Takip Edin

Altcoin

Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2020

Yayınlanma tarihi

-

Kripto paraya yatırım yapmak çok fazla zamanınızı alabilir. Yeni bir değişim aracı olmanın yanı sıra, mevcut birkaç token ideal olanı bulmayı zorlaştırabilir veya seçeneklerin çokluğu aklınızı karıştırabilir. Doğru olanı bulmak için, teknik incelemesini, piyasa değerini, beklentilerini ve hatta rekabeti incelemelisiniz. Tüm bunlar için yeteri kadar vaktiniz yoksa bu rehber yazımızda birçok sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Kripto para birimleri alanı her zaman genişlemeye devam ediyor. Kripto topluluğundaki herkesin bildiği gibi, bir sonraki büyük dijital token yarın piyasaya sürülebilir. Bitcoin, kripto para birimleri dünyasında yaygın bir öncü olarak görülmekle birlikte, analistler, BTC dışındaki tokenleri değerlendirmek için birçok yaklaşım benimsemektedir. Bizler bu yazımızda sizler için tüm temel faktörleri göz önünde bulundurduk. İşte 2020’de yatırım yapmak için en iyi 10 kripto para birimi.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, dünyada tartışmasız standart kripto olmaya devam ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin, zorlu bir yılla karşı karşıya kalmış gibi görünse de, en yüksek fiyatı elde etmek için geri adım attı. Yine de hepsi bu değil; 15 bin dolara ulaşma olasılığı ile ana kripto para birimi hâlâ daha fazla kazanç elde ediyor.

Değer artışı dışında, bu kripto paraya yatırım yapmanın diğer nedenleri de ana akımdır. 18 milyon dolarlık sınırlı arz ve sınırsız talep ile fiyat çekilecek. Ayrıca Bitcoin, diğer yasal olmayan paraları yok edecek olan gelecekteki dünya çapındaki kripto düzenlemesinden de kazanç elde edecek gibi görünüyor.

Ethereum (ETH)

Ethereum, herkese açık, açık kaynaklı, eşler arası bir sanal makine ağıdır. Akıllı kontrat fonksiyonuna sahip blockchain temelli dağıtılmış bir hesaplama platformu ve işletim sistemidir. Diğer bir deyişle, herhangi birinin kullanabileceği merkeziyetsiz bir süper bilgisayardır. Ethereum, birkaç gerçek hayattaki işlemi uygulamak için akıllı sözleşmeler kullanıyor ve bu da onu finansal hizmetler için en iyi seçenek haline getiriyor.

Ethereum para birimi, insanlara karşı güvencesiz bir gelecekle karşı karşıya olsa da, ideal bir seçimdir. Ayrıca, Bitcoin satın almayı göze alamayan çoğu insan, Ethereum almayı tercih ediyor. Geliştiricilerine göre, “Ethereum, hemen her şeyi kodlamak, merkeziyetsizleşmek, güvence altına almak ve ticaret yapmak için” kullanılabilir. 2016’da DAO’ya yapılan saldırının ardından Ethereum, Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic’e (ETC) bölünerek sert bir çatal yaşadı.

NEO

Bitcoin ve Ethereum kripto evriminde başı çekerken, NEO her iki dünyanın da bir madeni parası olarak gurur duyuyor. NEO ve Bitcoin, benzer özelliklere sahip iki farklı kripto para birimi olarak yatırımcıların ilgi odağına girmiş bulunuyor. Her ne kadar Bitcoin dünyanın pazar hacmi en geniş ve bilindik kripto para birimi olsa da, NEO’nun benimsediği “Akıllı Ekonomi” sloganı ile Bitcoin’den daha ucuz ve hızlı transfer imkânı sunduğu biliniyor. NEO kripto para biriminin açık kaynaklı işletim sistemi, geleneksel bankacılık sistemini dijital varlıklarla birleştirerek dönüştürmesini sağlıyor. En fazla 100 milyon adet NEO token üretilebiliyor.

NEO kripto para son derece güvenlidir ve en köklü çözümleri arar. Token başına 10 dolar üzerinde istikrarlı olmasına rağmen, daha hızlı alma oranlarını yakında iyileştirmek istiyor.

EOS

Çoğu yatırımcı tarafından geleceğin kripto paralarından biri olarak gösterilen EOS, uzun vadeli yatırım arayan kimseler için en ideal kripto paralardandır. Ethereum ile aynı çevrede çalışsa da, EOS para birimi ölçeklenebilirlik sorunlarını ortadan kaldırır. Önde gelen teknoloji şirketlerinin blockchain dünyasına geçerken kullanacakları dijital paraya benziyor. Farklı bir ifadeyle EOS, Ethereum işlevine benzer şekilde merkezi olmayan uygulamaların (dapps) geliştirilmesi için bir blockchain platformudur. Aslında, taraftarlar bunu “Ethereum Katili” olarak adlandırdılar. EOS, işletim sistemlerine benzeyen bir dizi hizmet ve işlev sunarak dapp geliştirmeyi kolaylaştırır. EOS, 2017 yılında özel şirket bloğu tarafından kuruldu. Şu anda block.one kuruluşuna ait olan EOS, Bitshares ve Steem gibi yerleşik platformların kurucusu ve yaratıcısı olan Dan Larimer tarafından başlatıldı.

