%1 Kurumsal Yatırım İle Bitcoin Fiyatı Şahlanabilir

New York merkezli araştırma firması  Messari tarafından yayınlanan veriler ve yapılan araştırma, önemli bir gerçeği ortaya çıkardı

bitcoin-messari

New York merkezli araştırma firması  Messari tarafından yayınlanan veriler ve yapılan araştırma, önemli bir gerçeği ortaya çıkardı. Açıklamaya göre kurumsal yatırımcılar sahip oldukları portföyün yalnızca %1’ini bile kripto para sektörüne ve Bitcoin’e yatırırsa, BTC’nin birim fiyatı 50.000 dolara kadar yükselebilir. Messari’nin önde gelen araştırmacılarından Ryan Watkins; bağışlardan, vakıflardan, aile şirketlerinden, bağımsız varlık fonlarından, emeklilik fonlarından ve yatırım fonlarından Bitcoin’e ayrılacak küçük bir yüzdenin Bitcoin piyasalarına 480 milyar dolar yeni para sokacağını tahmin ediyor. Yapılan araştırma aslında imkansız olan bir şeye işaret etmiyor. Messari tarafından yapılan araştırmada kurumsal firmaların yaptığı yatırımların yüksek likidite ve yansıyabilirlik unsurlarından dolayı 2 ile 25 kat arasında değer artışı yaşayabileceğine de değiniliyor.

Araştırmacı Ryan Watkins Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar olmadan tam olarak potansiyeline ulaşamayacağını düşünüyor. Ve sözlerine şu ifadeleri de ekliyor:

 “Mevcut varsayımlara göre, yaklaşık olarak %1’lik bir Bitcoin yatırımı lider kripto para biriminin toplam piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkartabilir. Olası kurumsal sermaye akışının Bitcoin yatırımcılarını heyecanlandırmasının sebebi de budur.  Herkes yatırım yaptığında %1 oldukça fazla bir sermaye oluşmasını sağlıyor.” 

Estimated impact of 1% institutional allocation to BTC on Bitcoin’s market cap: Messari 

Öyle ki 2017 yılındaki hızlı yükselişin arkasında da kurumsal yatırımcıların olduğu tahmin ediliyor.

Ana kripto para birimi Bitcoin, 2017 yılının başında 1.000 dolar seviyelerinden işlem görürken yıl sonunda 20.000 dolara kadar yükselmişti. Bunun tam da CBOE ve CME gibi dev firmaların kurumsal yatırımcılara yönelik Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini piyasaya sürmesinden sonra gerçekleşmiş olması, yükselişin yine kurumsal yatırımcıdan kaynaklandığını düşündürüyor.

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin Üzerinde Ne Kadar Etkili?

Bahsedilen yükselişin nasıl gerçekleşmiş olabileceğine dair farklı teoriler de mevcut. Ancak bu görüşü destekler nitelikte birçok durum söz konusu. Ünlü yatırımcı Paul Tudor Jones, geçtiğimiz aylarda açık bir şekilde Bitcoin yatırımı yapmaya başladığını belirtti. Hemen ardından ise BTC önemli bir artış yakalamıştı.

12 Mart tarihinde 3.700 dolara kadar düşüş yaşayan lider kripto para birimi, yine aynı şekilde sert bir sıçrayış ile 10.000 dolara yükseldi. Covid-19 pandemisi paniği ile kurumsal yatırımcıların elindeki BTC’leri satması fiyatı 3.700 dolara düşürdü. Ancak  paniğin geçmesi ile BTC alımlarının artması da fiyatı aynı şekilde 10.000 dolara çıkardı. Bütün bu veriler ve tarihsel grafikler Bitcoin’in kesinlikle kurumsal sermayeden çok daha fazla etkinlendiğini gösteriyor.