Piyasa Hacminde Rekor Kayıp: 275 Milyar Dolar

Kaos ve kriz haberlerinin hemen ardından kripto para piyasası hacmi daha fazla geriledi


Kaos ve kriz haberlerinin hemen ardından kripto para piyasası hacmi daha fazla geriledi. Dün 295 milyar dolar seviyesinde olan kripto para piyasası toplam hacmi bugün itibari ile 20 milyar dolarlık büyük bir kayıp yaşayarak 275 milyar dolar seviyesine düşüş yaptı. Milyarlarca dolarlık yatırımların geri çekilmesi ile birlikte fiyatların düşmesi sonucunda ortaya çıkan 20 milyar dolarlık kayıp binlerce yatırımcının parasını Bitcoin ve kripto paralardan çekmiş olduğunu ve nakit olarak tutmaya başladıklarını doğrulayan bir gelişme.

Kripto para borsalarının bugünlerde alım oranlarında çok düşüşler olduğu bu verilerden çok net bir şekilde anlaşılırken, kripto para piyasasında yaşanan 20 milyar dolarlık düşüşün bugün tedirgin olmayan yatırımcıları bile tedirgin etmeye yettiği görülebilir.

Kriz Çanları Çalıyor Mu?

Kriz çanlarının bir süredir çalmaya başladığı zaten iddia edilen bir durumdu. Ama bir yandan da kripto para piyasalarının zaten mevcutta düşüş yaşayabilecek olduğu ve daha önce binlerce dolarlık düşüşleri tolere edebildiği göz önüne alındığında bu düşüşlerin bir süre sonra olumlu ortam oluşmaya başlaması ile geride kalabilecek.

Tam olarak 275 milyar dolarlık piyasa hacmine sahip olan kripto para piyasası toplamının daha önce 600 milyar dolar seviyesine kadar çıktığı ve o dönemde rekor seviyede yatırımcının bulunduğu, bu dönemde ise yatırımların geri çekilmeye başlaması ile birlikte sınırlı sayıda yatırımcının yatırımlarını daha fazla arttırmış durumda.

  • ABD’li ve Güney Koreli yatırımcıların bir kısmının yatırım yapmayı kesmesi dolayısı ile piyasada bir boşluk oluşmuş durumda.