Takip Edin

Coinbilgi Akademi

Altcoin Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

ALTCOIN-NEDİR

Altcoin, Bitcoin dışındaki sanal para çeşitlerini temsil eder ve “Bitcoin alternatifi” anlamına gelir. Peki sanal para yatırımı yapmak istiyorsanız neden bir veya birden çok altcoin tercih etmeniz gerekecek? 

Bitcoin piyasaya sürüldüğü 2009’dan bu yana, çok sayıda dolandırıcılığın merkezine oturdu. Türkiye’deki piyasalar da dahil olmak üzere küresel alanda yaşanan dolandırıcılık ve siber saldırılar, çok sayıda insanın parasını kaybetmesine neden oldu. Dolayısıyla bu durum, kripto para borsalarına olan güveni sarstı. Bu noktada Bitcoin’den sonra ortaya çıkan birçok altcoin, daha yenilikçi olmalarıyla beraber güvenliği de önce plana çıkardı. Ancak karşımıza çıkan her yeni altcoin sadece bağımsız girişimcilerden veya firmalardan çıkmıyor. Sanal para borsaları token denilen kendilerine özel altcoin’ler sunuyorlar.

Fakat burada tüm altcoin’lerin Bitcoin’den daha güvenli olduğunu söylemek doğru olmaz. Şunu söyleyebiliriz ki, işlem hızının yüksek olması, dolandırıcılık ve hırsızlığa karşı daha dirençli olması gibi birçok olumlu yanı mevcut. Altcoinler farklı blok zincirlerinde işlem yapmak için kullanılabiliyor. Buna ek olarak yeni içeriklerin geliştirilmesi için de kullanılıyor. Sanal para dünyasını daha iyi anlamak için, 2020 yılının gelecek vaat eden altcoin’lerine kısaca bir göz atalım.

Ethereum (ETH)

Bitcoin’in ardından sanal para dünyasının en güçlü ikinci para birimi Ethereum’dur. Bitcoin 2.0 veya dijital petrol gibi farklı adlandırmaları vardır.  Çok daha gelişmiş bir algoritmaya sahip olan  Ethereum, dijital müzik dağıtımından finansal denetlemeye kadar birçok işlem için kullanılabiliyor. Bu özelliği aslında çok yakın gelecekte, sanal para biriminin etrafında birçok yenilikçi iş modellerinin oluşacağına işaret ediyor. Son haberler de bu fikri destekler nitelikte. Uzun süreli bir yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için  Ethereum oldukça güven verici bir kripto para. Ethereum, Bitcoin’e kıyasla daha emin adımlarla ve güçlü bir şekilde ilerlerken JPMorgan Chase, Microsoft ve IBM‘in desteğini alıyor.

Ripple (XRP)

Geleneksel bankacılık sistemine yenilik kazandıran Ripple, uzun ömürlü olacağının sinyalini en başlarda vermişti. Asya ülkelerinin yanı sıra Batı’da da fazlasıyla kabul gören bir sanal para birimidir.

Google’dan aldığı destekle sanal para dünyasına tutunan Ripple, küresel finans işlemlerini kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir blok zincirine dayanıyor. En büyük özelliği, dövizden uçuş millerine kadar her türlü değer üzerinden işlem yapılmasını sağlaması. Ripple, bankalar ve üçüncü parti ödeme hizmeti veren firmalar arasında ödeme yapılmasını sağlıyor. Yani iki banka arasında veya bir banka ile ödeme hizmeti arasında işlem gerçekleştirebiliyorsunuz.

SpectreCoin (XSPEC)

Henüz yeni olan bir diğer altcoin ise XSPEC, kullanıcı gizliliğini öne çıkarması ile biliniyor. Tüm işlemler TOR adlı bir ağda tutularak güvenlik sağlanıyor. Ödeme yapılacak adresleri otomatik olarak görünmez kılan XSPEC, düşük komisyon ücreti ile kullanıcılarına maksimum bir dakikada işlem tamamlama imkanı sağlıyor. Gelişme aşamasında olan SpectreCoin, yatırımcılar için değeri yükselen, aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir altcoin.

Ntx (NTX)

2013’te piyasaya 1,000,000,000 adet sürülen NXT, Bitcoin’den daha gelişmiş bir sistemdir. İlk yatırımcılarına çok düşük fiyatlardan yatırım yapma şansı sağladı. Java üzerinden kodlanan NTX, ilerleyen dönemlerde blok zincirini güncelleyerek daha da hızlı ve güvenilir işlem yapma imkanı sunmak istiyor. Henüz çok dikkat çekmemiş olsa da, NTX’in amacı bir gün kendi ekosistemini oluşturmak.

ICON (ICX)

NTX gibi, ICON da kendi ekosistemini oluşturmayı amaçlayan bir diğer kripto para birimi. ICON ekibinin en büyük amacı birçok blok zincirini bir araya getirerek dev bir platform oluşturmak. Böylelikle finans, güvenlik, sigorta, sağlık, eğitim ve ticaret gibi birçok sektörün işlemlerini yürütmeyi amaçlıyor. Eğer Ethereum sahibi iseniz ICON almanız kolay bir hâl alıyor. İlk olarak bir dijital cüzdan edinmeniz gerekiyor. Ardından ise Ethereum’u ICON’a yatırmanız yeterli. Eğer Ethereum’unuz yoksa, cüzdanı edindikten sonra Ethereum almanız gerekiyor demektir.

