Son Dönemin Popüler Konusu: DeFi

Compound projesinin COMP kripto parasında yaşanan büyük artış sonrasında DeFi projelerine olan ilgi ciddi oranda artmıştı.  DeFi’nin Ethereum’a fiyat konusunda da etkisi olması bekleniyor

defi-1

Compound projesinin COMP kripto parasında yaşanan büyük artış sonrasında DeFi projelerine olan ilgi ciddi oranda artmıştı.  DeFi’nin Ethereum’a fiyat konusunda da etkisi olması bekleniyor. ICO balonunun ETH fiyatını zirveye çıkardığı yapılan yorumlar arasında yer alıyor. Buna ek olarak, DeFi’nin de ETH fiyatını yukarılara çıkaracağı belirtilmişti. Hatta sektörün ileri gelen yatırım fonu yöneticilerinin yaptıkları açıklamalara göre, DeFi ile birlikte ETH’nin toplam market değeri 40 katına çıkabilir. Bu da yaklaşık bir hesapla ETH fiyatının 10 bin dolar olabileceği anlamına geliyor.

Ancak madalyonun diğer tarafına bakıldığında dikkatli olunmasını gerektiren bazı durumlar var. Özellikle bu token’ların yaşadığı artış ile birlikte konuya dair pek bir bilgisi olmayan yatırımcıların DeFi projelerinin etrafında yaratılan hype ile bu coinlere yatırım yapmasından ve mağduriyet yaşamasından endişe ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Waves CEO’su Sasha Ivanov da bu konu hakkında bazı yorumlarda bulunmuştu. Ivanov, DeFi’nin geleceğine inandığını belirtirken, buna karşın bu projeler etrafında yaratılan hype’dan dolayı endişeli olduğunu söylemişti. Buna benzer başka bir yorum da kripto para analisti Tahar Zafar’dan geldi.

DeFi Yatırımları Riskli Olabilir Mi?

Zafar, Ethereum merkezli DeFi token’larının yaşadığı artışa yazısında yer verdi. Son dönemde DeFi token’larının çok büyük bir kısmının Bitcoin ve diğer büyük altcoin’leri geride bıraktığını belirten Zafar, bu duruma dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.Yeni yatırımların dikkatli bir şekilde yapılmasının da çok önemli olduğunu söyledi.

Benzer bir yorum da Weiss Crypto şirketinden geldi. Araştırma firması, konuya dair yaptığı incelemede, dikkatli olunması gerektiğinin üzerinde durdu. Raporda  şu ifadelere yer verildi:

“DeFi, şu anda kripto para sektöründe en popüler konulardan birisi. Ancak bu projelerin sektörün kalanı yerinde sayıklarken muhteşem artışlar yaşayacağını düşünmek pek de mantıklı değil. Eninde sonunda bu çılgınlık sona erecek. Dolayısıyla bu konuda dikkatli olmak gerekiyor.”

DeFi konusunda yapılan bir başka uyarı da Max Keiser’den gelmişti. Keiser, konuya dair yaptığı açıklamada DeFi ile ilgili sert eleştirilerde bulundu. Sıkı bir Bitcoin destekçisi olan Keiser, DeFi’yi ‘Bitconnect Scam’ projesi ile eşdeğer gördüğünü söyledi. Bu açıklamalar ise, sektörün geri kalanında çok ciddi tepkilere yol açtı. Keiser şu ifadeleri kullandı.

”DeFi merkezli kripto paraların içerik ve metodoloji olarak BitConnect’ten pek de bir farkı yok.”