Counterparty (XCP) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Counterparty (XCP) Nedir

Counterparty-XCP-nedir-temel-rehber

Counterparty (XCP) Nedir?

Counterparty: Temel Bilgiler

 1. Counterparty, Bitcoin blok zincirinde eşler arası finansal uygulamalar oluşturan bir finansal platformdur.
 2. Platform, kullanıcılarının yeni tür dijital tokenlar oluşturmasına ve herhangi bir dijital tokenla işlem yapmasına olanak tanır. Ayrıca, kullanıcıların dijital sözleşmeler (akıllı sözleşmeler) yazmalarına ve bunları Bitcoin blok zincirinde yürütmelerine olanak tanır.
 3. XCP, platformda karar verme ve platformda akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için ödeme yapmak için platformda kullanılan Counterparty’nin yerel tokenıdır. Esasen Bitcoin’in kullanımının teknik olarak mümkün olmadığı durumlarda kullanılır.

Counterparty Geliştirme

 1. Counterparty kripto para birimi, sürekli büyüme vizyonu ve açık gelişimi teşvik eden bir çevre ile Counterparty Foundation adlı kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından geliştirilmiştir.
 2. Robert Dermody, Adam Krellenstein ve Evan Wagner Counterparty platformunu ve bu kripto parayı geliştirdi.
 3. Robert Dermody, Counterparty’nin kurucusu ile birlikte platformun cüzdanı olan Counterwallet’ı da yarattı. Robert Dermody, yazılım geliştirme, sistem yönetimi, satış, operasyonlar ve profesyonel hizmetlerde yaklaşık 20 yıllık deneyime ve çeşitli bir geçmişe sahip bir girişimcidir.
 4. Adam Krellenstein, Counterparty’nin kurucu ortağı ile birlikte, aynı zamanda protokolünün baş geliştiricisi ve baş mimarıdır.

Counterparty’nin Avantajları Nelerdir?

Counterparty Teknolojisi

 1. Counterparty, verileri normal Bitcoin işlemlerine yerleştirerek bu işlemlerin Bitcoin müşterilerine normal Bitcoin işlemleri gibi görünmesini sağlar. Bir Counterparty işlemini, bir Counterparty düğümü tarafından tanınabilen bir Bitcoin işleminden ayıran belirli kurallar vardır.
 2. Başka bir deyişle, Counterparty, kendi ayrı blok zinciri olmaktan ziyade Bitcoin blok zincirinin üstünde yatıyor.
 3. Counterparty “gömülü fikir birliği” sistemi olarak bilinen gömülü sistemi, yan zincirler de dahil olmak üzere kripto alanındaki diğer blok zincirleriyle çalışmasına izin verir.
 4. XCP, 2014 yılında yaklaşık bir ay süren “Proof of Burn” süreci ile üretilen Counterparty yerel tokenıdır. Bu süreç, Bitcoin’i harcanamaz bir adrese göndermeyi ve bunları yerinde üretilen eşdeğer sayıda XCP ile değiştirmeyi gerektirir.
 5. Kullanıcılar, Bitcoin’lerini, her bir Bitcoin’in 1000-1500 XCP ile takas edileceği ve değişimin yürütülmesi için geçen süre ile azalan değerle değiştirildiği doğrulanabilir bir şekilde harcanamaz bir Bitcoin adresine gönderirler.
 6. Böylelikle böyle bir adrese gönderilen Bitcoin bir daha asla kullanılamaz ve bu nedenle “yanmış” olarak kabul edildi.
 7. Bu süreç, kurucular da dahil olmak üzere herkese eşit fırsat vermeyi başardı. Ayrıca hiç kimsenin önceden var olan bir token arzına sahip olmamasını sağlayarak XCP’yi gerçekten merkezi olmayan ve adil hale getirdi.