Oyster Pearl (PRL)

PRL, yenilik konusunda dikkatleri üzerine çeken sanal para birimlerinden biri. PRL’nin kullanıcı tabanı, verilerini yenilikçi bir yöntemle koruma altına almak isteyenler ile web sitelerindeki reklamlardan kurtulmayı amaçlayan iki temel gruptan oluşuyor. PRL açık kaynaklı bir sistem olmakla beraber veri koruma alanında Ethereum ile birlikte çalışabiliyor. Gelecek vaat eden PRL, yazılımcılar için iyi bir alternatif olabilir. PRL almak için ilk izleyeceğiniz adımlar ICON ile aynı.

BLUE (BLU)

BlueCoin Bluetooth teknolojisi kullanan bir sanal para. BlueCoin’i, P2P (peer-to-peer) sanal para birimi olarak da tanımlayabiliriz. Ortaya çıkış amacı finansal işlemleri daha kolay hale getirmektir. En büyük özelliği ve avantajı internete bağlı olmasanız bile işlem gerçekleştirebiliyor olmanız.

Litecoin (LTC)

En çok bilinen sanal para birimlerinden bir tanesidir. Litecoin’in amacı yenilik sunmaktan ziyade, Bitcoin’e rakip olmaktır. Litecoin’in algoritmasını Google’ın eski mühendislerinden Charles Lee hazırlamıştır. Litecoin çok hızlı işlem süresiyle dikkat çeken bie sanal para birimidir.

Decred (DCR)

Bitcoin’e farklı bir yaklaşımla alternatif oluşturmak isteyen Decred’in amacı, kendine özgü bir yatırımcı topluluğu yaratmaktır. 2016’da hayata geçen Decred’in karar mekanizması yatırımcıların oy birliğine göre işliyor. Bu şekilde yatırımcı ve girişimciler için ideal bir seçenek olmayı amaçlıyor. Decred’i geliştirmek için güvenilir bir yazılımcı ekibin işin başında olduğu biliniyor.

Monero (XMR)

Monero, gizliliğe fazlasıyla önem veren yatırımcılar için geliştirilmiş bir sanal paradır.  Yapacağınız alım-satım işlemleri, blok zinciri üzerinde gizli tutularak gerçekleştiriliyor. Monero güçlenen bir sanal para birimi olmasına rağmen darknet içindeki suç örgütleri tarafından da ilgi görüyor. Aynı gizlilik özelliklerini taşıyan Zcash para birimi geçmişte dolandırıcılığa alet edilmişti.

Ethereum Classic (ETC)

Ethereum’a paralel bir platformu temsil eden ETC’nin ortaya çıkmasına, Ethereum topluluğunda yaşanan bir tartışma sebep olmuştur. Ethereum’un dolandıcılığa maruz kalmaması için kaynak kodunun değiştirilmesi gerektiğini savunan bir grup, Ethereum’dan bölünerek ETC’yi oluşturdu. Üçüncü parti müdahalesini tamamen engellemeyi amaç edinen girişim büyük bir başarı gösterdi.

NEM (XEM)

XEM sanal paranın en büyük yatırımcı ağı Japonya‘da bulunuyor. NEM, Java’da hazırlanmış bir algoritma. Sürekli artan değeri, teknik bilgi ve becerisi daha yüksek yatırımcılar için NEM’i iyi bir yatırım aracı haline getiriyor.

Dash (DASH)

Adını “digital” ve “cash” kelimelerinin birleştirilmesinden almıştır. Dash, anında tamamlanan işlemleriyle ünlü olan sanal para birimidir. Diğer sanal paralara göre Dash ile işleminizi bir saniyeden kısa sürede tamamlayabiliyorsunuz. Dash, kendisine özgü veya diğer altcoin’lere uyumlu birçok dijital cüzdanda tutulabiliyor.

IOTA Coin (MIOTA)

IOTA da fazlasıyla yenilikçi olmasıyla bilinen diğer sanal para birimi. Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin para birimi olmayı hedefleyen IOTA’nın arkasına aldığı dev teknoloji firmaları vardır. Kendisine özgü bir blok zinciri sistemi olan IOTA’nın uzun süreli yatırımlardan biri olacağı kesin.

Waves (WAVES)

Waves, daha azimli yatırımcılara kendi sanal para birimlerini oluşturarak ICO (halka arz) yapma şansı veriyor. Tek yapılması gereken en az 1 WAVES kullanarak kendinize özel token veya sanal para oluşturmak. Oluşturduğunuz sanal birime adını verdikten sonra kitle fonlama için kullanabiliyor veya ICO yapabiliyorsunuz. Waves aynı zamanda sanal para ile döviz alıp-satmanıza da imkan veriyor.

