Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin dışındaki sanal para çeşitlerini temsil eder ve “Bitcoin alternatifi” anlamına gelir

ALTCOIN-NEDİR

Altcoin, Bitcoin dışındaki sanal para çeşitlerini temsil eder ve “Bitcoin alternatifi” anlamına gelir. Peki sanal para yatırımı yapmak istiyorsanız neden bir veya birden çok altcoin tercih etmeniz gerekecek? 

Bitcoin piyasaya sürüldüğü 2009’dan bu yana, çok sayıda dolandırıcılığın merkezine oturdu. Türkiye’deki piyasalar da dahil olmak üzere küresel alanda yaşanan dolandırıcılık ve siber saldırılar, çok sayıda insanın parasını kaybetmesine neden oldu. Dolayısıyla bu durum, kripto para borsalarına olan güveni sarstı. Bu noktada Bitcoin’den sonra ortaya çıkan birçok altcoin, daha yenilikçi olmalarıyla beraber güvenliği de önce plana çıkardı. Ancak karşımıza çıkan her yeni altcoin sadece bağımsız girişimcilerden veya firmalardan çıkmıyor. Sanal para borsaları token denilen kendilerine özel altcoin’ler sunuyorlar.

Fakat burada tüm altcoin’lerin Bitcoin’den daha güvenli olduğunu söylemek doğru olmaz. Şunu söyleyebiliriz ki, işlem hızının yüksek olması, dolandırıcılık ve hırsızlığa karşı daha dirençli olması gibi birçok olumlu yanı mevcut. Altcoinler farklı blok zincirlerinde işlem yapmak için kullanılabiliyor. Buna ek olarak yeni içeriklerin geliştirilmesi için de kullanılıyor. Sanal para dünyasını daha iyi anlamak için, 2020 yılının gelecek vaat eden altcoin’lerine kısaca bir göz atalım.

Ethereum (ETH)

Bitcoin’in ardından sanal para dünyasının en güçlü ikinci para birimi Ethereum’dur. Bitcoin 2.0 veya dijital petrol gibi farklı adlandırmaları vardır.  Çok daha gelişmiş bir algoritmaya sahip olan  Ethereum, dijital müzik dağıtımından finansal denetlemeye kadar birçok işlem için kullanılabiliyor. Bu özelliği aslında çok yakın gelecekte, sanal para biriminin etrafında birçok yenilikçi iş modellerinin oluşacağına işaret ediyor. Son haberler de bu fikri destekler nitelikte. Uzun süreli bir yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için  Ethereum oldukça güven verici bir kripto para. Ethereum, Bitcoin’e kıyasla daha emin adımlarla ve güçlü bir şekilde ilerlerken JPMorgan Chase, Microsoft ve IBM‘in desteğini alıyor.

Ripple (XRP)

Geleneksel bankacılık sistemine yenilik kazandıran Ripple, uzun ömürlü olacağının sinyalini en başlarda vermişti. Asya ülkelerinin yanı sıra Batı’da da fazlasıyla kabul gören bir sanal para birimidir.

Google’dan aldığı destekle sanal para dünyasına tutunan Ripple, küresel finans işlemlerini kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir blok zincirine dayanıyor. En büyük özelliği, dövizden uçuş millerine kadar her türlü değer üzerinden işlem yapılmasını sağlaması. Ripple, bankalar ve üçüncü parti ödeme hizmeti veren firmalar arasında ödeme yapılmasını sağlıyor. Yani iki banka arasında veya bir banka ile ödeme hizmeti arasında işlem gerçekleştirebiliyorsunuz.

SpectreCoin (XSPEC)

Henüz yeni olan bir diğer altcoin ise XSPEC, kullanıcı gizliliğini öne çıkarması ile biliniyor. Tüm işlemler TOR adlı bir ağda tutularak güvenlik sağlanıyor. Ödeme yapılacak adresleri otomatik olarak görünmez kılan XSPEC, düşük komisyon ücreti ile kullanıcılarına maksimum bir dakikada işlem tamamlama imkanı sağlıyor. Gelişme aşamasında olan SpectreCoin, yatırımcılar için değeri yükselen, aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir altcoin.