Bazı yatırımcılar yavaş büyümeyi sevmeyecek olsa da, EOS para birimi kripto dünyasındaki oyunu kuralına göre oynar. Sonunda garantili bir getiri ve yatırımlar için güvenlik ile gelen değere yatırım yapar.

Ripple (XRP)

Ripple, finansal işlemler için hem kripto para birimi hem de dijital ödeme ağı olarak hareket eden bir teknolojidir. Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafından ortaklaşa kurulan Ripple, ilk olarak 2012’de piyasaya sürüldü. Kripto para birimi için para XRP olarak adlandırıldı ve etiketlendi. Ripple, Bitcoin ve Ethereum’u takiben piyasa değeriyle üçüncü en büyük kripto para birimidir.

Ripple, finansal işlemler dünyasında devrim yapan bir kripto para birimidir. Bugüne kadar, XRP para birimi, işlem hızlarını iyileştirmede öncülük etti ve Ripple’in para birimini mevcut geleneksel bankacılık tesislerinin çoğu için ideal bir ortak haline getirdi.

XRP para birimi, Western Union para transferi gibi ortaklıklar ile büyüme yolunda ilerliyor ve bu da onu ideal bir yatırım haline getiriyor. Ayrıca, daha hızlı ve daha ucuz işlemler için SWIFT’in yerini almış olacak şekilde sürekli gelişime yatırım yapmaktadır.

Bununla birlikte, paranın daha yavaş değer artışı nedeniyle uzun vadeli bir yatırım parçası olduğunu unutmayın.

Stellar (XLM)

Ripple’ın bir yan kuruluşu olan Stellar, ana kripto parasıyla aynı getiri beklentilerini sağlıyor. Ripple ile ana fark, Stellar’ın açık kaynaklı bir platform olması ve Ripple’ın daha merkezi olmasıdır. 2017’de fiyatı yaklaşık %41.9 oranında yükselen Stellar’ın kripto para birimi olan ‘Lumen’ geçen yılki favoriler arasında yer aldı. Stellar, varlıklarını Bitcoin’den uzaklaştırmak isteyen traderlar için ilginç bir fırsat sunabilir.

Ripple, daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi işlemleri destekleyen dağıtılmış bir ağ ile birlikte gelir. Farklı para birimlerinin en iyi piyasa oranlarında eşleşmesini sağlar.

Stellar, uluslararası toplumun “herkese açık olan dünya çapında bir finansal ağa” ihtiyaç duyduğu varsayımına dayanan açık kaynaklı, dağıtılmış bir ödeme altyapısı olarak reklamını yapmaktadır. Proje, platform aracılığıyla bireyleri, kurumları ve ödeme sistemlerini birbirine bağlayarak bu ihtiyacı karşılamaktadır.

Stellar, dünyanın bankasız nüfusu için nihai çözüm olduğu için uzun vadeli ideal bir yatırımdır. Herhangi bir miktarda borsayı destekleyecek ve böylelikle XLM para birimi, bankacılık tesislerine erişimi olmayan 1,7 milyardan fazla insana yardım etmiş olacak.

Cardano (ADA)

Etkili kripto geliştiricilerinden biri olan Charles Hoskinson tarafından kurulan Cardano, çok amaçlı bir dijital paradır. Hem platformda eşler arası işlemlere hem de aynı zamanda akıllı sözleşmelere olanak tanır.

ADA para birimi, en yüksek güvenlik, ölçeklenebilirlik ve esneklik özelliklerine sahip yüksek teknik temellere dayanmaktadır.

ADA’ ya yatırım yapmanın diğer nedeni, gerçek dünyadaki bir uygulamadaki hızlı büyümesidir. Örneğin, New Balance, spor ayakkabı kimlik doğrulaması için sistemi kullanma olasılığını araştırıyor. Diğer birkaç büyük şirketin de bu dijital paraya girmesi ve kullanması muhtemeldir.

USD Coin (USDC)

Circle ve Bittmain şirketleri arasında gerçekleştirilmiş ortaklık doğrultusunda USD Coin, kripto paraların dalgalı grafiklerine son vermeyi planlıyor. Bu ortaklığın sonucunda Dolar destekli stablecoin ortaya çıkmıştır. USD Coin önde gelen istikrarlı paralardan biridir ve çoğu yatırımcı USD Coin ile para kazanamayacağına inanmaktadır. Ancak mini bir banka gibi çalışmak istiyorsanız kazanç sağlamanız mümkün görünüyor. Çünkü 1 $ değerindeki istikrarlı para birimi, borç vermenize ve faiz almanıza olanak tanır.

