Venezuela’da Yeni Ödeme Yöntemi: Bitcoin

Venezuela hükümetinin Bitcoin’i bazı pasaport başvuruları için ödeme yöntemi olarak kabul ettiği bildiriliyor


Venezuela hükümetinin Bitcoin’i bazı pasaport başvuruları için ödeme yöntemi olarak kabul ettiği bildiriliyor.

Venezuela’nın SAIME olarak bilinen Kimlik, Göç ve Yabancılar İdari Servisi, Bitcoin’i (BTC) Venezuela pasaportu isteyen vatandaşlar için yeni bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi planlıyor. Bilgiler ilk olarak 23 Haziran’da bir Reddit postasıyla sızdırıldı.

Güncellemeyle ilgili haberler yakın bir zamanda Twitter’a ulaştı. Twitter kullanıcısı BTCLovera, “Kişisel olarak doğruladım ve tamamen doğru. Venezuela göçmenlik hizmeti ödemeleri için bitcoin kabul ediyor. Pasaportu yenileyin veya bir uzantı isteyin.” diye yazdı.

Benzer ödemeler ülkede Venezuela’nın dijital para birimi Petro (PTR) kullanılarak da yapılabilir.

Venezuela’daki Venezuelalılar İçin Mevcut Değil

Şaşırtıcı bir şekilde, seçenek aslında Venezuela’da yaşayan kullanıcılar için mevcut görünmüyor. SAIME, herhangi bir kapasitede yeni ödeme seçeneğini henüz resmi olarak onaylamamıştır. Sistemin ne kadar süredir etkinleştirildiği veya Bitcoin ödemelerine erişmek için belirli bir kullanıcı profili türü olup olmadığı bilinmemektedir.

Ödeme adreslerinin düzenlenmesi ve yönetimi için SAIME, Nicolás Dorier tarafından oluşturulan tanınmış bir BTC ödeme işlemcisi olan BTCPayServer’ı hayata geçirdi. Sistem kendi döviz kurunu piyasa fiyatlarının altında kullanıyor gibi görünmektedir. Kullanıcı arayüzü kredi kartı ödemelerinin de etkinleştirileceğini belirtmesine rağmen, bu yöntemin ek ücret veya cezaya tabi olup olmayacağı açık değildir.

Maduro rejimi geçtiğimiz günlerde ülke genelindeki tüm yakıt ödemelerinin neredeyse %15’inin Petro kullanılarak yapıldığını duyurdu. Bu tür istatistikler, kripto paranın yaygın kullanımını teşvik etmek için yeni bir devlet destekli yükselişe işaret ediyor.