Akropolis Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Akropolis  ilk başta merkeziyetsiz, dağıtılmış bir tasarruf ve emeklilik fonu oluşturmak amacıyla kuruldu, ancak zamanla bundan çok daha fazlası haline geldi


Akropolis  ilk başta merkeziyetsiz, dağıtılmış bir tasarruf ve emeklilik fonu oluşturmak amacıyla kuruldu, ancak zamanla bundan çok daha fazlası haline geldi. Yaratıcılar projeye finansal protokoller, dApp’ler ve DAO’lar oluşturması için AkropolisOS çerçevesiyle başladı.

Eksiksiz araç seti, akıllı sözleşmeye dayalı merkeziyetsiz finans ürünlerinin oluşturulmasına izin verdi. Geliştiriciler, AkropolisOS’u kullanarak kullanıcıların yatırım yapmalarına, ödünç vermelerine, tasarruf etmelerine ve stake edilen kripto para birimlerinden kazanmalarına olanak tanıyan platformlar oluşturabiliyordu. Hatta DeFi’de benzersiz bir dönüş olan teminatlı krediler yaratmanın bir yolunu bile sağladı.

DAO yönetimi altında kalan sermaye havuzlarının oluşturulması ve kontrolü yoluyla çalışır. Sermaye havuzları, herhangi bir finansal sonucu sağlayacak şekilde yapılandırılabilir.

Buna borç verme havuzları, tasarruf havuzları, sigorta havuzları, emeklilik fonu havuzları, grup yatırım havuzları ve hayal edebileceğiniz diğer finansal havuzlar dahildir. Havuzların DAO üyeleri, havuza likidite sağlamak, kredi sağlamak için stake yapmak ve oy kullanmak için pay alırlar.

Projenin en önemli hedefi, geleneksel bankacılık ve sigorta ürünlerinin çoğunu “karşılıklı veya kooperatif” modelini kullanan merkeziyetsiz sürümlerle değiştirmek olarak tanımlanabilir. Kurucular, bunun daha adil bir bankacılık sistemi oluşturduğuna ve sistemde gerçek bir amaca hizmet etmeyen yağmacı aracıları da ortadan kaldırdığına inanıyor.

Akropolis ana ağı, Haziran 2020’de başlatıldı ve o zamandan beri büyük ilerlemeler kaydetti. Aslında, Şubat 2021 itibariyle, Yearn Finance ile bir “birleşme”nin ardından proje büyük bir değişim ve yapılanma altına girdi.

Bu rehberimizde sizlere bu proje hakkında tüm detayları anlaşılır bir şekilde vermeye çalışacağız.

AkropolisOS Teknik Geliştirme

Pek çok DeFi protokolü gibi Akropolis de başlangıçta Ethereum Blockchain üstüne kuruldu. 

AkropolisOS, OpenZepplin SDK kullanılarak modüler bir çerçeve olarak inşa edilen ve “Façade” yazılım tasarımına dayanan projenin temel taşıdır. AkropolisOS, geliştiricilerin bir DAO’yu hızlı bir şekilde kurmasına ve yönetmesine olanak tanırken, aynı zamanda çok çeşitli özelleştirilebilir özelliklere izin vermek için oluşturuldu.

Akropolis ayrıca, Akropolis’i Polkadot ekosistemiyle bütünleştiren Polkahub ve Polkahub Bridge çözümlerine yol açan Substrate üzerine inşa edilmiştir.

Akropolis protokolünde, her biri aşağıdaki ayrı işlevlerden sorumlu olan birkaç katman vardır:

 • Kimlik Yönetimi modülü (IM)
 • Muhasebe modülü
 • AFO bakım ve Yönetim Modülü
 • Ağ Yönetimi modülü
 • Ödeme işleme Modülü (C2FC Çerçevesi)

Bu özellikler, Akropolis’in Otonom Finans Kuruluşlarının (AFO’lar) gelişimini kolaylaştırabilmesi için dahil edilmiştir. Bunlar, dahili ve harici sermaye sağlayıcılarla (havuzlama yoluyla) ve diğer paydaşlarla etkileşime giren kamu veya özel kuruluşlardır.

AkropolisOS kullanılarak yapılan ilk ürünler Sparta ve Delphi ürünleriydi. Bunlar, kullanıcıların çiftlik DeFi token’larını vermelerine ve kredi ve tasarruf sürecine katılmalarına olanak tanır. Bu ağlar, stake etme ve yönetim için AKRO token kullanır ve Delphi ürünü ayrıca bir ABEL token kullanır. AKRO token öncelikle ağ güveni oluşturmak ve blok doğrulama, teminat kilitleme ve oy katılımı yoluyla ağ yönetişimi sağlamak için kullanılır.

İki Sermaye Havuzu: Sparta ve Delphi

Akropolis ekosistemine eklenen ilk iki ürün Sparta ve Delphi sermaye havuzları oldu.

