• Piramit şemaları yasa dışı ve çok riskli ‘çabuk zengin olma’ planlarıdır ve sonunda size çok pahalıya mal olabilir.
 • Bir piramit şeması, bir kuruluşun alt seviyelerinde bulunanlardan elde edilen kazançları en üste aktarır ve genellikle hileli işlemlerle ilişkilendirilir.
 • Piramit planlarının büyük çoğunluğu, işe alma ücretlerinden kâr elde etmeye dayanır ve nadiren gerçek değeri olan gerçek mal veya hizmetlerin satışını içerir.
 • Çok Düzeyli Pazarlama operasyonları (MLM’ler) doğası gereği piramit planlarına benzer, ancak maddi malların satışını içermeleri bakımından farklılık gösterir.
 • 2008’de Kanada, kapsamlı bir piramit planıyla ele geçirildi ve operasyona karşı bir toplu dava açıldı ve bu dava ile mağdur üyelere fonları iade etmeye zorlandı.

Piramit Şemaları Nasıl İşliyor?

Arkadaşlarınızdan, ailenizden veya komşulardan bir piramit şeması duyabilirsiniz. Genellikle piramit şemaları, üyeleri seminerlerde, ev toplantılarında, telefonla, e-posta, posta veya sosyal medya yoluyla işe alır.

Tipik bir piramit şemasında, katılmak için ödeme yaparsınız. Program, diğer insanları da katılmaya ve paralarından ayrılmaya ikna etmenize dayanıyor. Programdaki herkesin kâr elde etmesi için sonsuz sayıda yeni üye arzı olması gerekir. Gerçekte, programa katılmaya istekli insan sayısı ve dolayısıyla programa giren para miktarı çok çabuk tükenecektir.

Bazı piramit düzeni geliştiricileri, aşırı fiyatlı, düşük kaliteli, satılması zor veya değeri düşük ürünler sunarak gerçek amaçlarını gizler. İşe alımdan para kazanmak hala temel amacıdır.

Piramidin tepesindeki destekçiler, insanların programa katılmasını sağlayarak para kazanıyorlar. Altlarına katılanların yaptığı ücretleri ve diğer ödemeleri cebe indirirler. Şema çöktüğünde, ilişkiler, arkadaşlıklar ve hatta evlilikler, dolandırıcılıkta kaybedilen para yüzünden zarar görebilir.

Bir piramit planını desteklemek veya buna katılmak yasalara aykırıdır.

Uyarı İşaretleri!

 • Para kazanmak için yeni üyeler almanız gereken bir gruba, plana, programa veya takıma katılma şansı sunulur.
 • Plan, bilgi sayfaları gibi, yalnızca programı tanıtmaya hizmet eden, değeri düşük veya şüpheli mal veya hizmetlerin sunulmasını içerir.
 • Büyük ön maliyetler vardır.
 • Organizatör, “bu bir piramit şeması değil” veya “bu tamamen yasal” gibi iddialarda bulunur.

Kendini Koru!

 • Para veya yatırımlarla ilgili kararlar vermeniz için kimsenin sizi zorlamasına izin vermeyin. Her zaman bağımsız finansal tavsiye alın.
 • Garantili bir gelir talep eden planlara veya ürünlere karşı dikkatli olun.
 • Size vaat edilen ödüllerin ürün satışlarına bağlı olup olmadığını düşünün. Eğer öyleyse, gerçek değere sahip ürünler makul bir fiyata mı satılıyor ve gerçekten tüketici talebinin olduğu bir şey mi?
 • Aile üyelerinin ve arkadaşların, bunun bir piramit olduğunu fark etmeden sizi bir piramit şemasına dahil etmeye çalışabileceğini unutmayın.
 • Sadece bir piramit planını desteklemek değil, aynı zamanda bir piramit planına katılmak da yasalara aykırıdır.

Genel olarak aşağıdaki gibi sınıflandırılabilen farklı piramit şemaları vardır:

Çok Düzeyli Pazarlama MLM

Çok düzeyli pazarlama (MLM)  yasal bir iş uygulamasıdır, ancak geleneksel piramit planlarından farklı olarak, bu model gerçek mal veya hizmetlerin satışını içerir. Ancak katılımcılar, altlarındaki üyeleri işe alarak gelir elde etmek için herhangi bir satışı kapatmak zorunda değildir.

Bazı MLM’ler neredeyse piramit planlarından ayırt edilemez çünkü eğitim kursları gibi gerçek değeri olmayan basılı materyallerin satışını içerirler. Bu MLM programları, işe alımları bu tür değeri olmayan ürünleri yüksek maliyetlerle satın almaya zorlayarak ve aynı ürünleri gelecek nesil üyelere satmalarını sağlayarak gelişir.

Zincir E-Postalar

Zincir e-postalar, tecrübesiz alıcıları e-postada listelenen herkese büyük miktarlarda para bağışlamaya ikna eder. Bağışları yaptıktan sonra, bağışçı, bir veya daha fazla kişinin kendi yoluna nakit göndermesi umuduyla zinciri kendi bağlantı grubuna iletmeden önce listedeki ilk adı silmeye ve kendi adını değiştirmeye davet edilir. Teorik olarak, alıcılar adları listeden silinene kadar bağış toplamaya devam ediyor.

Ponzi Şemaları

Ponzi şemaları, “Paul’e ödeme yapmak için Peter’ı soymak” öncülüğünde çalışan yatırım eksileridir. Mutlaka bir piramit düzeninin hiyerarşik yapısını benimsemeyebilirler. Ancak bu şemalar yeni kandan yatırım parası alarak mevcut yatırımcılara yüksek getiri vaat ediyorlar. Çoğu zaman, gerçek olamayacak kadar iyi geri dönüşler ihtimalinin cazibesine kapılan çoğu Ponzi katılımcısı her şeyi kaybediyor.

Muhtemelen en kötü şöhretli saadet zinciri aktörü olan yatırım danışmanı Bernard Madoff, milyarlarca dolarlık yasadışı bir operasyon yürütmekten 150 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gerçek Piramit Şemasına Bir Örnek

2008’de Kanada’da devasa bir piramit şeması , vatandaşlara düşük maliyetli seyahat kulübü üyelik planları satarak zengin olma şansı vaat etti. Hak kazanmak için, aday “satıcıların” ilk önce kendileri için 3,200 $ ‘lık maliyetli bir fiyat etiketi ile üyelik satın almaları gerekiyordu. 2.000’den fazla insan, sattıkları her benzer üyelik için 5.000 ABD doları sözü verildiği için çek defterlerini çıkardı. Bununla birlikte, kâr ancak başvuran üyelerin satışlarından en az 20 üyelik planı satmayı gerektiren 100.000 $ biriktirdiğinde gerçekleştirilebilirdi. Ancak bu, insanların paralarına şiddetle sarıldığı aşağı doğru bir ekonomide neredeyse imkansız olduğunu kanıtladı. Sonuç olarak, mağdur olan yatırımcılar, paralarının iadesi ve planın kaldırılmasıyla sonuçlanan bir toplu dava açtılar.