Blockchain Borsalar Nedir & Nasıl

Polkastarter (POLS) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Polkastarter, Polkadot üzerine inşa edilmiş ve farklı Blockchain ağlarının birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmayı amaçlayan yeni bir merkezi olmayan borsadır.

Ayrıca, şirketlerin ağlar arası bir token havuzu aracılığıyla fon toplamasına izin veren merkezi olmayan bir finans protokolünü de içerir. Güvenli, merkezi olmayan bu ortam, fonların güvende kalmasını sağlar.

Aşağıda yazmış olduğum Polkastarter rehberinde, gerçek dünyada gerçekten uygulanabilir olup olmadığını belirlemek için projeye ayrıntılı bir göz atacağız ve ayrıca yatırıma değer olup olmadığını belirlemek için projenin tokenomiklerine de gireceğiz. Öncelikle:

Polkastarter nedir?

Polkastarter, merkezi olmayan finans (DeFi) kavramlarına dayalı olarak oluşturulmuş merkeziyetsiz bir borsadır (Blockchain topluluğu tarafından genellikle DEX olarak ifade edilir).

Farklı Blockchain protokollerinin birbirleriyle merkeziyetsiz bir şekilde etkileşime girmesine izin veren bir altyapıya sahiptir. Bu nedenle, farklı Blockchain ağlarının birbirleriyle birlikte çalışabilir ve bu da bir dizi özellik ve fayda sağlar. Polkastarter, Polkadot ağı üzerine kurularak bu özellikleri mümkün hale getirir.

Polkastarter ile herhangi bir merkeziyetsiz kuruluş, DEX aracılığıyla kolayca sermaye toplayabilir. DEX’te takas için herhangi bir token listeleyebilirler ve ayrıca kapalı teklif açık artırması veya açık artırma süreci yoluyla para toplamak için de kullanabilirler.

Polkastarter’ın diğer bir avantajı da, kullanıcıların varlıkları ERC-20 veya BEP-2 gibi herhangi bir standarda takılmadan değiş tokuş edebilmesidir. Ek olarak, ağlar arası takaslar, işlemler için daha hızlı işlem sürelerinden yararlanır.

Polkastarter’ın Artıları ve Eksileri

Her yeni projede olduğu gibi, bu tarz teknolojileri kullanmanın elbette eksi ve artıları vardır. Bu durum doğal olarak Polkastarter için de geçerli. Proje’nin genel olarak artıları ve eksileri şu şekilde sıralayabilirim:

Artıları

 • Farklı Blockchain protokolleriyle birlikte çalışabilirlik.
 • Token’ların izin almaya gerek kalmadan listelenebilmesi.
 • Token’lar arasında ağlar arası kolay takaslar.

Eksileri

 • Yerel token fiyatı oldukça oynaklık gösteriyor.

Kullanımı ve Başlıca Özellikleri

Polkastarter, kitle fonlamasının gerçekleşmesine izin vererek kripto para projeleri için kaynak yaratma alanını kolay ve ulaşılabilir kılan bir platform. Bu, ekosistemi kullanan şirketlere fayda sağlarken, alıcıların müzayede sürecindeki indirimlerden faydalanmalarını da sağlıyor. 

Polkastarter ağı, aşağıdaki özelliklerin tümünü vaad ettiğinden, alandaki diğer benzer projelerden üstünlük gösterebiliyor. Bu üstünlüklerden bazılarını şu şekilde sıralayabilirim:

 • İşlevsellik: Polkastarter, çeşitli Blockchain protokolleri arasında kolayca geçişe izin vermek için parçalama teknolojisini kullanıyor. Bu, kullanıcıların herhangi bir ağdan herhangi bir token’ı değiştirebilmeleri için ağlar arasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırıyor.
 • İşlem hızı: İşlem hızı, kullanıcı tabanı büyüdükçe birçok Blockchain ağı için bir sorun olmuştur, ancak Polkastarter, Polkadot Ağı’nı kullanır; bu, Polkastarter’ın saniyede 160.000 işlemi kolayca işleyebilmesi ve gerektiğinde saniyede 1 milyon işleme ulaşabilmesi (Ölçeklenebileği) için kendini alanında güç sağlar.
 • Yönetişim: Yerel POLS token’ı yönetişim için kullanıldığından, token’ı tutan herhangi bir kullanıcı, farklı açık artırma türleri, token yardımcı programı ve ürün özelliklerinde yapılan değişiklikler/eklemeler/silmeler için oy vererek ağ ekosistemine katılabilir.
 • Veri paylaşımı: Polkastarter sadece zincirler arası işlemler Polkastarter yapmakla kalmaz  ayrıca, farklı Blockchain ağlarının protokolleri arasında veri paylaşımını kolaylaştırır.
 • Birlikte Çalışabilir Token Havuzları:  Polkastarter, kullanıcı dostu bir tasarımla ucuz işlemler, güvenli yüksek hızlı takaslar ve ağlar arasında varlık satın alma ve taşıma imkanı sunar.

Neden Polkadot?

Polkastarter henüz tasarım aşamasındayken, kurucular, bu projenin birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik, hız, yönetişim ve yükseltilebilirliğin bir karışımına ihtiyaç duyacağının farkındaydı. Çeşitli seçenekler araştırıldı, ancak nihayetinde kurucular, Gavin Wood tarafından Substrate üzerinde verilen ve basit bir sistemle özel Blockchain ağlarının oluşturulmasına izin veren bir sunuma dayanarak Polkadot’u seçtiler.

Polkadot, Polkastarter’ın ihtiyaç duyduğu tüm özelliklere de sahipti. Bitcoin ve Ethereum gibi popüler Blockchain ağlarının yalnızca başarmayı umabileceği bir ölçeklenebilirlik ve hız kombinasyonuna sahipti bu ağ. Ayrıca, bu diğer ağlarla karşılaştırıldığında çok daha düşük ücretlere (GAS) sahipti.

Diğer bir konu ise, Polkadot’ta yer alan sofistike yönetim mekanizması ile, diğer ağların karşılaştığı yönetişim sorunları ve yükseltilebilirlik sorunları hakkında endişelenmenize gerek olmaması. Polkastarter, diğer ağ paydaşlarının ihtiyaç ve isteklerine göre zaman içinde gelişmek için bu yönetişim mekanizmasını kullanabilir halde tasarlanmış.

Yani kısaca özetlemem gerekirse, Polkastarter’ın kurucuları, Polkadot’un Polkastarter vizyonunu oluşturmak için ideal bir Blockchain ağı olması için kendileri kaptırmış durumdalar.

POLS Token Hakkında

Polkastarter ekosisteminde kullanılan yerel token, POLS. Toplam 100 milyon arza ve 56.5 milyon token dolaşımına sahip. Açıkçası diğer yerel token’lardan çok da bir farkı yok.

POLS, Polkastarter ekosisteminde bir yardımcı program token olarak kullanılıyor. Başlıca kullanımları arasında yönetim ve likidite madenciliği bulunmakta. Detaylara girecek olursam:

Yönetişim: Bir yönetişim token olarak sahipleri, ağda görüntülenecek protokol özellikleri ve token’lar gibi önemli konularda oy kullanabilir. Ayrıca ağın ücret yapısı üzerinde oy kullanabilirler; platformdaki işlemler yerel POLS birimi kullanılarak ödeniyor. 

Staking: Token, çeşitli cephelerde stake ödülleri kazanmak için stake edilebilir. Örneğin, havuz ödülleri almak veya havuz erişimi için stake edilebilir. Bununla birlikte, havuz erişimi için stake etmeye izin verme seçeneği, üst düzey likidite sağlayıcılarına yine üst düzey havuzlar için özel erişim sağlamak adına kullanılabilmekte.

Likidite madenciliği: Ek olarak, Polkastarter’ın yerel token’ı, likidite madenciliğine katılmak için stake edilebilir. Ödüller, diğer alt bölümlerin yanı sıra ikincil piyasalarda likidite sağlayan kuruluşlara dağıtılır.

POLS token’ları dağıtım için şu şekilde ayarlanır:

 • ICO satışı için %15
 • Özel satış için %5
 • Uniswap ve diğer borsalara likidite sağlayacak Likidite fonu için %5
 • Pazarlama, farkındalık, ortaklıklar ve değişim listelerini içeren Ekosistem büyümesi için %15
 • Takıma ve Danışmanlara %10
 • Vakıf Rezervine için %10

Ben bu konuda dağıtım oranlarının daha iyi olabileceğini düşünüyorum, ama yinede vardır bir bildikleri diyerek devam ediyorum.

