Almanların yüzde 64’ü Bitcoin’den haberdar

Federal Enformasyon Teknolojileri ve Yeni Medya Birliği, kısa adıyla ise Bitkom olarak bilinen Alman devlet kurumu tarafından düzenlenen ankette Alman vatandaşlarının üçte ikisinden fazlasının Bitcoin‘den (BTC) haberdar olduğu ortaya çıktı


Federal Enformasyon Teknolojileri ve Yeni Medya Birliği, kısa adıyla ise Bitkom olarak bilinen Alman devlet kurumu tarafından düzenlenen ankette Alman vatandaşlarının üçte ikisinden fazlasının Bitcoin‘den (BTC) haberdar olduğu ortaya çıktı.

Dünyanın en popüler kripto para birimine dair farkındalık oranı 2016’dan bu yana ikiye katlandı. Oysa çok değil, 2016 yılında Almanların sadece yüzde 36’sı Bitcoin’den haberdardı.

Ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı

Bitkom’un kamuya açık bir şekilde yayınladığı ankette ilginç sonuçlar da yer aldı. Ankete katılan 1,009 katılımcının yüzde 4’ünün Bitcoin yatırımı olduğu ortaya çıktı. Yüzde 19’luk bir kesim nasıl Bitcoin alabileceğini düşündüğünü, katılımcıların yüzde 72’si ise dijital para birimlerine herhangi bir ilgi duymadıklarını belirtti.

Blockchain ve kripto para birimlerinin ekonomik önemine dair ise Bitkom CEO’su Bernhard Rohleder şunları söyledi:

“Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, dijital çağın finansal dünyayı nasıl değiştirebileceğine dair çok güzel bir örnek. Altında yatan Blockchain teknolojisini anlamadıktan sonra kripto para birimleri hakkında ne söylense boş. Bu teknoloji, tüm ekonomiyi etkilemeye aday.”

Yüzde 72: Bitcoin almayı düşünmüyorum

Bitkom‘un anket sonuçlarında da yer aldığı üzere Bitcoin almayı düşünmeyen Almanların sayısı hayli fazla, yüzde 72. Buna en büyük gerekçe olaraksa Bitcoin’in günlük kullanıma uygun olmaması ve fiyatının çok değişken olması gösterildi.

12 Şubat tarihinde Avrupa Denetim Otoritesi, müşterileri kripto para birimlerinin “çok riskli” olması ve “finansal bir balonun bariz belirtilerini gösterdiği” için uyarmıştı.
[fat_coincap id=”5″]