Kripto Para Nedir & Nasıl

Persistence (XPRT) Nedir? Persistence Hakkında Genel Bilgiler

Giriş

Persistence kurumlara yönelik açık finansı güçlendiren bir protokoldür.  Proje başlangıçta herkese açık blockchain ve DeFi/OpFi çözümleriyle iş yerlerinde kullanılan finans yöntemlerini geliştirmek için yola çıktı. Bu alandaki sorunları çözerek Persistence kripto para endüstrisine yeni paraların ve yatırımcıların girmesini sağlamayı planlanıyor.

Persistence’in CEO koltuğunda Tusgar Aggarwal oturuyor. Aggarwal Forbes’ın 30 yaş altı 30 iş insanı Asya listesinde boy gösteriyor. Ekibinde tecrübeli isimleri bulunduran Persistence ekibi çoğunlukla Güney Asyalı isimleri bünyesinde bulunduruyor.

Persistence temelde DeFi ve geleneksel finans arasında köprü oluşturuyor, aradaki bariyerleri ortandan kaldırıyor. Platform üzerinden stablcoin’ler gerçek dünya değerleri teminatıyla ödünç alınabiliyor. Persistence sisteminde bu satın alım işlemi 4 adımda gerçekleşiyor. Bu adımları şöyle sıralayabiliriz:

 • Gerçek dünya değerleri NFT’ler kullanarak token haline getiriliyor.
 • NFT’lerin temsil ettiği token haline getirilmiş değerler karşılığında stabilcoin’ler alınabiliyor.
 • Kredileri oluşturmak adına NFT’ler teminat olarak kullanılıp stablecoin’ler borç alınabiliyor.
 • Sabit bir geliri olan yatırımlar yaratmak adına kredi havuzları oluşturuluyor. Böylece borçlar hisseler haline getiriliyor.

Persistence’ın Yaklaşımı

Persistence ödemeler ve iş yeri finansı alanlarında daha önce görülmemiş hız ve etkiye ulaşmayı hedefliyor. Bu hedefi gerçekleştirmek adına iki yaklaşımı bulunuyor. Birincisi; Kurumsal Odak. Değer tabanlı ödünç vermek adına Comdex dApp’i sayesinde fiziksel emtiaların kurumlar tarafından kullanılmasına olanak sağlanıyor. Diğer yaklaşım ise borçlar havuzu ve bunun getiridği avantaj stabilcoin borç platformuyla kripto para sahiplerine gerçek dünyadan getiri şansı doğuyor.

Persistence’ın ilk önemli özelliği değer tabanlı ödünç vermeyi şöyle açıklayabiliriz: Bu ödünç verme sisteminde borç alacak olanlar herhangi bir değeri teminat olarak gösteriyor. Borç verenler ise verdikleri borç oranında havuzdan ödül alıyorlar. Bütün bu işlemler Comdex üzerinde gerçekleştiriliyor. Comdex bu işlemleri kendi başına yapabiliyor yani alıcı ve satıcıları birbiriyle algoritması sayesinde eşleştiriyor.

Diğer özellik ise borç havuzu oluşturulması. Borç havuzları sayesinde finansman sağlayanlar bir ya da birden fazla düzenli gelir elde ettiği değerleri bir havuzda birleştirebiliyor.  Yatırımcılar bu sayede uzun vadede değerlerini korumuş oluyorlar.

Persistence Neyi Çözüyor?

Persistence geliştiricilerine göre çözülmesi gereken 3 önemli nokta bulunuyor; kapital arzı, kapital talebi ve stabilcoin’lerin katlanarak büyümesi.

Kapital arzı artarken faiz oranları düşüyor. Merkez bankaları en ileri seviyedeki ekonomiye sahip ve sıfır ya da eksi değerde poliçe faizleri bulunuyor. Bazı raporlara göre merkez bankaları yaklaşık 13 trilyon doları negatif getirisi olan tahvillerde tutuyor. Yani bu şu anlama geliyor; bu menkul kıymetleri satın alan yatırımcılar kesin bir şekilde zarar ediyorlar.

