Yatırımcıları Koruyan Bir Mekanizma Var Mı?

Bitcoin veya farklı bir kripto para için yatırımcıları koruyan bir mekanizma olup olmadığı sorusu yeni ve eski yatırımcıların düşündükleri ve cevabını aradıkları sorulardan birisi


Bitcoin veya farklı bir kripto para için yatırımcıları koruyan bir mekanizma olup olmadığı sorusu yeni ve eski yatırımcıların düşündükleri ve cevabını aradıkları sorulardan birisi. Yatırımcıları bekleyen olası tehditler, riskler ve benzeri durumlar için yatırımcıları kripto paralar üzerinde koruyan bir yasa Türkiye ve dünyada henüz eşi benzeri görülmemiş. Yatırımcısını koruyan Malta ve benzeri bazı ülkeler olmasına rağmen bu ülkelerinde kripto para borsaları açısından yatırımcıları koruduğu ve olası siber saldırılar ve kayıplar durumunda yatırımcılarını koruyan bir ülke olmadığı biliniyor.

Yatırımcıları korumak için yasaların daha etkin olması ve kripto para borsalarına daha fazla aktif güvenlik önlemleri uygulanması gerekiyor. Zira birçok kripto para borsası yasalar olmadığı için arka planda yaptıkları işlemler ile hem gizliliği ihlal ediyor, hem yatırımcıların riske girmesinde etkili oluyor.

Yatırımcıların Korunması İçin Mevcut Bazı Yasalar Yok Mu?

Maalesef. Yatırımcıları koruyan hiçbir yasa kripto para dünyasında bulunmayan bir gerçek. Yatırımcıları korumak için İngiltere, Güney Kore ve Malta dışında hiçbir ülkede yasalar bulunmazken, İngiltere’de bile bu yasaların sınırlı ve direkt olarak kripto paralar için hazırlanmadığı biliniyor.

Türkiye’de ise yatırımcıları gerek kripto para borsalarına karşı, gerek kripto para saldırıları ve vakalarına karşı koruyabilecek hiçbir sistem ve yasa maalesef ki en azından bugün için bulunmuyor.