Takip Edin

Bitcoin Haberleri

Venezuela Pasaport Alımları İçin BTC Ödemelerinin Artık Devre Dışı Bırakıldığını Bildirdi

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

bitcoin-2

Venezuela’nın SAIME olarak bilinen Kimlik, Göç ve Yabancılar İdari Servisi, yakın zamanda yurt dışında yaşayan Venezüella vatandaşlarının pasaport başvuruları için Bitcoin’i (BTC) kabul etmeye başlamıştı. Ancak bugün itibariyle, yetkililer yeni ödeme yöntemini resmi bir açıklama yapmadan devre dışı bıraktı.

İnsanlar sosyal medya aracılığıyla SAIME’ın web sitesinin bu ödeme türünün “geçici olarak hizmet dışı olduğunu” belirttiğini bildirdi.

SAIME’dan Henüz Resmi Bir Yanıt Yok

SAIME yetkilileri, yurtdışında yaşayan Venezuelalılar için Bitcoin ödemelerinin ekleneceğini resmi olarak açıklamadı veya ödeme yönteminin kalıcı olarak kaldırıldığını doğrulamadı.

Yetkililer, Twitter aracılığıyla belirsiz bir açıklama yaptılar. Ülkede yaşayan Venezüellalılar hala Blockchain tabanlı Petro ile pasaport başvuruları için ödeme yapabilirler.

ABD Merkezli Kredi Kartı Franchise’ları Venezuela’da İş Yapamıyor

Visa, Mastercard ve American Express gibi kredi kartları başlangıçta alternatif ödeme seçenekleri olarak ortaya çıktı. ABD’nin Nicolás Maduro rejimine karşı yaptırımları, Visa gibi şirketlerin Venezuela’da iş yapmasını engelledi.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altcoin Haberleri

Ünlü Analist Ethereum Rallisi İçin Kritik Seviyeyi Açıkladı

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Ethereum-Fiyat-Analizi

Kripto para sektöründe Bitcoin, bir süredir yatay bir seyir gösterirken, ön plana çıkan projeler DeFi token’ları oldu. Ethereum ağı üzerinde çalışan bu projelerin kripto paraları, son dönemde devasa artışlar yaşıyor. Özellikle Compound projesinin kripto parası COMP’un büyük bir artış yaşaması ile bu projeler iyice konuşulmaya başlanmıştı.

DeFi platformlarında kilitlenen Ethereum miktarı da rekor üstüne rekor kırarken, bu rakam günlük Ethereum arzının neredeyse dört katına gelmiş durumda. Aynı zamanda bu platforma aktarılan ETH miktarlarında da rekor kırılıyor.

Ancak tüm bunlara karşın, tüm bu sürecin ana sağlayıcısı olan Ethereum ağının kripto parası ETH, yerinde saymaya devam ediyor. Birçok otorite, DeFi’nin ETH fiyatını artıracağını ve hatta ikinci bir ICO süreci gibi ETH’ye rekor kırdıracağını ifade etse de gelinen noktada bunlara dair net bir emare görmek pek de mümkün değil.

Ethereum özelinde son durumu değerlendiren kripto para analisti Michael Van de Poppe ise, yeni bir boğa sezonunun başlaması için 330 dolar seviyesinin aşılması gerektiğini söyledi. Başarılı analist, ETH’nin yeni bir boğa sezonuna başlamasının mümkün olduğunu belirtirken, şöyle konuştu:

“Ethereum şu anda akümülasyon fazında. Şu anda belirli bir fiyat aralığında gidip gelmeye devam ediyor. Mevcut ortamda, 1300 dolar olan rekorun kırılması pek de mümkün değil. Ancak yaşanacak bazı gelişmeler ve kritik fiyat seviyelerinin aşılması ile birlikte, yeni bir boğa sezonuna tanıklık edebiliriz.”

Van de Poppe, özellikle kurumsal yatırımcıların ETH’ye büyük bir ilgi gösterdiğini belirtti. Grayscale’in son dönemde yaptığı ETH alımlarına dikkat çeken analist, bu durumun da ETH için son derece pozitif bir gelişme olduğuna vurgu yaptı.

Ethereum 2.0 Etkisi

Ayrıca bir başka önemli gelişme de Ethereum 2.0 güncellemesi. Üç ana faza ayrılan güncellemenin ilk kısmının bu yıl sonuna dek çıkması bekleniyor. Bu güncellemenin, Ethereum ağında kronik hale gelen birçok sorunu çözeceği iddia ediliyor. Dolayısıyla sürecin fiyatlara da olumlu etki etmesi bekleniyor.