Bank Of England ekonomisti Paul Shmelzig yakın zamanda geniş çapta bir araştırma yaptı. 1311’den 2018’e kadar gerçek faizleri inceledi. Shmelzig’e göre günümüzdeki faiz düşüşleri tarihsel olarak gelişime bağlı. Aynı zamanda değer sınıfları, politik sistemler ve parasal rejimler bu durumun başlıca nedenleri. Görünüşe göre giderek artan kapital arzı gün geçtikçe getiri sağlanmasını zorlaştırıyor.

Para arzının artması sonucunda toplamda 1.5 trilyon finansal boşluk oluştu. Bu boşluğun %45’de Asya-Pasifik bölgesinde bulunuyor.

Stabilcoin’ler katlanarak büyüyor. Stabilcoin’lerin piyasa değeri 10 milyar doları geçti ve artmaya devam ediyor. Görünüşe göre arz durmadan artacak ve bu yeni gelen paradan bir şekilde gelir elde edilmek istenecek.

Persistence yukarıda bahsettiğimiz para akışını doğru biçimde sağlayıp finansal ihtiyaçların karşılanması konusunda büyük rol oynayacak. Bunun yanı sıra yatırımcılar için yeni bir değer sınıfı oluşturarak gelir elde etme şansı sunacak.

Persistence geliştiricileri kripto para ve Blockchain endüstrisinin spekülasyon evresinin sona erdiğini ve değer yaratma evresinin başladığına inanıyor. Ekibin Blockchain’in trilyonlarca dolarlık bir ekosistem yaratmak için yeterli ölçeklendirmeye ulaşabileceğine inancı tam.

Token Dağıtım Mekanizması

Persistence sistemi XPRT tokenini zincir yönetimi ve staking için kullanıyor. Diğer kripto para ağlarına katılım sağlayanlara da ödüller veren bir sistem sayesinde XPRT tokeni kazanabilen kullanıcılar, dilerlerse tokenlerini stake ederek gelir sağlayabiliyor. Üstelik kullanıcılar için herhangi bir gider olmadan işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Diğer ağlara yapılan yatırımlar için StakeDrop adı verilen bir sistem kullanılıyor. Bu sistemde Proof of stake kullanan ağlar üzerinden XPRT tokenleri kazanabiliyor üstelik neredeyse sıfır risk ile işlemler gerçekleştiriliyor. Belirli aralıklarla yeni proof of stake ağları seçilerek kampanyalar yapılıyor. Her cüzdan için maksimum olarak 5 bin XPRT sınır belirlendi böylece haksız rekabetin önüne geçilmeye çalışılıyor. XPRT ile birlikte çalışan bazı platformlar şöyle sıralanıyor:

 • Cosmos Network
 • Terra
 • Kava Labs
 • IRISnet
 • Polkadot
 • Matic Network
 • Tezos

Ayrıca XPRT stake eden kullanıcılar ekonomik aktiviteleri karşılığında da ödüllendiriliyor. Ekosistem içerisinde, örneğin merkezsiz uygulamalarda indirimli işlem ücretlerine sahip oluyorlar. Toplanan işlem ücretleri ise onaylayıcılar için teşvik olarak kullanılıyor.

XPRT Tokenleri

XPRT tokeninin dolaşımdaki miktarı 2024 yılının sonuna kadar artacak. 2024 yılının sonunda dolaşımdaki XPRT arzı 100 milyona ulaşacak.

XPRT tokenlerinin %10’u onaylayıcılara ve erken yatırımcılarına satıldı. Tokenin arzı zaman içerisinde artacak fakat dağılım hep aynı kalacak. Buna göre %25.6 pazarlamaya, %19.4 ekosisteme ve %16 geliştirici ekibe ayrıldı.

XPRT tokenleri AscendEx’ten alınabilir ancak tokenler belirli aralıklarla piyasaya sürüldüğü ve henüz çeşitli borsalarda listelenmediği için alım seçenekleri oldukça kısıtlı. 2021 Nisan ayında AscendEx’te 1 milyon XPRT satışı yapıldı. Gelecekteki satışlar platformun resmi internet sitesinden duyurulacak. Bunun haricinde yatırımcılar dilerlerse Gate.io üzerinden USDT karşılığında XPRT tokenlerini satın alabiliyorlar.

Yorum Yap