeziyetsiz Veri İletim Ağı

NKN, herhangi bir zamanda katılıp ayrılabilen milyonlarca Node ve istemci için Chord Distributed Hash Table’a dayalı dinamik topoloji ve yönlendirme sağlar. Benzersiz NKN adresleri, Node’ları ve istemcileri tanımlamak için kullanılır ve TCP/IP’nin üzerinde bir yer paylaşımı sağlar. Veriler, herhangi bir istemci arasında verimli bir şekilde ve merkezi sunucular olmadan iletilebilir.

Merkeziyetsizlik: MOCA – Yüksek Düzeyde Ölçeklenebilir Bir Fikir Birliği

NKN, Hücresel Otomata ve Ising modeline dayanan Major Vote Cellular Automata (MOCA) adlı yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir konsensüs algoritması tasarladı ve bunu milyonlarca Node ile yeni nesil Blockchain ve eşler arası ağlarına uyguladı.

Eşler arası (P2P) ağlar şu anda NKN için fırsatlar olan birkaç büyük zorlukla karşı karşıyadır. İlki, statik ağ topolojisidir ve sistemler hatalı ve kötü niyetli saldırılara karşı savunmasızdır. İkincisi, ağ bağlantısı ve veri iletimi için ekonomik, kendi kendini teşvik eden bir planın olmamasıdır. Son olarak, ağ ölçeklenebilirliği, kontrol edilebilirliği artırmak için büyük ölçüde feda edilir. Bunların hepsine NKN tarafından çözüm getiriliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, NKN, tüm ağ teknolojisinde ve işinde devrim yaratmayı amaçlamaktadır. NKN, trilyon dolarlık iletişim hizmeti işinin Uber veya Airbnb’si olmak istiyor, ancak merkezi bir yapı olmadan bunu yapıyor. NKN, bitleri serbest bırakmayı ve her zaman istediğimiz internet’i kurmayı hedefliyor.

NKN aşağıdaki görevleri kendisine hedef belirlemiş durumda:

  • Bu tamamen açık ağa, herhangi bir node kolayca herhangi bir yerden bağlanabilir
  • Ağ paylaşımını teşvik edilir
  • Ağ katmanı yeniliklerinden güvenli ağ tarafsızlığı sağlanır
  • Ağı her zaman açık ve ölçeklenebilir tutulur
  • Verimli ve dinamik yönlendirme gerçekleştirilir
  • Ağ bağlantısını ve veri iletim varlıklarını tokenize edin ve katılımcı Node’lar teşvik edilir.

Peki tüm bu gelişmelere ve planlara bakarak güzel diyebileceğimiz bu projenin token ekonomisi ve tokenizasyon yapısı nasıl işliyor? Gelin birde buna bakalım. 

NKN Token Nedir?

NKN (NKN) bir kripto para birimidir. Kullanıcılar madencilik süreci boyunca NKN üretebilir. NKN, dolaşımda 583.666,666 ile 700.000.000 mevcut arza sahiptir. 

Şu anda 23 aktif piyasada işlem görüyor ve son 24 saatte toplam 19.518.572 dolar işlem görüyor. Şu anda NKN, CoinMarketCap’te 178. sırada yer alıyor ve 1.38 dolar ATH’ye sahip.

NKN, diğer ana kripto para birimlerinin aksine, bir dizi kripto borsasında listelenmiştir, fiat para ile doğrudan satın alınamaz. Bununla birlikte, önce herhangi bir büyük borsadan Bitcoin satın alarak ve ardından bu madeni parayla işlem yapmayı teklif eden borsaya aktararak bu parayı yine de kolayca satın alabilirsiniz.

NKN Coin Nasıl Alınır?

NKN coin diğer coin’lere nazaran alması biraz daha zor diyebileceğimiz bir yapıya sahip. Öyle ki direk fiat birim olarak alınamamakta. Bizde adım adım nasıl NKN coin alınır anlatacağız.

Adım 1: Coinbase’e Kaydolun

Öncelikle, genellikle Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) olmak üzere büyük kripto para birimlerinden birini satın almanız gerekiyor. Fiat mevduatlarını kabul eden en büyük kripto borsalarından biri olduğu için burada Coinbase‘i kullanacağız. E-postanızı yazın ve ‘Başlayın’ı tıklayın. Coinbase’in hesap doğrulaması için buna ihtiyacı olacağından gerçek adınızı sağladığınızdan emin olun. Kimlik doğrulamanızı tamamlamak için sonraki adımı izleyin. Bu adımlar, özellikle bir varlık satın almayı beklerken biraz ürkütücüdür, ancak diğer finansal kurumlar gibi Coinbase de ABD, İngiltere ve AB gibi çoğu ülkede düzenlenir.

2. Adım: Fiat İle kripto Satın Alın

Bu adımlardan sonra bir ödeme yöntemi eklemeniz istenecektir. Burada bir kredi/banka kartı sağlamayı veya banka havalesi kullanmayı seçebilirsiniz. Kartları kullanırken daha yüksek ücretler ödersiniz, ancak aynı zamanda anında satın alma işlemi de yaparsınız.

Burada aktardığın fiat ile Bitcoin veya Ethereum satın alın.

3. Adım: Kriptolarınızı Bir Altcoin Borsasına Aktarın

NKN bir altcoin olduğu için coin’lerimizi NKN’nin işlem görebileceği bir borsaya aktarmamız gerekiyor, burada borsamız olarak Binance‘i kullanacağız. Binance, altcoin ticareti yapmak için popüler bir borsadır ve çok sayıda takas edilebilir altcoin çiftine sahiptir.

Adım 4: NKN coin Değişim İçin BTC Yatırın

İlk kez kripto para yatırma işlemi yapıyorsanız, buradaki ekran biraz korkutucu görünebilir. Ancak endişelenmeyin, temelde banka havalesi yapmaktan daha basittir. Sağdaki kutuda, ‘BTC adresi’ yazan bir dizi rastgele sayı göreceksiniz, bu, Binance’deki Bitcoin cüzdanınızın benzersiz bir genel adresidir ve size parayı gönderecek kişiye bu adresi vererek Bitcoin alabilirsiniz. . Şimdi Coinbase’de daha önce satın aldığımız bitcoin’imizi bu cüzdana aktardığımız için, ‘Adresi Kopyala’ya tıklayın veya tam adrese sağ tıklayın ve bu adresi panonuza almak için kopyala’ya tıklayın.

Şimdi Coinbase’e geri dönün, Portföy sayfasına gidin ve varlık listenizde Bitcoin’e tıklayın, ardından sağdaki ‘Gönder’e tıklayın.

Devam etmek için ‘Gönder’e tıklayın, anında bir onay e-postası almalısınız, e-postadaki onay bağlantısına tıklayın ve kripto paralarınız Binance yolunda!

Son Adım: NKN ile İşlem Yapın

Hesabınıza gelen Bitcoin ile istediğiniz gibi NKN alabilir, trade edebilirsiniz.

İşte bu kadar kolay.

Artık NKN Coin nedir, ne işe yarar ve NKN Coin nasıl alınır biliyorsunuz.