xDAI (STAKE) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

xDai ağı, dünyadaki ilk ABD doları istikrarlı Blockchain ağı olarak oluşturuldu


xDai ağı, dünyadaki ilk ABD doları istikrarlı Blockchain ağı olarak oluşturuldu. Ekim 2018’de yayına girdi ve ucuz, sabit ücretli, özel ve çok hızlı işlem ödemeleri konusuna odaklandı.

xDai Chain, sadece 5 saniyelik blok süreleri ve saniyede 70 işlem yapabilme özelliği ile hızlı sayılabilecek bir kapsiteye sahip. Ucuz sabit ücretli işlemlere sahip olan ağ yüzlerce işlemi şimdilik yalnızca 0,01 dolar karşılığında işleyebiliyor.

Kullanıcılar, xDai tokan’a sabit olduğu zaman işlemlerin maliyetini önceden belirleyebiliyorlar. Genel olarak, işlem ödemeleri için şu anda mevcut olan en iyi dijital varlıklardan biridir diyebiliriz, ancak çok zincirli bir staking mekanizması sayesinde daha da fazlası için potansiyeli oldukça iyi.

xDai Çok Zincirli Staking

xDai Zinciri çift token’lı bir model üzerine inşa edilmiştir. Bu modelde yer alan iki token şunlardır:

xDai: Bu, değeri ABD dolarına sabitlenmiş bir sabit paradır. xDai’nin kararlılığı, diğer birçok Blockchain ağına kıyasla son derece düşük olan önceden belirlenmiş ücretlere izin verir. Kullanıcılar, sabit bakiyelerden ve sabit GAS ücretlerinden yararlanır ve bu özellikler ayrıca xDai zincirini daha ölçeklenebilir hale getirir. Ayrıca, Dai’nin 1,9 milyar dolarlık devasa piyasa değerinden yararlanılır.

STAKE: STAKE token, ağı güvenceye almak için kullanılan fikir birliği token’ınıdır. Fiyatı piyasa tarafından belirlenen değişken bir token’dır. Aynı zamanda stake etmek ve ağ doğrulayıcılarına ödül sağlamak için de kullanılabilir.

xDai Chain’de stake ödülleri kazanmanın 3 yolu vardır. Bunlar, xDai’de ödenen işlem ücretlerini, blokları doğrulamak için STAKE ödüllerini ve köprü ücretlerini içerir. Daha önce kullanıcılar, Dai’yi köprüye kilitlemekten CHAI’de faiz ücreti kazanabiliyordu.

Ancak bu özellik, tasarruf oranının uzun bir süre boyunca 0 olarak ayarlanması ve mekanizmanın kullanıcılara ek ücrete mal olması nedeniyle bir yönetim oylamasıyla Ekim 2020’de kullanımdan kaldırıldı. 

İşlem ücretleri xDai olarak ödenir ve işlemleri içeren bloğu mühürleyen doğrulayıcıya gönderilir. xDai Chain ile işlem ücretleri oldukça düşük olduğundan, bu da küçük teşviklerden biridir.

Doğrulayıcı olmak için daha büyük birincil teşvik, blokları doğrulamak için ödenen STAKE ödülleridir. Doğrulayıcı ödülleri, seçilen 19 doğrulayıcı Node arasında eşit olarak bölünür, bu da bir doğrulayıcı düğüm olmayı çok çekici kılmaktadır.

Köprü ödülleri, fonlar (xDai veya STAKE) zincire girdiğinde veya zincirden ayrıldığında toplanır. Giriş veya çıkış ücreti alınabilir ve bu ücret, fonlar köprülendiğinde aktif olan validatör setindeki tüm validatör havuzlarına eşit olarak dağıtılır. Ücret tutarları, yönetim kararları yoluyla özelleştirilebilir.

POSDAO altındaki herhangi bir yan zincir, mevcut çoklu zincir staking ile, zinciri güvenceye almak ve doğrulayıcıların ödül kazanması için STAKE token kullanabilir. Bu, STAKE tokenlerinin gelecekte diğer Blockchain ağlarına stake edilebileceği anlamına gelir.

POSDAO Yönetişim Mekanizması

xDai Zinciri, bir Yetki Kanıtı zinciri olarak başladı, ancak 1 Nisan 2020’de POSDAO (Proof of Stake- Merkeziyetsiz Otonom Kuruluş) olarak bilinen Delegated Proof-of-Stake mekanizmasına geçiş yaptı. STAKE token ise aynı zamanda çıkış yapmıştır. Geçişin 1. aşaması, doğrulayıcı Node’ları oluşturdu, ancak halka açık paylaştırmaya izin verilmedi.

Aşama 2, 23 Aralık 2020’de tamamlandı ve halka açık staking, EasyStaking ve ödül genişlemesine izin verildi.

xDai İle Yan Zincirler

POSDAO konsensüs mekanizması ile yaratılabilen ve yönetilebilen sınırsız sayıda yan zincir vardır. xDai zinciri sadece ilkidir ve bu mekanizma ağın yatay ölçeklenmesine izin verecektir.