Ethereum tabanlı olan yani ERC-20 dahilindeki kripto para birimi USDC,  tıpkı USDT gibi dolarla birebir çalışmaktadır. Bununla birlikte USD Coin hiçbir spekülasyondan etkilenmeyecek ve diğer kripto para birimleri gibi kırılgan bir yapıda olmayacak. USD Coin talebi son zamanlarda arttı ve çoğu insan corona virüs üzerinde blok zincirleri arıyor. Dolaşımın geçtiğimiz aylarda yüzde 65’in üzerinde artmasıyla, bu kripto para birimi iyi bir getiri sağlıyor.

Ayrıca BlockFi ve Nuo gibi bir kripto para platformuna yatırmayı seçebilir ve daha sonra başka herhangi bir bankada olduğu gibi faiz kazanabilirsiniz.

Dash (DASH)

Dash (eski adıyla Darkcoin), kullanıcılara Bitcoin’in sunabileceğinden daha hızlı ve daha fazla özel işlem sunması için çatallanmıştır. DASH, blok zincir tabanlı bir eşler arası kripto para birimidir. Dash, Bitcoin ve Litecoin kod tabanını temel alan anlık ve yarı özel bir kripto para birimidir.

Dash’in ana hedefi dijital parayı daha kullanışlı hale getirmektir. Şu anda, çevrimiçi işlemler ve değer transferleri için Bitcoin gönderebilirsiniz. Bununla birlikte, Bitcoin blok zincirinde işlem onayı için bekleme süresi, mağaza içi işlemler veya neredeyse anında onay gerektiren diğer değer transferleri için Bitcoin kullanımını olanaksız hale getirir.

Bitcoin’in yüksek ücretleri, aynı zamanda, daha küçük işlemler için kötü bir seçim olmasını sağlayarak, mal ve hizmet satın almak için dijital para birimi olarak genel kullanışlılığını sınırlar. Dash para birimi, bu sorunları yenilikçi mimarisiyle çözmeye çalışıyor.

Çoğu kripto para birimi, Coronavirus nedeniyle zorlu bir ilk yarı ticaret yılıyla karşı karşıya kalırken, Dash bu zorlu süreçte daha etkili hale geldi. Aylar boyunca sürekli olarak daha da fazla umutla büyümüştür. DASH kripto para birimi, sağlam teknik temellere ve istikrar için küçük bir dolaşım arzına sahip olmaktan gurur duyar.

Oldukça değerli olmasına rağmen, bu dijital para, bazı indirimli fiyatlarla parayı sağlıyor.

Monero (XRM)

Son yıllarda birçok kripto para birimi piyasaya sürüldü. Bu kripto para birimlerinden bazıları ise tüm işlemlerin herkese açık olarak görüntülenmesine izin verirken, bazıları ise gizliliği isteğe bağlı kılar.

Kripto para birimi Monero, gizlilik odaklı özellikleri için yüksek düzeyde popülerlik ve kabul gördü. Moreno’yu dikkate almanın en önemli nedeni mahremiyettir. Monero’nun blok zinciri kasıtlı bir şekilde opak olarak yapılandırılmıştır. Gizliliğine değer veren ve sürekli anonim işlemler arayan kimseler için, Monero ideal bir çözümdür. Hiçbir kurum veya hükümetin sizi bulamayacağı şekilde izlenebilir olmayan bir özellik ile birlikte gelir.

Monero, ‘Ring Signatures’ adı verilen ve gizliliğe odaklanan uygulama düzeyinde bir şifreleme protokolüne dayanır. Monero, Ring Signatures ve gizli adres kavramlarını kullanarak gizlilik endişelerini hafifletir.

Ring Signatures, gönderen bir katılımcının bir gruptaki diğer katılımcılardan kimliğini gizlemesini sağlar. Ring Signatures, grubun bir üyesinin anonim dijital imzalarıdır, ancak hangi üyenin işlemi imzaladığını açıklamazlar.

Ancak Monero, 2020 yılında en muhtemel kripto paralardan biri olmasına rağmen pek çok yatırımcı yatırım yapmak için Monero’yu tercih etmedi Yaklaşık 50 dolarlık çift haneli işlem yapan XRM kripto para, gerekli yatırım getirisini sunan istikrarlı bir para birimidir.

Son olarak, dolaşımda sınırlı 17 milyon token kaynağı ile birlikte gelir ve düzenli bir şekilde istikrar sağlar.

Sonuç olarak; Çoğu kripto para pahalıdır ve kötü yatırımların maliyeti yüksektir. Yatırım kararı verirken ilk 10 tokenı karşılaştırmak için bu listeyi kullanarak fikir edinebilirsiniz.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altcoin

Basic Attention Token Nedir? BAT Nedir?