Counterparty Kullanım Durumları

Counterparty teknolojisi üzerine halihazırda birkaç proje oluşturulmuştur ve bunlardan en çok kullanılanları şunlardır:

 1. Age of Chains, geleceğe uzanan hayali bir dünyada oynanan bir ticaret kartı video oyunudur.
 2. Age of Rust, stratejik düşünme ve rol oynamaya dayanan çok oyunculu bir mobil macera oyun uygulamasıdır.
 3. GetGems, GEMZ tokenın Counterparty protokolü kullanılarak gönderilip alınabildiği, aynı zamanda bir Bitcoin cüzdanı olan tam ölçekli bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır.
 4. İlginç video oyunları, teşvik veya ödül platformları, token yönetim sistemleri ve çok daha fazlasını içeren birkaç başka proje var.

Counterparty Tokenları (XCP) Nasıl Satın Alınır ve Saklanır?

XCP Nasıl Satın Alınır?

Counterparty kripto paraları (XCP), birkaç borsada takas edilebilir. Borsalar, tümü Bitcoin kabul eden Upbit, Bittrex, Tux Exchange, Poloniex ve Zaif’i içerir.

Zaif, Counterparty kripto paraları karşılığında herhangi bir fiat para birimini (Japon Yeni) kabul eden tek borsadır.

XCP Depolama

 1. Counterparty paraları, tümü Web Sitesinde listelenen birkaç cüzdanda saklanabilir.
 2. Counterwallet, kullanıcıların özel anahtarlarını herhangi bir sunucuda saklamadığı ve tüm işlemler bir sunucu yerine cihazda imzalandığı için güvenli olmayı vaat eden web cüzdanıdır. Rarepepewallet, XCP veya kendi para birimi Pepecash kullanarak varlıkların alım satımına izin veren başka bir web cüzdanıdır.
 3. Mobil cüzdanlar arasında Book of Orbs ve Monya yer alır. Bunların her ikisi de Android ve iOS cep telefonları ile uyumludur ve Counterparty coinlerinin depolanmasını ve ticaretini tamamlayan ek özelliklere sahiptir.
 4. XCP ayrıca, Vanilla XCP, CounterTools ve FreeWallet dahil olmak üzere herhangi bir cihazla ve web ile uyumlu birkaç açık kaynaklı cüzdan tarafından da desteklenir.
 5. IndieSquare Cüzdan, hem mobil hem de web cüzdanıdır, Android ve iOS akıllı telefonlarla uyumludur ve ayrıca Chrome veya Firefox aracılığıyla kullanılabilir.

Counterparty’i Diğer Kripto Para Birimlerinden Farklı Kılan Nedir?

 1. Counterparty, ender bulunan token oluşturma yöntemiyle benzersiz kılınmıştır. Bu yöntem, ön satış, ICO veya token madenciliği içermeyen “Proof of burn” yöntemidir. Bu, herkese eşit bir 1000-1500 Counterparty tokenı (XCP) oluşturmak için Bitcoin değişimi veya “yakma” yoluyla tokenlara sahip olma fırsatı verdi.
 2. Platformu öne çıkaran bir başka şey de, kısmen yeni sayılan bir teknoloji üzerinde çalışmasına rağmen, kripto alanındaki çok yönlülüğü. Kullanım durumlarının sayısı diğer tüm kripto para birimlerini aşıyor.
 3. Aynı zamanda Bitcoin blok zincirinde Akıllı Sözleşmelerin geliştirilmesine ve yürütülmesine izin veren ilk kripto para birimiydi.

XCP’ye Yatırım Yapmalı Mısınız?

 1. Counterparty’nin küresel piyasa değeri sıralamasındaki konumu cesaret kırıcı olabilir.
 2. Bitcoin blok zincirinde yürütülebilir akıllı sözleşmelere sahip olmasıyla benzersiz hale getirildi, bu da sonunda talebin ve dolayısıyla token değerinin artmasına yol açacak.
 3. Platform ayrıca, halihazırda kullanımda olan ve geliştirme aşamalarında olan 30’dan fazla proje ile son derece çok yönlüdür.
 4. Tokenın değeri, platforma olan talebin artmasıyla artabilir ve bu da onu uzun vadeli iyi bir yatırım fırsatı haline getirebilir.