Spell Token (SPELL) Nedir?

Popüler kripto para projelerinden Spell Token (SPELL) nedir


Popüler kripto para projelerinden Spell Token (SPELL) nedir?

Elbette geleneksel finansal sistemde olduğu gibi kripto paralarda da yatırımcıların amacı kâr elde etmek. Peki ya kripto para borç alabileceğiniz ya da kripto paralarınızı faize yatırabileceğiniz bir platform olduğunu biliyor muydunuz?

Tıpkı yeni bir ev almak için bankadan kredi çekmek gibi. Abrakadabra! Gelin bu DeFi protokolüne kapsamlı bir şekilde göz atalım.

TL:DR

  • Spell, merkezsiz bir kripto para kredi platformu.
  • Spell platformunda kripto paralarını teminat olarak gösteren kullanıcılar, karşılığında kredi kullanabiliyor.

Abracadabra Nedir?

Abracadabra.Money, iki token’i olan merkezsiz bir kredi platformu. SPELL protokolün yerel token’ı, Magic Internet Money (MIM) ise stabilcoin’i. Bu yazımızda Abracadabra platformunda faiz ve ek gelir ödemeleri için kullanılan Spell Token’ı (SPELL) derinlemesine inceleyeceğiz.

Spell Token (SPELL) Nedir?

Abracadabra protokolünün ekosisteminde çalışan iki ana token vardır. Bunlardan ilki platformun yönetim token’ı olan SPELL, diğeri ise MIM’dir (Magic Internet Money). Diğer faydalarının yanı sıra, Spell Token’ın birincil işlevi stake etmektir. Ethereum platformunu kullanan diğer çoğu token gibi, SPELL de çeşitli avantajlar (yönetişim, pasif gelir vs. gibi) için kullanılabilir.

SPELL tokenomisi

İsim & Ticker: Spell Token (SPELL)
Token Standardı: ERC20
Token Türü: Yönetişim
Maksimum Arz: 420 milyar SPELL
Dolaşımdaki Arz: 70 milyar SPELL

Her ne kadar SPELL ERC-20 tabanlı bir token olsa da Fantom, Avalanche ve Arbitum ağlarında da mevcut.

Kullanıcılar, yvYFI, yvUSDC, yvUSDT, xSushi gibi varlıkları teminat olarak kullanarak karşılığında Magic Internet Money (MIM) cinsinden ödeme alabilir. 

SPELL projesini kim geliştirdi?

Birçok kaynakta Spell Token’ın anonim geliştiriciler tarafından geliştirildiği belirtiliyordu. Ancak CoinDesk’in yakın tarihli bir haberinde Wonderland’in geliştiricilerinden biri olan ‘0xSifu’nun, hüküm giymiş bir dolandırıcı ve başarısız Kanadalı borsa QuadrigaCX’in kurucu ortağı Michael Patryn olduğu ortaya çıktı.

Peki ama bunun Abracadabra.money ile ne ilgisi var? SPELL projesinin yaratıcısı Daniele Sestagalli de Patryn ile birlikte Wonderland’in ortak geliştiricilerinden biriydi.

Bu da yatırımcıların her iki projeye yönelik güvenini sarsan gelişmelerden biri oldu.

SPELL hangi borsalarda işlem görüyor?

SPELL halihazırda Binance, Bitget, MEXC Global, Gemini, SushiSwap, CryptoCom, OKX, Coinbase gibi global borsalarda işlem görüyor. Spell Token’ın işlem gördüğü Türkiye merkezli borsalar arasında ise Paribu ve BtcTurk yer alıyor.

SPELL coin kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Spell Token 0,026587 ‘den işlem görüyor. Spell Token fiyatı son 24 saat içerisinde 1.02% değişim gösterdi. Spell Token token’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 6,130,115 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 118,525,214 dolar seviyesinde.

SPELL coin kaç dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 SPELL $ 0.000818dolardan işlem görüyor. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle SPELL tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 644,50dolarla kaydetti. Bununla birlikte SPELL yılın en düşük seviyesini ise 6.88 dolarla belirledi.

SPELL coin grafiği

Anlık olarak güncellenen SPELL coin grafiği üzerinden canlı verileri takip edebilirsiniz. İşte SPELL coin’in son 24 saatte kaydettiği en yüksek ve en düşük fiyat seviyeleri.