Yayınlanma tarihi

-

Çoğu internet kullanıcısı, çevrimiçi reklamlardan kaçınmak için elinden geleni yapıyor, ancak ya bunları görüntülemek için parasal bir teşvikleri olsaydı? Basic Attention Token, ethereum blok zincirini ve Brave adlı özel bir web tarayıcısını kullanır. Token, Brave platformunda para birimi olarak kullanılır ve birkaç farklı reklam hizmeti alabilir. Bu rehber yazımızda sizler için Basic Attention Token Nedir?” sorusunun cevabını derledik .İyi okumalar…

Basic Attention Token Nedir? (BAT)

Başlangıç Kılavuzu:

Basic Attention Token (BAT), yaratıcılar ve tüketiciler için adil olan dijital reklamcılık etrafında erdemli bir döngü oluşturmayı amaçlayan bir kripto para birimidir.

Ethereum (ETH) üzerinde çalışan ve Brave adlı özel bir web tarayıcısına yerel olarak entegre edilen BAT, web etkinliklerine göre reklamverenler, yayıncılar ve internet kullanıcıları arasında takas edilebilir. Ayrıca bu üç grup arasındaki ticareti kolaylaştırmayı da amaçlamaktadır.

Kullanıcılar, reklam içeriğini görüntüledikleri için BAT ile ödüllendirilir. Yayıncılar daha etkili reklamlar sunabilir ve reklamverenler, mesajlarının istekli bir kitle tarafından görüntülendiğinden emin olabilir.

Sonuç, BAT tarafından desteklenen yeni bir tür dijital reklam platformudur.

Kullanıcılar BAT’ı tutabilir, fiat para veya başka bir kripto para birimi ile takas edebilir veya en sevdikleri içerik oluşturucularını desteklemek için ödeyebilirler.

BAT Nasıl Çalışır?

Tüm BAT işlemleri, geliştiricilerin özel kripto para birimleri ve uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan halka açık bir blok zinciri olan Ethereum’a yerleşir.

Brave Browser

BAT kripto para birimi, tokenı oluşturan ekip tarafından geliştirilen Brave adlı bir web tarayıcısında çalışır. Brave, rakip tekliflerden 3-6 kat daha hızlı yüklendiğini iddia eden ücretsiz bir tarayıcıdır. Çünkü yalnızca kullanıcılar bunları görmeyi tercih ederse reklam sunar.

Brave tarayıcı kullanıcıları, reklamları görüntülemek için BAT olarak ödeme almalarına veya çalışmalarını desteklemek istedikleri içerik oluşturuculara BAT göndermelerine olanak tanıyan Brave Rewards programına kaydolabilir.

Brave’in varsayılan ayarı izleyicileri ve reklamları engellemektir. Yalnızca kullanıcı kaydolduğunda reklamları açar. Daha sonra Brave, güvenilir ortaklardan yerel reklamları sunar. Kullanıcılar bu reklamları görüntülemek için BAT olarak ödüllendirilir.

Gizlilik Merkezli Tarayıcı: Brave Browser

BAT, Brave tarayıcısına odaklanmıştır. Brave, izleyicileri ve kötü amaçlı yazılımları engellemek için tasarlanmış açık kaynaklı, gizlilik merkezli bir tarayıcıdır. Kullanıcı dikkatini anonim ve güvenli bir şekilde izlemek için blockchain teknolojisini kullanır ve bu da yayıncılar için ödüllere dönüşür.

Bir kullanıcının dikkati, yani reklamlar gibi dijital içeriğe odaklanan zihinsel katılımı, Brave aracılığıyla kaydedilir. BAT’ın yapımcıları, kullanıcının özel verilerinin ve izleme bilgilerinin yalnızca kullanıcının cihazında saklandığını ve bunun anonim ve özel olmasını sağladığını belirtir.
Dijital reklam yayıncıları, kullanıcı ilgisine göre Basic Attention Token ile ödüllendirilir. Kullanıcıların sürekli ilgisini çekmede içerikleri ne kadar verimli olursa, yayıncı geliri o kadar artar. Aynı zamanda, reklamverenler daha iyi yatırım getirisi elde edebilir. Brave, reklamverenlere sahtekarlığı azaltmada yardımcı olmak için anonim kullanıcı dikkat verilerini de kullanır .
BAT, tüm süreci kolaylaştıran dijital para birimidir. İlgili herhangi bir reklam içeriği için hem artan süreye hem de görüntüdeki piksellere göre hesaplanan dikkat değeri ile bağlantılıdır. BAT sistemi, gelecekte dijital reklamlarla ilgili kullanıcı eylemini daha fazla ölçmeyi ve paraya dönüştürmeyi planlamaktadır. Brave, müşterilerin ilgi alanlarını belirlemek için makine öğrenimi algoritmalarına dayalı olarak reklamları müşterilerle eşleştirmeye de yardımcı olur.

Dolandırıcılık ve gizlilik sorunları ile ilgili endişeler beklentisiyle, Brave ve BAT geliştiricileri, tarayıcı ve dijital token sistemine bir dizi güvenlik önlemi oluşturdu. Geliştiriciler, “kriptografi, daha iyi istemci tarafı bütünlüğü ve açık kaynak yoluyla elde edilen şeffaflık yoluyla olası reklam sahtekarlığını azaltmayı planladıklarını” belirtiyorlar.