Ntx (NTX)

2013’te piyasaya 1,000,000,000 adet sürülen NXT, Bitcoin’den daha gelişmiş bir sistemdir. İlk yatırımcılarına çok düşük fiyatlardan yatırım yapma şansı sağladı. Java üzerinden kodlanan NTX, ilerleyen dönemlerde blok zincirini güncelleyerek daha da hızlı ve güvenilir işlem yapma imkanı sunmak istiyor. Henüz çok dikkat çekmemiş olsa da, NTX’in amacı bir gün kendi ekosistemini oluşturmak.

ICON (ICX)

NTX gibi, ICON da kendi ekosistemini oluşturmayı amaçlayan bir diğer kripto para birimi. ICON ekibinin en büyük amacı birçok blok zincirini bir araya getirerek dev bir platform oluşturmak. Böylelikle finans, güvenlik, sigorta, sağlık, eğitim ve ticaret gibi birçok sektörün işlemlerini yürütmeyi amaçlıyor. Eğer Ethereum sahibi iseniz ICON almanız kolay bir hâl alıyor. İlk olarak bir dijital cüzdan edinmeniz gerekiyor. Ardından ise Ethereum’u ICON’a yatırmanız yeterli. Eğer Ethereum’unuz yoksa, cüzdanı edindikten sonra Ethereum almanız gerekiyor demektir.

Oyster Pearl (PRL)

PRL, yenilik konusunda dikkatleri üzerine çeken sanal para birimlerinden biri. PRL’nin kullanıcı tabanı, verilerini yenilikçi bir yöntemle koruma altına almak isteyenler ile web sitelerindeki reklamlardan kurtulmayı amaçlayan iki temel gruptan oluşuyor. PRL açık kaynaklı bir sistem olmakla beraber veri koruma alanında Ethereum ile birlikte çalışabiliyor. Gelecek vaat eden PRL, yazılımcılar için iyi bir alternatif olabilir. PRL almak için ilk izleyeceğiniz adımlar ICON ile aynı.

BLUE (BLU)

BlueCoin Bluetooth teknolojisi kullanan bir sanal para. BlueCoin’i, P2P (peer-to-peer) sanal para birimi olarak da tanımlayabiliriz. Ortaya çıkış amacı finansal işlemleri daha kolay hale getirmektir. En büyük özelliği ve avantajı internete bağlı olmasanız bile işlem gerçekleştirebiliyor olmanız.

Litecoin (LTC)

En çok bilinen sanal para birimlerinden bir tanesidir. Litecoin’in amacı yenilik sunmaktan ziyade, Bitcoin’e rakip olmaktır. Litecoin’in algoritmasını Google’ın eski mühendislerinden Charles Lee hazırlamıştır. Litecoin çok hızlı işlem süresiyle dikkat çeken bie sanal para birimidir.

Decred (DCR)

Bitcoin’e farklı bir yaklaşımla alternatif oluşturmak isteyen Decred’in amacı, kendine özgü bir yatırımcı topluluğu yaratmaktır. 2016’da hayata geçen Decred’in karar mekanizması yatırımcıların oy birliğine göre işliyor. Bu şekilde yatırımcı ve girişimciler için ideal bir seçenek olmayı amaçlıyor. Decred’i geliştirmek için güvenilir bir yazılımcı ekibin işin başında olduğu biliniyor.

Monero (XMR)

Monero, gizliliğe fazlasıyla önem veren yatırımcılar için geliştirilmiş bir sanal paradır.  Yapacağınız alım-satım işlemleri, blok zinciri üzerinde gizli tutularak gerçekleştiriliyor. Monero güçlenen bir sanal para birimi olmasına rağmen darknet içindeki suç örgütleri tarafından da ilgi görüyor. Aynı gizlilik özelliklerini taşıyan Zcash para birimi geçmişte dolandırıcılığa alet edilmişti.