Sparta, teminatsız kredilere de izin veren bir tasarruf havuzudur. Üyeleri için yerel bir getiri ve faiz oranı gelir mekanizması sağlar. Herkes havuza sermaye katabilir ve daha sonra tahvil eğrisine ve havuz likidite tutarlarıyla ilgili değişikliklere göre kazanabilir. Bir kullanıcı, kredinin değere %50’sini sağlayarak eksik teminatlı bir krediye de erişebilir. Havuzda fon yatırarak borç vermekte mümkündür.

Delphi, verim çiftçiliği ve otomatik pasif yatırım için oluşturuldu. Kullanıcıların çiftlik DeFi token’ları vermesine veya Bitcoin ve Ethereum’a dolar maliyeti sağlamasına olanak tanır. Delphi kullanıcıları ayrıca AKRO yönetişim token ödülleriyle tasarruf ve likidite sağlanmasına dayalı ödüller kazanabilirler.

Stake Yoluyla Teminatsız Krediler

Akropolis’in (Sparta’da) daha benzersiz özelliklerinden biri, teminatsız kredilere erişme yeteneğidir. Bu, aşırı sermayelendirilmiş kredilere odaklanan çoğu DeFi projesinden çok farklıdır.

Bir Sparta havuzu üyesi, o kredi için teminatın %50’sini sağlayarak eksik teminatlı bir kredi talep edebilir. Diğer %50 daha sonra diğer DAO üyeleri tarafından stake edilmelidir.

Üçüncü taraf kredi puanları, kimlik ölçümleri ve zincir üstü sosyal itibar dahil olmak üzere, borçluyla ilişkili riski değerlendirmek için kullanılan bir dizi yöntem vardır. Bir kredi başvurusuna bahis yapmak, kredinin riskini değerlendirmek için kullanılan bir kredi puanlama sistemi oluşturur.

Akropolis Hack & Müdahale

DeFi projelerinde hackleme girişimleri daha yaygın hale geldikçe, 2020 yaklaşık 200 milyon dolar değerinde hack gördü, Akropolis ise bundan oldukça etkilendi. Kasım 2020’de, 2 milyon doların biraz üzerinde DAI kaybıyla sonuçlanan bir saldırıya uğradılar. Kayıp, Delphi havuzuna hızlı kredi kullanan bir yeniden giriş saldırısının sonucuydu.

Yeniden giriş saldırısı, saldırganın akıllı bir sözleşmenin gerçekte sahip olduğundan daha fazla para çekmesine olanak tanır. En ünlü yeniden giriş saldırısı, Ethereum DAO’ya yapılan 2016 saldırısıydı.

Akropolis ekibi hack’i ve kullanıcı fonlarının kaybını çok ciddiye aldı. Bu bağlamda, kullanıcıların herhangi bir kayıp için adil bir şekilde tazmin edildiğini görmenin önemli olduğunu belirtmişlerdir. Bu kullanıcıları telafi etmek için Akropolis, hacklenmiş tokenlerin %50’sini kazanılmış AKRO token’larına bağışlarken, kalan %50’si gelecekteki ürün ücretlerinden sağlanacaktır.

 • Tazminat:  Bir vAKRO biçiminde tazminatın %50’si;
 • Oran:  AKRO başına 0,012 USD (fiyat, saldırıdan hemen önceki seviyede sabitlenir);
 • Hakediş: 24 ay (2 yıl), lineer.

Yeni Akropolis

Yearn Finance ve Akropolis arasındaki işbirliğiyle, Akropolis’teki ekip proje için yeni bir uzun vadeli plan geliştirdi.

Bu plan, sentetik yüksek getirili hesaplar ve çok daha üstün bir kullanıcı arayüzü ve deneyimi üzerinde olacak daha dar bir gelişimsel odaklanmaya dayanmakta. 2020 sonunda  Akropolis’teki ekip aşağıdaki kararları açıkladı:

 • Daraltılmış ürün odağı: AkropolisOS ve Sparta kullanımdan kaldırılacak ve daha basit, akıcı ürün sunumu için Açık Kaynak geliştirme kaynakları bölümüne taşınacak;
 • Yeni kasalar: Akropolis, Yearn v2 kasalarının kodunu benimser ve kullanıcıları, yakında çıkacak olan Pickle Gauge aracılığıyla Pickle kazanmaya hak kazanır ve yakında çıkacak Cream v2 ödünç verme protokolünden yararlanır;
 • Yeni stratejiler: Akropolis katılımcıları yeni kasalar için stratejiler yazacak ve performans ücretleri kazanacaklar;
 • Yeni verim üreten ürünler: Şu anda Akropolis ekibi tarafından geliştirilmekte olan ürünler, tüm ekosistemin yararına yEarn ekibinin uzmanlığından ve katkılarından yararlanacak;
 • Yeni kurumsal uygulama: Akropolis, birleşik Yearn & Akropolis verim üreten ürün paketinin özel kurumsal ön yüzü olacak ve güçlü yanlarını daha geniş yEarn ekosistemine katkıda bulunacak.

