Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, yatırımları değerlendirmek ve fiyat hareketi ve hacim gibi ticaret faaliyetlerinden elde edilen istatistiksel eğilimleri analiz ederek alım satım fırsatlarını belirlemek için kullanılan bir ticaret disiplinidir.

Satışlar ve kazançlar gibi iş sonuçlarına dayalı olarak bir menkul kıymetin değerini değerlendirmeye çalışan temel analizin aksine,  teknik analiz, fiyat ve hacim çalışmasına odaklanır. Bir menkul kıymet için arz ve talebin fiyat, hacim ve oynaklıktaki değişiklikleri nasıl etkilediğini incelemek için teknik analiz araçları kullanılır. Teknik analiz genellikle çeşitli grafik araçlarından kısa vadeli alım satım sinyalleri oluşturmak için kullanılır. Ancak aynı zamanda bir menkul kıymetin gücü veya zayıflığının daha geniş bir pazara veya sektörlerinden birine göre değerlendirilmesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu bilgi, analistlerin orada genel değerleme tahminini geliştirmesine yardımcı olur.

Teknik analiz, geçmiş işlem verileriyle herhangi bir menkul kıymet üzerinde kullanılabilir. Buna hisse senetleri, vadeli işlemler,  emtialar, sabit gelir, para birimleri ve diğer menkul kıymetler dahildir. Aslında teknik analiz, tüccarların  kısa vadeli fiyat hareketlerine odaklandığı emtia ve forex  piyasalarında  çok daha yaygındır .

TEKNİK ANALİZ İLE İLGİLİ TEMEL ÇIKARIMLAR

 • Teknik analiz, yatırımları değerlendirmek ve grafiklerde görülen fiyat eğilimleri ve modellerinde alım satım fırsatlarını belirlemek için kullanılan bir ticaret disiplinidir .
 • Teknik analistler, bir menkul kıymetin geçmiş ticaret faaliyeti ve fiyat değişikliklerinin, menkul kıymetin gelecekteki fiyat hareketlerinin değerli göstergeleri olabileceğine inanıyor.
 • Teknik analiz, tarihsel fiyat kalıpları veya hisse senedi trendlerinden ziyade bir şirketin finansallarına odaklanan temel analizle karşılaştırılabilir.

Teknik Analizin Temelleri

Bugün bildiğimiz teknik analiz, ilk olarak 1800’lerin sonlarında Charles Dow tarafından tanıtıldı. William P. Hamilton, Robert Rhea, Edson Gould ve John Magee dahil olmak üzere birkaç önemli araştırmacı, Dow Teorisi kavramlarının temelini oluşturmaya yardımcı olarak katkıda bulunmuştur. Günümüzde teknik analiz, yıllarca süren araştırmalar sonucunda geliştirilen yüzlerce modeli içerecek şekilde gelişti.

Teknik analiz, bir menkul kıymetin geçmiş ticaret aktivitesi ve fiyat değişikliklerinin, uygun yatırım veya ticaret kuralları ile eşleştirildiğinde menkul kıymetin gelecekteki fiyat hareketlerinin değerli göstergeleri olabileceği varsayımından hareket eder. Profesyonel analistler, genellikle diğer araştırma biçimleriyle birlikte teknik analizi kullanır.

Teknik Analizin Varsayımları

Menkul kıymetleri analiz etmek ve yatırım kararları vermek için kullanılan iki temel yöntem vardır:

 • temel analiz
 • teknik analiz.

Temel analiz, işletmenin gerçeğe uygun değerini belirlemek için bir şirketin mali tablolarını analiz etmeyi içerirken, teknik analiz, bir menkul kıymet fiyatının zaten halka açık tüm bilgileri yansıttığını ve bunun yerine fiyat hareketlerinin istatistiksel analizine odaklandığını varsayar. Teknik analiz, bir menkul kıymetin temel özelliklerini analiz etmek yerine kalıpları ve eğilimleri arayarak fiyat trendlerinin arkasındaki piyasa duyarlılığını anlamaya çalışır.

Charles Dow, teknik analiz teorisini tartışan bir dizi başyazı yayınladı. Yazıları, teknik analiz ticareti için çerçeve oluşturmaya devam eden iki temel varsayımı içeriyordu.

 1. Piyasalar, bir menkul kıymetin fiyatını etkileyen faktörleri temsil eden değerlerle etkilidir, ancak
 2. Rastgele piyasa fiyatı hareketleri bile, zaman içinde tekrar etme eğiliminde olan tanımlanabilir modellerde ve trendlerde hareket ediyor gibi görünmektedir.

Bugün teknik analiz alanı Dow’ın çalışmalarına dayanmaktadır. Profesyonel analistler genellikle disiplin için üç genel varsayımı kabul eder:

Varsayım 1: Piyasa her şeyi indirir

Teknik analistler, bir şirketin temellerinden geniş pazar faktörlerine ve pazar psikolojisine kadar her şeyin  zaten hisse senedine fiyatlandırıldığına inanıyor. Bu bakış açısı, fiyatlar hakkında benzer bir sonuca varan Etkin Piyasa Hipotezi (EMH) ile uyumludur. Geriye kalan tek şey, teknik analistlerin piyasadaki belirli bir hisse senedi için arz ve talebin ürünü olarak gördükleri fiyat hareketlerinin analizidir.