Stellar Lumens (XLM)

XLM’in amacı bankalar, ödeme sistemleri ve müşteriler arasında bağlantı kurmayı sağlamak. Kar amacı gütmeyen stellar.org tarafından geliştirilen XLM, düşük ücretli finansal hizmetlerden yararlanmak isteyen müşterilere tasarruf sağlayarak işlem yapma şansı veriyor. Küresel finansal işlemleri geliştirmeyi amaçlayan Stellar 2014’ten bu yana dağıtılmış bir hesap defteri üzerinden hizmet veriyor.

Stratis (STRAT)

Finansal işlemlerde kolaylığı hedefleyen bir diğer altcoin olan Stratis, firmalara kendilerine özel blok zinciri kurmalarını sağlıyor. Bu sayede firmalar veya ödeme sistemi sunmak isteyen herhangi bir üçüncü parti, düşük maliyetle kendi blok zinciri altyapısını geliştirebiliyor.

Ox (ZRX)

Ox, Ethereum blok zinciri üzerinde ERC20 tokenları alıp-satmanızı sağlayan açık kaynaklı bir protokol. Amacı, Ethereum blok zinciri üzerinde gerçekleştirilecek sayısız işlem için kullanılacak ERC20 adlı bir token üretmek.

KuCoin (KCS)

Çin merkezli KuCoin, yenilikçi bir iş modeli benimsiyor. Platformda yapılan işlemlerden alınan ücretlerin yarısı, tekrar yatırımcılara ödeniyor. Piyasada 100 milyon KCS olduğu düşünüldüğünde, birikim sağlayan yatırımcılar için iyi bir pasif gelir kaynağı oluşturabileceğini söyleyebiliriz. KCS, Çin merkezli bir diğer gözde altcoin NEO işlemlerine de izin veriyor.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Coinbilgi Akademi

Tether (USDT) Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

tether-usdt-nedir

Bu yazımızda Tether nedir, kripto para birimi USDT nedir, USDT nasıl satın alınır gibi sorulara dair cevaplar bulabilirsiniz

TETHER NEDİR?

Tether , kısacası USDT, Omni protokolü ve Ethereum ağı üzerinden bir ERC20 akıllı sözleşmesi olarak Bitcoin blok zincirinde üretilen ve dağıtılan bir kripto para birimidir. Tether Limited bu kripto para birimini “ABD doları endeksli kripto para birimi” olarak açıkladı.

Tether’ı destekleyen şirket, bu kripto para biriminin dolar cinsinden endekslendiğini ifade ediyor. Bu nedenle, Tether’ın doların seyri ile tutarlı olması bekleniyor ve bir kripto para birimi olarak değerleniyor.

Tether’ın amacı yatırımcıları çeşitli kripto para birimlerini dolara dönüştürmekten kurtarmak ve platformlar arasında hızlı ve ucuz bir şekilde aktarmayı mümkün kılmaktır.

Tether her iki tarafta da uygulanabilir bir alternatif olmayı planlıyor. Çünkü platformlar geleceğin demirbaşlarından biri olması amaçlanan kripto para birimlerine karşı ihtiyatlı yaklaşıyorlar. Eski sistemin geleneksel işleyişi bankalarla yapılan işlemlerde sorunlarla karşı karşıyadır. Tether, volatiliteyi azaltmak için piyasa değerlerini bir para birimine veya başka bir dış referans noktasına sabitlemeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Çoğu dijital para birimi, hatta bitcoin gibi büyük para birimleri bile, sık sık dalgalanma dönemleri yaşadığından, Tether ve diğer stabilcoinler, temkinli olan kullanıcıları çekmek için fiyat dalgalanmalarını düzeltmeye çalışır.

Tether’i Anlamak

Tether, belirlenen bir banka hesabında tutulan dolar, euro veya Japon Yeni gibi geleneksel fiat para birimleriyle eşdeğer miktarda desteklenen bir blockchain tabanlı kripto para birimidir. Tether ağının yerel tokenleri olan Tether tokenleri, USDT sembolü altında işlem görür.

Tether; Bitcoin ve Ethereum gibi diğer popüler kripto paraların fiyatlarında gözlenen geniş dalgalanmaların aksine, kripto para birimi değişimlerini istikrarlı tutmayı amaçlayan stabilcoin adı verilen yeni bir kripto para cinsine aittir. Bu durum Tether’in, spekülatif yatırımların bir aracı olarak kullanılması engeller. Tether’in istikrarlı oluşu, bir değişim aracı ve bir değer depolama modu olarak kullanılmasına izin verir.

Tether özellikle fiat teminatlandırılmış stabilcoin kategorisine aittir. Yani ABD doları, euro veya yen gibi bir fiat para birimi, her bir kriptocoini dolaşımda destekler.

Diğer stabilcoin kategorileri arasında, kripto para birimi rezervlerini teminat olarak kullanan stabilcoinler ve herhangi bir teminatı olmayan ancak zorunlu olarak token arzını korumak için bir rezerv bankasınınkine benzer bir şekilde çalışan kripto para birimi rezervleri bulunur. 