Brave Micropayments Ledger (Brave Mikro Ödeme Defteri)

BAT’ın hareketini izlemek için Brave, Brave Micropayments Ledger’ı kullanır.

Buradaki fikir, Brave Micropayments Ledger’ın reklamverenlerin, yayıncıların ve okuyucuların ödemeleri birbirleri arasında hareket ettirmek için akıllı sözleşmelere girmesine izin vermesidir.

Brave, çevrimiçi medya işlemlerinde paydaşlara anonimlik sağlamak amacıyla blok zinciri için sıfır bilgi kanıtlarının kullanımını araştırıyor.

BAT’ı Kim Geliştirdi?

Brave Software’in kurucusu, özgeçmişinde JavaScript programlama dilinin oluşturulması ve Firefox web tarayıcısının birlikte kurulmasını içeren Brendan Eich‘dir.

2017’de Brave, BAT için ilk token teklifini (ICO) tamamladı ve 1 milyar BAT satarak 30 saniyede 35 milyon dolar topladı. O zamanlar 500 milyon BAT, Brave Software tarafından rezerve edildi.

Bu toplamın 200 milyon BAT’ı Brave ekibi için ayrıldı. Ve 300 milyon BAT, platformu tanıtmak için daha sonraki bir tarihte satılmak üzere ayrıldı.

BAT’ın Neden Bir Değeri Vardır?

Reklamcılık işinin gözbebeği paradır. Reklamverenlere, ürün veya hizmetlerinde kaç izleyici alabileceklerine göre ücret ödenir.

Ancak bu izleyicilerin gerçekten ilgilendiklerinin garantisi yok. Görüntüleyenler BAT ile ödüllendirildiğinden, fikir, platformu kullanan reklamverenlerin reklamlarının görüldüğünden daha emin olabilmeleri ve bu bölünmemiş ilgi için prim ödemeye istekli olmalarıdır.

Brave, reklam içeriğini bir gelir paylaşımı biçimi olarak gören kullanıcılara BAT öder. Kullanıcılar bunu itibari para birimi ile değiştirebilir veya dijital bir cüzdanda tutabilir. BAT ayrıca borsalarda da işlem görebilir.

BAT ayrıca dolaşımda yalnızca 1 milyar BAT ile sınırlı bir varlıktır. Ayrıca, Brave, kullanıcı büyümesini teşvik etmek için ayrılan 300 milyon BAT’ı dağıttıktan sonra yeni token oluşturulmayacaktır.

Bu, yatırımcıların tokenlerinin toplam BAT arzının bilinen bir yüzdesini temsil ettiğinden emin olabileceği anlamına gelir.

Neden BAT Kullanılıyor?

İnternette bilgi akışını sürdürmek için içerik oluşturucuların gelir elde etmesi gerekir.

İlk blog gönderisinde Eich, ücretsiz internetin önemini kabul etti, ancak ödünleşmenin ticari web sitelerinin var olması için reklam gelirine ihtiyaç duyması olduğunu söyledi. Bu temel “çıkar çatışması” nın, reklamveren-kullanıcı ilişkisinin mevcut kedi-fare durumundan sorumlu olduğunu söyledi.

Brave ve BAT, çekişmeyi bir el sıkışmasına dönüştürmeye çalışıyor. Böylece reklamverenler, can sıkıcı olmadıklarını bildikleri ilgili bir kitleye ulaştıklarından emin olabilirler ve kullanıcılar reklam gelirinin bir kısmını kendileri için biçebilirler.

BAT, reklamverenler, yayıncılar ve izleyiciler için eşit derecede yararlı olan bir reklam platformu oluşturarak bu kaçınma ve güvensizlik döngüsünü kırmaya çalışır.

Devamını oku

Altcoin

Yüzde 51 Saldırısı Nedir?

Yayınlanma tarihi

-

Kısaca bir tanım yapacak olursak; Bir “% 51 saldırısı”, tek bir madenci veya madencilik grubu Proof of Work tabanlı bir blok zincirinin çoğunluk kontrolünü ele geçirdiğinde ve madeni paralarının bir kısmını çift harcadığında meydana gelir. Bu rehber yazımızda sizler için ” %51 saldırısı” hakkında daha detaylı bilgilere yer verdik.

Yüzde 51 Saldırısı Nedir?

Yüzde 51 saldırısı, ağın madencilik hash oranının veya bilgi işlem gücünün %50’sinden fazlasını kontrol eden bir grup madenci tarafından bir blok zincirine yönelik bir saldırıyı ifade eder.

Saldırganlar, yeni işlemlerin onay almasını önleyerek, bazı veya tüm kullanıcılar arasındaki ödemeleri durdurmalarına izin verebilir. Ayrıca, ağın kontrolündeyken tamamlanan işlemleri tersine çevirebilirler. Yani bu demek oluyor ki kripto paraları iki katına harcayabilirler.

