Allianz Global: Bitcoin’in Hiçbir Değeri Yok, Balon Yakında Patlayacak

Bünyesinde Allianz isimli sigorta şirketini de barındıran Almanya menşeli Allianz Global Investors firmasının üst düzey yöneticisi Stefan Hofrichter, “Bitcoin balonunun patlayıp patlamayacağı değil, ne zaman patlayacağı konuşulmalı” dedi


Bünyesinde Allianz isimli sigorta şirketini de barındıran Almanya menşeli Allianz Global Investors firmasının üst düzey yöneticisi Stefan Hofrichter, “Bitcoin balonunun patlayıp patlamayacağı değil, ne zaman patlayacağı konuşulmalı” dedi.

Bitcoin’le ilgili zehir zemberek açıklamalarda bulunan Hofrichter’a göre Blockchain teknolojisi yatırımcılara ciddi faydalar sağlıyor olsa da, dünyanın en büyük kripto para biriminin aslında hiçbir değeri yok. Avrupa’nın en büyük sigorta şirketi olan Allianz, 500 milyar Euro‘yu yönetmeye devam ediyor.

Gerçek değeri sıfır!

Allianz’ın web sitesinde yayınlanan bir blog yazısında şirketin global ekonomi ve strateji biriminin başkanı Stefan Hofrichter, “Bizim bakış açımıza göre Bitcoin’in gerçek değeri sıfır. Ne yabancı bonolar, ne de kağıt para üzerinden hiçbir karşılığı olmayan bu para biriminin gerçek bir gelir akışı sağlayabileceğini söyleyebilmek de güç” dedi.

Aynı şeyin altın için söylenebileceği yönündeki eleştirilere de cevap veren şirket yöneticisi, sarı bir metal parçası olan altının dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde asırlardan beri geçer akçe sayıldığını belirtti. Oysa Bitcoin için aynı şeyi söyleyebilmek mümkün değil.

Bitcoin’e yönelik eleştiriler artıyor

Hofrichter ne yazık ki Bitcoin’i eleştirip yerin dibine sokan tek isim değil. Daha önce de Pittsburgh Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı, Bitcoin’i “Geleneksel ölçütlere göre hiçbir karşılığı olmayan bir varlık” diye nitelendirmişti.

Keza ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Bitcoin için “İnsanlık tarihinin en büyük balonu” değerlendirmesinde bulunmuştu.