Altcoin Bitcoin Kripto Para

Yarının Finans Endüstrisi için Yeni Seçenekler: Kripto Para Kartları

Bitcoin nedir

Dijital finans dünyasında, kripto para birimi kredi kartları veya kripto kredi kartları, kripto para birimi varlıklarını çok yönlü hale getirmenin popüler bir yolu haline geliyor. Bu kartlar, paranın işlenmesine bakış açımızı değiştirecek gibi görünüyor.

Peki kripto kredi kartları nedir ve şu anda neden bu kadar popülerlik kazandılar? Sorularınızın cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kripto Kredi Kartları Nedir?

Kripto para birimi kredi kartları, esasen kripto para varlıkları tarafından desteklenen finansal anlaşmaların kart biçimindeki temsilleridir. Bu kartlar, kripto paraların ve tokenlerin şeffaflığına ve her türlü finansal süreci düzene sokma becerisine güvenirler.

Geleneksel kredi kartlarının kredi notunuz tarafından desteklendiği ve bir bankanın karmaşık yüklenimiyle desteklendiği durumlarda, kripto kredi kartları kripto varlıklarınız tarafından desteklenir. Bir bakıma, bu tür iki sorunu aynı anda çözer: Birincisi, teminatsız krediler genellikle daha risklidir. İkincisi, bu tür bir yenilik gelmeden önce, kripto para harcamak bazı durumlarda daha zordu.

Kripto Kredi Kartının Kökeni

Birkaç yıl önce, kripto para birimleri şimdi göründüklerinden çok daha yeni ve daha egzotik görünüyordu. Sahiplerin genellikle Bitcoin veya başka bir kripto para birimini harcanabilir paraya dönüştürmek için kolay bir seçeneği yoktu. Belirli bir platforma gitmeleri ve kripto para birimini fiat fonlara dönüştürmeleri ve paylarını tasfiye etmeleri gerekiyordu. Bu yol elbette zahmetli bir yoldu.

Daha sonra fintech topluluğunda bir fikir uyanmaya başladı. Bu topluluk, doğru doğrulama kurulumları ve cüzdan ilerlemeleri ile kripto para birimlerinin yoğun onay süreçlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için kullanılabileceğini fark ettiler. Aynı zamanda tüm bunlar olurken, finans dünyasında iki büyük gelişme yaşanıyordu: Merkezi olmayan finans ve Tokenize edilmiş varlıklar.

Merkezi olmayan finans, her türlü finansal anlaşma oluşturmak için merkezi olmayan kripto para birimi varlıklarını kullanabileceğiniz fikridir. Varlık tokenlama benzer bir fikre dayanır. Bu fikir ister itibari para, ister gayrimenkul veya başka herhangi bir şey olsun, geleneksel bir varlığın bir kripto para birimi akıllı sözleşmesi veya herhangi bir biçimde bir tokenla doğru bir şekilde temsil edilebileceği fikridir. Bunu akılda tutarak, kripto varlıklarının kolay doğrulanması yoluyla fiat dostu likiditeye hızlı ve kolay erişim sağlamak için kripto para birimi kredi kartı doğmuş oldu.

Kripto Kredi Kartlarının Faydaları

Kripto kredi kartlarının en büyük ve en genel faydası, kredi çekme ve faiz kazanma gibi şeyleri çok daha kolay ve hızlı hale getirmeleridir. Birçoğu yukarıda bahsedilen türden sigortalama ile ilgili her türlü barikat ortadan kaldırılmıştır. Zaman kazandırır ve kağıt tasarrufu sağlar. Ve elbette mürekkep tasarrufu da.

Geleneksel borç vermede ve borçlanmada, finans şirketlerinin gerçekleştirdiği zor işlerin çoğu, varlıkların doğrulanması ve onaylanmış paranın farklı kaplara taşınmasını içerir. Kripto kredi kartları bunların hepsini gereksiz kılıyor. Bu kartların birçoğu, stake dayalı kazanç özelliklerine, son teknoloji ürünü bir doğrulama sürecine ve anında teminatlı borç verme için kolay kredi özelliklerine sahiptir.

Kripto kredi kartlarının bir diğer büyük yararı da düşük ücretlerdir. Yine, kredi kartı kripto ile teminatlandırıldığından, geleneksel kredi kartlarının yüksek faiz oranlarından neredeyse hiç yok. Kripto kartları, dünya çapında farklı fiat para birimlerinde harcama yapan kişilere düşük uluslararası dönüştürme ücretleri sunma konusunda da benzersizdir.

Kripto kredi kartlarının bu bahsettiğimiz birçok büyük yararı ile, tüketici için ne kadar değerli olduğu görmüş olduk. Bu sebeple  biraz dikkati ve ilgiyi hak ediyor. Cashback ödülleri ve abonelik geri ödemesi, bu kartlardan birini cüzdanınızda tutmanın heyecan verici bir parçasıdır. Kart sahipleri, eğlenceden seyahate kadar, kripto doğrulama sürecinde kolay nakit para iadesi ve avantajlar elde etme imkanı sağlıyor.

Bazı En İyi Kripto Kartları Örnekleri

Farklı şeyler yapmak için farklı popüler kripto kredi kartları farklı şekilde kurulur. Örneğin Nexo, çeşitli kripto varlıkları ile kripto destekli anlık kredi kabiliyetini 2 milyon dolara kadar çıkardı. Monolith ve BlockCard gibi diğer teklifler, kendi düşük ücretlerini ve avantajlarını ve diğer çekici özelliklerini sunar.

Bir de bunlara ek olarak Crypto.com MCO Visa kartı sektörde gerçekten dikkatleri üzerine çekiyor.

Crypto.com MCO kredi kartı, yukarıda tartıştıklarımızın tümüne ve daha fazlasına sahiptir. Örneğin, popüler müzik platformu Spotify’ın yanı sıra Netflix ve Amazon Prime için otomatik abonelik geri ödemesi vardır. Hem Expedia hem de AirBnB için benzer özelliklere sahiptir, böylece uçuşlarınız ve tatil evleriniz de değer puanlarınızı artırmanıza yardımcı olur.

Crypto.com’un bu alanda yaptığı bir diğer önemli şey, tokenize edilmiş varlıkların nasıl çalıştığı konusunda yenilik yapmaktır. Bu, firmanın MCO takas programında belirgindi. Başlangıçta Crypto.com, “MCO” değeri için Monaco tokenlarını kullandı. Ancak daha sonra CRO tokenı doğdu ve şirket, CRO’da değeri ifade etmenin daha kolay olduğunu gördü.

Bu neden önemli? Çünkü doğru teknik ve gözetimle, tokenize edilmiş varlık stratejilerini değiştirmenin ve finansal platformları iyileştirmenin ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Dijital finansın etrafındaki tüm hızlı yenilikler nedeniyle bunların hiçbiri 20 veya 30 yıl önce bile mümkün değildi. Blockchain’in kendisi yepyeni bir finans ekosisteminin evrimini başlattı ve hâlâ potansiyelin ortaya çıktığını görüyoruz.

Yorum Yap