Fon Kullanımı

Polkastarter, fonların aşağıdaki şekilde dağıtıldığı birkaç özel finansman turu gerçekleştirdi:

 • %45 geliştirici ekibine
 • %20 ortaklıklar, farkındalık ve pazara açılma stratejisi dahil olmak üzere pazarlama eylemlerine 
 • %5 hukuk ve muhasebe
 • %30 ise borsalara likidite sağlamaya

POLS Token Ne Kadar? POLS/US Fiyat Geçmişi

Eylül 2020’nin sonlarında listelendikten sonra POLS token hemen yükseldi ve Ekim başında 0,65 dolara yakın seviyelere ulaştı ve 0.015 dolar veya 0.025 dolardan token satın alan erken özel yatırımcılarına güzel kârlar getirdi.

POLS 29 Ekim 2020’ye kadar token tüm zamanların en düşük seviyesi 0.09986 dolardı. Ancak Aralık 2020’nin başında yükselmeye başladı fakat bu kazanımlar etkileyici olsa da, 10 Şubat ile 16 Şubat arasında token üç kattan fazla artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7.51 dolara ulaştı. Ardından 5,57 dolar seviyesine geri çekildi ve şu anda 1.88 dolardan fiyatlanıyor.

Önemli Polkastarter Ortaklıkları

Polkastarter ve diğer Blockchain projeleri arasında oluşturulmuş birçok başarılı ortaklık mevcut, ancak özellikle öne çıkan ikisi var. Gelecekte neredeyse kesinlikle daha fazlasının olacağını gestirebiliyoruz.

Polkastarter ve Covalent

Covalent, tüm Blockchain ağlarındaki varlıklara tam şeffaflık ve görünürlük getirmek için birleşik bir API sağlıyor. Kullanım örneklerinden biri, bir kripto cüzdanıyla ilgili karmaşık ayrıntıları getirmesi olarak gösterebilirim.

Bu işlevsellik, Polkastarter kullanıcılarının bir token sözleşmesinin ne kadar güvenilir olduğunu kontrol etmelerini sağlıyor. Covalent, kullanıcılara diğer ayrıntıların yanı sıra işlem hacmine, doğrulamalara ve token sözleşme yaşına kadar erişim sunuyor. Bu bir yatırımcının araştırma notları için bulunmaz bir nimettir arkadaşlar. 

Polkastarter ve DIA

DIA (Merkeziyetsiz  Bilgi Varlığı) ile ortaklık , Polkastarter platformuna dağıtılmış bilginler sağlar. Bu güvenilir, doğru bilginler, Polkastarter’ın olası büyük fiyat kaymalarına ilişkin uyarılar sağlamasına yardımcı olur.

Polkastarter ve diğer projeler arasındaki diğer önemli ortaklıklar arasında zincirler arası birlikte çalışabilirlik için Moonbeam, beyaz listeye alma çözümü için Shyft ve otomatik likidite sağlanması için Orion Protokolü yer almakta.

Potansiyel Polkastarter Riskleri

DeFi ekosisteminin çok yeni ortamındaki diğer projelerin herhangi birine benzer şekilde, Polkastarter ile birlikte gelen bazı zorluklar ve riskler var. Bu risklerden biri, bazı bilgisayar korsanlarının gelip protokolü destekleyen akıllı sözleşme kodunu kullanma olasılığı.

Bir bilgisayar korsanı, Polkastarter’ın akıllı sözleşme kodunu manipüle etmenin bir yolunu bulabilirse, sistemden para çekmelerine izin veren bazı saldırılar vuku bulabilir, ki bu hiç hoş olmaz. Bu riskleri söylememizin sebebi DeFi projelerine yönelik saldırılar giderek yaygınlaşması ve 2020’de bu saldırılardan etkilenen sermaye miktarının 200 milyon dolara yükselmesi. Açıkça, Polkastarter kodunun herhangi bir şekilde hacklenmesi proje üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir ve bazı projelerin bu platformdan ayrılmasına neden olabilir. 