Michael Van de Poppe, aynı zamanda pandemi süresi boyunca kripto paralara olan ilginin artığını düşünüyor. Hollandalı kripto para analistine göre, bu durumdan en fazla fayda sağlayacak kripto paralardan bir tanesi Ethereum.

Devamını oku

Altcoin Haberleri

Kripto Dünyasının Ünlü İsimlerinden Altcoin Yatırımcılarını Kızdıracak Açıklama!

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

altcoin-yatirimcilari-kizabilir

Bitcoin altyapı şirketi Blockstream’in CEO’su Adam Back, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in tek gerçek kripto para birimi olduğuna yönelik bir beyanda bulundu. Bu açıklama, kripto para sektöründe büyük bir yankı uyandırırken birçok isim de bu görüşü destekleyici açıklamalar yaptı. Back, kripto para birimi kavramının temsil edildiği tek projenin Bitcoin olduğunu düşünüyor. Altcoin destekçileri bu yoruma katılmasalar da Back gibi düşünenlerin sayısı oldukça fazla.

Ünlü CEO, geçtiğimiz ay Bloomberg’e verdiği bir röportajda Bitcoin fiyatının önümüzdeki beş yıl içinde 300 bin dolara ulaşacağını iddia etmişti. Bu fiyat tahmini BTC’nin şu anki fiyatından neredeyse yüzde 3.000 daha fazla bir fiyat artışına tekabül ediyor. Back’in bu tahmini Bitcoin’e ne kadar güvendiğinin de bir kanıtı olarak gösterilebilir.

Altcoin Asla Bitcoin İle Yarışamaz

Adam Back’in bu tartışma yaratan söylemlerini destekleyen birçok ünlü isim de bulunuyor. Örneğin ünlü medya çalışanlarından Max Keiser, son zamanlarda altcoin projelerinin değersiz olduğu görüşünü çok daha sık dillendirmeye başladı:

“Bitcoin’in henüz yapmadığı veya kısa sürede yapabileceği şeyleri yapacak bir altcoin projesi yok. Altcoin destekçileri gerçekler karşısında kulaklarını kapatıyor. Fakat madencilik oranı, piyasa değeri, işlem hacmi nereden bakarsanız bakın tüm kripto pazarının %99’unu Bitcoin oluşturuyor.”

Devamını oku

Altcoin Haberleri

Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin ile Farkları Nelerdir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin Cash’in Bitcoin’den geldiğini biliyor muydunuz? Bitcoin Cash düğümleri bir zamanlar Bitcoin blok zincirinin bir parçasıydı.

Ancak ikisinden hangisine yatırım yapmayı seçmelisiniz? Bitcoin Cash vs Bitcoin arasındaki fark nedir? “Çatal” nedir? Çok fazla soru var ve hepsini cevaplamak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu kılavuzun sonunda, iki farklı kripto para birimi olan Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin (BTC) arasındaki farkı görmüş olacaksınız .

Bitcoin

Bitcoin ilk kripto para birimidir. Diğer geleneksel para birimleri gibi mal veya hizmet satın almak, yatırım ve ticaret yapmak için kullanabilirsiniz. Yapıldığı blockchain teknolojisi, taklit edilmesini önler. Ayrıca, bu durum herhangi bir gruba veya partiye ait olmadığı, yayınlanmadığı veya kontrol edilmediği anlamına gelir.

Örneğin, ABD doları ABD hükümeti tarafından verilir ve bankalar tarafından kontrol edilir. Bu senaryoda, merkez taraf hükümet ve bankalardır. Bir arkadaşınıza dolar aktardığınızda, işlemi onaylamak ve işlemek için bankaya güvenirsiniz.

Öte yandan Bitcoin, herhangi bir merkezi otorite tarafından düzenlenmez veya kontrol edilmez. Blockchain’deki işlemler, blockchain’i çalıştıran bilgisayarlar tarafından doğrulanır ve bu bilgisayarlar herkes tarafından sahiplenilebilir.

Bitcoin şu anda piyasadaki en değerli kripto para birimidir. Diğer para birimleri Bitcoin’i geride bırakmaya ve dijital para sektörü üzerindeki hakimiyetini azaltmaya çalışırken, çok azı buna yaklaşabiliyor.

Bitcoin Cash bir Bitcoin çatalı olduğundan, Bitcoin Cash’i açıklamadan önce çatalın ne olduğuna değinelim. Bitcoin hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz önceki rehber yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Çatalı

bitcoin-catali

Bir blockchain’in orijinal kodu güncellendiğinde bir çatal oluşturulur, ancak blockchain’deki yalnızca bazı düğümler güncellemeyi kabul eder.