Tether’in en büyük amacı, fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasında gerekli köprüyü oluşturmaktır. Bu köprüyü oluştururken kullanıcılara istikrar, şeffaflık ve minimum işlem ücretleri sunmak için özel olarak tasarlanmıştır. ABD doları karşısında sabitlenir ve değer olarak ABD doları ile 1’e 1 oranını korur. Ancak, Tether Ltd. tarafından Tether’in gerçek parayla takas hakkı için herhangi bir garanti yoktur. Bu demek oluyor ki Tether ABD doları ile değiştirilemez.

The Wall Street Journal tarafından belirtilen CryptoCompare verilerine göre, tüm bitcoin ticaretinin %80’i Tether’de yapılır. Ayrıca Tether, kripto para piyasası için önemli bir likidite kaynağıdır.

Tether, Temmuz 2014’te RealCoin olarak piyasaya sürüldü ve Kasım ayında fiat para biriminin rezerv miktarlarını korumaktan sorumlu olan Tether Ltd. tarafından Tether olarak yeniden adlandırıldı. Şubat 2015’te ise ticarete başladı. 8 Ocak 2020’de Tether, piyasa değeri itibariyle dördüncü en büyük kripto para birimiydi ve toplam piyasa değeri 4.6 milyar dolardı.

Tether’e Yönelik Tartışmalar

Kasım 2017’de 31 milyon dolar değerinde Tether coin’i  hacklendi. Bu olayın hemen ardından sert bir çatal yaşandı. Ocak 2018’de, gerçek rezervlerin sürdürülmesini sağlamak için yapılan gerekli denetimler başka bir engele çarptı ve şirket denetim firmasıyla yollarını ayırdıklarını açıklayan mahkeme celbi verdi. Şirketin şeffaflık eksikliği ile suçlanması, parayı destekleyecek kadar rezerve sahip olup olmadığı konusunda endişeler yarattı.

Nisan 2019’da New York Başsavcısı Letitia James, Tether Ltd.’in ana şirketi ve kripto para borsası Bitfinex’in işletmecisi iFinex Inc.’i, yatırımcılardan 850 milyon dolarlık ortak müşteri ve kurumsal fon kaybını gizlemekle suçladı. Mahkeme dosyaları, bu fonların müşterilerin para çekme taleplerini ele almak için sözleşme veya anlaşma olmaksızın Crypto Capital Corp. adlı Panama kaynaklı bir şirkete verildiğini söylüyor. Bitfinex’in, para kaybolduktan sonra boşluğu gizlemek için Tether’in nakit rezervlerinden en az 700 milyon dolar aldığı iddia ediliyor. Resmi açıklamada ise şirket mahkeme dosyasının “kötü niyetle yazıldığını ve yanlış iddialarla dolu olduğunu” söyledi.

Tether (USDT) Nasıl Çalışır?

Tether (USDT), şifreleme sistemlerinin verilmesine veyahut geri alınmasını engellemek adına Blockchain ile arabirim yapan kaynak kodu açık olan bir protokol olarak bilinen “Omni protokolü” vasıtasıyla Bitcoin Blockchain’inde oluşturulmuştur. Bitcoin Blockchain’inin ardından Ethereum ağında “ERC20” akıllı sözleşme olarak da yaratılmıştır. ERC20 hakkında kısa bir bilgi verecek olursak, ERC20 akıllı kontratlar yani sözleşmeler, Ethereum ağı üstünde yayına alınmış, kural ve işleyiş olarak Ethereum Blockchain’ine yazılmış uygulamalardır.

Tether, Bitcoin Blockchain’i ve ERC20 uygulamaların ardından USDT’yi TRC-20 token’ı olarak piyasaya sunmak için “Tron” ile işbirliği yapıyor. TRC-20’yi kısaca özetlersek; Tron, blok zinciri altyapılı tokenler için tercih edilen Ether’in ERC-20 standardına benzeyen ve bu standart ile uyum içinde çalışmaktadır. Bu nedenden dolayı şirketler, TRC-20 tabanı ile USDT’nin bütün Tron tabanlı protokoller ve merkeziyetsiz uygulamalar ile işlem yapabileceğini söylüyorlar. Daha basit bir şekilde işlem yapılmasına olanak sağlayacağını iddia etmekteler. Tüm bunların haricinde bu seçenekle birlikte merkeziyetsiz borsa likiditesinin sağlamlaştırılması ve Tron’un kurumsal yatırımcılar erişebilirliğinin arttırılması planlanıyor.

USDT Nasıl Saklanır?

Omni protokolü üstünden işlemlerinizi yapabilmeniz için Omni protokolü üzerinde işlem verebilen cüzdanlar tercih edilmelidir. Eğer Omni blok zincirinin bütününü senkron haline getirmek isterseniz bilgisayarınızda Omni Wallet cüzdanı ile işlem yapabilirsiniz. Ethereum ağında işlemlerinizi yapabilmek için ERC20 tokenlerini destekleyen Ethereum cüzdanları kullanmalısınız. Çevrimiçi cüzdan kullanarak, bütün cihazlardan USDT cüzdanınıza erişim sağlamak isterseniz Tether firmasının bizzat kendisi tarafından sağladığı çevrimiçi Tether cüzdanını kullanabilirsiniz.