Bununla birlikte, şu anda projeyle ilgili harici veya dahili herhangi bir sorun olduğunu gösteren hiçbir şey olmadığını belirteyim, bu tamamen sektörde yaşadığımız tecrübelere dayanan bir açıklama. İki kurucunun dışındaki proje ekibini tam bilmesek de sağlam bir yol haritası var ve projenin dikkatli bir araştırma ve geliştirmenin bir sonucu olduğu anlaşılıyor. Ayrıca kullanıcılara, DEX alanında, gelecekteki uygulamalarda önderlik edip, yardımcı olabilecek bazı benzersiz özellikler sunuyorlar.

Polkastarter’in Arkasındaki Ekip

Projenin demin bahsettiğim sıkıntılı yönlerinden biri, Polkastarter’ın arkasındaki ekip hakkında bilgi eksikliği. Blockchain savunucuları olarak şeffaflığı seviyoruz, bu nedenle Polkastarter’ın arkasındaki ekip hakkında daha fazla şey öğrenmek iyi olurdu.

Bunun yanı sıra, projenin iki kurucusu web sitesinde açıkça listelenmiş ve her ikisinin de hakkında ek bilgi sağlayan LinkedIn profilleri var.

Daniel Stockhaus, projenin CEO’su ve projeye yirmi yıllık girişimcilik deneyimini kullanarak yön veriyor gibi gözüküyor. Pazarlama ve dijital varlık konusunda kapsamlı bir deneyime sahip olsa da, Blockchain alanında yaptığı herhangi bir çalışma göremedim.

Tiago Martins, Polkastarter’ın CTO’su ve çok sayıda başarılı proje ve girişimi olan deneyimli bir yazılım geliştiricisi diyebiliriz.

Polkastarter web sitesinde ayrıca iki danışman listelenmiş durumda. Bunlardan birisi, daha önce Youtube için Topluluk Başkanı (ABD ve İngiltere) olan Danilo Carlucci. Artık bir melek yatırımcı ve Polkastarter’ın pazarlama ve ekosistem danışmanı olarak listeleniyor.

Diğeri ise, dijital varlıkları geleneksel finansal yatırımcılara köprülemeyi amaçlayan Singapur merkezli bir platform olan Stack Funds’ın COO’su olan Matthew Dibb

Son Sözler

Polkastarter, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılığı yerine sabit takaslar kullanarak DEX projeleri için daha yüksek bir çıta belirliyor ve DEX’e eklenen şeffaflık, adalet daha iyisi için hoş bir değişik alan sunuyor.

Polkastarter, kullanıcılarını, bir proje için şüpheli olduğunu fark ettiğinde hemen bilgilenmelerini sağlayan ortaklıklar oluşturma konusunda iyi adımlar atmış. Fiyat kayması olmayan bir DEX görmekte açıkcası oldukça güzel.

Yerel POLS token konusunda, stake etme ve likidite madenciliği özellikleri sayesinde zaten kullanışlı fakat proje tam otomatik bir DAO yapısına geçtiğinde daha kullanışlı hale gelecektir.

Bununla birlikte, protokol üzerinde çalışan ekiple ilgili daha fazla bilgi görmenin iyi olacağını tekrarlamak istiyorum. Ek olarak bu iki kurucu ortak Blockchain alanında deneyim eksikliğine sahip olduğundan, kullanıcı ve potansiyel yatırımcılarda güven kaybına yol açabilir. Şayet projenin teknik tarafının yetenekli ellerde olduğunu bilmek güzel olurdu.

Polkastarter mükemmel bir başlangıç ​​yaptı ve sözlerini yerine getirmeye devam ediyor. Platformdaki ilk DEX teklifleri son derece popüler ve başarılı oldu, bu da projenin uzun ömürlü olduğuna dair iyi bir işaret olabilir. Önümüzdeki aylarda takımla ilgili detayları alabilirsek çok seviniriz. Akıllı sözleşmelerin üçüncü taraf güvenlik denetimine sahip olmak da iyi olurdu.

Genel olarak, proje dışarıdan bakıldığında oldukça sağlam gözüküyor.

Yorum Yap