Orijinal blok zinciri (Bitcoin gibi) aynı kalır ve güncellenen düğümler orijinal blok zincirinden ayrılır ve yeni bir blok zinciri (Bitcoin Cash gibi) oluşturulur. Blok zincirindeki paralar orijinal blok zincirindekilerden ayrı ve benzersiz hale gelir. Bitcoin, Bitcoin Cash’e çatallandığında, 10 BTC’si olan biri otomatik olarak 10 BTC ile eşleşen belirli sayıda BCH alacaktır.

Şimdi Bitcoin Cash’in kendisi hakkında konuşalım!

Bitcoin Cash

Bitcoin gibi, Bitcoin Cash de kendi blok zincirine sahip bir kripto para birimidir. Dijital para birimi gibi çalışır ve Bitcoin Cash madenciliği ile yeni BCH (Bitcoin Cash) oluşturulur.

Bitcoin geliştiricileri Bitcoin’de bazı önemli değişiklikler yapmak istedikleri için Bitcoin Cash oluşturulmak istendi. Bitcoin topluluğunun geliştiricileri yapmak istedikleri değişikliklerle ilgili bir anlaşmaya varamadılar. Bu nedenle, geliştiricilerin küçük bir grubu Bitcoin’i aynı kodun birkaç değişiklikle yeni bir sürümünü oluşturması için çatalladı.

Bitcoin Cash ve Bitcoin arasındaki farkı yaratan değişiklikler şunlardır:

  • Bitcoin Cash’in daha ucuz transfer ücretleri vardır (işlem başına yaklaşık 0.20 $), bu nedenle BCH’de işlem yapmak BTC kullanmaktan daha fazla para tasarrufu sağlayacaktır. Bir BTC işlemi, işlem başına yaklaşık 1 ABD Doları’na mal olabilir, ancak daha önce işlem başına yaklaşık 25 ABD Doları’na kadar yükseldi.
  • BCH’nin daha hızlı aktarım süreleri vardır. Yani, bir Bitcoin işlemini doğrulamak için 10 dakika beklemek zorunda değilsiniz.
  • BCH saniyede daha fazla işlem yapabilir. Bu, BCH ile aynı anda daha fazla insanın BCH’yi kullanabileceği anlamına gelir.

Tüm bu değişiklikler, bir Bitcoin Cash bloğunun (blok zincirinde) bir Bitcoin bloğundan sekiz kat daha büyük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu, BCH’yi Bitcoin’den daha hızlı, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir hale getirir. Bu nedenle Bitcoin Cash gün geçtikçe daha fazla benimseniyor.

Bitcoin Cash vs Bitcoin

btc-vs-bch

Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin veya Bitcoin Cash gibi kripto paralar değerlerini ne kadar kabul edildiklerinden, kullanıldıklarından ve talep edildiklerinden elde ediyorlar. Bunları yatırım getirisi ve değer artışı açısından analiz edebiliriz.

İkisi de değer sahibidir ve Bitcoin şu ana kadar en yüksek değere sahipken, Bitcoin Cash hızla değer kazanmaya devam ediyor.

Bitcoin Cash hala bir yaşından küçük. Yani, hala kripto pazarında kendi yerini yakalama ve gerçekleştirme aşamasında. Birçok kişi Bitcoin Cash’in Bitcoin’in pazar payının iyi bir kısmını alabileceğini ve bu da onu sektördeki yeni baskın kripto haline getirebileceğini düşünüyor. Bunun nedeni, Bitcoin Cash’in Bitcoin’in karşılaştığı ölçeklendirme sorunlarını ele alması ve daha fazla kişinin bunu kolay ve daha düşük ücretlerle kullanmasına izin vermesidir.

Bitcoin geliştirici topluluğu, sorunlarını çözmek için Bitcoin kodunda karşılıklı bir güncelleme yapmayı kabul etmenin bir yolunu bulamazsa, Bitcoin, BCH ile arasındaki savaşta kaybedebilir. Bu, daha fazla insanın BCH’yi ana değer ve işlem para birimi olarak kullanmaya başlayacağı anlamına gelir.

Yakın geçmişte, Bitcoin Cash, Bitcoin’in %5’i kadar düşük, %33’ü kadar değerliydi. Şu anda Bitcoin fiyatının %10-15’i arasında kalıyor. Aşağıda, son dokuz ay içinde BCH ve BTC fiyatlarının grafikleri verilmiştir.