Ancak saldırganlar kesinlikle yeni dijital paralar oluşturamazlar veya eski blokları değiştiremezler. Yüzde 51’lik bir saldırı, son derece zarar verici olsa bile, muhtemelen bitcoin veya başka bir blockchain tabanlı para birimini doğrudan yok etmeyecektir.

Yüzde 51 Saldırısı İle ilgili Temel Noktalar

  • Blok zincirleri, bir kripto para birimi ağında yapılan her işlemi kaydeden dağıtılmış defterlerdir.
  • %51 saldırısı, ağın madencilik hash oranının %50’sinden fazlasını kontrol eden bir grup madenci tarafından bir blok zincirine yapılan saldırıdır.
  • Ağın çoğunluk kontrolüne sahip saldırganlar, diğer madencilerin blokları tamamlamasını engelleyerek yeni blokların kaydını kesintiye uğratabilir.
  • Geçmiş işlemlerin bitcoin yazılımına kodlanması nedeniyle tarihsel blokları değiştirmek zordur.
  • % 51’lik bir saldırı, büyük olasılıkla tüm blockchain endüstrisinde en çok korkulan sorundur.

Yüzde 51 Saldırısı Nasıl Gerçekleşir?

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, dağıtılmış bir defter biçimi olan blok zincirlerine dayanır. Bu dijital dosyalar, bir kripto para birimi ağında yapılan her işlemi kaydeder ve gözden geçirilmek üzere tüm kullanıcılar ve genel halk tarafından kullanılabilir. Sonuç olarak, hiç kimse bir tokenı iki kez harcayamaz.

Adından da anlaşılacağı gibi, bir blok zinciri, belirli bir süre boyunca tamamlanan tüm işlemleri kaydeden veri demetleri olan bir blok zinciridir. Bitcoin için yaklaşık her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulur. Bir blok tamamlandıktan veya çıkarıldıktan sonra, halka açık defterin hileli bir sürümü ağ kullanıcıları tarafından hızla tespit edilip reddedileceği için değiştirilemez.

Ancak, ağdaki bilgi işlem gücünün çoğunu kontrol ederek, bir saldırgan veya bir grup saldırgan, yeni blokları kaydetme sürecine müdahale edebilir. Diğer madencilerin blokları tamamlamasını önleyerek teorik olarak yeni blokların madenciliğini tekelleştirmelerine ve tüm ödülleri kazanmalarına izin verebilirler.

Bitcoin ve %51 Saldırısı

Bitcoin için ödül şu anda 12,5 yeni oluşturulmuş Bitcoin. Ancak bu sayı en sonunda sıfıra düşecek. Saldırganlar diğer kullanıcıların işlemlerini engelleyebilirler. Örneğin bir işlem gönderebilir ve sonra bunu tersine çevirerek, sanki henüz harcadıkları paraya sahiplermiş gibi görünmesini sağlayabilirler. Çift harcama olarak bilinen bu güvenlik açığı, çok iyi planlanmış bir sahteciliğin dijital eşdeğeridir ve blok zincirinin üstesinden gelmek için inşa edildiği temel kriptografik engeldir. Dolayısıyla, çifte harcamaya izin veren bir ağ, hızla bir güven kaybına uğrayacaktır.

Saldırının başlamasından önce kilitlenmiş olan tarihsel blokları değiştirmek, %51’lik bir saldırı durumunda bile son derece zor olacaktır. İşlemler ne kadar geriye giderse, onları değiştirmek o kadar zor olur. İşlemleri bir kontrol noktasından önce değiştirmek, işlemlerin bitcoin’in yazılımına sabit kodlanmasını aşmak imkansız olacaktır.

Öte yandan, ağın madencilik gücünün %50’sinden daha azıyla, ancak daha düşük bir başarı olasılığı ile %51’lik bir saldırı biçimi mümkündür.

Madencilik havuzu gHash.IO, Temmuz 2014’te bitcoin ağının bilgi işlem gücünün %50’sini kısaca aşarak havuzun, ağdaki payını azaltmayı gönüllü olarak taahhüt etmesine neden oldu. Bir açıklamada, gelecekte toplam madencilik gücünün %40’ına ulaşamayacağını söyledi.

Yüzde  51 Saldırısı: Gerçek Dünya Örnekleri

Ethereum’a dayalı iki blok zinciri olan Krypton ve Shift, Ağustos 2016’da %51 saldırıya uğradı.

4 Nisan 2018’de, daha önce DogecoinDark olarak bilinen Verge ,% 51’lik benzersiz bir ağ saldırısına uğradı ve birisinin 3 saat boyunca her saniye 1560 XVG madenciliği yapmasıyla sonuçlandı.

Mayıs 2018’de, 26. en büyük kripto para birimi olan Bitcoin Gold, %51 saldırıya uğradı. Kötü niyetli saldırgan veya saldırganlar Bitcoin Gold’u büyük bir hash gücünü kontrol etti. Öyle ki Bitcoin Gold’un art arda değişim eşiklerini yükseltmeye çalışsalar bile saldırganlar birkaç gün boyunca iki katına çıkardı ve sonunda 18 milyon dolardan fazla Bitcoin Gold çalındı.