Şubat 2021 itibarıyla Yearn v1 kasaları zaten uygulandı ve ekip Yearn v2 kasaları üzerinde çalışıyor. Ayrıca çalışmalarda bir itibari para (fiat) artışı ve sabit paralar için destek var. Yapılan bir diğer değişiklik, Delphi havuzunda kullanılan ADEL token’ın büyük ölçüde birincil yerel AKRO token’ı ile birleştiriliyor olmasıdır.

AKRO Token

AKRO token, 2018’de tokenların her biri için 0,014 dolara satıldığı özel bir ICO’nun ardından Temmuz 2019’da Huobi Global’de halka açık bir IEO ile her biri yalnızca 0,005 dolardan token satışı yaptı.

9 Nisan 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.0886 dolara ulaştı. 

Akropolis Geliştirici Ekibi

Ana Andrianova: Ana, Akropolis’in CEO’su ve projenin kurucu ortağıdır. Oxford Üniversitesi mezunudur ve projeye varlık yönetimi konusunda güçlü bir arka plan getirmiştir.

Kendi fonlarını (Byhiras ve Apiro Capital) kurmadan önce Lehman Brothers dahil olmak üzere bir dizi yatırım/fon yönetimi firmasında çalıştı. Geçmişte Web3 Vakfı Danışmanı olarak görev yaptı ve daha önce AB tarafından finanse edilen bir endüstriyel inkübatör olan OpenMaker.eu için Danışma Kurulu Üyesiydi.

Kate Kurbanova: Kate, Akropolis’in Operasyon Başkanı ve projenin diğer kurucu ortağıdır. Ayrıca güçlü bir finansal geçmişe sahip ve birkaç yıldır Blockchain sektöründe çalışıyor. Blockchain mikro görev platformu Latium’un Danışmanıydı ve daha sonra Cindicator için Analitik Başkanı rolüne geçti. Kate, araştırma araçları ve metodolojileri geliştirmede ve kriptoya özel kullanım durumları için ürün ve hizmetleri uyarlamada uzmanlaşmıştır.

Akropolis ekibinin tamamı oldukça küçüktür ve çok sayıda teknoloji yeteneğine sahiptir. Ekipte, Otomasyon ve Makine Öğrenimi alanında doktora derecesi alan ve 2010’dan beri Blockchain alanında yer alan Baş Geliştirici ve Baş Geliştirici Alexander Mazaletskiy yer alıyor.

Pavel Rubin: Rubin projede Solidity Developer olarak yer alıyor ve Yazılım Tasarımı ve UI/UX alanlarında çalışan üç ekip üyesi var. Yearn Finance ile yakın zamanda gerçekleşen birleşme ile birlikte, iki proje arasındaki kaynakların nasıl paylaşıldığına bağlı olarak ekibin boyutu önemli ölçüde değişebilir.

Son Sözler

Merkeziyetsiz finansta DAO yönetişimi, bugün hepimizin kullanmak zorunda kaldığı merkezi bankacılık sisteminin doğasında bulunan birçok sorunu çözmek için mükemmel bir model gibi görünüyor. Akropolis tarafından oluşturulan DAO kontrollü sermaye havuzları, açgözlü aracıları ortadan kaldırarak ve gücü insanlara geri vererek daha adil bir sistem yaratma yeteneğine sahip görünüyor.

Akropolis’in yEarn Finance ekibiyle işbirliğinden en çok nasıl yararlanacağı şu anda bilinmiyor. Görünen o ki, kasaların geliştirilmesi yEarn ekibinin ana odak noktası olmaya devam edecek ve Akropolis ekibi, kasaların oluşturduğu ücretlerden faydalanırken aynı zamanda iş geliştirme ve pazarlama desteği sağlayacak.

Akropolis projelerinin birçoğunun açık kaynak kodlu ve tamamen topluluk tarafından yönetilen hale gelmesiyle, bunların nasıl sonuçlandığını görmek ilginç olacak. Eksik teminatlı kredilere izin veren tek platform olan Sparta, hayatta kalmakta herhangi bir sorun yaşamamalı. 

Akropolis doğasında bulunan olanaklar, basit topluluk bankacılığı ve tasarruflarından çok daha fazla AkropolisOS’tan kaynaklanabilecek başka birçok kullanım örneği olduğuna inanıyorum.

Akropolis hala gelişiminin çok erken aşamalarında ve 5, 10 veya 20 yıl sonra ne olacağını söylemek imkansız. Büyüyen bir topluluk ve yeni dApp’lerin erken uygulanmasıyla, proje kendi başına bir yaşam kazanıyor gibi görünüyor, bu da bir DAO projesinin gelişmesi için elbette gerekli.

AkropolisOS’un doğasında bulunan bu kadar çok olasılık ile, proje açık kaynaklı olduğu için topluluğun hangi ürünleri geliştirdiğini görmek çok ilginç olacak.