(Turuncu çizgi BCH – BTC’dir)

Bitcoin-cash-vs-Bitcoin-1

Bitcoin-cash-vs-Bitcoin-2

BCH’nin hızlı büyümesini engelleyen şeylerden biri, insanların Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki farkı karıştırmasıdır. Birçok acemi yatırımcı Bitcoin Cash’i piyasaya daha düşük bir giriş noktasına sahip daha ucuz bir Bitcoin olarak görüyor. Çünkü birbirine benzer isimleri paylaşıyorlar ve aynı marka ve topluluktan geliyorlar.

Bu karışıklık, Bitcoin Cash’in yeni kripto yatırımcılarını sahte bir Bitcoin satın almaları için kandırmayı amaçlayan, sadece nakit para olan bir taklit para birimi olarak olumsuz ilgi görmesine neden oldu. Ancak bu doğru değildir.

Bitcoin Cash Özellikleri

Bitcoin Cash Avantajları

Bitcoin Cash’in ana avantajı, daha ucuz ve kullanımı daha hızlı olmasıdır. Bunun nedeni daha ölçeklenebilir olması, yani herhangi bir zamanda daha fazla insanın blockchain üzerinde işlem yapabilmesidir.

Geliştirme ekibi, blockchain’i daha ölçeklenebilir hale getiren çözümleri uygulamak için hızlıdır. Bu da benimsenmesi ve kullanılması için büyük bir potansiyel sunmaktadır.

Borsalar arasında dolaşmak da daha ucuzdur. Bitcoin’e karşı büyük bir ticaret varlığı ve Bitcoin’e karşı korunmak için sağlam bir yatırımdır.

Bitcoin Cash Dezavantajları

Bitcoin Cash’in Bitcoin kadar yatırımcı güveni yoktur. Ayrıca, benimsenme oranı ve pazara girişi Bitcoin’den çok daha düşüktür. Bunun, BCH’nin Bitcoin’den çok daha yeni olmasıyla çok fazla ilgisi vardır.

BCH’nin fiyatı Bitcoin fiyatının yaklaşık %10-15’i iken, Bitcoin Cash madenciliğinin maliyeti, Bitcoin madenciliği ile nispeten aynıdır. Bu, Bitcoin Cash’i mayınlayan birinin, aynı ekipmana sahip Bitcoin madenciliğinden %50-60 daha az kar sağladığı anlamına gelir. Bu nedenle madenciler, Bitcoin Cash’i çıkarmak için o kadar hızlı değiller.

Son olarak, ticaret söz konusu olduğunda, BCH’nin BTC’den çok daha az ticaret çifti vardır ve bu da Bitcoin’den daha olumsuz hale gelir.

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Cash, Bitcoin’den farklı bir kripto para birimi olsa da Bitcoin blockchain üzerinden işlem görmektedir. Bu da sistem güvenliği ve devamlılığı için önemli bir detaydır. Bitcoin Cash madenciliği yapmadan önce tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi ilk önce kendinize bir sanal cüzdan oluşturmalısınız.

Tıpkı Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi Bitcoin Cash madenciliğinde de ilk şart, kripto para madenciliği için özel üretilmiş olan bir ASIC cihaza sahip olmaktır. Madencilikte oluşturulan blok başına kar sağlandığı ve Bitcoin Cash blokları 8 MB olduğu için Bitcoin madenciliğinden farklı olarak çok daha fazla işlemci gücüne ve enerjiye ihtiyacınız olacak.

Bitcoin Cash madenciliğini kendi başınıza ya da bir madenci havuzuna dahil olarak yapabilirsiniz. Çok daha fazla işlemci gücüne ve enerjiye ihtiyaç duyacağınız için eğer yeterli teknik ekipmanınız yoksa sizin için en iyisi bir madenci havuzuyla beraber çalışmak olacaktır. Böylece çok daha fazla blok üreterek daha fazla kar elde edebilirsiniz.

Bitcoin Cash ve Bitcoin: Sonuç

Birçok insan Bitcoin Cash vs Bitcoin’in bir savaşta olduğunun ve birinin diğerinden daha iyi olması gerektiğinin izlenimi altındadır. Pratik nedenlerden dolayı, Bitcoin Cash, blok zincirinde işlem yapmak için kullanmak daha hızlı ve daha ucuz bir varlıktır. Ancak lider kripto para birimi olan Bitcoin, kripto pazarında en çok benimsenen ve şu anda en büyük değer deposudur.

BCH, daha fazla kullanıcının benimsediği işlemler için ve parayı taşımak için ana araç olabilir. BTC, dijital para biriminin altın olarak kabul edilen bir değer deposu olarak kullanılmaya devam edebilir. Her ikisi de zaman içinde değer kazanmaya ve benimsemeye devam ediyor, bu da onları herhangi bir yatırımcının bakması ve dikkate alması için değerli yatırımlar yapıyor.

Devamını oku