Ethereum Classic (ETC)

Ethereum’a paralel bir platformu temsil eden ETC’nin ortaya çıkmasına, Ethereum topluluğunda yaşanan bir tartışma sebep olmuştur. Ethereum’un dolandıcılığa maruz kalmaması için kaynak kodunun değiştirilmesi gerektiğini savunan bir grup, Ethereum’dan bölünerek ETC’yi oluşturdu. Üçüncü parti müdahalesini tamamen engellemeyi amaç edinen girişim büyük bir başarı gösterdi.

NEM (XEM)

XEM sanal paranın en büyük yatırımcı ağı Japonya‘da bulunuyor. NEM, Java’da hazırlanmış bir algoritma. Sürekli artan değeri, teknik bilgi ve becerisi daha yüksek yatırımcılar için NEM’i iyi bir yatırım aracı haline getiriyor.

Dash (DASH)

Adını “digital” ve “cash” kelimelerinin birleştirilmesinden almıştır. Dash, anında tamamlanan işlemleriyle ünlü olan sanal para birimidir. Diğer sanal paralara göre Dash ile işleminizi bir saniyeden kısa sürede tamamlayabiliyorsunuz. Dash, kendisine özgü veya diğer altcoin’lere uyumlu birçok dijital cüzdanda tutulabiliyor.

IOTA Coin (MIOTA)

IOTA da fazlasıyla yenilikçi olmasıyla bilinen diğer sanal para birimi. Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin para birimi olmayı hedefleyen IOTA’nın arkasına aldığı dev teknoloji firmaları vardır. Kendisine özgü bir blok zinciri sistemi olan IOTA’nın uzun süreli yatırımlardan biri olacağı kesin.

Waves (WAVES)

Waves, daha azimli yatırımcılara kendi sanal para birimlerini oluşturarak ICO (halka arz) yapma şansı veriyor. Tek yapılması gereken en az 1 WAVES kullanarak kendinize özel token veya sanal para oluşturmak. Oluşturduğunuz sanal birime adını verdikten sonra kitle fonlama için kullanabiliyor veya ICO yapabiliyorsunuz. Waves aynı zamanda sanal para ile döviz alıp-satmanıza da imkan veriyor.

Stellar Lumens (XLM)

XLM’in amacı bankalar, ödeme sistemleri ve müşteriler arasında bağlantı kurmayı sağlamak. Kar amacı gütmeyen stellar.org tarafından geliştirilen XLM, düşük ücretli finansal hizmetlerden yararlanmak isteyen müşterilere tasarruf sağlayarak işlem yapma şansı veriyor. Küresel finansal işlemleri geliştirmeyi amaçlayan Stellar 2014’ten bu yana dağıtılmış bir hesap defteri üzerinden hizmet veriyor.

Stratis (STRAT)

Finansal işlemlerde kolaylığı hedefleyen bir diğer altcoin olan Stratis, firmalara kendilerine özel blok zinciri kurmalarını sağlıyor. Bu sayede firmalar veya ödeme sistemi sunmak isteyen herhangi bir üçüncü parti, düşük maliyetle kendi blok zinciri altyapısını geliştirebiliyor.

Ox (ZRX)

Ox, Ethereum blok zinciri üzerinde ERC20 tokenları alıp-satmanızı sağlayan açık kaynaklı bir protokol. Amacı, Ethereum blok zinciri üzerinde gerçekleştirilecek sayısız işlem için kullanılacak ERC20 adlı bir token üretmek.

KuCoin (KCS)

Çin merkezli KuCoin, yenilikçi bir iş modeli benimsiyor. Platformda yapılan işlemlerden alınan ücretlerin yarısı, tekrar yatırımcılara ödeniyor. Piyasada 100 milyon KCS olduğu düşünüldüğünde, birikim sağlayan yatırımcılar için iyi bir pasif gelir kaynağı oluşturabileceğini söyleyebiliriz. KCS, Çin merkezli bir diğer gözde altcoin NEO işlemlerine de izin veriyor.