Kripto Para

Çin’in Dijital Para Çalışmalarında Son Durum: Değeri 140 Milyar Dolara Ulaşabilir

Bitcoin kaç dolar
Coin Bilgi
Yazar: Coin Bilgi

Çin Merkez Bankası (PBoC), hükümet destekli dijital para birimini test etmeye başladı. PBoC, geçtiğimiz yıl sosyal medya devi Facebook’un görkemli bir lansmanla Libra‘yı duyurmasının ardından merkez bankası destekli dijital para (CBDC) çalışmalarını hızlandırmıştı.

Çin Merkez Bankası, Çin Halk Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü (PBC), Çin’in DC/EP olarak adlandırılan resmi dijital para biriminin araştırma ve geliştirme çalışmalarının istikrarlı bir şekilde devam ettiğini ve dahili pilot testlerin dört farklı şehirde yapıldığını açıkladı.

Çin’in dijital para birimi henüz piyasaya sürülmedi ancak çok kısa bir süre içerisinde sürüleceği tahmin ediliyor. Medya raporlarına göre denemenin küçük bir banka ve son kullanıcı yelpazesinde başlayacak ve iyileştirilmiş teknoloji ve sistemlerle birlikte daha geniş bir yelpazeye yayılacak.

Central Üniversitesi’nin Finansal Araştırmalar Müdürü Chen Bo, ödeme aracının teknolojisini, güvenliğini ve istikrarını artırmak amacıyla DC/EP testine daha fazla bankanın katılmaya devam edeceğini duyurdu.

Ülkenin en büyük dört devlet bankasından biri olan Çin Tarım Bankası, geçtiğimiz Çarşamba günü yayınlanan bir uygulamada dört şehirde DC/EP’yi (dijital para/elektronik ödeme) test etti.

Gelecek denemelerde iki tür oyuncu olacak, bankalar ve telekom şirketleri. Şu anda merkez bankası DC/EP’nin yazılımını test ediyor ve gelecekte 5G ve sim kartlarla birleştirilip birleştirilmeyeceği tartışılıyor.

Yerel medya organı South China Morning Post, Çin’in dijital para biriminin toplam boyutunun 1 trilyon yuan’a (140 milyar $) ulaşabileceğini ekledi.  Ancak şu anda Bitcoin de dahil olmak üzere tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa sadece yaklaşık 200 milyar dolar seviyesinde.

Yorum Yap