Devamını oku

Coinbilgi Akademi

Litecoin Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

litecoin-nedir

Litecoin, Bitcoin’in küçük kardeşidir mi? Bitcoin şüphesiz daha iyi bilinen bir kripto para birimidir, ancak Litecoin’in beş yıldan fazla bir süre önce tanıtıldığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu makale aşağıdaki gibi önemli soruları açıklamayı vaat ediyor: Litecoin nasıl çalışır? Litecoin nasıl üretilir? Litecoin riskli mi? Ve daha fazlası!

Litecoin Nedir?

Litecoin eşler arası bir kripto para birimidir. MIT / X11 lisansı altında yayınlanan açık kaynaklı bir yazılım projesidir, bu da yeniden kullanımına çok sınırlı kısıtlamalar getirdiği anlamına gelir. Litecoin, dijital para birimi ve dijital ödeme sistemi olarak da kabul edildiğinden, birçok açıdan Bitcoin’e benzer. Ek olarak, Litecoin şifreleme teknikleri iki kritik özellik için kullanılır:

 1. Litecoin ünitelerinin üretimini düzenlemek için
 2. Para transferini ve güvenli işlemleri doğrulamak

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Litecoin ve Bitcoin birçok açıdan benzer olsa da, iki kripto para birimi arasında birkaç büyük fark var. Bazı traderlar, Bitcoin altının eşdeğeri ise Litecoin’in gümüş ile karşılaştırılabileceğini söylüyor. Aslında, Litecoin geliştiricilerinin bunu oluştururken akıllarında olan şey buydu. Her iki madeni para da birçok benzer özelliği paylaşıyor ve Litecoin, birkaç fark dışında Bitcoin’e benziyor:

 • Litecoin daha hızlı onay sunar: Litecoin Ağı, geliştiricilerin daha hızlı işlem onayına izin verdiği iddia edilen Bitcoin’in 10 dakikalık hızından ziyade her 2.5 dakikada bir blok işlemeyi amaçlamaktadır.
 • Litecoin farklı bir hashtag algoritması kullanır: Litecoin, çalışma kanıtı algoritmasında scrypt kullanır.
 • Litecoin Ağı daha fazla coin oluştururk: Litecoin, Bitcoin Ağı tarafından çıkarılacaklara kıyasla dört kat daha fazla coin üretmektedir.

Sonuç olarak, Litecoin Bitcoin’den, daha fazla miktarda işlemi işleyebilir. Ayrıca, avantajları arasında Bitcoin ile aynı dönemde çift harcama saldırısına karşı daha fazla direnç içermesi söylenebilir.

Litecoin Nasıl Çalışır?

Litecoin, kullanıcıların bir kişiden diğerine ödeme göndermek için kullanabileceği çevrimiçi bir ağdır. Litecoin eşler arası ve merkezsizdir, yani herhangi bir kurum veya hükümet tarafından kontrol edilmez. Ödeme sistemi, Dolar veya Euro gibi geleneksel para birimlerini işlemez ve bunun yerine Litecoin (sembol: Ł veya LTC) olarak da adlandırılan kendi hesap birimini kullanır. Bu nedenle Litecoin’in genellikle sanal para birimi veya dijital para birimi olarak sınıflandırıldığını göreceksiniz. Litecoinler, çevrimiçi olarak sunulan çeşitli borsalarda geleneksel para karşılığında satın alınabilir ve satılabilir.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Litecoin, Bitcoin ile aynı blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır. Litecoin blok zinciri Bitcoin’den daha yüksek işlem hacmini kaldırabilir. Litecoin daha yüksek bir blok oluşturma sıklığına sahiptir, bu da ağın daha fazla işlemi desteklediği ve daha hızlı onay sürelerinden faydalandığı anlamına gelir.

Madencilik Nedir?

Yeni Litecoinler düzenli olarak oluşturulur. Yeni cinlerin yaratılması, kayıt tutma hizmeti olan ‘madencilik’ olarak bilinen özel bir süreçle tamamlanır. Litecoin, üretilmesi gerçekten zor olan bloklar oluşturarak sadece bir blok zincirinin olmasını sağlar. Madenciler sadece istedikleri gibi bloklar üretmek yerine, belirli kriterleri karşılayan bloğun kriptografik bir karmasını yapmak zorundalardır.

Litecoin Nereden Geliyor?

Litecoin katılımcılarına yeni paraların oluşturulmasını sağlayan Litecoin protokolü tarafından yönlendirilir. Maksimum Litecoin sayısı toplamda 84 milyon ile sınırlıdır.

Litecoin’i Kim İcat Etti?

Litecoin’in 7 Ekim 2011 tarihinde eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından GitHub’da açık kaynaklı bir istemci aracılığıyla piyasaya sürüldüğü düşünülüyor.

Litecoin Ne Zaman Oluştu?