Yüzde 51 Saldırılarını Önleme Üzerine

Satoshi Nakamoto teknik incelemesinde, Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinin doğasını düğümlerin dürüst kalması için bir teşvik olarak özetledi. Hiçbir madencinin, madenci grubunun veya bir madencilik havuzunun Bitcoin ağının bilgi işlem gücünün% 50’sinden fazlasını kontrol etmediğinden daima emin olarak, ağa saldırmak isteyen tek bir madenci veya grup, büyük olasılıkla mevcut ve doğrulanmış en uzun blok zincirini inşa edemeyecektir. Bunu yapmak için, böyle bir başarı inanılmaz miktarda donanım ve enerji gerektirir. Ayrıca, potansiyel failin, madencilik sürecinin rastgeleliği nedeniyle kendi tarafında belirli bir miktar şansa ihtiyacı olacaktır.

Bitcoin ile, ağın boyutu ve hash oranı nedeniyle ağa %51’lik bir saldırı düzenlemek, görünüşte pek olası değil. Bir tahmin, Bitcoin’e %51 saldırı yapmanın maliyetini 15 milyar USD’nin biraz üzerinde gösteriyor. Bununla birlikte, birçok altcoin çok daha fazla risk altındadır. Tek gereken, şirket içinde tutulması gerekmeyen yeterli kiralanmış madencilik ekipmanı ve nispeten büyük bir başlangıç ​​yatırımıdır. Bu faktörler için Ethereum Classic hacklendi ve bilgisayar korsanları kendi kripto para biriminin 1 milyon USD’den fazlasına eşdeğerini çaldı.

Yüzde 51 Saldırısı vs Yüzde 34 Saldırısı

Temelde bir blok zincirinden farklı olan ancak benzer hedefleri gerçekleştirmek için tasarlanmış, dağıtılmış bir defter olan tangle,
teorik olarak ağın hash oranının üçte birinden fazlasını dağıtan bir saldırgana yenik düşebilir, buna %34 atağı denir.

Devamını oku

Altcoin

Wanchain (WAN) Nedir? Nasıl Çalışır?

Yayınlanma tarihi

-

Wanchain, farklı blok zincirleri arasında çapraz zincir transferleri uygulayarak yeni bir dijital varlık finansal pazarı yaratıyor. Şu anda ekosistemde bulunan çeşitli kripto paralar, tokenlar ve blok zincirlerinin sayısıyla, aralarında değer alışverişi yapmanın şu anda etkili ve merkezi olmayan bir yolu yok. Bağımsız bir blok zinciri olan Wanchain, bu varlıkları takas etmek için bir çerçeve sağlamak üzere bağımsız zincirlerin hesaplarını birbirine bağlar.

Platform sadece döviz transferleri için değildir. Akıllı sözleşmeler, gizlilik koruma protokolleri ve yerel Wancoin (WAN) tokenı aracılığıyla, sayısız finansal uygulama oluşturmak için Wanchain’i kullanabilirsiniz.

Wanchain Nasıl Çalışır?

Wanchain, Ethereum’dan çatallanmış olmasına rağmen tamamen ayrı bir blok zincirdir. Buna ek olarak Wancoin (WAN) bir ERC20 tokenı değildir. Platformun pek çok parçası var, ancak zincirler arası iletişim protokolü hepsinin arkasındaki omurgadır.

Zincir-Arası Protokolü

Zincirler arası iletişim protokolü, Wanchain ve diğer zincirler arasında veri aktarımı için bir yol sağlar. Protokolün üç işlevsel modülü vardır:

Kayıt modülü: Bir işlemin kaynaklandığı zinciri ve aktarılan varlığı kaydeder

Zincir arası işlem veri aktarım modülü: Wanchain’e zincirler arası işlem talebini başlatır, doğrulayıcı düğümün başarılı olup olmadığını onaylar ve doğrulayıcı düğümden orijinal zincire yasal işlemi kolaylaştırır

İşlem durumu sorgu modülü: İşlemin durumunu izler

Temelde, zincirler arası iletişim protokolü, varlıkları Wanchain ile takas etmenize olanak sağlamak için akıllı sözleşmelerden yararlanır.

Wancoin (WAN) Nedir?

Wancoin (WAN), Wanchain’in yerel tokenıdır. İşlemler belirli miktarda WAN tüketir ve işlem yaparken zincirler arası doğrulama düğümlerine WAN güvenlik depozitosu ödemeniz gerekir.