DAO, kullanılan token(veya token’lar), köprü ücretleri, blok ödülleri, işlem ücretleri, doğrulayıcı sayısı ve daha fazlası gibi yan zincirlerin birçok değişkenini yapılandırabilir. Bu şekilde ağ, zincir üzerinde yükseltme yapabilir. Güvenlik, Ethereum ana zinciri tarafından sağlanırken, POSDAO fikir birliği mekanizması, xDai Chain’i verimli, hızlı, ölçeklenebilir ve ucuz hale getirir.

Yan zincirleri kullanmak, çok çeşitli kullanım durumları açar. Elbette, diğer herhangi bir fiat para biriminin veya kripto para biriminin dijital versiyonlarını çalıştırmak için bir yan zincir oluşturulabilir. Aşağıdaki kullanım durumlarından herhangi biri bir xDai yan zincirinde uygulanabilir:

 • Eşler Arası Ödemeler: xDai ile hızlı ve verimli istikrarlı ödemeler mümkündür.
 • Topluluk Para Birimleri: Yerel ticaret ve alışverişi mümkün kılmak için bir Blockchain çözümü sağlamak.
 • Tahmin Piyasaları: Sabit fiyatlar, dalgalı işlem ücretlerini ortadan kaldırır, daha fazla katılım sağlar.
 • Blockchain Oyunları: Daha duyarlı bir UX, mikro ödemeler ve öngörülebilir zincirler arası etkileşimler, istikrarlı bir ekosistemde elde edilebilir.
 • Etkinlikler ve Konferanslar için Kripto Para Birimi: Etkinlik katılımcıları için kolay katılım, kullanım ve ödüller.
 • DAO Yönetişimi: Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlar için zincir üzerinde oylama ve yönetim.
 • Dijital Oylama
 • NFT Darphane ve Transfer
 • DeFi (Merkeziyetsiz Finans)
 • B2B ve Kurumsal Uygulamalar

xDai Chain Geliştirici Ekibi

xDai Chain fikri 2018’de ETHberlin’de ortaya çıktı. POANetwork ekibinin üyeleri arasındaki bir tartışma sırasında oluşturulmuştur ve tüm projenin lideri ve POANetwork teknoloji lideri Igor Barinov’dur .

Igor, 16’dan fazla Blockchain ve bilgisayar programlama ödülüne sahip ödüllü bir Blockchain uzmanıdır. Ayrıca Consensus, Texas Bitcoin Conference, BitHack ve Distributed Trade’de Blockchain hackathonlarının da galibidir.

Programlama ve veri biliminde profesyonel sertifikaların yanı sıra bellek ağlarının tasarımında derin öğrenme, üretken modellerin uygulanması, tasarım ve eğitim segmentasyon sistemleri ve sinirsel çeviri sistemleri ile federe Blockchain’leri ve akıllı sözleşmelerdeki öncü gelişmelerle tanınır.

Igor Barinov teknoloji ve operasyon lideridir ve yıllardır Ethereum tabanlı projelerde yer almakta, yeni projeler ve yeni fikir birliği mekanizmaları icat etmektedir.

Ek xDai proje ekibi liderleri arasında Vadim Arasev (xDai çekirdek geliştiricisi), Victor Barinov (BlockScout + Nifty Wallet ekip lideri), Alex Kolotov (TokenBridge lideri), Max Alekseenko (Merkeziyetsiz Uygulama geliştirme) ve Andrew Gross (teknik yazar) yer alıyor.

Deneyimleri sadece Blockchain geliştirmeyi değil, her biri telekomünikasyon, robotik, e-ticaret, bilişim, bilgisayar bilimi gibi alanlardan benzersiz bir bakış açısı getiriyor.

Stake Token

STAKE token, xDai Chain ağı POSDAO konsensüsüne geçirildiğinde oluşturulan bir ERC-677 token’dır. Bu, ERC-20 token’a benzer, ancak genişletilmiş işlevselliğe sahiptir.

Piyasa dinamikleri tarafından belirlenen bir değere sahip, değişken bir token’dır ve ayrıca xDai Chain ağına staking ve yönetişim için kullanılır. Yalnızca işlemsel olarak xDai’yi kullanmak istiyorsanız STAKE gerekli değildir. Sadece doğrulayıcı Node oluşturmak istiyorsanız veya stake ile ilgileniyorsanız gereklidir.

STAKE token’ın Nisan 2020’de bir ICO’su vardı ve BitMax’taki bir açık artırmada her biri 0,55 dolara satılan az sayıda token vardı. Sadece 400.000 yani token arzının %4,6’sı satışa sunuldu ve proje için 220.000 dolar toplandı. Açık artırmadan önce, yaklaşık 2 milyon STAKE’in 0,355 ve 0,40 dolara satıldığı iki özel satış vardı. Tüm bu erken yatırımcılar, token anında %200 arttığı ve o zamandan beri geriye bakmadığı için şüphesiz oldukça mutlulardır.