Ekim 2011’de inşa edilmiş olmasına rağmen, Litecoin’in finansal geçmişi Kasım 2013’te ortaya çıkıyor. Litecoin geliştirme ekibi ilk önce 0.8.5.1 sürümünü yayınladı ve Litecoin’in toplam değeri daha sonra 24 saat içinde %100 bir sıçrama içeren büyük bir büyüme yaşadı. Aralık 2013’ün başında Litecoin’in yeni bir sürümü oluşturuldu. Bu yeni ve geliştirilmiş sürüm, performans iyileştirmelerinin yanı sıra işlem ücretlerinde 20 kat indirim sağladı.

Litecoin Madencilik Riskleri Nedir?

Profesyonel traderlar, Litecoin ticaretinin veri madenciliğinden daha karlı olabileceğini düşünüyor. Bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok risk vardır:

 • Üstel ağ zorluğu: Daha fazla ve daha hızlı madenciler ağa katıldıkça zorluk artacak ve karlılığınızı azaltacaktır. Bu nedenle, yakın gelecekte zorluğun ne kadar gelişeceğine dair gerçekçi bir tahmin yapmak önemlidir.
 • Potansiyel düşük satış değeri : ASIC donanımı, Litecoins’i son derece verimli bir şekilde mayınlayabilir, ancak tek yaptığı budur. Başka amaçlarla yeniden yerleştirilemez, bu nedenle yeniden satış değeri çok düşüktür.
 • Teslimat gecikmeleri: Donanımınızın satın aldıktan aylar sonra teslim edilmesini istemezsiniz. Özellikle, internette madencilik donanımlarının ön siparişi hakkında birçok kötü eleştiri yapıldı.
 • Güç tüketimi: Litecoins’de kazandığınızdan daha fazla elektrik ödemek istemiyorsunuz, değil mi?

Nerede Harcayabilirsiniz?

Litecoin, kullanılabilir ve harcanabilir. Bunu kolaylaştırmanın ilk adımı, bir Litecoin’i borsadan satın almanızı mümkün kılacak ve daha sonra Litecoins ile mal ve hizmet satın almak için kullanabileceğiniz bir Litecoin cüzdanı indirmektir.

Litecoin’i Kim Destekliyor?

Litecoin, bilinen diğer para birimlerinin (örneğin ABD Doları ve Euro) aksine herhangi bir merkez bankasından bağımsız olarak çalışır. Litecoin ağının merkezi olmayan bir dijital para birimi olan başka bir merkezi noktası veya tek yöneticisi yoktur.

Litecoin Ticaretinin Riskleri Nelerdir?

İşte bazı riskleri özetleyen birkaç nokta:

 • Bitcoin’de olduğu gibi, çok az tarihsel değerleme aralığı veya karşılaştırmalı kripto para birimleri vardır. Temel olarak, gerçeğe uygun değerin ne olduğunu nasıl değerlendirdiğiniz sorusunu cevaplamak zordur.
 • Uluslararası Sermaye Kontrollerindeki değişiklikler kripto para birimini azaltabilir. Çin gibi ülkelerin sermaye çıkışlarını koruyan yasaları vardır; dolayısıyla, para bu tür sermaye kontrollerini önlemek için kontrolsüz kripto para birimlerine akıyor. Sermaye çıkışlarına ilişkin kanunlarda yapılacak bir değişiklik talebi azaltabilir.
 • Düzensizdir, bu nedenle bazıları bunu yüksek bir risk olarak kabul edebilir. Ancak, bu özneldir; günün sonunda, bu sadece bir para birimidir.
 • Doğada bir metaya benzer bir para birimidir ; dolayısıyla talep ve arz gibi piyasa dalgalanmalarına maruz kalmaktadır.

Devamını oku

Coinbilgi Akademi

Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin ile Farkları Nelerdir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin Cash’in Bitcoin’den geldiğini biliyor muydunuz? Bitcoin Cash düğümleri bir zamanlar Bitcoin blok zincirinin bir parçasıydı.

Ancak ikisinden hangisine yatırım yapmayı seçmelisiniz? Bitcoin Cash vs Bitcoin arasındaki fark nedir? “Çatal” nedir? Çok fazla soru var ve hepsini cevaplamak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu kılavuzun sonunda, iki farklı kripto para birimi olan Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin (BTC) arasındaki farkı görmüş olacaksınız .

Bitcoin

Bitcoin ilk kripto para birimidir. Diğer geleneksel para birimleri gibi mal veya hizmet satın almak, yatırım ve ticaret yapmak için kullanabilirsiniz. Yapıldığı blockchain teknolojisi, taklit edilmesini önler. Ayrıca, bu durum herhangi bir gruba veya partiye ait olmadığı, yayınlanmadığı veya kontrol edilmediği anlamına gelir.

Örneğin, ABD doları ABD hükümeti tarafından verilir ve bankalar tarafından kontrol edilir. Bu senaryoda, merkez taraf hükümet ve bankalardır. Bir arkadaşınıza dolar aktardığınızda, işlemi onaylamak ve işlemek için bankaya güvenirsiniz.