Ekip, ICO’ları sırasında 120.000 ETH’nin biraz üzerine çıkmak için 107.1 milyon token sattı. Bu tokenlar arzın %51’ini oluşturuyor. Ekip, ICO fonlarını şu şekilde kullanıyor:

Yüzde 60: Araştırma ve geliştirme
Yüzde 10: Topluluk geliştirme
Yüzde 10: Pazarlama
Yüzde 10: Altyapı
Yüzde 10: Günlük işlemler

Wanchain Ekibi ve İlerlemesi

Wanchain Vakfı, esas olarak Singapur dışında faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Ancak aynı zamanda Austin, Texas’ta önemli bir varlığı vardır.

Wanchain, blockchain alanında saygın bir oyuncu olan Jack Lu tarafından kuruldu. Lu, mevcut görevinden önce Factom’u kurdu ve bir blockchain uygulama geliştirme şirketi olan Wanglu Tech’i kurdu. Wanglu Tech, açık kaynaklı Wanchain projesine birincil katkıda bulunanlardan biridir.

Dustin Byington daha önce Wanchain Başkanı olarak görev yaptı. Byington, 2014 yılında Bitcoin College’ı kuran ve aynı zamanda makineler arasında uygulamaları güvenli ve tutarlı bir şekilde çoğaltmak için bir yazılım mekanizması olan Tendermint’in kurucu ortağıdır. Byington ayrıca, blockchain girişimcilerini geliştiricilerle buluşturan bir platform olan Satoshi Talent’in de kurucu ortağıdır.

Mayıs 2018’de Byington, TWO12’yi başlatmak için Wanchain Vakfı’ndan ayrıldı. Yeni şirket hakkında çok fazla bilgi yok. Ancak, Wanchain ekosisteminin bir parçası olacak gibi görünüyor.

Wanchain ekibi, Ocak 2018’de ana ağını başlattı. Temmuz 2018’de Wanchain 2.0’ı yayınladılar. Bu sürüm, en önemlisi Ethereum ile birlikte çalışabilirliği içeriyordu. Wanchain’in yol haritasındaki bir sonraki önemli kilometre taşı, Bitcoin ile birlikte çalışabilirlik sağlayan 3.0 sürümüdür. Daha sonra özel zincirlerle entegrasyon ile 4.0 sürümü var.

Wanchain Vakfı, Temmuz 2017’de bir blockchain hızlandırıcısı olan WanLabs’ı duyurdu. Hızlandırıcıya en az altı proje katıldı, ancak ilk duyurudan bu yana önemli bir güncelleme olmadı ve WanLabs web sitesi artık mevcut değil.

Rekabet

Wanchain, tüm finans piyasasına hitap ettiği için, rakip olarak değerlendirebileceğiniz pek çok başka proje var. Ripple ve Stellar, finans kurumlarıyla yoğun bir ilişki içinde oldukları için projeye en çok benzeyenler olabilir. Wanchain kullanarak merkezi olmayan uygulamalar oluşturabildiğiniz için, Ethereum bir rakip olarak bile kabul edilebilir.

Wanchain, bütün bir finansal ekosistem oluşturmak için diğer birçok büyük projenin işlevselliğini birleştirmesi bakımından benzersizdir. Ayrıca anonim akıllı sözleşmeler sağlamak için ring signatures ve tek seferlik adresleri kullanan birkaç projeden biridir. Enigma diğerlerinden biridir.

WAN Nereden Alınır?

Modern dünyanın bankası olmayı hedefleyen kripto para kullanıcılarına kredi çekme, ödeme yapma ya da yatırım gibi çeşitli finansal hizmetleri sağlamayı planlıyor. Ayrıca kullanıcılarının gizliliğini de göz önünde bulunduran Wanchain tamamen imzasız işlemler yapılmasını sağlıyor.

Binance, Bitcoin ve Ethereum ile bir ticaret çifti olarak WAN’ı destekler. Ayrıca XRP ile Bitrue’da WAN satın alabilirsiniz.

WAN Nerede Saklanır?

WAN’ınızı Wanchain tarafından sağlanan cüzdanda saklamalısınız. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde mevcuttur. Şu anda yalnızca WAN ve ETH tutmasına rağmen, yakında birden çok ek para birimini destekleyecektir.

Ek olarak, Wanchain cüzdanını Trezor veya Ledger donanım cüzdanlarıyla birlikte kullanabilirsiniz.

Wanchain: Sonuç

Wanchain, finans endüstrisini özel, zincirler arası akıllı sözleşmeler yoluyla merkezden uzaklaştırmayı hedefliyor. Bu teknoloji ile işletmeler aşağıdakiler için blok zinciri uygulamaları oluşturabilir:

Borçlanma ve borç verme
Ödemeler
İşlemler ve değişimler
Yatırım ve finansman
Artı, birçok başka finansal hizmet.

Bu zorlu bir proje olmasına rağmen, ekibin yatırımcılara başarabileceklerine dair güven vermesi gereken bir sicili var. Ana ağ V2 zaten üretimde olduğundan, Wanchain, diğer blok zinciri projelerinin çoğunun önünde. Wanchain’in ilerleyen finansal uygulamalar için yeni standart haline gelip gelmeyeceğini sadece zaman gösterecek.

Devamını oku