Qtum, ilk uzay tabanlı Blockchain node’unu uzaya fırlattı

Merkezi olmayan uygulamalara odaklanan bir Blockchain projesi olan Qtum, resmi Twitter hesabından ilk uzay tabanlı Blockchain node’unun bir Çin uydusu ile başlatıldığını duyurdu


Merkezi olmayan uygulamalara odaklanan bir Blockchain projesi olan Qtum, resmi Twitter hesabından ilk uzay tabanlı Blockchain node’unun bir Çin uydusu ile başlatıldığını duyurdu.

Qtum, 31 Ocak’ta yapmış olduğu açıklamada, 2 Şubat’ta uzay tabanlı Blockchain node’unun 2 Şubat’ta gönderileceğini bildirmişti. Gün geldi ve proje, Çin uydusu ile başarıyla gerçekleştirildi.

Qtum’un DApps’leri (merkezi olmayan uygulamalar) Ethereum’dan değişik, bu platform mobil ve IoT programları ile daha akıllı sözleşme etkileşimlerini mümkün kılan Unspent Transaction Output (UTXO) Blockchain modelini kullanıyor.

Qtum buna ek olarak açık kaynaklı bir uydu ağı inşa etmeyi amaçlayan bir uzay keşfi girişimi Spacechain ile de ortak. Verileri uzay boşluğunda tutmak, hükümet düzenlemeleriyle ilgili problemleri ortadan kaldıracak.

Spacechain’in CEO’s Zheng Zuo, 2017 yılının Kasım ayında Asya’daki Tech ile ilgili bir röportajda, Qtum ağı ile ilgili çalışan bir Cubestats Spacechain uydusunun 2018 yılının Şubat ayında piyasaya sürülmesiyle ilgili konuşmuştu.

Spacechain, bugünkü bir video paylaşımında, roketin bir “SpaceChain uydusu ve çalışan Qtum full node’u” taşıdığını yazdı.

  • Node: Ağa bağlanan herhangi bir bilgisayar.
  • Full node: Ağdaki her blokun ve işlemin yer almış olduğu bir çeşit bilgisayar.
[fat_coincap id=”5″]