STAKE’i listeleyen bir dizi borsa var, ancak bu tokenin neredeyse tamamı Uniswap ve BitMax’ta işlem görüyor.

xDai Chain’de Staking

STAKE token’larınızı stake etmenin üç yolu vardır. İlk ikisi, doğrulayıcı veya yetki veren olarak xDai’de halka açık stake yapmayı içerirken, üçüncüsü EasyStake sistemini kullanarak Ethereum üzerinde staking yapmayı içeriyor. Hangisinin kullanılacağına ilişkin seçim, genellikle sahip olduğunuz STAKE miktarına veya bahis yapmak istediğiniz sayıya bağlıdır.

Asgari stake miktarları aşağıdaki gibidir:

 • Doğrulayıcılar – Minimum 20.000 PAY
 • Yetkilendirenler – Minimum 200 PAY (bu, bir yönetim oyu ile 1.000’den düşürülmüştür)
 • EasyStake – Minimum 0.0000000000000000001 PAY

Hisseyi yerleştirmek, taşımak ve çıkarmak için az miktarda xDai’nin de gerekli olduğunu unutmayın.

Doğrulayıcı Olmak

Stake ödüllerini paylaşan 19 doğrulayıcı vardır ve hangi node’un doğrulayıcı olacağını belirlemek için haftada bir seçim yapılır. Aday olmak için toplam 20.000 STAKE token’ın stake edilmesi gerekir.

Hangi 19 adayın doğrulayıcı olacağının belirlenmesi, stake edilen toplam STAKE miktarına ve oluşturulan rastgele bir sayıya dayanır. 

Temsilci Olmak

Aday olmak büyük bir taahhüttür ve birçok topluluk üyesi bunun yerine Yetkilendiren olmayı tercih edecektir ve olmak için sadece 200 STAKE gerekli olduğundan, gereksinim çok daha azdır.

Yetki verenler ayrıca STAKE’lerini birden fazla aday arasında bölebilir, paylarını bir adaydan diğerine taşıyabilir ve istedikleri zaman paylarını kaldırabilirler. Yetki verenler için blok ödülü, havuzda sahip oldukları hisse miktarına bağlıdır. 

EasyStake’i Kullanma

200 STAKE’den daha azına sahipseniz, EasyStake yöntemi, delegasyon yapmanız ve stake ödülleri kazanmanız için en iyi yol olacaktır. EasyStake, STAKE içeren bir web3 cüzdanını Easy Stake web sitesine bağlayarak yapılabilir veya BitMax aracılığıyla yapılabilir.

Son Sözler

Görünüşe göre xDai tarafından mümkün kılınan yan zincirler, kripto para birimlerinin daha fazla benimsenmesini sağlamak için gereken çözüm. Daha fazla ölçeklenebilirlik ve gizlilik sağlayacaklar ve kolay, hızlı ve ucuz ödemelere izin verecekler.

xDai gibi bir sabit para çözümü, muazzam likidite, hız ve önceden belirlenmiş gaz fiyatları sağlar. Bu, xDai’yi işlemsel bir para birimi için ideal bir çözüm haline getirir. Ve herhangi bir fiat veya kripto para birimini temsil eden yan zincirler ekleme yeteneğine sahip olmak çok büyük görünüyor.

Çift token sistemi aynı zamanda genel ekosistem için bir avantajdır ve bazı kullanıcıların sistemi güvence altına almak ve ademi merkeziyetçilik sağlamak için stake etmesine ve kazanmasına izin verirken, diğerleri potansiyel olarak başka bir token olduğunu bile bilmeden işlemler için xDai sabit parasını kullanır. tüm ekosistem mümkün.

Ethereum 2.0’ın daha düşük gaz ücretleri ve saniyede daha yüksek işlemlerle projeyi geçebileceğine dair bazı endişeler vardı, ancak şu ana kadar durum böyle olmadı. Ayrıca, xDai Chain projesi tarafından sunulan sabit para, kendi başına farklı bir amaca hizmet ediyor.

Birçok insanın aşırı oynaklıkları nedeniyle kripto para birimlerinden çekindiği biliniyor. Çoğu insan cüzdanındaki veya hesabındaki paranın bir gecede değerinin %20’sini kaybetme riskini almak istemez.

Stabil kripto paralar bu sorunu insanlar için düzeltir ve ayrıca daha fazla ölçeklenebilirlik, daha düşük ücretler ve daha iyi kullanılabilirlik sağlar.

xDai Chain için ana değer teklifleri, daha düşük ücretler, hız, mahremiyet, bahisten elde edilen gelir ve fiat para birimleri veya diğer kripto para birimleriyle bağlantılı ek yan zincirlerin oluşturulması yoluyla yatay ölçeklendirme potansiyelini içerir.