Öte yandan Bitcoin, herhangi bir merkezi otorite tarafından düzenlenmez veya kontrol edilmez. Blockchain’deki işlemler, blockchain’i çalıştıran bilgisayarlar tarafından doğrulanır ve bu bilgisayarlar herkes tarafından sahiplenilebilir.

Bitcoin şu anda piyasadaki en değerli kripto para birimidir. Diğer para birimleri Bitcoin’i geride bırakmaya ve dijital para sektörü üzerindeki hakimiyetini azaltmaya çalışırken, çok azı buna yaklaşabiliyor.

Bitcoin Cash bir Bitcoin çatalı olduğundan, Bitcoin Cash’i açıklamadan önce çatalın ne olduğuna değinelim. Bitcoin hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz önceki rehber yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Çatalı

bitcoin-catali

Bir blockchain’in orijinal kodu güncellendiğinde bir çatal oluşturulur, ancak blockchain’deki yalnızca bazı düğümler güncellemeyi kabul eder.

Orijinal blok zinciri (Bitcoin gibi) aynı kalır ve güncellenen düğümler orijinal blok zincirinden ayrılır ve yeni bir blok zinciri (Bitcoin Cash gibi) oluşturulur. Blok zincirindeki paralar orijinal blok zincirindekilerden ayrı ve benzersiz hale gelir. Bitcoin, Bitcoin Cash’e çatallandığında, 10 BTC’si olan biri otomatik olarak 10 BTC ile eşleşen belirli sayıda BCH alacaktır.

Şimdi Bitcoin Cash’in kendisi hakkında konuşalım!

Bitcoin Cash

Bitcoin gibi, Bitcoin Cash de kendi blok zincirine sahip bir kripto para birimidir. Dijital para birimi gibi çalışır ve Bitcoin Cash madenciliği ile yeni BCH (Bitcoin Cash) oluşturulur.

Bitcoin geliştiricileri Bitcoin’de bazı önemli değişiklikler yapmak istedikleri için Bitcoin Cash oluşturulmak istendi. Bitcoin topluluğunun geliştiricileri yapmak istedikleri değişikliklerle ilgili bir anlaşmaya varamadılar. Bu nedenle, geliştiricilerin küçük bir grubu Bitcoin’i aynı kodun birkaç değişiklikle yeni bir sürümünü oluşturması için çatalladı.

Bitcoin Cash ve Bitcoin arasındaki farkı yaratan değişiklikler şunlardır:

 • Bitcoin Cash’in daha ucuz transfer ücretleri vardır (işlem başına yaklaşık 0.20 $), bu nedenle BCH’de işlem yapmak BTC kullanmaktan daha fazla para tasarrufu sağlayacaktır. Bir BTC işlemi, işlem başına yaklaşık 1 ABD Doları’na mal olabilir, ancak daha önce işlem başına yaklaşık 25 ABD Doları’na kadar yükseldi.
 • BCH’nin daha hızlı aktarım süreleri vardır. Yani, bir Bitcoin işlemini doğrulamak için 10 dakika beklemek zorunda değilsiniz.
 • BCH saniyede daha fazla işlem yapabilir. Bu, BCH ile aynı anda daha fazla insanın BCH’yi kullanabileceği anlamına gelir.

Tüm bu değişiklikler, bir Bitcoin Cash bloğunun (blok zincirinde) bir Bitcoin bloğundan sekiz kat daha büyük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu, BCH’yi Bitcoin’den daha hızlı, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir hale getirir. Bu nedenle Bitcoin Cash gün geçtikçe daha fazla benimseniyor.

Bitcoin Cash vs Bitcoin

btc-vs-bch

Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin veya Bitcoin Cash gibi kripto paralar değerlerini ne kadar kabul edildiklerinden, kullanıldıklarından ve talep edildiklerinden elde ediyorlar. Bunları yatırım getirisi ve değer artışı açısından analiz edebiliriz.

İkisi de değer sahibidir ve Bitcoin şu ana kadar en yüksek değere sahipken, Bitcoin Cash hızla değer kazanmaya devam ediyor.

Bitcoin Cash hala bir yaşından küçük. Yani, hala kripto pazarında kendi yerini yakalama ve gerçekleştirme aşamasında. Birçok kişi Bitcoin Cash’in Bitcoin’in pazar payının iyi bir kısmını alabileceğini ve bu da onu sektördeki yeni baskın kripto haline getirebileceğini düşünüyor. Bunun nedeni, Bitcoin Cash’in Bitcoin’in karşılaştığı ölçeklendirme sorunlarını ele alması ve daha fazla kişinin bunu kolay ve daha düşük ücretlerle kullanmasına izin vermesidir.

Bitcoin geliştirici topluluğu, sorunlarını çözmek için Bitcoin kodunda karşılıklı bir güncelleme yapmayı kabul etmenin bir yolunu bulamazsa, Bitcoin, BCH ile arasındaki savaşta kaybedebilir. Bu, daha fazla insanın BCH’yi ana değer ve işlem para birimi olarak kullanmaya başlayacağı anlamına gelir.

