Google’dan Bitcoin’e Darbe: Reklamları Durdurulacak

ABD menşeli arama motoru devi Google, bugün yaptığı yeni bir duyuruda Bitcoin reklamlarının gösteriminin durdurulacağını açıkladı


ABD menşeli arama motoru devi Google, bugün yaptığı yeni bir duyuruda Bitcoin reklamlarının gösteriminin durdurulacağını açıkladı. Üstelik bu yasak yalnızca Bitcoin’le sınırlı değil. Tüm kripto para birimi ve ICO teklifleri de Haziran ayından itibaren Google tarafından yasaklı reklamlar listesine alınacak.

Keza ikili opsiyon siteleri ve finansal kurlarla ilgili bahis oynatan sitelerin de yasak kapsamında reklamları artık görüntülenmeyecek.

Google tarafından resmen duyuruldu

Google mühendislerince kaleme alınan bir blog yazısında bu tür finansal ürünlerin AdWords reklam platformuna eklenebilmesi için Google tarafından sertifikalandırılması gerektiği belirtildi.

Bu kararın ardından Bitcoin’in fiyatında önemli ölçüde bir değişiklik gözlemlenmiş değil.

Saniyede 100 reklam yasaklandı

Bahsi geçen blog yazısında 2017 yılına dair önemli veriler de açıklandı. Buna göre Google, yalnızca 2017’de ücretli reklam platformu AdWords’ün kurallarını ihlal eden 3.2 milyar reklamı yasaklamış. Bu da saniyede 100 reklama denk geliyor. 

400 bin adet güvenli olmayan site ve kullanıcıları zararlı yazılım indirmeye sevk eden 79 milyon reklam da platformdan kaldırılmış durumda.

Facebook da reklamları yasaklamıştı

Hatırlanacağı üzere 2018’in başlarında sosyal medya ağı Facebook da kripto para ve ICO reklamlarını yasaklama kararı almıştı. Borsalarda ciddi bir düşüşe yol açan bu kararın ardında kullanıcıları yüksek gelir vaadiyle kandıran sitelere engel olma fikri yatıyordu.

Ancak kripto para reklamları yine de isimlerini değiştirerek ve bilinçli yazım yanlışları yaparak Facebook’un reklam algoritmasını yanıltma yoluyla sosyal ağa girmeyi başardı.