Star Atlas (ATLAS) Nedir?

Kripto para sektöründeki en son trendleri NFT ve metaverse ile birlikte hayatımıza birçok yeni proje girdi


Kripto para sektöründeki en son trendleri NFT ve metaverse ile birlikte hayatımıza birçok yeni proje girdi. Star Atlas (ATLAS) da bunlardan biri.

  • NFT’lerle metaverse’ün birleşimi, oyun sektöründe yıkıcı bir etki yarattı. Elbette son dönemde Play-to-Earn ve Move-to-Earn alanlarındaki gelişmeler de bunun en güzel örneği.
  • Start Atlas, yeni nesil oyunların hızını belirleyen bir proje. İkili bir tokenomiye sahip olan oyunun, hikayesi uzak gelecekte geçen bir oyun deneyimi sunuyor.

Star Atlas oyuncuları, değerli NFT tabanlı mücevherleri aramak için uzayın uçsuz bucaksız boşluğunda seyahat ediyor. Bir metaverse deneyimi yaratmak için blok zinciri mekaniklerini NFT tabanlı oyun içi öğeler ve benzersiz bir grafik teknolojisi ile birleştiriyor.

Star Atlas oyunu nedir?

Sinematik kalitede bir video oyunu ve görsel deneyimler yaratmak için Unreal Engine 5’in Nanite’ını kullanan Star Atlas’ta oyuncular oyun içi eşyaların ticaretini yapabilir, NFT’ler kazanabilir ve kendi NFT’lerini yaratabilir. Play-to-Earn tabanlı olması nedeniyle Star Atlas oyun içi deneyimini gerçek dünyaya taşıyor.

Star Atlas, Solana ağında geliştirilmiş uzay temalı bir blockchain oyunu. Oyunun hikayesi 2620 yılında geçiyor.

Star Atlas oyunundan bir görüntü. Kaynak: Resmi web sitesi

Oyun, Solana ağının 50.000 TPS’lik işlem işleme gücünü de arkasına alıyor. Bununla birlikte Solana ağındaki işlem ücretlerinin de Ethereum’a kıyasla çok düşük olması oyuncular için bir diğer avantaj. Zira Ethereum’da gas ücretleri zaman zaman ciddi seviyelere yükselirken Solana ağındaki işlem ücretleri işlem başına ortalama 0.00025 seviyesinde.

Star Atlas nasıl oynanır?

Oyununun evreni oldukça büyük. Oyuncular kaynak toplarken ve metaverse’deki diğer oyuncularla rekabet etmek için tehlikelerle dolu bu dünyada zorlu yolculuklara çıkmak zorunda.

Oyunda oyuncular yeni şehirler inşa edebilir, mikro ekonomiler kurabilir hatta belirli bölgeleri yönetmek adına diğer oyuncularla iş birliği yaparak Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar yani DAO‘lar kurabilir.

ATLAS nasıl oynanır?

Ancak bununla da sınırlı değil. Oyuncular, oyun içerisinde topladıkları eşyalardan gelir elde edebilir ve bunları itibari para birimine veya kripto paralara dönüştürebilir. Oyun içi öğelerin satışını sınırlandıran diğer oyunların aksine Star Atlas bu öğelerin mülkiyetini tamamen oyunculara veriyor. Böylelikle oyuncular topladıkları oyun içi öğeleri merkezsiz pazar yerlerinde satarak gelir elde edebilir.

Star Atlas oyuncuları, oyun oynarken harcadıkları zamanı paraya dönüştürme şansı vererek ekosisteme katılmaya teşvik ediyor.

Şu anda yalnızca Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda oynanılabilen oyun çok yakında Epic Games aracılığıyla oynanılabilecek.

ATLAS token nedir?

ATLAS, oyunun ekonomisine güç veren kripto para birimi. Oyuncular, mürettebat, uzay gemisi, arsa ve oyunu oynamak için gerekli diğer ekipmanlar gibi oyun içi NFT öğelerin alım satımı için ATLAS’ı kullanıyor.

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 ATLAS 0,123904 ‘den işlem görüyor. ATLAS fiyatı son 24 saat içerisinde -5.33% değişim gösterdi. ATLAS token’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 2,819,601 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 61,219,451 dolar seviyesinde.

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Atlas token $ 0.003846 dolardan işlem görüyor. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle ATLAS token tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 0.26 dolarla kaydetti. Bununla birlikte Star Atlas token yılın en düşük seviyesini ise 0.00228709 dolarla belirledi.

POLIS token nedir?

POLIS, Star Atlas metaverse’indeki yönetişim token’ı. POLIS token sahipleri bu nedenle Star Atlas geliştirme ekibinin karar alma sürecinde rol alabiliyor.

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 POLIS 7,10 ‘den işlem görüyor. POLIS fiyatı son 24 saat içerisinde -7.42% değişim gösterdi. POLIS token’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 434,125 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 55,472,128 dolar seviyesinde.

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 POLIS token $ 0.220255 dolardan işlem görüyor. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle POLIS token tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 18.55 dolarla kaydetti. Bununla birlikte POLIS token yılın en düşük seviyesini ise 0.142334 dolarla belirledi.