Varsayım 2: Trendlerdeki fiyat hareketleri

Teknik analistler, rastgele piyasa hareketlerinde bile fiyatların, gözlemlenen zaman dilimine bakılmaksızın trendler sergilemesini bekliyorlar. Başka bir deyişle, bir hisse senedi fiyatının düzensiz hareket etmektense geçmiş eğilimini sürdürme olasılığı daha yüksektir. Çoğu teknik ticaret stratejisi bu varsayıma dayanmaktadır.

Varsayım 3: Tarih kendini tekrar etme eğilimindedir

Teknik analistler, tarihin kendini tekrar etme eğiliminde olduğuna inanıyor. Fiyat hareketlerinin tekrarlayan doğası, genellikle, korku veya heyecan gibi duygulara dayalı olarak çok tahmin edilebilir olma eğiliminde olan piyasa psikolojisine atfedilir. Pek çok teknik analiz biçimi 100 yıldan fazla bir süredir kullanılsa da yine de ilgili olduklarına inanılıyor çünkü fiyat hareketlerindeki kalıpları sıklıkla tekrar ediyorlar.

Teknik Analiz Nasıl Kullanılır?

Teknik analiz, hisse senetleri, tahviller, vadeli işlemler ve döviz çiftleri dahil olmak üzere, genellikle arz ve talep güçlerine tabi olan hemen hemen her ticari enstrümanın fiyat hareketini tahmin etmeye çalışır. Aslında, bazı kimseler teknik analizi bir menkul kıymetin piyasa fiyatı hareketlerinde yansıtılan arz ve talep güçlerinin incelenmesi olarak görür. Teknik analiz, en yaygın olarak fiyat değişiklikleri için geçerlidir. Ancak bunun dışında bazı analistler, işlem hacmi veya açık faiz rakamları gibi sadece fiyat dışındaki rakamları izler.

Sektör genelinde, araştırmacılar tarafından teknik analiz ticaretini desteklemek için geliştirilmiş yüzlerce model vardır. Teknik analistler ayrıca fiyat hareketlerini tahmin etmelerine ve ticaret yapmalarına yardımcı olmak için çok sayıda ticaret sistemi geliştirdiler. Bazı göstergeler, destek ve direnç alanları dahil olmak üzere öncelikle mevcut piyasa eğilimini belirlemeye odaklanırken, diğerleri bir eğilimin gücünü ve devam etme olasılığını belirlemeye odaklanır. Yaygın olarak kullanılan teknik göstergeler ve grafik modelleri arasında eğilim çizgileri, kanallar, hareketli ortalamalar ve momentum göstergeleri bulunur.

Genel olarak, teknik analistler aşağıdaki geniş gösterge türlerine bakarlar:

 • Fiyat eğilimleri
 • Grafik desenleri
 • Hacim ve momentum göstergeleri
 • Osilatörler
 • Hareketli ortalamalar
 • Destek ve direnç seviyeleri

  Teknik Analiz ve Temel Analiz Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Piyasalara yaklaşma söz konusu olduğunda ana düşünce ekolleri olan temel analiz ve teknik analiz, yelpazenin zıt uçlarında yer alır. Her iki yöntem de hisse senedi fiyatlarında gelecekteki eğilimleri araştırmak ve tahmin etmek için kullanılır ve herhangi bir yatırım stratejisi veya felsefesi gibi, her ikisinin de savunucuları ve rakipleri vardır.

  Temel analiz,  bir hisse senedinin gerçek değerini ölçmeye çalışarak menkul kıymetleri değerlendirme yöntemidir. Temel analistler, genel ekonomi ve endüstri koşullarından şirketlerin finansal durumuna ve yönetimine kadar her şeyi inceler. Kazançlar, giderler, varlıklar ve borçlar temel analistler için önemli özelliklerdir.

  Teknik analiz, hisse senedi fiyatı ve hacminin tek girdi olması açısından temel analizden farklıdır. Temel varsayım, bilinen tüm temellerin fiyata dahil edilmesidir; bu nedenle bunlara çok dikkat etmeye gerek yoktur. Teknik analistler bir menkul kıymetin içsel değerini ölçmeye çalışmazlar. Bunun yerine bir hisse senedinin gelecekte ne yapacağını öneren modelleri ve eğilimleri belirlemek için hisse senedi grafiklerini kullanırlar.

  Teknik Analizin Sınırlamaları

  Teknik analizin bir  eleştirisi, tarihin kendisini tam olarak tekrar etmemesidir. Bu nedenle fiyat modeli çalışmasının şüpheli önemi vardır ve göz ardı edilebilir.

  Teknik analizin bir başka eleştirisi, bazı durumlarda işe yaraması, ancak yalnızca kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet oluşturmasıdır. Örneğin, birçok teknik tüccar, belirli bir şirketin 200 günlük hareketli ortalamasının altında bir zararı durdurma emri verir. Çok sayıda tüccar bunu yaptıysa ve hisse senedi bu fiyata ulaşırsa, çok sayıda satış emri olacaktır ve bu da hisse senedini aşağı çekerek tüccarların beklediklerini teyit eder.

  Ardından, diğer tüccarlar fiyatların düştüğünü görecek ve pozisyonlarını satarak trendin gücünü artıracak. Bu kısa vadeli satış baskısının kendi kendine yettiği düşünülebilir, ancak varlığın fiyatının bundan haftalar veya aylar sonra nerede olacağına çok az etkisi olacaktır.