Yakın geçmişte, Bitcoin Cash, Bitcoin’in %5’i kadar düşük, %33’ü kadar değerliydi. Şu anda Bitcoin fiyatının %10-15’i arasında kalıyor. Aşağıda, son dokuz ay içinde BCH ve BTC fiyatlarının grafikleri verilmiştir.

(Turuncu çizgi BCH – BTC’dir)

Bitcoin-cash-vs-Bitcoin-1

Bitcoin-cash-vs-Bitcoin-2

BCH’nin hızlı büyümesini engelleyen şeylerden biri, insanların Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki farkı karıştırmasıdır. Birçok acemi yatırımcı Bitcoin Cash’i piyasaya daha düşük bir giriş noktasına sahip daha ucuz bir Bitcoin olarak görüyor. Çünkü birbirine benzer isimleri paylaşıyorlar ve aynı marka ve topluluktan geliyorlar.

Bu karışıklık, Bitcoin Cash’in yeni kripto yatırımcılarını sahte bir Bitcoin satın almaları için kandırmayı amaçlayan, sadece nakit para olan bir taklit para birimi olarak olumsuz ilgi görmesine neden oldu. Ancak bu doğru değildir.

Bitcoin Cash Özellikleri

Bitcoin Cash Avantajları

Bitcoin Cash’in ana avantajı, daha ucuz ve kullanımı daha hızlı olmasıdır. Bunun nedeni daha ölçeklenebilir olması, yani herhangi bir zamanda daha fazla insanın blockchain üzerinde işlem yapabilmesidir.

Geliştirme ekibi, blockchain’i daha ölçeklenebilir hale getiren çözümleri uygulamak için hızlıdır. Bu da benimsenmesi ve kullanılması için büyük bir potansiyel sunmaktadır.

Borsalar arasında dolaşmak da daha ucuzdur. Bitcoin’e karşı büyük bir ticaret varlığı ve Bitcoin’e karşı korunmak için sağlam bir yatırımdır.

Bitcoin Cash Dezavantajları

Bitcoin Cash’in Bitcoin kadar yatırımcı güveni yoktur. Ayrıca, benimsenme oranı ve pazara girişi Bitcoin’den çok daha düşüktür. Bunun, BCH’nin Bitcoin’den çok daha yeni olmasıyla çok fazla ilgisi vardır.

BCH’nin fiyatı Bitcoin fiyatının yaklaşık %10-15’i iken, Bitcoin Cash madenciliğinin maliyeti, Bitcoin madenciliği ile nispeten aynıdır. Bu, Bitcoin Cash’i mayınlayan birinin, aynı ekipmana sahip Bitcoin madenciliğinden %50-60 daha az kar sağladığı anlamına gelir. Bu nedenle madenciler, Bitcoin Cash’i çıkarmak için o kadar hızlı değiller.

Son olarak, ticaret söz konusu olduğunda, BCH’nin BTC’den çok daha az ticaret çifti vardır ve bu da Bitcoin’den daha olumsuz hale gelir.

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Cash, Bitcoin’den farklı bir kripto para birimi olsa da Bitcoin blockchain üzerinden işlem görmektedir. Bu da sistem güvenliği ve devamlılığı için önemli bir detaydır. Bitcoin Cash madenciliği yapmadan önce tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi ilk önce kendinize bir sanal cüzdan oluşturmalısınız.

Tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi Bitcoin Cash madenciliğinde de ilk şart, kripto para madenciliği için özel üretilmiş olan bir ASIC cihaza sahip olmaktır. Madencilikte oluşturulan blok başına kar sağlandığı ve Bitcoin Cash blokları 8 MB olduğu için Bitcoin madenciliğinden farklı olarak çok daha fazla işlemci gücüne ve enerjiye ihtiyacınız olacak.

Bitcoin Cash madenciliğini kendi başınıza ya da bir madenci havuzuna dahil olarak yapabilirsiniz. Çok daha fazla işlemci gücüne ve enerjiye ihtiyaç duyacağınız için eğer yeterli teknik ekipmanınız yoksa sizin için en iyisi bir madenci havuzuyla beraber çalışmak olacaktır. Böylece çok daha fazla blok üreterek daha fazla kar elde edebilirsiniz.

Bitcoin Cash ve Bitcoin: Sonuç

Birçok insan Bitcoin Cash vs Bitcoin’in bir savaşta olduğunun ve birinin diğerinden daha iyi olması gerektiğinin izlenimi altındadır. Pratik nedenlerden dolayı, Bitcoin Cash, blok zincirinde işlem yapmak için kullanmak daha hızlı ve daha ucuz bir varlıktır. Ancak lider kripto para birimi olan Bitcoin, kripto pazarında en çok benimsenen ve şu anda en büyük değer deposudur.

BCH, daha fazla kullanıcının benimsediği işlemler için ve parayı taşımak için ana araç olabilir. BTC, dijital para biriminin altın olarak kabul edilen bir değer deposu olarak kullanılmaya devam edebilir. Her ikisi de zaman içinde değer kazanmaya ve benimsemeye devam ediyor, bu da onları herhangi bir yatırımcının bakması ve dikkate alması için değerli yatırımlar yapıyor.

Devamını oku